00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

חגים ופרשת שבוע לפי חכמת הקבלה- בני ברוך

תיקון הלב בעידן של שפע

מה משמעות המושג "מניין"? למה נוטלים ידיים? איזה כוח טמון בתורה? הנה כמה תשובות מפיו של הרב לייטמן, מייסד עמותת בני ברוך.

הגדרות חדשות

על פי חכמת הקבלה עקרון היסוד בהבנת החיים אומר: "בראתי יצר הרע, בראתי לו תורה...", כי "המאור שבה מחזירו למוטב" (חז"ל). האדם נברא עם טבע אגואיסטי והמטרה בחיים היא להתעלות ולפתח יכולת של "ואהבת לרעך כמוך". זהו "תיקון". הכוח המוביל לתיקון נקרא "האור". אבותינו גילו איך מעוררים אותו לפעולה וסיפרו על כך בכתביהם בצורה מקודדת. אם נלמד את הקוד נגלה "תורה", הוראה, כיצד לתקן עצמנו ולזכות לשלמות ונצחיות.

הכלל הגדול

"ללמוד תורה" פירושו להשתנות לקראת אהבת הזולת ולכן זהו הכלל הגדול שבתורה. מי שלא משתנה איננו נחשב ללומד תורה. אולי הוא יודע את הכתוב אבל לבו לא התקדם לאהבת הזולת. הלימוד שלו נחשב ללימוד חכמה ולא ללימוד תורה.

ה"מניין"

לפי חכמת הקבלה, שניתן ללמוד ב"בני ברוך", התיקון דורש עבודה בקבוצה של עשרה אנשים לפחות, "מניין". בקבוצה אנחנו לומדים להיות כאיש אחד בלב אחד. לשם כך, עלינו להתקרב ולהתעלות מעל האגו. כך אנחנו מתחילים לקבל אור, שבא ופותח לנו יכולת להרגיש מציאות עליונה. אנו מתחילים לגלות שכל פרטי הבריאה קשורים זה לזה בתוך מערכת הנקראת א-לוהים, הטבע הכללי. אז נקבל "נשמה" ונצטרף לכוח העליון. האפשרות לממש זאת תלויה בעבודה על חיבור וזהו השורש הרוחני למושג "מניין".

תרי"ג המצוות

התורה כוללת תרי"ג מצוות, 613. למושג זה פירוש פנימי. 613 מצוות פירושן 613 תיקונים של 613 רצונות אגואיסטיים. בתחילה לא מזהים אותם, אבל ברגע שמתחיל התיקון הרצונות מתעוררים. כנגדם יש 613 כוחות תיקון, "אורות התורה". כל אור מיועד לתקן רצון וכל תיקון נחשב למצווה. על ידי התיקון אנו זוכים לגילוי הבורא, שתכונתו אהבה ונתינה טהורה, וגילויו הוא המקום הכי גבוה שאליו יכול אדם להעפיל בחייו.

מנהגי ישראל כפעולה רוחנית

מנהגי ישראל הם העתקה מפעולות רוחניות. לדוגמה, נטילת ידיים - הידיים הן כלי הקליטה של המציאות. נטילת ידיים מטהרת אותן מהנטייה הטבעית לנצל אחרים. המים מסמלים כוח של נתינה. כך מצביע המנהג על פעולה רוחנית - למשוך אלי אור שישפיע לטובה על רצונותי ועל ליבי.

היעלמות הרוחניות

לפני החורבן העם שלנו היה עם רוחני. לאחר החורבן הרוחניות נעלמה. נותרנו עם פעולות חיצוניות בלבד, ואנחנו טועים לחשוב שזה כל מה שיש לעשות. אנחנו חושבים שאם נשפוך מים על ידינו בזמנים הקבועים לכך יצאנו ידי חובתנו. משמעות הדבר היא שאנחנו עדיין בגלות, בניתוק מהכוח העליון.

"יתרון האור מן החושך"

בעידן של שפע חומרי וריקנות פנימית, מתגלה חכמת הקבלה, בה עוסקים ב"בני ברוך". היא מלמדת מהי המטרה הגדולה של החיים, מספקת להם משמעות ותוכן. השיטה תוכל לסייע לאיחוי הקרעים בחברה ולהפוך אותנו לערבים זה לזה. כשבינינו תחזור לשכון האהבה, נסחף את העולם כולו אל רמה חדשה של קיום.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל jellypost אלא אם צויין אחרת