33
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

תורת חסד על לשונה

"תורת ה' תמימה משיבת נפש עדות ה' נאמנה מחכימת פתי, פקודי ה' ישרים משמחי-לב מצות ה' ברה מאירת עיניים" (תהלים י"ט, ח'-ט')

 קַוֵּה, אֶל-יְהוָה: חֲזַק, וְיַאֲמֵץ לִבֶּךָ; וְקַוֵּה, אֶל-יְהוָה [תהלים כז, יד].

תוצאת תמונה עבור תמונות של שויתי ה לנגדי תמיד

"כל השונה הלכות בכל יום מובטח לו שהוא בן העולם הבא"

"תורת חסד על לשונה" - הוא אתר "לימוד-יומי" של הלכות, מוסר ואמונה. בכל יום נפתח את הלימוד בתפילת "נשמת כל חי", נמשיך ללמוד: הלכות שמירת לשון, הלכות בחיי היום יום ושבת, הלכות והנהגות לקראת החגים והמועדים  הקרבים. נלמד את ספר "מסילת ישרים" ונעשיר את עולמינו בשיעורי-חיזוק ופנימיות התורה ובעה"י נסיים עם "מזמור לתודה". 

מטרת-האתר - לזכות את עם ישראל לסיים 3 פעמים בשנה ללמוד את כל ההלכות שחייבים בהם, לקבל הכנה מלאה לכל מועדי ישראל, להכיר את צדיקינו וכן לעבוד על מידותינו באמצעות ספרי מוסר ואמונה!

הפיצו את האתר - וזכו גם אחרים בקדושה רוחנית משמחת ומקרבת אל הקב"ה ובשכר אין סופי לעולם הבא. 

בשם השם נעשה ונצליח והשם עלינו ברחמיו ירוויח - השם שפתי תפתח ופי יגיד תהילתך:

לימוד יומי [שעור 67] – כ"ה טבת תשע"ז - לקט אמרות – דברי חיזוק לשמירת לשון

 

לקט אמרות – דברי חיזוק לשמירת לשון

 

 

 

 

 

פה אחד

האדם נברא עם שתי עינים, שתי אזנים ושני נחירים באפו; אולם פה, נברא אחד בלבד. ללמדנו עד כמה חשובה היא השתיקה [ראה ירושלמי ברכות א, ב].

 

לשון שמעודדת את הזולת

אף על פי שחייב לצמצם בדבורו ככל האפשר, הרי אם הוא רואה את חברו עצב  ודואב, מצוה גדולה היא שידבר על לבו ויעודד את רוחו.

 

מדוע חשוב כל כך ללמוד הלכות לשון-הרע

יש השואלים עצמם: מדוע עלי לעמול כל כך בלימוד הלכות לשון-הרע, הלא די לי כי אחזיק במידת השתיקה ומובטח אני שלא אדבר דברים רעים? שאלה זו בטעות יסודה, במקרים רבים חייב אדם לספר את הידוע לו, אולם בגלל אי ידיעת ההלכה הוא עלול בקלות לעבור את תחום המותר ולחטוא באיסור לשון-הרע. רק מי שבקי בהלכות הללו יכול לדעת תמיד מה מותר לו לדבר ומה אסור.

 

למד כדי להימנע מן החטא

אמנם הכרחי הוא כי אדם ילמד את דברי המוסר של חכמינו בדבר חשיבות ההמנעות מלשון הרע, אולם בכך לא די. גם מי שרכש לו את ידיעת חומרת האיסור של לשון-הרע, עלול להיכשל לעיתים קרובות בעוון זה אם יחסר ידיעת ההלכות המעשיות של לשון-הרע. קרוב הדבר שאדם יתיר לעצמו לדבר לשון-הרע על פי שקולים מוטעים, ואילו ידע את ההלכה לא היה נכשל בכך.

 

אבנים יקרות

יש הנרתעים מללמוד הלכות לשון-הרע, משום שהם סבורים כי ממילא לא יוכלו לעמוד בשמירת לשונם יותר מאשר יום או יומיים, ולכן, לדעתם, לא כדאי כלל להתחיל בכך. לאמיתו של דבר, אין זו אלא עצת היצר, כי גם אם הנחה זו היתה  נכונה, לא היה בה כדי להצדיק התרשלות בלימוד ההלכות הללו. משל למה הדבר דומה? למי שניתנה לו האפשרות ללקט אבנים טובות ומרגליות, למשך שעות מעטות בלבד. היעלה בדעתו לוותר על לקיטת המרגליות רק משום שבזמן הקצר שעומד לרשותו הוא לא יספיק לאסוף את כולן? – למעשה, כך הדבר גם לגבי שמירת הלשון. על כל רגע ורגע שאדם שומר את פיו הוא זוכה למצוה יקרה לאין ערוך, וביום או יומיים הוא יכול בודאי לזכות באוצר לא מבוטל, ואיך יעלה כלל על הדעת שלא לנסות, לפחות, לזכות באוצר זה. יתר על כן, ככל שאדם לומד יותר את הלכות לשון-הרע, כן נעשה לו קל יותר לקיימן, ויום או יומיים של שמירת הלשון הופכים בסופו של דבר להרגל.

 

ביקורת תמידית

מרבית האנשים נכשלים בלשון-הרע מחוסר ידיעת ההלכות, ולרוב אין הם יודעים מה נחשב לשון-הרע ועד היכן מגיעים איסוריה. לחיסרון זה אין עצה אלא ללמוד את דיני לשון-הרע על כל פרטיהם [כפי שאנו עושים ב"לימוד היומי" באתר "תורת חסד על לשונה"]. הלומד את ההלכות הללו וחוזר עליהן תדיר, הן נקבעות בטבעו עד שלשונו נעשית רגישה לכל דיבור היוצא מפיו. רגישות זו מונעת אותו מלדבר דבורים אסורים.

 

לימוד יום יומי

על כל אחד לקבוע לעצמו, מדי יום ביומו, זמן מסויים ללימוד הלכות לשון-הרע ולבדיקת מוצאי פיו.

 

הנזהר בלשונו – כמה שכרו עצום!

 

לסיום, תפילה לשמירת הלשון:

רבונו של עולם,יהי רצון מלפניך, אל רחום וחנון, שתזכינו היום ובכל יום לשמור פינו ולשונינו מלשון-הרע ורכילות ומקבלתם. ונזהר מלדבר אפילו על איש יחידי, וכל שכן מלדבר על כלל ישראל או על חלק מהם. וכל שכן מלהתרעם על מדותיו של הקדוש ברוך הוא. וניזהר מלדבר דברי שקר, חנופה, ליצנות, מחלוקת, כעס, גאווה, אונאת-דברים, הלבנת-פנים, וכל דברים אסורים. וזכינו שלא לדבר כי-אם דבר הצריך לעינייני גופינו או נפשינו. ושיהיו כל מעשינו לשם שמיםאמן!

 

 

 

 

 

זכו את עצמכם וקרובכם בברכת הלימוד, הכנסו לתגובות וכיתבו  [בדרך המופיעה למטה]:

הלימוד לזכות:

זיווג _______________ בת/בן _________________

פרנסה______________בת/בן__________________

בריאות______________בת/בן__________________

זרע-קודש____________בת/בן__________________

ולהבדיל:

לעילוי______________ בת/בן_________________

 {ניתן לרשום ברכות רק בתגובות

      יקובל ברצון,אמן!

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל azulayt אלא אם צויין אחרת