33
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

תורת חסד על לשונה

"תורת ה' תמימה משיבת נפש עדות ה' נאמנה מחכימת פתי, פקודי ה' ישרים משמחי-לב מצות ה' ברה מאירת עיניים" (תהלים י"ט, ח'-ט')

 קַוֵּה, אֶל-יְהוָה: חֲזַק, וְיַאֲמֵץ לִבֶּךָ; וְקַוֵּה, אֶל-יְהוָה [תהלים כז, יד].

תוצאת תמונה עבור תמונות של שויתי ה לנגדי תמיד

"כל השונה הלכות בכל יום מובטח לו שהוא בן העולם הבא"

"תורת חסד על לשונה" - הוא אתר "לימוד-יומי" של הלכות, מוסר ואמונה. בכל יום נפתח את הלימוד בתפילת "נשמת כל חי", נמשיך ללמוד: הלכות שמירת לשון, הלכות בחיי היום יום ושבת, הלכות והנהגות לקראת החגים והמועדים  הקרבים. נלמד את ספר "מסילת ישרים" ונעשיר את עולמינו בשיעורי-חיזוק ופנימיות התורה ובעה"י נסיים עם "מזמור לתודה". 

מטרת-האתר - לזכות את עם ישראל לסיים 3 פעמים בשנה ללמוד את כל ההלכות שחייבים בהם, לקבל הכנה מלאה לכל מועדי ישראל, להכיר את צדיקינו וכן לעבוד על מידותינו באמצעות ספרי מוסר ואמונה!

הפיצו את האתר - וזכו גם אחרים בקדושה רוחנית משמחת ומקרבת אל הקב"ה ובשכר אין סופי לעולם הבא. 

בשם השם נעשה ונצליח והשם עלינו ברחמיו ירוויח - השם שפתי תפתח ופי יגיד תהילתך:

לימוד יומי [שעור 26] – הלכות שמירת לשון

 

הלכות שמירת לשון

 

 

תוצאת תמונה עבור תמונות של שמירת הלשון

 

 

הלכה ראשונה

הנזק שבשמיעת לשון-הרע.

המקשיב לדברי גנאי, אף אם אינו מאמין בהם, מביא נזק רב, משום שבנכונותו לשמוע, הוא גורם לכך שהמספר ימשיך לדבר לשון-הרע. אדם המספר לשון-הרע ומוצא כי יש לו קהל שומעים, ימשיך גם להבא לבזות אנשים ולדבר בגנותם. לעומת זאת, אם דבריו יתקלו במחאה מצד השומעים ["אין רצוני לשמוע דבר שלא ראיתי בעצמי"] או לפחות בהבעת פנים נזעמת של השומע, הוא ימנע להבא מלדבר לשון-הרע. חשוב מאוד שאנשים יהיו מודעים ומורגלים לכך, שבדברי גנאי ובהשפלת הזולת הם מכתימים עצמם בשם רע ובאים לידי בושה.

 

הלכה שניה

שמיעת לשון-הרע כדי לטהר את האיש שהכתימוהו בדברי גנאי.

במקרים מסוימים מצוה לשמוע דברי גנאי שאדם מספר על חברו. המשער כי על ידי שמיעת הדברים יהיה ביכלתו לטהר את האיש מן החשד ומדברי הגנאי שמטילים בו, מצוה עליו לשמעם. לשם כך הוא רשאי לשמוע את הספור בשלמותו, כדי שיוכל להוכיח אחר כך למספר ולשומעים כי דברי הגנאי אינם נכונים או לצדד בזכות האיש שגונה.

זו גם עצה היעוצה למי שנכשל בעוון שמיעת לשון-הרע ושמע דברים שאסור היה לו לשמוע – ישתדל בכל כוחו לשכנע את המספר בזכות האיש אותו הוא גינה – בכך ימנע אולי את הנזק העשוי להגרם מהלשון הרע, ויתקן גם את חטאו אשר חטא בשמיעת הדברים. כאן המקום לציין, כי אם המספר הוא רע לב מטבעו וככל שינסו לשכנעו בזכות האיש שאותו גינה, הוא עוד יוסיף וירבה לדבר בגנותו, מוטב אז לשתוק ולא להתוכח עמו על נכונות דבריו. רק לאחר שילך, מצוה להסביר לשאר הנוכחים כי המספר לא צדק בדבריו ולנסות גם לשכנעם בזכות האיש שגונה.

 

הלכה שלישית

שמיעת לשון-הרע כדי להרגיע את המספר.

קימת אפשרות נוספת שבה מקיים השומע מצוה בהאזינו לדברי הלשון-הרע. קורה לעיתים שאדם מספר לשון-הרע מתוך רוגז רגעי בשעת רתחה. העובדה שיש לו בפני מי לשפוך את מרירות ליבו מרגיעה אותו ומפיגה את כעסו, ולאחר מכן הוא כבר לא יחזור לספר זאת לאחרים [העלולים להאמין לדברי הגנאי שלו]. במקרה כזה מצוה להקשיב לו ובכך אף מתרבה השלום בישראל, אולם על השומע לזכור כי אסור לו להאמין לדברי הגנאי שהוא שומע.

 

הלכה רביעית

להוכיח את המדבר לשון-הרע.

המזדמן לחבורת אנשים המדברים ביניהם לשון-הרע, חייב להוכיח אותם או לגעור בהם על רעתם. אם ישתוק ולא יוכיחם, נתפס גם הוא בעוונם ונחשב לו כאילו חטא בעצמו.

 

הנזהר בלשונו – כמה שכרו עצום!

 

לסיום תפילה לשמירת לשון:

רבונו של עולם, יהי רצון מלפניך, אל רחום וחנון, שתזכינו היום ובכל יום לשמור פינו ולשונינו מלשון-הרע ורכילות ומקבלתם. ונזהר מלדבר אפילו על איש יחידי, וכל שכן מלדבר על כלל ישראל או על חלק מהם. וכל שכן מלהתרעם על מדותיו של הקדוש ברוך הוא. וניזהר מלדבר דברי שקר, חנופה, ליצנות, מחלוקת, כעס, גאווה, אונאת-דברים, הלבנת-פנים, וכל דברים אסורים. וזכינו שלא לדבר כי-אם דבר הצריך לעינייני גופינו או נפשינו. ושיהיו כל מעשינו לשם שמיםאמן!

 

 

 

 

 

זכו את עצמכם וקרובכם בברכת הלימוד, הכנסו לתגובות וכיתבו  [בדרך המופיעה למטה]:

הלימוד לזכות:

זיווג _______________ בת/בן _________________

פרנסה______________בת/בן__________________

בריאות______________בת/בן__________________

זרע-קודש____________בת/בן__________________

ולהבדיל:

לעילוי נשמת ______________ בת/בן_____________

  {ניתן לרשום ברכות רק בתגובות

      יקובל ברצון,אמן!

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל azulayt אלא אם צויין אחרת