33
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

תורת חסד על לשונה

"תורת ה' תמימה משיבת נפש עדות ה' נאמנה מחכימת פתי, פקודי ה' ישרים משמחי-לב מצות ה' ברה מאירת עיניים" (תהלים י"ט, ח'-ט')

 קַוֵּה, אֶל-יְהוָה: חֲזַק, וְיַאֲמֵץ לִבֶּךָ; וְקַוֵּה, אֶל-יְהוָה [תהלים כז, יד].

תוצאת תמונה עבור תמונות של שויתי ה לנגדי תמיד

"כל השונה הלכות בכל יום מובטח לו שהוא בן העולם הבא"

"תורת חסד על לשונה" - הוא אתר "לימוד-יומי" של הלכות, מוסר ואמונה. בכל יום נפתח את הלימוד בתפילת "נשמת כל חי", נמשיך ללמוד: הלכות שמירת לשון, הלכות בחיי היום יום ושבת, הלכות והנהגות לקראת החגים והמועדים  הקרבים. נלמד את ספר "מסילת ישרים" ונעשיר את עולמינו בשיעורי-חיזוק ופנימיות התורה ובעה"י נסיים עם "מזמור לתודה". 

מטרת-האתר - לזכות את עם ישראל לסיים 3 פעמים בשנה ללמוד את כל ההלכות שחייבים בהם, לקבל הכנה מלאה לכל מועדי ישראל, להכיר את צדיקינו וכן לעבוד על מידותינו באמצעות ספרי מוסר ואמונה!

הפיצו את האתר - וזכו גם אחרים בקדושה רוחנית משמחת ומקרבת אל הקב"ה ובשכר אין סופי לעולם הבא. 

בשם השם נעשה ונצליח והשם עלינו ברחמיו ירוויח - השם שפתי תפתח ופי יגיד תהילתך:

לימוד יומי [שעור 8] – הלכות שמירת לשון

 

הלכות שמירת לשון

 

 

 

 

כיצד נחיש את הגאולה - תמצית מתוך הקדמתו של "החפץ חיים":

בעוונותינו הרבים חרב בית מקדשינו וגלינו מארצנו ועד עתה עדין לא זכינו לגאולה השלמה שתבוא. אלא שחלילה לא על ה' יתברך תלונותינו, כי אם על עצמנו, כמאמר הנביא: "הן לא קצרה יד ה' מהושיע ולא כבדה אזנו משמוע כי אם עוונותיכם" [ישעיה נט], וכאשר נחפשה דרכינו ונחקורה אלו העוונות העקריים הגורמים להתארכות גלותנו נמצא כי רבים הם, אולם חטא הלשון עולה על כולם.

לשון הרע הוא כידוע השורש לשנאת חינם. ואמרו חז"ל [יומא ט:] כי שקולה שנאת חינם כנגד שלוש העברות החמורות, עבודה זרה, שפיכות דמים וגלוי עריות. ובמקום אחר [ערכין טו:] אמרו על לשון הרע שקשה היא משלוש העברות החמורות. וקבעו חז"ל כי בעוון שנאת חינם חרב בית מקדשנו וגלינו מארצנו. היוצא מזה כי כדי שנהיה ראויים לגאולה, הרי אנו מוכרחים קודם כל לתקן את החטא הזה.

 

 

הלכה ראשונה - מצוות עשה

"מִדְּבַר-שֶׁקֶר תִּרְחָק" [שמות כג, ז].

הַמְעָרֵב בתוך לשון-הרע גם דברי שקר, אפילו כלשהם, עובר על מצוה זו. חטאו של זה חמור הרבה יותר מסתם מדבר לשון-הרע ורכילות, משום שהוא גם מוציא שם רע.

 

הלכה שניה - מצוות עשה

"וְהָלַכְתָּ בִּדְרָכָיו" [דברים כח, ט].

מצווה ללכת בדרכי ה' ולהתנהג במידותיו, אשר כולן הן רק לטוב, כדברי חכמינו ז"ל: "מה הוא רחום אף אתה היה רחום, מה הוא חנון אף אתה היה חנון", וכן גם בשאר מדות טובות. בין מידותיו הקדושות והטהורות של הקב"ה אנו מוצאים גם את שנאתו ללשון-הרע.

כאשר נכבשה יריחו בידי בני ישראל, אותו יום שבת היה והוכרז חרם על שלל העיר. נאסר לקחת ממנה דבר וכל הרכוש הוקדש לשמים. יותר מאוחר ניגף צבאו של יהושע במלחמה על העי, והקב"ה גילה ליהושע כי זהו עונש על שלא נשמר החרם. יהושע שאל מהקב"ה לדעת את זהותו של החוטא ונענה מה': "וכי דילטור [מלשין] אני לך?", "הטל גורל ותמצא את החוטא" [יהושע ז: סנהדרין יא.]. ללמדנו בא ממעשה זה כי שונא הקב"ה לשון-הרע. לפיכך, כל המדבר לשון-הרע, סוטה מדרכי ה' ואינו נוהג עפ"י מדותיו, ועובר על מצווה זו.

 

הלכה שלישית

דברי גנאי אמיתיים וכוזבים.

אסור לדבר בגנותו של הזולת, בין אם הדברים הנאמרים עליו נכונים ובין אם הם כוזבים. אם הדברים נכונים, הם נקראים לשון-הרע, ואם הם דברי שקר וכזב, הרי המספר אותם נקרא מוציא שם רע וחטאו חמור הרבה יותר.

חשוב במיוחד להדגיש כי דברים בגנות הזולת, על אף היותם נכונים, הם הם הנקראים לשון הרע. מקובל לחשוב כי לשון-הרע מוגדרת כעלילת דברי שקר בגנותו של אדם וכאשר הדברים אמיתיים הרי הם מותרים. והתשובה השכיחה ביותר בפי המדבר לשון-הרע כאשר גוערים בו, היא: "אבל זה אמת". לאמיתו של דבר, זוהי טעות גדולה. דוקא דִבוּרים אלו, אף שהם אמת, נקראים בפי חז"ל: לשון-הרע.

 

הלכה רביעית

לימוד ושינון תמידי.

אחד העקרים בשמירת הלשון מדבר רע, הוא הלמוד והשנון התמידי של דיני לשון-הרע. שוחט נדרש לפי ההלכה, לחזור תדיר על הלכות שחיטה עד שיהא בקי בהן על פה ויהיו חקוקים על ליבו. בדומה לכך, נדרש כל אחד ללמוד תמיד את דיני לשון-הרע עד שידע אותם על בוריים. זאת, משום שאדם מרבה להשתמש בלשונו יותר מאשר הוא משתמש בשאר איבריו, ועל כן חייב הוא בכל עת לדעת מה מותר לו לדבר ומה אסור [חפץ חיים, חובת השמירה ג'].

 

הנזהר בלשונו – כמה שכרו עצום!

 

לסיום תפילה לשמירת לשון:

רבונו של עולם,יהי רצון מלפניך, אל רחום וחנון, שתזכינו היום ובכל יום לשמור פינו ולשונינו מלשון-הרע ורכילות ומקבלתם. ונזהר מלדבר אפילו על איש יחידי, וכל שכן מלדבר על כלל ישראל או על חלק מהם. וכל שכן מלהתרעם על מדותיו של הקדוש ברוך הוא. וניזהר מלדבר דברי שקר, חנופה, ליצנות, מחלוקת, כעס, גאווה, אונאת-דברים, הלבנת-פנים, וכל דברים אסורים. וזכינו שלא לדבר כי-אם דבר הצריך לעינייני גופינו או נפשינו. ושיהיו כל מעשינו לשם שמיםאמן!

 

 

 

 

 

זכו את עצמכם וקרובכם בברכת הלימוד, הכנסו לתגובות וכיתבו  [בדרך המופיעה למטה]:

הלימוד לזכות:

זיווג _______________ בת/בן _________________

פרנסה______________בת/בן__________________

בריאות______________בת/בן__________________

זרע-קודש____________בת/בן__________________

ולהבדיל:

לעילוי נשמת ______________ בת/בן_____________

 {ניתן לרשום ברכות רק בתגובות

      יקובל ברצון,אמן!

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל azulayt אלא אם צויין אחרת