33
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

תורת חסד על לשונה

"תורת ה' תמימה משיבת נפש עדות ה' נאמנה מחכימת פתי, פקודי ה' ישרים משמחי-לב מצות ה' ברה מאירת עיניים" (תהלים י"ט, ח'-ט')

 קַוֵּה, אֶל-יְהוָה: חֲזַק, וְיַאֲמֵץ לִבֶּךָ; וְקַוֵּה, אֶל-יְהוָה [תהלים כז, יד].

תוצאת תמונה עבור תמונות של שויתי ה לנגדי תמיד

"כל השונה הלכות בכל יום מובטח לו שהוא בן העולם הבא"

"תורת חסד על לשונה" - הוא אתר "לימוד-יומי" של הלכות, מוסר ואמונה. בכל יום נפתח את הלימוד בתפילת "נשמת כל חי", נמשיך ללמוד: הלכות שמירת לשון, הלכות בחיי היום יום ושבת, הלכות והנהגות לקראת החגים והמועדים  הקרבים. נלמד את ספר "מסילת ישרים" ונעשיר את עולמינו בשיעורי-חיזוק ופנימיות התורה ובעה"י נסיים עם "מזמור לתודה". 

מטרת-האתר - לזכות את עם ישראל לסיים 3 פעמים בשנה ללמוד את כל ההלכות שחייבים בהם, לקבל הכנה מלאה לכל מועדי ישראל, להכיר את צדיקינו וכן לעבוד על מידותינו באמצעות ספרי מוסר ואמונה!

הפיצו את האתר - וזכו גם אחרים בקדושה רוחנית משמחת ומקרבת אל הקב"ה ובשכר אין סופי לעולם הבא. 

בשם השם נעשה ונצליח והשם עלינו ברחמיו ירוויח - השם שפתי תפתח ופי יגיד תהילתך:

לימוד יומי [שעור 13] – הלכות שמירת לשון

 

הלכות שמירת לשון

 

 

תוצאת תמונה עבור תמונות של שמירת הלשון

 

 

אמרו רבותינו זכרונם לברכה, ששקולה לשון הרע כנגד עבודה-זרה וגלוי-עריות ושפיכות-דמים [ערכין טו, ב]. ודבר זה תמוה מאוד ששקולה לשון הרע כנגד אלו העברות, ועל כל אחת מהן יהרג ואל יעבור [סנהדרין עד, א]. ואמרו: חמורה עבודה-זרה, שכל המודה בה ככופר בכל התורה כולה [חולין ה, א]. ואמרו עוד: מומר לעבודה-זרה – מומר לכל התורה כולה [חולין ד, ב].

ויש ליתן טעם בדבר, כי בעל הלשון שונה (חוזר שוב ושוב) באולתו, עשר פעמים ויותר בכל יום מכלים ומביש בני-אדם, מלבד שמזיק למי שאומר עליו. [מתוך שער "לשון הרע", "אורחות צדיקים"].

אמרו רבותינו זכרונם לברכה [שוחר טוב לט, א]: כנסת-ישראל אהובה בקולה, שנאמר: "השמיעני את קולך, כי קולך ערב" [שיר השירים ב, יד], ושנואה בקולה, שנאמר: "נתנה עלי בקולה על-כן שנאתיה" [ירמיה יב, ח]: אמור מעתה: "מות וחיים ביד הלשון, ואוהביה יאכל פריה" [משלי יח, כא]. פרוש: אוהב לשון, אדם החפץ לדבר תמיד, עצה הגונה ונכונה אצלו שיאכל פריה – פרוש, שלא ידבר דברים בטלים, רק ידבר בדברי-תורה, והבאת שלום, וללמד לרבים לעשות טובה, ולהורות להם הטוב ולהרחיקם מן הרע, ולקנות האמת, כי אין קץ למצוות שיוכל לעשות בלשון, וזהו: "וחיים ביד לשון".

 

 

הלכה ראשונה

כאשר חברך מספר לך אודות חטאיו.

אם חברך מספר לך על חטא שהוא עשה, אסור לך לספר על כך למישהו אחר. אמנם גם בענין זה, אם הוא סיפר את הדבר בנוכחות שלושה אנשים, מותר לך לספר לאחרים, אלא שהתר זה אמור אך ורק אם קימים כל התנאים וההגבלות המפורטות בפרק י"א [בעה"י נלמד בהמשך], כולל התנאי הראשון, והוא, שאין בכונתך להפיץ את הדבר מתוך זדון-לב וכונה לפגוע בו. גם אם נראה לך שלחברך לא אכפת שיתגלה הדבר, אינך רשאי לפרסמו מתוך כונה להשפילו ולבזותו.

 

הלכה שניה

שמירת סוד.

המגלה לחברו סתם ידיעה, והוא אומר זאת באופן כזה שנראה כי רצונו שתשמר בסוד, אסור לשומע לגלות זאת לאחר. דבר זה אמור אפילו אם לא בקשו במפורש לשמור את דבריו בסוד.

בכלל, הרגל טוב הוא לא לספר אף פעם דברים שסיפר לך חברך כל עוד לא נתן לך רשות מפורשת לעשות זאת. בדרך זאת מובטח לך שלעולם לא תעביר ידיעה שיכולה לגרום רעה.

 

הלכה שלישית

לשון-הרע בסתר.

המדבר לשון-הרע בסתר, מאחורי גבו של חברו, כדי שזה לא ידע שהוא דבר עליו רעה – מלבד אסור לשון-הרע שעבר, הוא גם מביא על עצמו קללה האמורה בתורה: "ארור מכה רעהו בסתר" [דברים כז, כד].

 

הלכה רביעית

לשון-הרע על הזולת, שהיית אומרו אפילו בפניו.

אסור לך לדבר לשון-הרע על חברך, גם אם אתה משוכנע שהיית אומר לו אותם הדברים בפניו. יתרה מזאת, אפילו אם כבר אמרת לו את הדברים בפניו אין לך עדין התר לספר זאת לאחרים.

 

הנזהר בלשונו – כמה שכרו עצום!

 

לסיום תפילה לשמירת לשון:

רבונו של עולם,יהי רצון מלפניך, אל רחום וחנון, שתזכינו היום ובכל יום לשמור פינו ולשונינו מלשון-הרע ורכילות ומקבלתם. ונזהר מלדבר אפילו על איש יחידי, וכל שכן מלדבר על כלל ישראל או על חלק מהם. וכל שכן מלהתרעם על מדותיו של הקדוש ברוך הוא. וניזהר מלדבר דברי שקר, חנופה, ליצנות, מחלוקת, כעס, גאווה, אונאת-דברים, הלבנת-פנים, וכל דברים אסורים. וזכינו שלא לדבר כי-אם דבר הצריך לעינייני גופינו או נפשינו. ושיהיו כל מעשינו לשם שמיםאמן!

 

 

 

 

 

זכו את עצמכם וקרובכם בברכת הלימוד, הכנסו לתגובות וכיתבו  [בדרך המופיעה למטה]:

הלימוד לזכות:

זיווג _______________ בת/בן _________________

פרנסה______________בת/בן__________________

בריאות______________בת/בן__________________

זרע-קודש____________בת/בן__________________

ולהבדיל:

לעילוי נשמת ______________ בת/בן_____________

 {ניתן לרשום ברכות רק בתגובות

      יקובל ברצון,אמן!

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל azulayt אלא אם צויין אחרת