33
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

תורת חסד על לשונה

"תורת ה' תמימה משיבת נפש עדות ה' נאמנה מחכימת פתי, פקודי ה' ישרים משמחי-לב מצות ה' ברה מאירת עיניים" (תהלים י"ט, ח'-ט')

 קַוֵּה, אֶל-יְהוָה: חֲזַק, וְיַאֲמֵץ לִבֶּךָ; וְקַוֵּה, אֶל-יְהוָה [תהלים כז, יד].

תוצאת תמונה עבור תמונות של שויתי ה לנגדי תמיד

"כל השונה הלכות בכל יום מובטח לו שהוא בן העולם הבא"

"תורת חסד על לשונה" - הוא אתר "לימוד-יומי" של הלכות, מוסר ואמונה. בכל יום נפתח את הלימוד בתפילת "נשמת כל חי", נמשיך ללמוד: הלכות שמירת לשון, הלכות בחיי היום יום ושבת, הלכות והנהגות לקראת החגים והמועדים  הקרבים. נלמד את ספר "מסילת ישרים" ונעשיר את עולמינו בשיעורי-חיזוק ופנימיות התורה ובעה"י נסיים עם "מזמור לתודה". 

מטרת-האתר - לזכות את עם ישראל לסיים 3 פעמים בשנה ללמוד את כל ההלכות שחייבים בהם, לקבל הכנה מלאה לכל מועדי ישראל, להכיר את צדיקינו וכן לעבוד על מידותינו באמצעות ספרי מוסר ואמונה!

הפיצו את האתר - וזכו גם אחרים בקדושה רוחנית משמחת ומקרבת אל הקב"ה ובשכר אין סופי לעולם הבא. 

בשם השם נעשה ונצליח והשם עלינו ברחמיו ירוויח - השם שפתי תפתח ופי יגיד תהילתך:

לימוד יומי [שעור 69] – ב' שבט תשע"ז - לקט אמרות – דברי חיזוק לשמירת לשון

 

לקט אמרות – דברי חיזוק לשמירת לשון

 

 

 

 

דין וחשבון שבועי

בכל ערב שבת יתבונן אדם בנפשו, אם דבוריו באותו שבוע היו כדין. מי שבחן את עצמו ומצא כי במשך השבוע לא נכשל בלשונו, ראוי כי ירשום את הדבר בפנקסו, ישמח בחלקו ויתן הודאה לה' על שעזר לו בזה ויבקש אותו שיעזרהו גם להבא.

 

עצתה של התורה

התורה נתנה עצה לאדם, כיצד להינצל מעוון לשון-הרע: "זכור את אשר עשה ה' אלקיך למרים בדרך בצאתכם ממצרים" (דברים כד, ט). מרים נענשה בעונש חמור על שום שדיברה לשון-הרע על משה, ועל ידי זכירת ענשה, בא אדם לידי הבנת חומרת האיסור של לשון-הרע.

יש מפקפקים בתועלתה של עצה זו, משום שהם רואים מישהו האומר פסוקים אלו (יש הנוהגים לאמרם מדי יום אחר התפילה) ומיד לאחר מכן הוא מדבר לשון-הרע. לפקפוק זה אין כל הצדקה, כי אמירה בלבד, בודאי אין בה תועלת, ומי שבאמת חפץ להסתייע בעצה זו, חייב לתת את דעתו ביתר שאת למצוה זו ולזכור את מעשה מרים בשעת דבורו. חשוב כמובן לציין, כי מצות זכירת מעשה מרים אינה באה במקום החובה ללמוד הלכות לשון-הרע, אלא בנוסף לה.

 

אחריותו של תלמיד חכם

גדולה אחריותו של תלמיד חכם לשמור את לשונו, יותר משל כל אדם אחר. טעמו של דבר, כי תלמיד חכם החוטא, מהוה דוגמא רעה לאחרים וגורם במעשיו לחילול שם שמים.

 

מידת הבטחון מגנה מפני עוון לשון-הרע

ככל שאדם מתחזק יותר במדת הבטחון בה', כן מתמעטת הסכנה שיכשל בלשון-הרע. לדוגמא, מי שחברו גרם לו הפסד כספי או פגע בכבודו, יצרו מפתה אותו להשיב לחברו כגמולו ולדבר בגנותו. אבל אם איתן בטחונו בה', הוא יודע כי הכסף והכבוד ניתנים לו מידו יתברך, ואין אדם יכול לגרוע ממנו את שנגזר לו מן השמים, ממילא נחלש כח היצר, המפתהו לגנות את זה שהרע לו.

 

שתיקה כהודאה

הנמצא בין אנשים המספרים לשון-הרע ובמקום לגעור בהם הוא שותק, נענש על כך, אפילו אם הוא מכירם ויודע שהם אינם נשמעים לתוכחה. הטעם הוא, כי שתיקתו נראית בעיניהם כהודאה בדבריהם, בעוד שחובתו היא להגן על כבודו של האיש שהם מגנים. לכן, מאחר שהוא מצא כי בלתי אפשרי להוכיחם, היה עליו להסתלק מחברתם. [שערי תשובה, קצו].

 

בחר לך את חבריך

מאחר ועוון לשון-הרע, לדאבון לב, נפוץ מאוד בין האנשים, ראוי לכל מי שיראת ה' בלבבו, שלא להצטרף לחבורת אנשים, אם לא שהוא מכירם כזהירים בשמירת הלשון.

 

תענית דיבור

אדם הרוצה לקבל על עצמו תענית על מנת לשוב בתשובה לפני ה', טוב יותר שיקבל עליו תענית מן הדיבור מאשר יקבל עליו תענית מן האכילה, ודרך זו טובה יותר הן לגוף והן לנשמה [ספר "ראש הגבעה"]. כך כותב גם הגאון מוילנא באיגרת הגר"א: עד יום מותו צריך האדם ליסר את עצמו, ולא בתענית וסגופים, כי אם ברסן פיו ובתאוותיו, וזוהי התשובה.

 

הנזהר בלשונו – כמה שכרו עצום!

 

לסיום, תפילה לשמירת הלשון:

רבונו של עולם,יהי רצון מלפניך, אל רחום וחנון, שתזכינו היום ובכל יום לשמור פינו ולשונינו מלשון-הרע ורכילות ומקבלתם. ונזהר מלדבר אפילו על איש יחידי, וכל שכן מלדבר על כלל ישראל או על חלק מהם. וכל שכן מלהתרעם על מדותיו של הקדוש ברוך הוא. וניזהר מלדבר דברי שקר, חנופה, ליצנות, מחלוקת, כעס, גאווה, אונאת-דברים, הלבנת-פנים, וכל דברים אסורים. וזכינו שלא לדבר כי-אם דבר הצריך לעינייני גופינו או נפשינו. ושיהיו כל מעשינו לשם שמיםאמן!

 

 

 

 

 

זכו את עצמכם וקרובכם בברכת הלימוד, הכנסו לתגובות וכיתבו  [בדרך המופיעה למטה]:

הלימוד לזכות:

זיווג _______________ בת/בן _________________

פרנסה______________בת/בן__________________

בריאות______________בת/בן__________________

זרע-קודש____________בת/בן__________________

ולהבדיל:

לעילוי______________ בת/בן_________________

 {ניתן לרשום ברכות רק בתגובות

      יקובל ברצון,אמן!

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל azulayt אלא אם צויין אחרת