33
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

תורת חסד על לשונה

"תורת ה' תמימה משיבת נפש עדות ה' נאמנה מחכימת פתי, פקודי ה' ישרים משמחי-לב מצות ה' ברה מאירת עיניים" (תהלים י"ט, ח'-ט')

 קַוֵּה, אֶל-יְהוָה: חֲזַק, וְיַאֲמֵץ לִבֶּךָ; וְקַוֵּה, אֶל-יְהוָה [תהלים כז, יד].

תוצאת תמונה עבור תמונות של שויתי ה לנגדי תמיד

"כל השונה הלכות בכל יום מובטח לו שהוא בן העולם הבא"

"תורת חסד על לשונה" - הוא אתר "לימוד-יומי" של הלכות, מוסר ואמונה. בכל יום נפתח את הלימוד בתפילת "נשמת כל חי", נמשיך ללמוד: הלכות שמירת לשון, הלכות בחיי היום יום ושבת, הלכות והנהגות לקראת החגים והמועדים  הקרבים. נלמד את ספר "מסילת ישרים" ונעשיר את עולמינו בשיעורי-חיזוק ופנימיות התורה ובעה"י נסיים עם "מזמור לתודה". 

מטרת-האתר - לזכות את עם ישראל לסיים 3 פעמים בשנה ללמוד את כל ההלכות שחייבים בהם, לקבל הכנה מלאה לכל מועדי ישראל, להכיר את צדיקינו וכן לעבוד על מידותינו באמצעות ספרי מוסר ואמונה!

הפיצו את האתר - וזכו גם אחרים בקדושה רוחנית משמחת ומקרבת אל הקב"ה ובשכר אין סופי לעולם הבא. 

בשם השם נעשה ונצליח והשם עלינו ברחמיו ירוויח - השם שפתי תפתח ופי יגיד תהילתך:

הילולת הרב מרדכי שרעבי זצוק"ל, זיע"א – כ' חשוון

 

הילולת הרב מרדכי שרעבי זצוק"ל, זיע"א – כ' חשוון

 

 

×?מ×?× ×? קש×?ר×?

 

 

הרב מרדכי שרעבי זצ"ל נולד בתימן בעיר שרעב, בשם מרדכי יפת-תעיזי. אביו נפטר עוד קודם לידתו ובגיל שנתיים התייתם גם מאמו. בתנאים קשים של יתמות ועוני, כשעל חייו מאיימת כחרב מנופפת "גזירת היתומים" להעביר כל ילד יהודי יתום מדת אבותיו לדת האיסלאם... אך אהבת התורה יקדה בעצמותיו ומשחר ילדותו עמל ויגע לזכות לכתר תורה. יחד עם אחותו גדל בבית סבו, אבי אביו, הרב אברהם יפת תעיזי שלימדו תורה. לאחר פטירת סבו, בעודו ילד דאג הרב חיים סינואני לגדלו וללמדו תורה. השקיע עצמו בים התלמוד, למד בעיון רב את דברי רבותינו ראשונים ואחרונים ובהיותו בגיל 8 חכמי עירו מינו אותו ל"מארי" המרביץ תורה.
 
בבחרותו נסמך לרבנות, עבר לעיר עדן ושם למד בישיבתו של הרב משומר ניסים ועבר בהצלחה מבחנים בגמרא, ברמב"ם, בטור' ובשולחן ערוך.

בהגיעו לגיל 15 עמד למבחן פומבי אצל חכמי שרעב על כל ארבעת טורים ומשנה תורה להרמב"ם ועבר בהצלחה מרובה. אך למרות גינוני הכבוד שחלקו לו ושליטתו המלאה בש"ס, בארבעת חלקי השולחן ערוך וברמב"ם לא זחה עליו דעתו והמשיך להקדיש את עצמו לעבודה מתמדת על שלמות מידותיו, ביטול האנוכיות ואהבת ישראל.

גם כשעלה לגדולה הוסיף לקדש עצמו בסיגופים ובתעניות, במשך 6 שנים רצופות עינה בצום את נפשו ממוצאי שבת עד ליל שבת והקדיש עצמו ללימוד התורה. בשנה השביעית פסק מהנהגתו בסוד הכתוב "שש שנים יעבוד, ובשביעית יצא לחופשי חנם" (שמות כ"א/ב') אז זכה למדרגה שכל מה שגזר התקיים. במאמרי פיו הקדוש ביטל גזרות קשות ורעות, עזר בעצה ובתושיה, פיזר נתן לאביונים, קרב רחוקים והביא פדות וישע לאלו ששיוועו לעזרה ולרחמים. באחד מימי חודש שבט, נהג לקיים "תענית דיבור".

בשנת תרצ"ב 1932, עלה לארץ ישראל, הגיע תחילה ליפו ומשם המשיך למחוז חפצו - ירושלים והתגורר בשכונת "מחנה יהודה" שבירושלים עיה"ק תובב"א. נמנה עם רבני ישיבת המקובלים בית אל, למד גם בישיבת "שערי ציון" של הראשון לציון הרב בן ציון מאיר חי עוזיאל. לימים, ייסד את ישיבת "נהר שלום" על שמו של גדול המקובלים רבי שלום שרעבי זצ"ל בה לימד תורה, הן בגלוי והן בנסתר, במשך עשרות שנים. בשנים הראשונות לייסוד ישיבתו "נהר-שלום" נהג למסור שיעור בקבלה קודם עלות השחר. הוא שינה את שם משפחתו לשרעבי גם משום שמשמעות ראשי תבות אלו הם: שלום רב על בני ישראל.

הרב שרעבי התפרסם כאיש קדוש ובעל מופתים. רבים השכימו לביתו שהיה פתוח לרווחה לכל מבקש עצה וברכה. את הכספים שקיבל מציבור המבקרים הקדיש להחזקת הישיבה ובעיקר לתמיכה בנצרכים כאשר הוא עצמו הקפיד שלא ליהנות מכספים אלה וחי בפשטות ובצניעות רבה עם אשתו, לאה שרעבי. בני הזוג היו חשוכי ילדים לאורך כל חייהם והיו ידועים כאנשי חסד וגומלי חסדים. הרבנית לאה שרעבי נפטרה בשנת 1979.סיפור לכבוד היום הזה להראות מעט מגדולתו של צדיק עליון:


מעשה היה בזוג חילוני שגרו בבאר שבע ובמשך שבע עשרה שנות נישואיהם לא זכו לילדים. הם הלכו לרופאים ולא נענו. כתתו רגליהם אצל מגידי עתידות ולא נושעו. ניסו סגולות שונות ולא נפקדו בזרע בר קיימא. החל היאוש מכרסם בלבם, שהנה הם הולכים ערירים וימי הזקנה ממשמשים ובאים והם עזובים לנפשם.

פעם אחת סיפרו להם אודות הגאון המקובל רבי מרדכי שרעבי זצ"ל שעקרות רבות נפקדו בזכות תפילתו, וחולים רבים העלו ארוכה למכתם על ידי ברכותיו, והציעו להם שינסו גם הם את מזלם אצל הרב.

הבעל בהיותו אדם חילוני ולא מאמין ביטל את הדברים במחי יד ואמר: רופאים ומומחים ידועי שם בדקו אותנו במשך שבע עשרה שנה ולא הצליחו לעזור לנו, כיצד יוכל רב שרוב היום שקוע כולו בלימוד התורה לומר לנו משהו נוסף בנושא הזה?
האישה אף היא הסכימה להנחת בעלה ולא אבו לעלות ירושלימה אל כבוד הרב.

עבר זמן מה מאותה שיחה ושוב התגלגלו הדברים בין הבעל לאברך חשוב מבאר שבע על גדלותו של הרב שרעבי. האברך הפעיל את כל מרצו וכוח השפעתו והרבה לספר על גודל צדקותו ונפלאותיו של הרב, הבעל הוקסם מסיפורי המופת שסיפור לו איש שיחו ושוכנע קמעא. האברך הסיח לפניו את הטענה, שכל כך הרבה כסף פיזרתם עבור ביקורים אצל רופאים ופרופסורים ולא נושעתם, ועתה כאשר התשועה מובטחת ועליכם לעשות מאמץ קל ולהגיע לירושלים - אתם מסרבים? טענה זו שברה את הבעל לחלוטין ובהזדמנות הקרובה שהגיעה לידו עלה עם אישתו לירושלים אל בית הרב.

בהיכנסם אל בית הרב חשו כי הפעם הם הגיעו לכתובת הנכונה. אווירת הקדושה שאפפה את בית הרב, זיו פניו הקורנים, לבושו המיוחד ומראהו האציל השרו עליהם רוח של תקווה לאחרית טובה. המלים נעתקו מפיהם והם הביטו בהתפעלות בצדיק שישב בענווה רבה על כסאו ושאלם בקול אבהי לבקשתם, אז הותרו מוסרות פיהם והם סיפרו לצדיק את פרשת חייהם ועל כך שטרם זכו להיפקד בילדים, הרב ביקש מהזוג את שמותיהם ושמות הוריהם ואחר כך התבונן היטב בזוג הניצב מולו ובמבטו הוא חדר אל תוך ליבם ונפשם, הם הרגישו כי הרב בוחן אותם במבטו מבפנים וכי זאת שעת המבחן שלהם ועל כן הרהרו בתשובה. לאחר מכן אמר להם הרב: נעשה לכם תיקון ובעזרת ה` אני מבטיחכם כי בעוד עשרה חודשים תהיו הורים לתאומים, אך תנאי אחד קודם לכל והוא ששניכם תקפידו על טהרת המשפחה וצניעות האישה. דמעות שמחה ירדו מעיני הזוג, והבעל נישק ברטט את ידיו הקדושות של הרב. הם פנו לצאת מאת הצדיק אך הוא עיכבם ואמר להם שלא ישכחו להודיע לו על הולדת ילדיהם.

הזוג חזר לבאר שבע ובעידודו של האברך החלו בלימוד הלכות נדה. האישה אף שמרה על צניעות לבושה ולאחר כחודש ימים התעברה האישה. משראו זאת בני הזוג כי ברכת הצדיק מתקיימת לנגד עיניהם, התמידו בקיום מצוות וחזרו בתשובה. במלאות עשרה חודשים מיום בואם אל הרב, ילדה האישה בלידה רגילה וקלה תאומים, וזאת לתימהונם ופליאתם של הרופאים שאצלם טיפלו וביקרו במשך שנים. הבעל המאושר התקשר מיד טלפונית לצדיק בירושלים ובשרו כי לא נפל מדבריו ארצה ואשתו ילדה זה עתה תאומים בריאים ושלמים.

בהגיע יום השמיני ללידה, הגיעה קבוצה נכבדה מבאר שבע לירושלים, הם ביקשו לערוך את הברית בישיבה של הרב ולכבד את הצדיק בסנדקאות, והצדיק הרעיף על הילדים ברכות שמים, ולהורים אחל לגדל את ילדיהם לתורה לחופה ולמעשים טובים. מיני אז לא זזה ידם של בני הזוג מיד הרב.


×?×?צא×? ×?מ×?× ×? ×¢×?×?ר ×?מ×?× ×?×? ×?ר×? מר×?×?×? שרע×?×?

הרב שרעבי היה חלש מאוד פיזית ובשנים האחרונות היו רגילים תלמידיו לקחתו ממקום למקום כשהוא יושב על כסאו.

הרב שרעבי העמיד תלמידים רבים, בהם הרב מאיר יהודה גץ, הרב יששכר דב רוקח והרב בניהו שמואלי שממלא את מקום הרב שרעבי בראשות ישיבת נהר שלום. בירושלים חי בן אחותו, שלמה שרעבי, מקובל גדול אך אינו מפרסם עצמו.

החזיר את נשמתו ליוצרה ביום כ' בחשוון, שנת תשד"מ.

 

 

זכות הצדיק תהא צינה ומגן עלינו, אמן!

 

 

 

זכו את עצמכם וקרובכם בברכת הלימוד, הכנסו לתגובות וכיתבו  [בדרך המופיעה למטה]:

הלימוד לזכות:

זיווג _______________ בת/בן _________________

פרנסה______________בת/בן__________________

בריאות______________בת/בן__________________

זרע-קודש____________בת/בן__________________

ולהבדיל:

לעילוי נשמת ______________ בת/בן_____________

 {ניתן לרשום ברכות רק בתגובות

      יקובל ברצון,אמן!

 

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

2 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל azulayt אלא אם צויין אחרת