33
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

תורת חסד על לשונה

"תורת ה' תמימה משיבת נפש עדות ה' נאמנה מחכימת פתי, פקודי ה' ישרים משמחי-לב מצות ה' ברה מאירת עיניים" (תהלים י"ט, ח'-ט')

 קַוֵּה, אֶל-יְהוָה: חֲזַק, וְיַאֲמֵץ לִבֶּךָ; וְקַוֵּה, אֶל-יְהוָה [תהלים כז, יד].

תוצאת תמונה עבור תמונות של שויתי ה לנגדי תמיד

"כל השונה הלכות בכל יום מובטח לו שהוא בן העולם הבא"

"תורת חסד על לשונה" - הוא אתר "לימוד-יומי" של הלכות, מוסר ואמונה. בכל יום נפתח את הלימוד בתפילת "נשמת כל חי", נמשיך ללמוד: הלכות שמירת לשון, הלכות בחיי היום יום ושבת, הלכות והנהגות לקראת החגים והמועדים  הקרבים. נלמד את ספר "מסילת ישרים" ונעשיר את עולמינו בשיעורי-חיזוק ופנימיות התורה ובעה"י נסיים עם "מזמור לתודה". 

מטרת-האתר - לזכות את עם ישראל לסיים 3 פעמים בשנה ללמוד את כל ההלכות שחייבים בהם, לקבל הכנה מלאה לכל מועדי ישראל, להכיר את צדיקינו וכן לעבוד על מידותינו באמצעות ספרי מוסר ואמונה!

הפיצו את האתר - וזכו גם אחרים בקדושה רוחנית משמחת ומקרבת אל הקב"ה ובשכר אין סופי לעולם הבא. 

בשם השם נעשה ונצליח והשם עלינו ברחמיו ירוויח - השם שפתי תפתח ופי יגיד תהילתך:

לימוד יומי [שעור 7] – הלכות שמירת לשון

 

הלכות שמירת לשון

 

 

 

 

סוחר מורשא הגיש לחפץ חיים רשימה של ספריו שברצונו לקנות ממנו. אחר שהעיף מבט ברשימה, שאל אותו החפץ חיים: "אני רואה שאתה מעוניין בכל ספרי, חוץ מספר "חפץ חיים" על הלכות לשון-הרע, שאיננו מופיע ברשימה. מדוע השמטת ספר כה חשוב, האמנם אינך רוצה בו?". השיב הסוחר: "האמת היא, כי הייתי מאוד רוצה לקנות גם ספר זה, אלא שאני חושש מכך, יראה רבנו, אני בא יום יום בקשרים עם אנשים רבים, ובמצבי זה ממש בלתי אפשרי להמנע מלדבר או לשמוע לשון-הרע". "אני מכיר את הבעיה", הודה החפץ חיים, "ואף שוחחתי על כך עם ר' ישראל סלנטר, הוא אמר לי כי ראוי וחשוב ללמוד בספרי על לשון הרע, אפילו אם התוצאה היחידה של הלימוד תהיה אנחה בגמר העיון!".

 

 כיצד נחיש את הגאולה - תמצית מתוך הקדמתו של "החפץ חיים":

ברוך ה' אלוקי ישראל אשר הבדילנו מכל העמים ונתן לנו את תורתו והכניסנו לארץ הקודש כדי שנזכה לקיים את מצוותיו. וכל כונתו היא רק לטובתנו כדי שעל ידי זה נהיה קדושים אליו, כמו שנאמר: "למען תזכרו ועשיתם את כל מצוותי והייתם קדושים לאלהיכם" [במדבר טו, מ], ויהיה ביכולתנו לקבל את השפעת טובו ורוב חסדו בעולם הזה ובעולם הבא, כמו שנאמר: "מה ה' אלקיך שואל מעמך כי אם...לשמר את מצוות ה' ואת חקותיו אשר אנכי מצוך היום לטוב לך" [דברים י, יב-יג].

ולא די בזה שנתן לנו את כלי חמדתו, אלא גם צוה אותנו שלא נעזבנה, כמו שנאמר: "כי לקח טוב נתתי לכם תורתי אל תעזובו" [משלי ד, ב]. ואמנם בהיותנו על אדמתנו והיה לנו בית הבחירה היינו יכולים לקיים את כל מצוות התורה ולהשלים בזה את כל חלקי הנפש הנמצאים בנו ולהיות קדושים אליו, כאמור. 

שנזכה לבניין בית המקדש במהירה בימינו, אמן!

 

 

הלכה ראשונה - מצוות עשה

"וקדשתו" [ויקרא כא, ח].

בפסוק זה נצטוינו לנהוג כבוד בכוהנים. המדבר לשון-הרע על כהן בפניו, עובר על מצוה זו.

 

הלכה שניה - מצוות עשה 

"כבד את-אביך ואת-אמך" [שמות כ, יב].

מצוה מן התורה לכבד את ההורים. המדבר לשון-הרע על אביו או על אמו, פוגע בכבודם ועובר על מצוה זו. בדין זה נכלל גם האח הגדול, שמצוה לכבדו [כתובות קג.].

 

הלכה שלישית - מצוות עשה

"את-ה' אלהיך תירא" [דברים י, כ].

חובה עלינו לירא את ה' אלהינו - לזכור ולהרגיש בכל עת כי הקדוש-ברוך-הוא יודע ומשגיח על כל מעשי בני האדם ומשלם להם כגמולם על מעשיהם הרעים. זה שאינו נזהר בדבורו וחוטא בלשונו, עובר על מצות עשה זו.

 

הלכה רביעית - מצוות עשה 

"ושננתם לבניך ודברת בם, בשבתך בביתך ובלכתך בדרך ובשכבך ובקומך" [דברים ו, ז].

פסוק זה מלמדנו כי חיבים ללמוד תורה בכל עת, ומי שאינו מנצל זמנו ללמוד תורה עובר על מצוה זו - ועוון זה נקרא ביטול תורה.

שכרה של מצות תלמוד תורה גדול לאין ערוך עד ששקול הוא כנגד כל המצוות, וכל מילה של לימוד תורה נחשבת כמצוה בפני עצמה [ראה "שנות אליהו' - פאה]. גם להפך כך הדבר - שקול עונש ביטול תורה כנגד כל העוונות.

בשעה שמגיע זמנו של אדם להתיצב בפני בית-דין של מעלה הוא נשאל ונידון על שלא עסק בתורה. פעמים רבות הוא יכול לצאת זכאי בדין על שום היותו עסוק בצרכי פרנסה ודברי תועלת. לא כן זה המדבר לשון-הרע, אין לו כל טענה לזכותו מדוע לא עסק בתורה בשעה שדבר לשון-הרע. על כן מובן, כי בעת כל דבור ועל כל מילה של לשון-הרע אדם מתחייב בעוון ביטול תורה של אותה שעה.

 

הנזהר בלשונו – כמה שכרו עצום!

 

לסיום תפילה לשמירת לשון:

רבונו של עולם,יהי רצון מלפניך, אל רחום וחנון, שתזכינו היום ובכל יום לשמור פינו ולשונינו מלשון-הרע ורכילות ומקבלתם. ונזהר מלדבר אפילו על איש יחידי, וכל שכן מלדבר על כלל ישראל או על חלק מהם. וכל שכן מלהתרעם על מדותיו של הקדוש ברוך הוא. וניזהר מלדבר דברי שקר, חנופה, ליצנות, מחלוקת, כעס, גאווה, אונאת-דברים, הלבנת-פנים, וכל דברים אסורים. וזכינו שלא לדבר כי-אם דבר הצריך לעינייני גופינו או נפשינו. ושיהיו כל מעשינו לשם שמיםאמן!

 

 

 

 

 

זכו את עצמכם וקרובכם בברכת הלימוד, הכנסו לתגובות וכיתבו  [בדרך המופיעה למטה]:

הלימוד לזכות:

זיווג _______________ בת/בן _________________

פרנסה______________בת/בן__________________

בריאות______________בת/בן__________________

זרע-קודש____________בת/בן__________________

ולהבדיל:

לעילוי נשמת ______________ בת/בן_____________

 {ניתן לרשום ברכות רק בתגובות

      יקובל ברצון,אמן!

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל azulayt אלא אם צויין אחרת