33
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

תורת חסד על לשונה

"תורת ה' תמימה משיבת נפש עדות ה' נאמנה מחכימת פתי, פקודי ה' ישרים משמחי-לב מצות ה' ברה מאירת עיניים" (תהלים י"ט, ח'-ט')

 קַוֵּה, אֶל-יְהוָה: חֲזַק, וְיַאֲמֵץ לִבֶּךָ; וְקַוֵּה, אֶל-יְהוָה [תהלים כז, יד].

תוצאת תמונה עבור תמונות של שויתי ה לנגדי תמיד

"כל השונה הלכות בכל יום מובטח לו שהוא בן העולם הבא"

"תורת חסד על לשונה" - הוא אתר "לימוד-יומי" של הלכות, מוסר ואמונה. בכל יום נפתח את הלימוד בתפילת "נשמת כל חי", נמשיך ללמוד: הלכות שמירת לשון, הלכות בחיי היום יום ושבת, הלכות והנהגות לקראת החגים והמועדים  הקרבים. נלמד את ספר "מסילת ישרים" ונעשיר את עולמינו בשיעורי-חיזוק ופנימיות התורה ובעה"י נסיים עם "מזמור לתודה". 

מטרת-האתר - לזכות את עם ישראל לסיים 3 פעמים בשנה ללמוד את כל ההלכות שחייבים בהם, לקבל הכנה מלאה לכל מועדי ישראל, להכיר את צדיקינו וכן לעבוד על מידותינו באמצעות ספרי מוסר ואמונה!

הפיצו את האתר - וזכו גם אחרים בקדושה רוחנית משמחת ומקרבת אל הקב"ה ובשכר אין סופי לעולם הבא. 

בשם השם נעשה ונצליח והשם עלינו ברחמיו ירוויח - השם שפתי תפתח ופי יגיד תהילתך:

לימוד יומי [שעור 10] – הלכות שמירת לשון

 

הלכות שמירת לשון

 

תוצאת תמונה עבור תמונות של שמירת לשון

 

 

כיצד נחיש את הגאולה - תמצית מתוך הקדמתו של ה"חפץ חיים":

הסיבה העיקרית לטעויות בעניין שמירת לשון, היא מחמת שעד עתה לא נעשה מאסף מרוכז של כל הלכות לשון הרע ורכילות המפוזרות בש"ס ובראשונים. משום כך, מי שרצה לברר לעצמו את האסור והמותר, היתה זו בעבורו משימה קשה. על כן, אזרתי כגבר חלצי [אומר החפץ חיים] בעזרת ה' יתברך החונן לאדם דעת וקבצתי את כל דיני לשון הרע ורכילות מן הש"ס והפוסקים ובפרט מהרמב"ם ומספר מצוות גדול [סמ"ג] ו"משערי תשובה" לרבינו יונה, שהם האירו עינינו בהלכה זו ומעוד ספרי הלכה - הכל בספר אחד.

נאמר במדרש רבה [נשא]: "אם יגעת הרבה בדבריהם, הקב"ה מסיר יצר הרע ממך", על כן אמרתי אל ליבי, אפשר שעל ידי שיעינו בספר הזה המלוקט מדברי הראשונים ויתבוננו בו, לא ישלוט כל כך יצר הרע בעוון זה. על ידי לימוד תדיר בהלכות לשון הרע יתאפשר לאדם אט אט, לעקור את הרגלו וטבעו לדבר לשון הרע. ובזכות זה נתברך משמים ובא לציון גואל במהרה בימינו, אמן!

 

 

הלכה ראשונה

הפסד כספי בעקבות המנעות לשון-הרע.

אין כל הצדקה והתר לדבר לשון-הרע גם כאשר המנעות ממנה עשויה לגרום הפסד כספי גדול. אדם חייב לותר אף על כל רכושו ולא לעבור אפילו על איסור תורה אחד.

 

הלכה שניה

צער השתיקה ושכרה.

אדם המזדמן לחבורה העוסקת בדברי גנאי ורכילות ואין ביכולתו להשתמט מהם, אסור להשתתף בשיחתם ולספר לשון-הרע, אפילו אם אינו חש בנוח להיות השתקן של החבורה. הדבר אמנם אינו קל, כי אף אחד אינו אוהב להראות טיפש או משעמם בחברה. אולם ראוי לזכור את אשר אמר אחד מחכמינו ז"ל: "מוטב לי להקרא שוטה כל ימי, ולא להעשות שעה אחת רשע לפני המקום" [עדיות ה, ו]. עם זאת, נחמתו במצב מביך שכזה הוא השכר שהוא זוכה מאת ה' יתברך, שנמדד לפי מידת הצער והסבל שנגרמו לו עקב שתיקתו, כפי שאמרו חכמינו ז"ל [פרקי אבות ה, כ"ג]: לפום צערא - אגרא [לפי הצער-השכר]. לגבי מצב כזה אמרו גם, כי על כל רגע ורגע של שתיקה הוא זוכה לאור הגנוז שאין כל מלאך ובריה יכולים לשער [אגרת הגר"א].

 

הלכה שלישית

לשון-הרע בכתב.

על חטא לשון-הרע אפשר לעבור הן בדיבור והן בכתיבה. מידע מבזה ודברי גנאי -  במכתבים אישיים, ספרים, עתונים, כרוזים ומודעות קיר - גם הם לשון-הרע.

לפני משלוח מכתב, בדוק אותו מלשון-הרע!

 

הלכה רביעית

פרסום מכתב לשם השפלת כותבו.

המקבל מכתב מחברו, אסור לו להראותו לאחרים, אם כונתו בכך ללעוג לכותבו. גם אם אינו אומר אף מילה רעה אודות הכותב, אך הקורא יכול בעצמו לקבל את הרושם כי הכותב אינו נבון או לוקה בחסרונות, הרי זה לשון-הרע ברמז, ואינו שונה מכל לשון-הרע.

 

הנזהר בלשונו – כמה שכרו עצום!

 

לסיום תפילה לשמירת לשון:

רבונו של עולם,יהי רצון מלפניך, אל רחום וחנון, שתזכינו היום ובכל יום לשמור פינו ולשונינו מלשון-הרע ורכילות ומקבלתם. ונזהר מלדבר אפילו על איש יחידי, וכל שכן מלדבר על כלל ישראל או על חלק מהם. וכל שכן מלהתרעם על מדותיו של הקדוש ברוך הוא. וניזהר מלדבר דברי שקר, חנופה, ליצנות, מחלוקת, כעס, גאווה, אונאת-דברים, הלבנת-פנים, וכל דברים אסורים. וזכינו שלא לדבר כי-אם דבר הצריך לעינייני גופינו או נפשינו. ושיהיו כל מעשינו לשם שמיםאמן!

 

 

 

 

 

זכו את עצמכם וקרובכם בברכת הלימוד, הכנסו לתגובות וכיתבו  [בדרך המופיעה למטה]:

הלימוד לזכות:

זיווג _______________ בת/בן _________________

פרנסה______________בת/בן__________________

בריאות______________בת/בן__________________

זרע-קודש____________בת/בן__________________

ולהבדיל:

לעילוי נשמת ______________ בת/בן_____________

 {ניתן לרשום ברכות רק בתגובות

      יקובל ברצון,אמן!

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל azulayt אלא אם צויין אחרת