00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של גליקמן

מלון תובע זכויות קניין בחוף, במתקניו ובדרך הגישה לחוף

לפני מס` ימים הוגשה ע"י חברת כפר הנופש כינר בע"מ עתירה מנהלית ובקשה לצו על תנאי נגד המועצה האזורית גולן ומפעילי החוף מטעם המועצה .  בעתירה תובעת החברה לבטל את החלטת המועצה להפעיל את החוף שלא באמצעות המלון, כיוון שהדבר מביא לפגיעה קשה וחמורה בזכויותיה לרבות זכויות הקניין שלה.  

 

רקע

חוף הרחצה ליד מלון כינר הוקם בשנות השמונים ע"י המוסדות המיישבים,בתקציבי הישובים הדתיים במטרה לאפשר לציבור הדתי חוף רחצה נפרד במזרח הכינרת.

מאז הקמתו, החברים שוסיוב (גמלא) וסולניק (אבני איתן) מפעילים את החוף.  תחילה הם פעלו כקבלני משנה של מלון כינר ובשנים האחרונות כקבלנים ישירים של המועצה שראתה בהם מפעילים לכל דבר ועניין ואף חתמה מוללם על חוזה ישיר.

 בשנת 2005 התעורר לפתע מלון כינר ודרש לחזור ולהפעיל את החוף על חשבון המפעיל בשטח .

לפני מספר שבועות החליטה המועצה שעד לקיום מכרז חדש (לאחר עונת 2006), המפעילים הקיימים ימשיכו להפעיל את החוף ומלון כינר יכול לגשת למכרז שיפורסם בקרוב   .

נגד החלטה זו הגיש מלון כינר עתירה מנהלית לבית המשפט תוך שהוא טוען לבעלות על דרכי הגישה לחוף, על מתקני החוף  ואפילו על התשתיות בחוף עצמו ולאור זאת הוא מבקש לעצמו זיקה ישירה להפעלת החוף ללא מכרז .

 

כמה נקודות עקרוניות

 1. התביעה היא סוגיה עקרונית של תביעת זכויות קניין של בעלי הון על חוף בכינרת הצמוד לו ויש לך השלכות על הרבה מאד חופים סביב הכינרת .
 2. ראוי ונכון שבית המשפט יאמר את דברו פעם אחת ולתמיד באופן ישיר בנושא הבעלות על החופים. 
        בית המשפט צריך להכריע בשאלה העקרונית: מי הבעלים על חופי הכינרת ? מפעילי החוף   (שרובם ככולם מפעילים אותם שנים ארוכות וטוענים לאותה טענה של "אמצעי ייצור") או  הרשות המקומית שהחכירה אותם ממנהל מקרקעי ישראל לטובת  הציבור וזה אפילו נטל עליה ?
 3. חוף כינר, הגם שהוא חוף רחצה מוכרז ע"י משרד הפנים מופעל כיום כחניון בלבד (ישרא-בלוף) לאחר שהכרזתו בוטלה בשנת 2002 עקב סכנות רבות הקיימות בחוף ולכן הרחצה בו אסורה לחלוטין !
  למרות זאת החוף משמש בפועל כחוף רחצה לכל דבר ועניין ובכלל זה לאורחי מלון כינר .
  האם רק לאחר שיקרה חלילה וחס אסון יכריז המלון ברבים כי החוף אסור לרחצה ?
 4. כפר הנופש כינר הנו כיום חברה בע"מ, בבעלות משקיעים פרטיים כאשר מניות הישובים,  עבורם הוקם המלון כ"אמצעי ייצור" דוללו (מס` ישובים לחלוטין)  כך ש"גזלת אמצעי הייצור משישה מיישובי הגולן" המשתמעת מכתב התביעה, הנה אחיזת עיניים בלשון המעטה .
 5. ראוי ונכון שבית המשפט יאמר את דברו פעם אחת ולתמיד באופן ישיר בנושא הבעלות על החופים.  
  בית המשפט יכריע בשאלה העקרונית: מי הבעלים על חופי הכינרת ? מפעילי החוף (שרובם ככולם מפעילים אותם שנים ארוכות וטוענים לאותה טענה של "אמצעי ייצור") או הרשות המקומית שהחכירה אותם ממנהל מקרקעי ישראל לטובת  הציבור וזה אפילו נטל עליה ?
 6. בימים אלו מתנהל מאבק ציבורי סביב זכיית יזם במכרז לבניית מלון צמוד לחוף צאלון . המועצה מבטיחה באופן ברור כי רצועת החוף על כל מתקניה תישאר חופשית  ורצועת החוף (כולל דרכי הגישה אליו) יפותחו ויישארו פתוחים לכל.  יתכן אף שהיזם שזכה במכרז להקמת המלון, הוא זה שישקיע חלק מפיתוח החוף (טיילת)  לטובת הציבור כשהמועצה האזורית משמשת כנציגת הרבים לעניין .   

      תביעת המלון  לזכות קניינית על החוף, לזכויות על הדרך המובילה לחוף (שהוקמה מתקציבים  ציבוריים)  ועל כל מתקני החוף שנרשמו בספרי המלון בשנות השמונים (גם הם בכספי הציבור) היא ההפיך הגמור מכוונות המועצה בחופים ואולי יש אכן לשוחרי הסביבה ממה לחשוש כשבונים מלון ליד חוף ?!

       ראוי אם כך שכל הגופים והארגונים הירוקים שחוששים מהקמת המלון החדש – יפנו את מאבקם ומרצם נגד מהלך השתלטות של מלון בבעלות משקיעים פרטיים על חוף בכינרת.

 1. הבעלים העיקריים בחברת נופש כינר הם משקיע פרטי ושלושה מהמושבים השיתופיים בגולן (על פי השמועות, חלק מהישובים  מחפש קונה למניותיו !)

      חוף כינר הוקם ע"י מוסדות המדינה בתקציבי ציבור בצינורות שונים (הסוכנות, החטיבה  להתיישבות, החמ"ת ועוד..) כאשר ברור לחלוטין כי גם אם חלק מהתקציבים הועברו דרך  תקציבי ישובי הגולן (ונרשמו לכן על שם המלון), הם נועדו לשירות הציבור כולו ולא שיהוו זכות קניינית לגוף פרטי. 

 

לסיכום

הפתרון חייב להיות בהוצאת מכרז להפעלת כל חופי הכינרת המופעלים ע"י המועצה האזורית ובכלל זה להפעלת חוף כינר ובמכרז הזה כל גוף רשאי להתמודד . 

למרות שמבקר המדינה אמר את דברו כבר ב 2004  בגין החובה לערוך מכרזים להפעלת החופים, עד היום לא נערך מכרז כזה ולכן המועצה חייבת להוציאו מידית בסיום עונת הרחצה הזו.

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל GlikmanY אלא אם צויין אחרת