00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

Eppur si muove

ואף על פי כן, נוע תנוע

הבעיה בשיח הזהויות, או הנצרות החדשה, ומתנגדיה

עד עתה רוב הבעיות שביקרתי היו מימין, וזה אולי יצר תדמית, מעט לא הוגנת, לפיה אני איש שמאל. אינני איש שמאל, לפחות לא בהגדרה הקלאסית של המילה - אני נאמן לערכי הנאורות והליברליזם הקלאסי - לא הבדיחה העלובה שכל הפעילים ה"ליברלים" המודרנים עשו מזה - ובזמן שאין בי עודף חיבה ללאומנות ופופוליזם ימני, אינני שייך לאוהדי התנועות המקבילות משמאל. אדייק - אין לי בעיה עם שמאל "סטנדרטי", במובן של אנשים שאינם מאמינים בקפיטליזם מוחלט (וגם אני אודה, שבמובן הכלכלי אני אמנם נוטה לכיוון הקפיטליסטי אך ממש לא ממהר לאמץ אותו בצורה מוחלטת), אך עדיין נאמנים לערכי הליברליזם הפוליטי הקלאסי. אולי יש לי חילוקי דעות עימם, אך אני רואה בהם דעה לגיטימית לחלוטין בשיח. אך כמו שבימין צמחו להם גידולים סרטניים של טראמפיזם, גם בשמאל צמחה לה רעה חולה אחרת - שיח הזהויות, הPC, וכל שאר הבאושים שנגררים מכך.

אני לא הולך להסביר בפוסט הזה למה אני מתנגד לתקינות הפוליטית - בעיקר מאחר ואנשים רבים, רהוטים וחכמים ממני, עשו ויעשו זאת בצורה טובה בהרבה. אסתפק רק בלומר שביקורת, גם כלפי "מוחלשים" (בין אם באמת או בעיני עצמם), היא לגיטימית, ואל לשלול אותה רק כי היא "לא עושה נעים בגב". אמנם אני די לועג לשוטים שמדברים על "השוק החופשי של הרעיונות" (בעיקר מאחר ומי שמנצח בו הוא מי שיודע לצעוק הכי חזק, לא בהכרח בעל הרעיון הנכון), אבל בשורה התחתונה הדרך היחידה ללמוד משהו חדש היא להיות פתוח לרעיונות חדשים - גם כאשר הם מערערים את תפיסת העולם שלך. 

כמובן, שאין לי עניין לכפות על אף אחד לקבל ביקורת. אם אדם מעוניין להישאר בור בבועה שלו זאת הבעיה שלו בלבד - הבעיה מתחילה שאותם האנשים דורשים שעל כולם ייאסר להעביר ביקורת, וזה מה שקורה עם הרבה מהתנועות המודרניות של כל הSJW ושאר המזיקים - בין אם טבעונות, פמיניזם מודרני (שכל קשר בינו לבין שוויון זכויות בין גברים לנשים קלוש), כל סאגת עלי באבא ו71 המגדרים, ההימנעות המוחלטת מביקורת על האסלאם, מזרח אסיה, וכל תרבות שאיננה מערבית, וכיו''ב (וכן, זה כולל את כל הטענות המופרכות לפיהן תרבות המערב ותרבות המזרח גרועות באותה המידה. אתם ברצינות טוענים שתרבויות שהוציאו מתוכן את דעא''ש מפלות מיעוטים כמו מדינה מערבית ממוצעת?). אמנם לפעמים הביקורת הזאת מגיעה לרמת האבסורד (ובנקודה זאת אני ממליץ בחום על ספרו של אלן סוקאל - fashionable nonesense למי שמעוניין לקרוא על מספר דוגמאות מבדרות במיוחד לכך), אך יש כאן סיכון לתרבות המערבית, בדיוק כמו הטראמפיזם והגזענות הישנה-חדשה שמרימה את ראשה המכוער. ומה הסיכון?

ובכן, בכדי להסביר זאת הבה נעמוד על מספר מאפיינים משותפים לכל האמונות הנ''ל. קודם כל, יש בכולן אלמנט קהילתי מסוים, ובכולן מודגש מאוד המצב של "אנחנו" מול "הם". "אנחנו" כוחות האור, הקדמה, הנאורות - ו"הם", כוחות החושך, שמסרבים להסכים איתנו ב100%, ולכן צריך להשתיק אותם. עוד אלמנט שקל מאוד לשים אליו לב הוא היות האמונות הנ''ל דתות לכל דבר ועניין. ישנן אקסיומות דתיות באמונות האלה, בין אם מדובר בטבעונות, מרקסיסטים של "צדק חברתי", מגדריזם, וכיו''ב, שאין לסטות מהן ואין לערער עליהן (ולראייה, אפשר לראות את התגובות ההזויות של טבעונים כאשר רופאים ומדענים מזהירים אותם שטבעונות איננה בריאה ואיננה ידידותית לסביבה כפי שהם מדמיינים). שני האלמנטים המשולבים הנ''ל מסוכנים מאוד, מאחר וזהו הבסיס לפנאטיות דתית ואלימות בשם הדת. נכון, אין לאנשים האלה אמונה באלוהים, אבל דתות לא צריכות אמונה באלוהים כדי להיות אלימות. מספיק להאמין בכך שאתה מקדם משהו אבסולוטי כדי להאמין שכל האמצעים כשרים לטובת הכלל. נכון, עוד לא היו לנו טרוריסטים שהם SJW (אם כי הפגנות שלהם בארה''ב הופכות להיות יותר ויותר אלימות), אבל זה עניין של זמן בלבד. כאשר מחלקים את העולם לבני אור ובני החושך, זה אף פעם לא מסתיים טוב. למעשה, הבה ניקח דוגמא היסטורית לכך - הנצרות.

לא עבר זמן רב מהקמת הנצרות ועד שהיא נרדפה ברומא. בזמן שקל לדבר על הרומאים האכזריים שזרקו נוצרים לזירה, כן ראוי לדבר על למה הם עשו זאת. בכדי להבין זאת, צריך לזכור שהנצרות המוקדמת הייתה דת שהתפשטה מהר - היה בה אלמנט שהציע תקווה לגאולה לחלכאים ולנדכאים, אלמנט שלא היה קיים בדתות הפגאניות (וגם לא ביהדות, ד''א). עם זאת, זה לא שהנצרות המוקדמת הייתה דת של ילדי פרחים שעזרו לעניים - זה היה הרבה יותר דומה לזרוע הצדקה של החמאס, דרך צינית לגייס תמיכה עממית ותו לא. הנוצרים המוקדמים חילקו מהר מאוד את העולם לבני אור ובני חושך, והסבירו לכל מי שרצה ולא רצה לשמוע שאם הם לא יתנצרו הם ילכו לגיהינום, תוך כדי הפגנת זלזול מופגן באמונות המקומיות, זלזול שאף גבל בחילול מקדשים וערכים קדושים של המקומיים. או במילים אחרות, הנצרות נרדפה מאחר והיא סירבה לקבל את קיומם של כל השאר, ומבחינתה כללי המשחק היו תקפים רק כאשר הם התאימו לה. בסופו של דבר האימפריה התנצרה, ועם ניצחון הנצרות בא הסוף על העידן ההלניסטי שהיה, בסך הכל, עידן של התקדמות מחשבתית - בזמן שאנחנו אוהבים לברבר על התרבות היודיאו-נוצרית, בפועל החוב של המערב ליוון ורומא גדול בהרבה. הנצרות, לאחר שניצחה, מיהרה לרדוף את כל הלא מאמינים - יהודים, פגאנים, ואפילו כתות נוצריות אחרות, עד שכמעט כולם הפכו לנוצרים טובים, ו"בני האור". המחיר? קיבעון מחשבתי שהותר רק בעת הרנסאנס. במקרה הטוב, היה קיפאון ודברים התפתחו במעט. במקרה הרע, העולם הלך אחורה ולקח לו המון זמן לצאת מהחשיכה הזאת.

אז לא, אני לא חושב שכל הSJW הולכים להחזיר אותנו לימי הביניים. אני גם לא מעוניין לסנגר על הקיסרים שזרקו אנשים לזירה רק בגלל דתם. הנקודה היא שהחלוקה הזאת לעולם של בני אור ובני חושך בעייתית, ומסתיימת רע - וזאת בדיוק הדרך אליה כל התרבות הזאת שואפת. השאיפה שלה היא "תיקון עולם" לפי פתרונות עם מעט מאוד ביסוס, ואבוי למי שיעז למצוא פגם בתוכנית המושלמת שלהם. דוגמא לפעם האחרונה בה אנשים ניסו לתקן כך את העולם ניתן לראות בברית המועצות - זה נכשל, קשות, ואת המחיר אזרחי מדינות הגוש המזרחי משלמים עד היום. ולמה זה נכשל? פשוט מאוד - כי אין פתרונות קסם, לדבר. אין פיתרון קסם לכל תחלואי העולם, ואף פעם לא יהיה פיתרון מושלם - וסביר שהפיתרונות הכי סבירים יעלו בדם, יזע, ודמעות ויקח זמן רב עד שנראה תוצאות. והעובדה הזאת היא בדיוק הסיבה בגללה אידיאולוגיות שכאלה המספקות פתרונות קסם כה קוסמות - הרבה יותר קל להאמין בזה ש"אם רק האנשים המרושעים האלה ייזרקו מהמדרגות יהיה כאן טוב" מאשר לבחון את המצב ולהבין כיצד לשפרו בצורה חכמה. אז לסיכום, לא, אני לא חושב שכל אבירי התקינות הפוליטית, מגדריזם, טבעונות, ושאר אופנים של SJW יביאו עלינו ימי ביניים, אבל אם הם ישלטו בכיפה אין לי ספק שנראה פיגור מסוים ביחס למה שיכול להיות. כאשר כובלים את המחשבה על ידי אידיאולוגיות עם מעט ללא ביסוס יש לזה מחיר.

כל אותן האידיאולוגיות משדרות מראה מפחיד למדי, כאילו הן שולטות, או בדרך לשלוט, בחצי עולם - בין אם בצדק או לא (ולרוב לא). התוצאה היא, כמו בימי רומא, תגובת נגד חריפה מימין, של כביכול "מגני התרבות המערבית" אשר מתיימרים להיות צלבנים בקרב נגד האידיאולוגיות האלה. האמונה (הכוזבת) הזאת נפוצה מאוד בקרב אנשי ימין לאומני משכילים, בארץ ובעולם, אשר מחפשים לתרץ את הגזענות, השנאה, ושאר הדחפים האפלים שלהם כנגד כל מי ששונה מהם. גם כאן, אם ללמוד מהדוגמא של רומא, יש סכנה - הפגאנים, שראו כיצד הנצרות מתפשטת, מיהרו להיבהל וברחו חזרה לערכים המסורתיים ונלחמו בנוצרים כמיטב יכולתם - למעשה, שני הצדדים דאגו לדכא את השני כאשר הם היו בעמדת כוח, והעובדה הזאת לא תרמה דבר לאימפריה שגם ככה הייתה שקועה בעוד 101 משברים שונים גם ככה. 

וגם היום, ניתן לראות את כל אותם אנשי "הימין האלטרנטיבי", שכביכול מתיימרים לייצג את הערכים המערביים הקלאסיים נגד הנוצרים החדשים - ומה הם עושים? מסיתים לשנאה ישנה וטובה. אכן, שנאה לשונה ופופוליזם זה ערך ליברלי קלאסי, מה אני אומר. לא יזיק לכל אלה לקרוא למה הרבה הוגים ליברלים התנגדו במקור לדמוקרטיה - כי הם פחדו מפופוליזם, ושהדמוקרטיה תהפוך לעריצות הרוב, והעדיפו מערכת ממשל לא דמוקרטית בה מובטחות זכויות הפרט ובה המדינה לא מסוגלת להתעמר באזרח. בהתחשב בכך שהם שונאים את כל מי ששונה, אני לא ממש מקבל את הטענה שהם מאמינים בחירויות הבסיסיות. אולי הם מאמינים בחירות להסית, חירות שהומצאה על ידי פוליטיקאים לאומנים פופוליסטים - וכן, ההערה האחרונה כוללת כל מני כוכבי ימין שכביכול מראים שהימין ליברלי, כמו מילו יאנופוליס או בלייר ווייט - זה ששגם אתם וגם אנשי ימין לאומני אלרגיים לכל הSJW לא אומר שבעתיד העדר המוסת עם הקלשונים לא יפנה נגדכם. אל תשכחו שגם אתם שונים בעיניהם, וגם אתם נחשבים בעיניהם סוג ב'. הם לא בני הברית שלכם.

אני לא מנסה לומר כאן שלשמור על מסורת זה דבר רע, או שכל דבר חדש הוא רעיון טוב שיש לנצל אותו. ההיפך - הנקודה כאן היא שיש להקשיב לכל רעיון ולברור מתוכו את הטוב ואת הרע, ולהיזהר מדוגמות דתיות. ברגע שמאמצים רעיון אחד ורואים דרכו ודרכו בלבד את העולם, אז נולדת קנאות דתית והרעות החולות שבאות איתה. אלה שלא לומדים מההיסטוריה נוטים לחזור על טעויותיה - אולי כדאי להתחיל לזכור את העבר, לפני שהוא יחזור על עצמו מול עינינו.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

2 תגובות

נשארים מעודכנים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל Nelyo אלא אם צויין אחרת