00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

Eppur si muove

ואף על פי כן, נוע תנוע

על עמונה וחורבן שלטון החוק.

04/12/2016

אני מניח שאם היו שואלים אותי כרגע, הייתי אומר שדין עמונה כדין מיגרון - שני המקומות הם עצם בגרון, או "רסיס בישבן" אם ללמוד מהשר בנט. אני, מיותר לציין, תומך בפינוי מיידי של עמונה, ללא שום משא ומתן עם התושבים. המצב הזה נגרר מספיק זמן, ולא ניתן להמשיך את הפארסה הזאת לזמן נוסף. זה לא בגלל שאני בעד או נגד ההתנחלויות - באופן אישי, לא אכפת לי שאנשים ילכו לגור בטיז א נאבי אם זה מה שעושה להם את זה, כל עוד הם עושים זאת לפי חוק. וזאת הנקודה הכי חשובה כאן - אני מוכן לקבל דברים חוקיים, לא כאלה בלתי חוקיים. וזאת בדיוק הסיבה בגללה אני מתנגד בצורה נחרצת לחוק ההסדרה המוצע - לא במתכונת מרוככת ולא במתכונת מלאה ולא בשום מתכונת - חוק שכזה אסור שייחקק, ממיליארד ואחת סיבות. כעת אתחיל לפרט את חלקן.

נתחיל מהתרחיש ההיפותטי הבא - נניח והייתה לכם חלקת טאבו בוורשה שהיה בנוי עליה בניין לא מאוכלס. אותה החלקה, כאמור, איננה אחת שאתם גרים בה ואינכם משתמשים בה, אך היא רשומה על שמכם בטאבו ושייכת לכם. ונניח בנוסף שיום אחד הגעתם אליה והייתם מגלים שאיזה חבר פרלמנט ממפלגה לאומנית בפולין החליט לשכן אנשים בבניין זה, ללא ידיעתכם או אישורכם, כדי "לקבוע עובדות בשטח ולמנוע מיהודים להשתלט על הארץ". כיצד הייתם מגיבים?

סביר להניח שהייתם תובעים לאנטישמי הנ''ל את הצורה, ודורשים שימוצה עימו הדין ושהפולשים יסולקו ללא שום דיחוי. על איזה עקרונות הפסיקה לטובתכם הייתה מסתמכת? על זכות הקניין. ובשם מה פסק הדין היה מבוצע? בשם עיקרון שילטון החוק - הדין הוא הקובע. יכול להיות שבית המשפט היה קובע ארכה מסוימת בכדי לתת לדיירים זמן להתפנות. לגיטימי, גם אם לא אידיאלי מאחר וזה פוגע בזכות שלכם להשתמש בקרקע כראות עיניכם. יכול להיות גם שהתביעה תיגרר מעט מאחר וההליך המשפטי לוקח זמן, ויוגש ערעור שייעכב הליכים, בין אם מטעם המפלגה שאליה שייך אותו חבר הפרלמנט או הדיירים עצמם. כאמור, גם זה לא אידיאלי אבל לגיטימי - הזכות לערעור שמורה לכולם, גם כאשר הם אשמים בסבירות גבוהה מאוד. אך בסופו של דבר הרכוש שלכם נשאר שלכם, והעובדה הזאת היא עובדה שאין לערער עליה. בית המשפט היה מורה על פינוי של הפולשים ומתן/אי מתן פיצויים לבעלי הנכס, והמשטרה הייתה אוכפת זאת במקרה הצורך כי היא מכירה בכך שזה החוק. 

בעמונה המצב כמובן הפוך - הפולשים הם יהודים גזענים מישראל שמאמינים שהאל העניק להם פיסת אדמה, ולכן מותר להם לפלוש לקרקע לא להם. המדינה מנסה להגן על ההתיישבות בעמונה אך נכשלת - ולמה זה? כי השטחים בעמונה לא שייכים למדינה, והיא אינה יכולה לעשות בהם כרצונה. השטחים בעמונה שייכים לפלסטינאי תושב הרשות הפלסטינית, ולכן בית המשפט לא יכול להכשיר את הבנייה שם. זה לא עניין של שמאל מול ימין - זה עניין של בית המשפט לא יכול להכשיר גניבת קרקעות, וזה לא רלוונטי שבשנות ה50 הוא כן הכשיר גניבה שכזאת. הכשרת עמונה כמוה כגושפנקא ממשלתית לגניבת קרקעות בחסות החוק, או במילים אחרות, הכשרת המאחז הזה הופכת גניבה לחוקית בישראל, ומבטלת חלק נרחב מזכות הקניין. זה לא עניין של שמאל או ימין - זה עניין של האם גניבה חוקית במדינת ישראל או לא. ומבחינת בית המשפט, גניבה בישראל היא פשע - ולמורת רוחם של הנציונל דתיים ושאר החולצות החומות מימין, היא נשארת פשע גם כאשר הקורבן הוא לא יהודי. אני בטוח שאבות האומה היו גאים - בעצם, סביר להניח שהם היו גאים. אלה היו הסטנדרטים המוסריים של תקופת התנ''ך, אני לתומי קיוויתי שאנחנו התקדמנו מהחשיכה הזאת.

עד כאן על פסיקת בית המשפט - אני מאוד מקווה שאינני צריך להצדיק את הטענה לפיה גניבה היא דבר שלילי - עם כל הכבוד ליישוב הארץ, אנחנו לא בשנות ה50 ואל לנו להמשיך להתנהל כאילו אנחנו בשנות ה50, אלא אם אנחנו שואפים להיות חברה שמרנית, מפגרת, ואכולת שנאה. בהמשך אני הולך להתייחס לשתי פירות באושים של פרשת עמונה - ההשתלחות בבית המשפט העליון וחוק ההסדרה. נתחיל מהשני.

בית המשפט, כפי שציינתי, לא יכול להכשיר את עמונה במצב החוקי הקיים, וזהות השופטים איננה רלוונטית - כאשר גניבה מוגדרת כפשע במדינת ישראל, שופט לא יכול להכשיר גניבה ויהי מה (וזה לא רלוונטי שישנם פה ושם שופטים גרועים שכן עושים זאת - המטרה היא לטהר את המערכת מכאלה, לא לדחוף אותם לבית הדין העליון). כאן חוק ההסדרה נכנס, ואמור לשנות את המצב הקיים - לפיו, התנחלויות שנבנו שלא כחוק יולבנו, או במילים אחרות, כל זכויות הקניין של הפלסטינים על האדמות האלה ייזרקו לפח. לפני שיבואו המתחסדים ויתחילו עם טיעוני "לסבא שלי בעיראק הייתה וילה", "לסבא שלי בפולין לא נשאר כלום אחרי המלחמה" וכיו''ב, הרשו לי לשאול אתכם - אתם הייתם מוכנים לקבל את זה שיגנבו מכם את הרכוש שלכם? אז עשו לאבותיכם עוול, זה רע מאוד אבל זאת לא אשמת הפלסטינים שאת אדמתם אתם מתכננים לשדוד. למרבה המזל התקדמנו משנות ה40 בהן היינו שופטים אוכלוסיות שלמות ומענישים אותן כאוכלוסיות, והיום אנו שופטים אנשים כאינדיבידואלים. לא הייתי רוצה לחזור לימים ההם, ולמעשה, לאף אחד לא כדאי לחזור לשם. אם כל כך הרבה התנחלויות נבנו באופן לא חוקי, יש לפרק אותן ללא שום דיחוי, תוך מתן פיצויים לתושבים במקרה בו הם נשלחו לאותם היישובים מטעם המדינה. אולי כדאי שהמדינה תבנה התנחלויות באופן חוקי במקום באופן לא חוקי, ואז הבלגאן הזה לא יתרחש מלכתחילה. אפשר להתווכח על האם זה נכון לבנות עוד התנחלויות או לא, אך לא זאת הנקודה כאן. הנקודה היא שהרשות המחוקקת והמבצעת (בישראל, למרבה הצער, ההפרדה לא כל כך ברורה) איננה עליונה על החוק. היא איננה החוק, וגם היא כפופה לו - למעשה, זה בדיוק העיקרון של שלטון החוק, אחד מהעקרונות הליברליים הקלאסיים. השלטון איננו יכול להתנהג בעריצות, ואיננו יכול לקבוע חוק אחד לעצמו וחוק אחד לנתינים. ברגע שהשלטון עצמו הופך לחוק מקבלים במקרה הטוב את עריצות הרוב, ובמקרה הרע עריצות מטעם של דיקטטור, או קסטה פוליטית מסוימת. והנקודה הזאת בדיוק מביאה אותי לחלק השני של הפוסט הזה, ההשתלחות בבג''ץ ובמערכת המשפט.

בג''ץ הוא בית משפט, וכמו בית משפט אין לו את הלוקסוס של "לא לקבל החלטה", בניגוד לכנסת או לממשלה. אחת הטענות היותר נבזיות נגד בג''ץ היא שהוא דיקטטורה - שמספר שופטים הפכו את עצמם למחוקק במדינת ישראל. מדובר בשקר מוחלט, אך מעבר לכך, גם בטעות יסודית בהבנה של ממשל דמוקרטי ואיך הוא עובד. למרות שבישראל נוטים להאמין שדמוקרטיה היא שלטון הרוב, אף אחד לא טורח להדגיש שדמוקרטיה היא שלטון הרוב, עם חוקים המגנים על האזרח ומונעים את עריצות הרוב. למה אני מתכוון ב"עריצות הרוב"? לכך שנניח שמחר, יש רוב בכנסת ישראל המחליט שיש להוציא להורג את כל המשתמטים משירות צבאי (דבר שאני בטוח שלא מעט ישראלים יתמכו בו, ולא, זאת לא הייתה מחמאה). ברגע שהצעת חוק כזאת תעבור היא תיפסל על ידי בג''ץ - למה? כי הזכות לחיים היא זכות, היא לא מותנה בדבר, או לפחות כך חוק יסוד כמו "כבוד האדם וחירותו" רואה זאת. ברגע שאנחנו מוציאים מהמשוואה את בג''ץ ונותנים לעריצות הרוב להתבסס הלכה למעשה אנחנו בעצם יוצרים מצב בו השלטון יכול להתעמר באזרח כרצונו בלי לתת את הדין - ולמה זה? כי השלטון הופך להיות החוק, וכן, זה מתחיל להזכיר משטרים חשוכים ובצדק רב. אני אתן לכם דוגמא קצת פחות קיצונית - נניח שהתגלה בגינה שלכם קבר הצדיק האלמוני, והמוני מתפללים, שהם כוח אלקטורלי לא קטן, מתחילים לדרוש שהבית שלכם ייהרס לטובת הקמת בית כנסת. בהיעדר מערכת משפט בלתי תלויה, הכנסת יכולה לסלק אתכם מביתכם מחר, בלי פיצוי ובלי כלום. רק ערעור לבית משפט עלול להציל אתכם, בהנחה שהרשות המחוקקת לא חוקקה חוק עוקף בית משפט שלא משאיר לבית המשפט שום שיקול דעת, כמו למשל חוק שאומר שלמדינה מותר להפקיע קרקעות לצרכי דת לפי רצונה. במילים אחרות, בלי בית משפט, כל מי שלא מהווה חלק מהקאסטה השלטת מהווה אזרח סוג ב', שניתן להתעמר בו ולעשות לו מה שרוצים. בפועל, אין הרבה הבדל בין שיטת ממשל כזאת לדיקטטורה ברמת התוצאה - גם כאן וגם כאן אין לכם ממש זכויות. במילים אחרות, שבירת כוחו של בג''ץ (וביטול הפרדת הרשויות שתבוא עימו) רק תביא לכך שכולנו נהיה פחות חופשיים, ואל לכם להאמין שחברי הכנסת ימהרו להקפיד על החירות שלכם במצב החדש. הם לא. למרבה הצער, האנשים שמגיעים לשלטון הם האנשים שיודעים לצעוק הכי חזק בכיכר השוק ושאין להם בעיה להתלכלך, ובאופן כללי הם יעשו את מה שיקדם אותם. אני לא יודע מה לגביכם, אך אלה האנשים האחרונים שאני מוכן להפקיד בידיהם את החירויות שלי. 

חייבים להבין שהחירויות שאנחנו נהנים מהן הן דבר מאוד מודרני, לא יותר מ60-70 שנה במקרה של רוב העולם (כולל המערבי, ד''א). ישנם מספיק אנשים הרוצים להחזיר את הגלגל אחורה, ואין לי עניין לתת להם את הכוח הזה, בפרט במדינה כמו מדינת ישראל אשר בה הדת לא מופרדת מהמדינה ויש מספיק מפלגות שהמצע שלהן שייך לעידן הברונזה - והם, האמינו או לא, מייצגים את רוב עם ישראל. רוב יהודי ישראל דתיים או שומרי מסורת בצורה זאת או אחרת, והמנהיגים של הציבורים הנ''ל הם האחרונים שישמרו על הזכויות של כל השאר. אתם רוצים לבטל את בג''ץ? בהצלחה - אולי תצליחו להעביר איזה עסקה מפוקפקת ביותר קלות, אבל בטווח הארוך ישראל תסיים כתיאוקרטיה או משטר אוטוריטרי כלשהו, תבחרו את האופציה המועדפת עליכם. אני חושב שכמו שאמרתי קודם, במקום שהמדינה תתבכיין שהחוק לא עומד לטובתה, כדאי שהיא תתחיל להבין שהיא לא מעל לחוק. זה כמובן תחת ההנחה שאנשי הרשות המחוקקת והמבצעת אכן מאמינים שהם כפופים לחוק הישראלי ולא רואים בו פשוט קרדום לחפור בו, וזאת שאלה שאני מפחד לדעת את התשובה עליה.

עכשיו, ישנה דרך אחת בה המדינה תוכל להעביר את חוק ההסדרה בלי שהוא ייפסל בבג''ץ ובלי לבטל הלכה למעשה את עצמאות המערכת המשפטית, אבל היא לא דרך יפה - הדרך הזאת היא לבטל את חוקי היסוד שמבטיחים את חופש הקניין, כלומר, את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. זהו רעיון גרוע, וביצועו שקול בעצם לחזרה לשנות ה50 העליזות. יש משמעות כמובן לכך שהמדינה נוטלת מהאזרח חירויות בסיסיות שכאלה - ככה מתחילות דיקטטורות. אל תצהלו מתוך מחשבה שהחוקים שהשלטון יחוקק מיטיבים עמכם ולכן לא תושפעו מביטול חוק היסוד הנ''ל. לשלטון במדינות יש נטייה להתחלף, ואתם עלולים יום אחד לגלות שאתם תהפכו למיעוט הנרדף. המטרה כאן איננה "לכפות אידיאולוגיה שמאלנית על המדינה" או כל קשקוש בור ומוסת אחר בסגנון - המטרה בכל אלה היא לבסס חוקי משחק שעל פיהם דברים יתנהלו, למנוע אנרכיה, ולהבטיח שלא נגיע למצב בו כל דאלים גבר (וכן, גם אלימות ממשלתית היא אלימות). המטרה היא שבלי קשר לחילוקי הדעות השונים בין אזרחי המדינה, לא יווצר מצב בו צד אחד רודף את האחר וחושב שהעובדה שהוא בשלטון נותנת לו סמכויות אבסולוטיות. כאשר מבטלים את חוק היסוד כבוד האדם וחירותו בעצם נותנים לשלטון סמכות להתעמר באזרח כאוות נפשו ויהיו מטרותיו אשר יהיו, ולמה שלא יעשה זאת? הרי לא מגביל אותו אף חוק האוסר על כך.

כן ימנים יקרים, אני יודע שלא נעים שכל הצעת חוק פופוליסטית שאתם זורקים מהבטן נפסלת כי היא מנוגדת לחוקים אחרים. אולי אם תפסיקו לזרוק הצעות חוק בלי לבדוק שהן לא עומדות בסתירה לחוקי יסוד זה לא יגיע למצב הזה מראש. מה לעשות, העובדה שאתם בשלטון לא הופכת אתכם לנעלים מחוק, ולא הופכת אתכם לחוק עצמו. המנהיג הנערץ שלכם פעם אמר משהו שהשמאלנים שכחו מה זה להיות יהודים. הייתי אומר שמצד שני אתם שכחתם מה זאת דמוקרטיה.

סביר להניח עם זאת, שבכל מה שקשור לעמונה לא נגיע למצב הקיצון בו עובר חוק ההסדרה. סביר להניח שהפינוי עצמו יימרח, וכאשר הוא יתבצע עוד כמה דמגוגים מקצועיים יטיחו רפש ב"בית המשפט הסמולנייייייי" שמונע מיהודים להתיישב בארץ ישראל או עוד טיעון אחר בסגנון, לרוב תוך חוסר הבנה של העובדות. אני יודע שבכזה מצב ישנם כאלה שינשמו לרווחה, אבל לא, זה דווקא צריך להדאיג, מאחר ומדובר כאן במסע מלחמה כנגד שלטון החוק בישראל. ולמה זה? כי פוליטיקה פופוליסטית היא לשחק באש. כאשר הפופוליזם הופך לחלק המרכזי בשיח, בסופו של דבר קם האדם שלא רק מבטיח, אלא גם מקיים. ואותו האדם יכול להרוס הכל. זאת הבעיה הגדולה עם הרטוריקה המתלהמת כנגד בית המשפט - שבסופו של דבר יקום המטורף שגם יבצע, ואז שלטון החוק בישראל ימות, ויחד איתו הדמוקרטיה הישראלית. אין דמוקרטיה ליברלית בלי שלטון החוק. אין ולא יכולה להתקיים חיה כזאת, וכל האומר אחרת - משקר.

והיה וחוק ההסדרה אכן יעבור, והיה והממשלה והכנסת ייצרו מצב בו בג''ץ ייאלץ לקבל את החוק כפי שהוא, ניתן לומר שהגיע ימות המשיח, מינוס המשיח - כל מה שנקבל הוא חמור לבן שייכנס ביום מאוד שחור. כי ביום הזה תיחרב הדמוקרטיה הישראלית - כי אחרי חוק ההסדרה יגיעו עוד כל מני חוקים המכשירים פשיעה אידיאולוגית, חוקים אשר הופכים את הממשלה והכנסת לחוק עצמן, וכל הרעות החולות הבאות עם המצב הזה. לאור כזאת תוצאה ניתן רק לתהות כיצד יהודים, שסבלו מהתעמרויות השלטון בארצות מוצאם במשך כאלפי שנים, מסוגלים לתמוך בגזל כבשת הרש (הלא יהודי כמובן). הייתי אומר שמכל מלמדיהם הם השכילו. אולי ראוי שחוק ההסדרה יעבור, ויחשוף את הפרצוף האמיתי של החברה הישראלית. זה רק יהיה הולם.

עדכון - 

החוק עבר במליאת הכנסת בקריאה ראשונה, וכנראה שזה ימשיך גם לקריאה שלישית. ברכותיי, מהיום מותר לגנוב במדינת ישראל, כל עוד אתה שייך לגזע הנכון כמובן. אני מאחל לכל ח''כ, עסקן פוליטי, חבר ממשלה, או כל אדם אחר הקשור לאישור החוק הנ''ל, בין אם בניסוח החוק או בהצבעה לו בכנסת, שיעמוד למשפט בהאג. את החרפה והקלון שאותם הארורים המיטו על מדינת ישראל לא יהיה ניתן למחות בקלות - ואם לאותם אוסף הבזויים לא אכפת מגזל כבשת הרש, כולי תקווה שאלוהים או האלים כולם, אם אכן קיימים הם, יענישום על פשע זה. ברכותיי מדינת ישראל, פרצופך האמיתי נחשף לעולם. ראויה את כעת לכל חרם בינ''ל שיוטל עליך - הרווחת זאת ביושר.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

3 תגובות

נשארים מעודכנים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל Nelyo אלא אם צויין אחרת