33
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

תורת חסד על לשונה

"תורת ה' תמימה משיבת נפש עדות ה' נאמנה מחכימת פתי, פקודי ה' ישרים משמחי-לב מצות ה' ברה מאירת עיניים" (תהלים י"ט, ח'-ט')

 קַוֵּה, אֶל-יְהוָה: חֲזַק, וְיַאֲמֵץ לִבֶּךָ; וְקַוֵּה, אֶל-יְהוָה [תהלים כז, יד].

תוצאת תמונה עבור תמונות של שויתי ה לנגדי תמיד

"כל השונה הלכות בכל יום מובטח לו שהוא בן העולם הבא"

"תורת חסד על לשונה" - הוא אתר "לימוד-יומי" של הלכות, מוסר ואמונה. בכל יום נפתח את הלימוד בתפילת "נשמת כל חי", נמשיך ללמוד: הלכות שמירת לשון, הלכות בחיי היום יום ושבת, הלכות והנהגות לקראת החגים והמועדים  הקרבים. נלמד את ספר "מסילת ישרים" ונעשיר את עולמינו בשיעורי-חיזוק ופנימיות התורה ובעה"י נסיים עם "מזמור לתודה". 

מטרת-האתר - לזכות את עם ישראל לסיים 3 פעמים בשנה ללמוד את כל ההלכות שחייבים בהם, לקבל הכנה מלאה לכל מועדי ישראל, להכיר את צדיקינו וכן לעבוד על מידותינו באמצעות ספרי מוסר ואמונה!

הפיצו את האתר - וזכו גם אחרים בקדושה רוחנית משמחת ומקרבת אל הקב"ה ובשכר אין סופי לעולם הבא. 

בשם השם נעשה ונצליח והשם עלינו ברחמיו ירוויח - השם שפתי תפתח ופי יגיד תהילתך:

לימוד יומי [שעור 9] – הלכות שבת – מלאכת מכה בפטיש

 

יותר משאנו שומרים את השבת – השבת שומרת עלינו

הלכות שבת – מלאכת מכה בפטיש

 

 

 

 

א. מלאכת מכה בפטיש זה גמר מלאכה, דהינו אדם שבונה ושם לבנה זה מלאכת בונה, וכשהוא מכה בפטיש לישרה, זה מלאכת מכה בפטיש. וכן האומן המכה בכלי לישרו, מעקמימותו, או הסיתות הסופי של האבן [ילק"י ד/ב עמוד צג'-צד'].

ב. הלוקט יבלות מעל גבי צמר שנשארו בהם לאחר אריגתם, חייב משום מכה בפטיש, ואינו חייב אלא אם כן מתכוון להסירם בכוונה ליפותם [שם צג']. אבל אם מסירם בסתמא פטור אבל אסור, מדרבנן [שם צד']. וכן מי שחותך ראשי החוטים התלויים ביריעה במקום קישורם, דהינו כאשר ניתק חוט וקשרוהו. וכן קשים וקיסמים שנארגו ביריעה בלא מתכוון, כשנוטלם לאחר האריגה הוי גמר מלאכה, וחייב משום מכה בפטיש [שם צה'].

ג. וכן אסור להסיר השלל שעושים החייטים בתחילת התפירה כדי לחבר חתיכות האריג, והוא כשמקפיד עליהם, וטלית של מצווה שהטילו בהם חוטי ציצית והסתבכו בעת עשיתם, אין להפרידם בשבת משום מכה בפטיש. אבל אם הסתבכו לאחר מכן, מותר להפרידם בשבת [שם צו'].

ד. המנער טלית חדשה שחורה כדי לנאותה ולהסיר הצמר הלבן שעליה, כדרך שהאומנים עושים, חייב משום מכה בפטיש. ואם אינה שחורה שאין דרך להקפיד, או אפילו בשחורה ואינו מקפיד, מותר. אבל להסיר הנוצות מן הבגד, אפילו על ידי מברשת, מותר בשבת. וכן אם רוצה לקלף בציפורן לכלוך של אוכל שנדבק על בגדו, מותר [שם צא'-צב'].

ה. כיור בית שנסתם אסור לפותחו אפילו ע"י משאבת גומי ביתית, שיש לחוש למתקן מנא (כלי, בגד כלי). אבל לשפוך מים חמים שממיס את השומן הקרוש שם כדי שיפתח, מותר [שם תקכד].

ו. צנור מים המקלח מן הגג ונסתם, וכתוצאה מכך המים מציפים את הגג, מותר למעוך את העשבים בצנעא ברגלו, כיון שאינו עושה מעשה אלא ברגליו, הוי מתקן מנא כלאחר יד, ובמקום הפסד, לא גזרו חכמים [שם תקכה].

ז. מיטה של פרקים וכוס של פרקים, כאשר יש חשש שישאיר זאת באופן קבוע כמו במיטה, אסור. אבל בכוס שאין דרך, אפילו מהדקו בחזקה, מותר [ילק"י ד/ב עמוד תקד].

לכך הברגה של בקבוקים, דהיינו הפקק שמתברג וכן בצלוחית של מי בשמים, כיון שאין זו סגירה לתמיד, מותר [שם תקיז]. וכן לקרב או לרחק בתי עינים של משקפת [שם תקיא]. אך בגמר השמוש בבקבוק כיון שזורקים זאת ונשאר כך, אסור לסגור את הפקק, והוא הדין כאשר מורידים לתינוק את הטיטול וזורקים אותו, ההדבקה אסורה שאין היא על דעת לפתחה [ה"ע ח"ד רלב].

ח. זכוכית של משקפים שיצאה ממקומה, יש להקל במקום צורך, שיכול הדיוט להחזירה בשבת, מחמת שמפחד להדקה בחזקה שמא תשבר [שם תקיב].

ט. שעון מכני שהפסיק לעבוד יש אוסרים למלאותו, ויש מתירים. ולהלכה הכריע מרן הגאון רבי עובדיה יוסף זצוק"ל שכל עוד עדין פועל מותר למלאותו [שם].

י. לפתוח בשבת שקיות חלב, ממתקים, קופסאות שמורים, פחיות שתיה ואפילו יש להם לשונית, מותר בשבת, ולא אמרינן שהוי מתקן מנא [שם תקכ-תקכא].

יא. להשקות מלט בשבת שיתחזק, אסור דהוי מכה בפטיש של מלאכת הבניה [שם תקכג].

יב. אין מכה בפטיש באכלין, לכך מותר לשים ביצה רכה על גבי הפלטה שתהא קשה וכן לחם לעשותו צנימים [ה"ע ח"ד מ"ז].

 

 

תמונה קשורה

השבת היא מקור הברכה, יהי רצון שנשמור שבת כהלכתה, אמן!

 

 

 

זכו את עצמכם וקרובכם בברכת הלימוד, הכנסו לתגובות וכיתבו  [בדרך המופיעה למטה]:

הלימוד לזכות:

זיווג _______________ בת/בן _________________

פרנסה______________בת/בן__________________

בריאות______________בת/בן__________________

זרע-קודש____________בת/בן__________________

ולהבדיל:

לעילוי נשמת ______________ בת/בן_____________

 {ניתן לרשום ברכות רק בתגובות

      יקובל ברצון,אמן!

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל azulayt אלא אם צויין אחרת