1515
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

החיים שלי (או של אחרים)

איך לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה (ואיך לאחוז את המקל בשני קצותיו)

איך לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה (ואיך לאחוז א...

בימים אלה, כששנה חדשה מתחילה ויום כיפור קרב ובא בצעדי ענק, רבים מאתנו עסוקים בחשבון נפש ובחרטות על דברים שעשינו או לא עשינו.

לעיתים רבות הנושאים המטרידים אותנו הם כאלה בהן עמדו בפנינו שתי אפשרויות ובחרנו אחת מהן שבדיעבד לא הייתה המיטבית. לדוגמא: לאחר התלבטות קשה הזמנו את עוגת היער השחור בעוד שללא ספק מוס השוקולד היה מתגמל יותר.
במקרים כאלה אנחנו נוטים לפעמים לפטור את עצמנו באמירה כי "לא ניתן לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה" או באמירה הדומה (אם כי הפחות מתאימה לדוגמא לעיל) כי "לא ניתן לאחוז במקל בשני קצותיו".

משמעות שתי האמירות האלה כמובן זהה – בתור בני אדם אנחנו לא יכולים לבצע שתי פעולות סותרות במקביל. ואם ניטפל לדוגמא לעיל – אמנם יש אנשים היכולים לאכול גם את עוגת היער השחור וגם את המוס, אבל רוב בני האדם מגבילים את עצמם לקינוח אחד.

ובכן, כמנתץ מיתוסים ידוע וכאדם השמח תמיד לחלוק את תובנותיו עם העולם, החלטתי להדריך אתכם הקוראים באפשרויות העומדות בפניכם לאכול את העוגה ולהותיר אותה שלמה וכן לאחוז את המקל בשני קצותיו.

אתחיל עם הנושא השני, שהוא פשוט בהרבה: ברור שניתן לאחוז את המקל בשני קצותיו. השאלה היא רק מהו אורך המקל. רוב בני האדם יוכלו בקלות לאחוז במקל שאורכו עד מטר אחד בשני קצותיו.
במקרה שהמקל שבידיכם ארוך יותר, ניתן לשבור אותו (או לנסר) למספר חלקים שכל אחד מהם קצר מספיק כך שאפשר יהיה לאחוז אותו בשני קצותיו.
נכון שטכנית למקל המקורי יהיו יותר קצוות במקרה כזה, אבל אין ספק שתוכלו לאחוז בשניים מהם בו זמנית.

יתרה מכך: גם אם המקל ארוך מאוד, אפשר לשבור אותו או לנסר אותו לשני חלקים, להצמיד אותם זה לזה ולאחוז בשניים מארבעת הקצוות בו-זמנית!

נושא אכילת העוגה הוא כמובן סבוך יותר: מרגע שאנו אוכלים עוגה, אין ספק שהיא אינה שלמה יותר. אפילו אם נחתוך מהעוגה פרוסה קטנטנה ונאכל רק אותה, העוגה לא תהיה שלמה מכיוון שתהיה חסרה לה אותה פרוסה קטנטנה.
הפתרון בו השתמשנו למקל לא יעזור פה: גם אם מדובר בעוגה קטנה במיוחד – כזאת שניתן לבלוע בלי ללעוס אפילו – אמנם בליעתה לא תפגע בשלמותה, אבל תהליך העיכול יפרק את העוגה והיא לא תהיה שלמה יותר.
ניסיון לפרק את העוגה לכמה חלקים (בדומה לשבירת המקל) לא יעזור במקרה זה כלל, כי מיד לאחר שנחלק את העוגה למספר חלקים היא לא תהיה שלמה יותר – אפילו אם לא נאכל אף חלק של העוגה.

אפשר לנסות לרמות קצת – לאפות (או לקנות) שתי עוגות זהות, להציג רק אחת מהן, לאכול אותה ומיד לשלוף את השנייה ולהראות שהיא נותרה שלמה. זה יכול לעבוד על כמה אנשים, אבל בינינו לבין עצמנו ניאלץ להודות כי אכלנו עוגה אחת והותרנו עוגה אחרת שלמה – מה שלא ממש עונה על הדרישה.

אכן לכאורה נראה כי צדקו האנשים שאמרו שלא ניתן לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה, אבל אפשר לסמוך עליי שאמצא את הפרצה בחוק: והפרצה קשורה להגדרת העוגה.
מהי עוגה? בימינו המשמעות המקובלת לעוגה היא מאפה מתוק גדול למדי (להבדיל מעוגיה). אבל במקורות "עוגה" משמעותה דבר כלשהו שצורתו עגולה. (ראו לדוגמא את העוגה שעג חוני המעגל). אין לי ספק שיש לא מעט דברים עגולים שניתן לאכול ולהשאיר שלמים – כל עוד הם אינם ניתנים לעיכול וקטנים מספיק כך שאפשר לאכול (כלומר לבלוע) אותם. לדוגמא – אום עגול או גומיה עגולה לברז.

מעתה אמור: ניתן לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה (אם נסתכל על ההגדרה הרחבה יותר של העוגה).

 

(ולמרות הכל אני ממליץ בכל תוקף לא לאכול עוגות שאינן ניתנות לעיכול!)

 

והרשומה המומלצת היא – נאחזת בציפורניים – בבלוג של עמי128

 

 

 

 

התמונה באדיבות ויקיפדיה

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

30 תגובות

תגיות
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל motior אלא אם צויין אחרת