33
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

תורת חסד על לשונה

"תורת ה' תמימה משיבת נפש עדות ה' נאמנה מחכימת פתי, פקודי ה' ישרים משמחי-לב מצות ה' ברה מאירת עיניים" (תהלים י"ט, ח'-ט')

 קַוֵּה, אֶל-יְהוָה: חֲזַק, וְיַאֲמֵץ לִבֶּךָ; וְקַוֵּה, אֶל-יְהוָה [תהלים כז, יד].

תוצאת תמונה עבור תמונות של שויתי ה לנגדי תמיד

"כל השונה הלכות בכל יום מובטח לו שהוא בן העולם הבא"

"תורת חסד על לשונה" - הוא אתר "לימוד-יומי" של הלכות, מוסר ואמונה. בכל יום נפתח את הלימוד בתפילת "נשמת כל חי", נמשיך ללמוד: הלכות שמירת לשון, הלכות בחיי היום יום ושבת, הלכות והנהגות לקראת החגים והמועדים  הקרבים. נלמד את ספר "מסילת ישרים" ונעשיר את עולמינו בשיעורי-חיזוק ופנימיות התורה ובעה"י נסיים עם "מזמור לתודה". 

מטרת-האתר - לזכות את עם ישראל לסיים 3 פעמים בשנה ללמוד את כל ההלכות שחייבים בהם, לקבל הכנה מלאה לכל מועדי ישראל, להכיר את צדיקינו וכן לעבוד על מידותינו באמצעות ספרי מוסר ואמונה!

הפיצו את האתר - וזכו גם אחרים בקדושה רוחנית משמחת ומקרבת אל הקב"ה ובשכר אין סופי לעולם הבא. 

בשם השם נעשה ונצליח והשם עלינו ברחמיו ירוויח - השם שפתי תפתח ופי יגיד תהילתך:

הרב מרדכי אליהו זצוק"ל - נפטר ביום כ"ה סיון תש"ע - זכותו יגן עלינו , אמן!

 

הרב מרדכי אליהו זצוק"ל, זיע"א

 

 

×?×?צא×? ×?מ×?× ×? ×¢×?×?ר ×?מ×?× ×? של ×?ר×? מר×?×?×? אל×?×?×?

 

 

צעירותו וכהונתו כדיין

נולד בעיר העתיקה בירושלים בכ"א באדר תרפ"ט, לאביו המקובל רבי סלמאן אליהו, מגדולי מקובלי בבל, מחבר הספר "כרם שלמה" ולאמו הרבנית מזל, אחותו של הרב יהודה צדקה ראש ישיבת "פורת יוסף" ונכדת אחותו של רבי יוסף חיים מבגדד. כאשר היה בן אחת עשרה נפטר אביו, והמשפחה חיה בעוני רב.

למד בצעירותו בישיבת פורת יוסף, אשר בראשה עמד אז הרב עזרא עטייה. בהמשך, לימד בתלמוד תורה "מגן דוד" ברחוב דוד ילין כשעתיים בכל יום, במשך מספר שנים. נשא לאשה את צביה חנה, בתו של רבי נסים עזראן, מייסד ישיבת "בית שמואל". למד בבית המדרש לדיינים של הראשון לציון הרב יצחק ניסים, וכבר בגיל 28 הוסמך לכהן כדיין, והיה לדיין הצעיר ביותר בישראל. לאחר זמן קצר החל לשמש כדיין בבית הדין בבאר שבע.

בגיל שלושים וחמש נקרא לכהן בבית הדין בירושלים, ולאחר מספר שנים התמנה לכהן כחבר בית הדין הגדול בירושלים.

 

 

×?×?צא×? ×?מ×?× ×? ×¢×?×?ר ×?מ×?× ×? של ×?ר×? מר×?×?×? אל×?×?×? ×?צע×?ר×?×?×?

 

כרב ראשי לישראל

בשנת תשמ"ג שלח רבי ישראל אבוחצירא (הבבא סאלי), שהיה בקשרי ידידות עמוקים עם הרב אליהו, את מזכירו האישי אל הרב אליהו לומר לו כי בשמים הכריזו כי הוא הרב הראשי לישראל הבא, ובלחצו הגיש הרב אליהו מועמדות לתפקיד זה. בבחירות, נבחר לכהן כרב הראשי לישראל, יחד עם הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא, ראש ישיבת מרכז הרב. טקס ההכתרה נערך בבית הכנסת 'רבן יוחנן בן זכאי' בעיר העתיקה בירושלים, בטקס הלביש לו הרב יצחק כדורי את גלימת הראשון לציון. משם יצא בלווית הרב המקובל רבי שמואל דרזי ועוד מכובדים לתפילת הודיה בכותל המערבי לרגל הבחרו. כמו כן, הלך להודות גם לבבא סאלי ולקבל ממנו ברכה להצלחה בתפקיד. כעבור מספר חודשים נפטר הבבא סאלי, והיחיד שהספיד וטיפל בקבורתו היה הרב אליהו.

חוץ מלימודיו בהלכה ובתורת הנגלה, למד והיה בקיא גדול בתורת הקבלה, עד שנעשה לאחד מגדולי המקובלים בדורנו, ונהג לקבל קהל לברכות, עצות וכד'.

בשנת תש"ך הורה הרב נסים לרב אליהו לטפל בעניין העלאת עצמותיו של החיד"א מליוורנו שבאיטליה לארץ ישראל, ואכן בכ' באייר הועלו עצמותיו להר המנוחות בירושלים  הרב אליהו סיפר, שכאשר הגיע עם הרבנים לנמל התעופה בן גוריון להביא את עצמות החיד"א, נחרד שהביאו את העצמות בארון, וביקש מאחד הרבנים לנסוע לטבול במקווה טהרה ולקנות מברג כדי לפתוח את הארון. כשחזר עשה חור בתחתית הארון כדי שלא תהיה חציצה בינו לבין הקרקע. כשהכניס את ידו נשמע קול רעש גדול מהארון, וכל החכמים שהיו עמו התעלפו ורק הרב עצם את עיניו וביקש בתחנונים מהחיד"א שיסתדר מעצמו כי אין בו כח לסדר את עצמותיו, ואז נשמע קול נפץ חזק יותר ושוב הרבנים התעלפו, וכל העצמות הסתדרו ונהיה שלד שלם. לאחר מכן, יצאה ההלוויה משכונת סנהדריה בירושלים להר המנוחות, וליוו אותו אלפים בדרכו להר המנוחות (ע"פ 'דורש טוב לעמו' חלק א).

 

 

קברו של הרב החיד"א זצוק"ל, זיע"א

 

היה מקובל ואהוב על כל שכבות העם, בלי הבדלי מגזר, השקפת עולם או מעמד.

בתפקידו, הרבה לפעול למען שחרור של יהונתן פולארד מהכלא האמריקני, והירבה לבקרו.

בשנת תשנ"ג נגמרה כהונתו, והוא הוחלף על ידי הרב אליהו בקשי דורון.

 

 

 

 

מחלתו ופטירתו

בשביעי של פסח תשס"ח, לקה בליבו ואושפז במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים. בעקבות התקף הלב עבר ניתוח מעקפים. לאחר מספר ימים עבר גם אירוע מוחי ומאז לא שוחרר לביתו. בכ"ח בתשרי תשס"ט, בעקבות הליך צנתור שנכשל, עבר ניתוח לב פתוח במהלכו הוגדר מצבו קריטי. מצבו ידע עליות ומורדות, ואף שוחרר לביתו לכמה חודשים.

בכ"ה בסיון תש"ע, נפטר במהלך אשפוז בבית החולים. ראש לשכתו, הרב שמואל זעפרני, מתאר את רגעיו האחרונים: "דקה לפני שהשיב את נשמתו, הוא פקח את עיניו הטהורות שהיו סגורות זמן רב, ומלמל מספר מילים. התחושה בחדר היתה שהוא מדבר עם השכינה".

הלוויתו נערכה באותו ערב. מסע ההלוויה יצא מבית מדרשו שבשכונת קרית משה בירושלים, להר המנוחות, שם נקבר ליד קבר החיד"א, אותו העלה מאיטליה. בהלוויה ספדו אותו רבנים ומקובלים, ביניהם הרב הראשי לישראל והראשון לציון הרב שלמה משה עמר, הרב הראשי לישראל הרב יונה מצגר, המקובל הרב יעקב עדס, ראש עיריית ירשלים ניר ברקת, הרב יעקב יוסף ועוד. רבבות יהודים השתתפו בהלוויה, למרות שעת הלילה המאוחרת.

במלאת שנה לפטירתו, קראה עיריית צפת רחוב על שמו.

 

 

×?מ×?× ×? קש×?ר×?

בנו, הרב שמואל אליהו

 

משפחתו

 

 • אשתו, שתחיה, הרבנית צביה, בת הרב נסים עזרן ראש ישיבת בית שמואל, נכדתו של הרב יוסף שלוש.
 • אחיו, הרב נעים אליהו - רבה של שכונת הבוכרים בירושלים.
 • בנו, הרב שמואל אליהו - חבר מועצת הרבנות הראשית ורב העיר צפת.
 • בנו, הרב יוסף אליהו - ראש כולל דרכי הוראה לרבנים.
 • בנו, עו"ד שלמה בן אליהו מנכ"ל משרד החקלאות. בעבר היה מנכ"ל משרד השיכון ומנהל מינהל מקרקעי ישראל ועמד בראשות המכון להוצאת ספרי אביו.
 • בתו, מירב - משתייכת למגזר החרדי.

 

 

 

 

 

מפעלי הפצת תורה

הרב אליהו יזם והקים שורה של מפעלים להפצת תורה וחסד:

 • בית המדרש דרכי הוראה לרבנים, להכשרת רבני קהילות, בארץ ובעולם היהודי כולו, הפועל בהצלחה זה כעשרים שנה, ומוציא מתוכו מידי שנה עשרות רבנים, שעברו מסלול הכשרה ייחודי, במשך 4 שנים. כולל זה מכשיר אברכים לרבנות ודיינות ולהנהגת קהילות בארץ ובעולם. ברחבי העולם ישנם למעלה מ-60 שליחים שלו במדינות שונות ועוד שליחים נוספים בארץ. הרב אליהו עמד בנשיאות כולל "דרכי הוראה לרבנים", והעביר בו שיעורים בהלכה מפעם לפעם. כיום, עומד בראשות הכולל בנו, הרב יוסף אליהו.
 • פרוייקט אימוץ יחידות צה"ל, שבו מגיעים רבנים לעשרות יחידות בכל רחבי הארץ, כדי להעביר שיעורי תורה ויהדות.
 • פרוייקט שיעורי התורה וההלכה הלווייניים, שהשמיע בקביעות בבית הכנסת שלו, "היכל יעקב", ושודר בלוויין לבתיהם ולאתרי התכנסויותיהם של רבבות יהודים בארץ ובעולם היהודי כולו. כיום, בנו הרב שמואל אליהו מעביר את השיעור במקומו. על פי שיעורים אלו נכתב העלון השבועי 'קול צופיך'.
 • אתר אינטרנט שבו מוצגים, כל שיעוריו וכל עלוני "קול צופייך", ואליו מגיעים מידי חודש 80,000 מבקרים, מכל רחבי העולם.

 

 

 

 

פסיקתו

עיקר שיטת פסיקתו היא על פי דעת השולחן ערוך של רבי יוסף קארו, ועל פי הבן איש חי והאר"י, כפי שיטת רבים מחכמי הספרדים לשלב את דרך הפשט והקבלה בהלכה למעשה.

בין הדוגמאות הידועות לפסיקתו אפשר לציין:

 • קריאה שלא לחתום על "כרטיס אדי" לתרומת איברים, למרות שותפותו להחלטה של מועצת הרבנות הראשית שמתירה עקרונית השתלת לב ממי שמת מוות מוחי, בגלל בעיית אמון ברופאים. הוא המליץ להעדיף להשאיר את ההחלטה לשעת הצורך ולא לתת היתר מראש (שו"ת מאמר מרדכי חלק ב סימן ל).
 • בעבר הסתייג מבדיקת רקמות, בגלל שהדבר עלול ליצור בעיית ממזרות.
 • איסור לאכול עוגיות מצה עשירה תעשייתיות בחג הפסח לספרדים (המתירים אכילת מצה עשירה - ראה שולחן ערוך או"ח תסב, א), מכיוון שמוכנס חומר המשמר לתוך היין‏ (הנקרא ביסולפיט) וכן מחשש לכמות מועטת של מים (בייצור תעשייתי‏).
 • איסור לאכול טחינה וחומוס שיוצרו ע"י נכרים. (מפני שלשיטתו גם בשומשום יש איסור בישולי נכרים, והעובדה כי לא הייתה חברה בארץ אשר הטחינה מיוצרת בה על ידי יהודים). בעקבות הפסיקה, מספר חברות החלו לייצר ולהשתמש בטחינה גולמית ללא חשש בישולי נכרים. (על פסק זה יצאו עוררים בטענה שהשומשום נאכל כמות שהוא חי, וכן מפני שמצרכים אלו אינם עולים על שולחן מלכים).
 • איסור לבנות לשרת בכל מסגרת צבאית גם בשירות לאומי ואפילו כמורות חיילות.

 

 

הרב מרדכי אליהו זצוק"ל עם הבבא סאלי זצוק"ל, זיע"א

 

רבותיו

היה מקורב מאוד לרבני עדת הבבלים, ביניהם - הראשון לציון והרב הראשי לישראל הרב יצחק ניסים, רבי צדקה חוצין, הרב יעקב מוצפי - אב"ד העדה החרדית הספרדית בירושלים, הרב סלמאן חוגי עבודי - חבר בית הדין הגדול, דודו הרב יהודה צדקה - ראש ישיבת פורת יוסף, הרב סלמאן מוצפי, הרב אליהו כנוש ועוד. כמו כן, למד הרב מהמקובל רבי עזרא עטייה, ראש ישיבת פורת יוסף. היה מקורב מאד לבבא סאלי - רבי ישראל אבוחצירא, וכן לחזון איש.

 

 

 

 

ספריו

 • שו"ת מאמר מרדכי - סדרת כרכים הכוללת תשובות ארוכות על כל חלקי השולחן ערוך (יצאו לאור חלקים א'-ג').
 • אמרי מרדכי - מאמרים וחידודים על השולחן ערוך (יצא לאור חלק א' אורח חיים). 
 • דרך התורה - על הלכות קריאת התורה, נערך בידי הרב יוסף אלנקווה. ירושלים תשנ"ב.
 • קיצור שולחן ערוך לרבי שלמה גנצפריד, עם הערות לפי שיטת הבן איש חי והספרדים.
 • 'דרכי טהרה' השלם - הלכות נידה וטהרת המשפחה. מהדורה חדשה התשע"א יצא גם במהדורה מקוצרת. תורגם לכמה שפות.
 • מאמר מרדכי - למועדים ולימים - הלכות החגים לספרדים ואשכנזים.
 • מאמר מרדכי - ושבתה הארץ - מאמרים, שו"ת ופסקי הלכה בדיני שמיטת הארץ ושמיטת כספים.
 • מאמר מרדכי - שיעורי י"ג אלול - דברי תורה שנאמרו ביום הילולת הבן איש חי על ידי הרב אליהו ורבנים נוספים.
 • מן המותר בפיך - חוברת ובה הוראות מעשיות לבדיקת מזון מתולעים בעריכת הרב מאיר לובין.
 • ספר הלכה ספר הלכות לתלמידי עדות המזרח כעין קיצור שולחן ערוך (2 חלקים).
 • צרור החיים - הלכות אבילות, נכתב על ידי הרב מישאל רובין תלמידו של הרב אליהו.
 • קיצור דרכי טהרה - קיצור של ספרו "דרכי טהרה" על הלכות נידה וטהרת המשפחה.
 • שו"ת הרב הראשי - מבחר של שאלות ותשובות שהופנו לרב בעת כהונתו כרב ראשי לישראל, יצא כרך ה'תש"ן-ה'תשנ"ג, ה'תשמ"ח-ה'תשמ"ט.
 • שו"ת דברי מרדכי - חוברת מתוך ספר שעתיד לצאת בקרוב שאלות ותשובות בהלכות נידה, ועליהן ביאור בשם "באר מרדכי" העוסק בבירור מקורות ההלכה.
 • ישועות מרדכי - סגולות תפלות ובקשות מכ"י הראשון לציון הרב מרדכי אליהו זצוק"ל ( חדש).

[הכתבה בעזרת ויקיפדיה וויקישיבה].

 

 

שנזכה לגאולה שלימה, ולביאת משיח צדקינו, במהירה בימינו אמן!

 

 

 

זכו את עצמכם וקרובכם בברכת הלימוד, הכנסו לתגובות וכיתבו  [בדרך המופיעה למטה]:

הלימוד לזכות:

זיווג _______________ בת/בן _________________

פרנסה______________בת/בן__________________

בריאות______________בת/בן__________________

זרע-קודש____________בת/בן__________________

ולהבדיל:

לעילוי נשמת ______________ בת/בן_____________

 {ניתן לרשום ברכות רק בתגובות}      

    יקובל ברצון,אמן!

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל azulayt אלא אם צויין אחרת