00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

מה שיש לי לומר לך...

רק ביקורת עניינית, מר ניצן

בעקבות שידור כתבות תחקיר תקף פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, את הביקורת הלא עניינית ותיאוריות קונספירציה. הוא הזהיר מסכנה לדמוקרטיה. (ידיעות אחרונות, המוסף לשבת, 8.4.16).

אני מסכים עם רוב דבריו של מר ניצן: אכן, פרקליטות חזקה חשובה לדמוקרטיה. אבל, מר ניצן :מטרת הפרקליטות החזקה, תומכת הדמוקרטיה, צריכה להיות להגיע לחקר האמת ולהשיג משפט צדק. לא  להשיג הרשעות בכל מחיר! מר ניצן יודע זאת, ואף אומר זאת. הוא רק מתעלם מכך שהארגון שהוא עומד בראשו מסריח (מהראש? ואולי עוד זמן רב לפניו).

ישנם חוקרי משטרה שמומחיותם סחיטת הודאות ("מלכת הראיות!") מנאשמים. לא חקירה מייגעת ואיסוף ראיות פורנזיות ואחרות. אין ספק: קל ופשוט לשלוח מדובב (אחד מל"ו צדיקים, מן הסתם) לתאו של עצור ולהבטיח לו הקלה בתביעה התלויה כנגדו אם ישיג הודאה מהעצור. קל לרשום את דבריו, כפשוטם או בסילוף מתבקש, כעדות של איש שמשטרה שתתקבל ללא פקפוק בבית המשפט. קל ופשוט לסחוט הודאה מעצור חלוש שיעשה הכול בכדי להפסיק את ההתעללות שבעצם השהות במעצר. והפרקליטים – אלה שאמורים לפקח על החקירה – יגישו את התביעה לבית המשפט. ואם תמצאנה ראיות המחלישות את התביעה – יסתירו אותן. אם תעלה עדות שיכולה לסייע להגנה – ימנעו אותה בכל דרך. יש פרקליטים שלא יעבירו את כל חומר החקירה לפרקליטי ההגנה. המכיר אתה מקרים שכאלה, מר ניצן? מובן שזיכוי נאשם אינו "מפלה" לפרקליטות, ואין צורך שכל כתב אישום יסתיים בהרשעה. אני דן כאן בחקירות רשלניות ( או אולי פושעות) ובעבודת תביעה רשלנית או חסרת יושר.

זוכר את מקרה רצח החייל אולג שייחט? הנאשם (טארק נוג'ידאת מכפר כנא) הודה, שיחזר והועמד לדין. עד שלאחר עשרה חודשים נעצרו, למזלו, הרוצחים האמתיים. האם הוא ישב לקפה וכנאפה עם חוקריו והודה בפניהם? האם השחזור והפרטים שמסר היו אמתיים? אנחנו, וגם אתה, יודעים שלא. גם בית המשפט שפסק לו פיצויים (עלובים) יודע זאת. אבל מה קרה לחוקרים ולפרקליטים? האם הוסקו מסקנות אישיות? בוודאי שאישיות. כשמישהו מנסה להכניס מישהו אחר לכלא על לא עוול בכפו עקב רשלנות נדרשת תגובה אישית. ומסקנות מערכתיות כלשהן? אם כן, אנא שתף אותנו. אם לא – אתה מבין מיהו זה שבאמת מחבל באמון הציבור בפרקליטות ובתעשיית הצדק?

המכיר אתה את סיפורו של מר יוסף זוהר, שהוגש נגדו כתב אישום על רצח אביו? אין כבר מחלוקת על העובדות, מר ניצן. אין תאוריית קונספירציה. רק חוקרי משטרה עצלים ומושחתים ופרקליטות שאינה עושה את המוטל עליה. טעות בתום לב, מר ניצן? אתה רוצה לשתף אותי ואת הציבור בפרטי ובמסקנות התחקיר שנערך בפרקליטות על המקרה? (מריחה לא תתקבל. תחקיר רציני, בבקשה). כיצד אתה מוודא שמקרה שכזה לא יישנה? שכל פרקליטה ופרקליט יודעים שמה שקרה שם זו רשלנות שקוטעת קריירה?

האם השופטת בדימוס הילה גרסטל (נציבת הביקורת של הפרקליטות, נשיאת בית דין מחוזי בדימוס) היא זרוע של התקשורת המפיצה שקרים, מר ניצן? האם הפרקליט אביגדור פלדמן מפיץ שקרים?  האם הפתולוגית ד"ר מאיה פורמן היא כזו? או אולי אתה נסמך רק על חוות דעת של  הצדיק פרופסור היס הזכור לטוב? האם גם חן קוגל, ראש המכון לרפואה משפטית טועה בעניין זדורוב? לא נדע מפני שהפרקליטות מנעה ממנו להעיד עדות שיכלה לזכות את זדורוב! (והשופטים לא התפלצו!)

לעניין זדורוב: כמו רבים צפיתי בסרטון השחזור שצולם על ידי חוקרי המשטרה. ברור לחלוטין שהמשחזר מובל על ידי החוקרים ועושה מה שמסמנים לו לעשות. יש שאלות פתוחות בתיק. אני איני יודע האם הוא אשם או לא. ברור שלמשפט צדק הוא לא זכה. ואם נשארה ולו שאלה פתוחה אחת – ויש יותר מאחת – אי אפשר להרשיעו ברצח. הפרקליטות, מר ניצן, לא צריכה ל"דבר בקול אחד". הפרקליטות צריכה לרדוף אמת ולחתור לצדק! ואת זה היא לא עשתה במקרה זה, ובמקרים נוספים. וכן – אמנם זה לא בתחום אחריותך... אבל אם שופט ההרכב בעליון (ראש ההרכב, כבוד השופט יורם דנצינגר) זיכה את זדורוב בדעת מיעוט – אינני רואה כיצד אפשר לטעון שאין ספק בהרשעה. הטענה שמוצו הערכאות ושהנאשם הורשע כחוק "מעבר לכל ספק סביר" היא נכונה עובדתית. אבל רק בגלל אי סבירות קיצונית של החוק שמתעלם מהספק של דעת המיעוט. הגם כבוד השופט דנצינגר מפיץ תאוריות קונספירציה חסרות אחריות?

דיבה? תבע אותם! את כולם! אתה בוודאי מכיר עורך דין טוב, מר ניצן!?

והאם, מר ניצן – אלה המקרים היוצאים מן הכלל? אחד במאה שנים? או שישנם עוד רבים כמותם? האם הפרקליטים המעורבים פוטרו לאלתר? האם ראשם של הממונים עליהם, שחתמו במו ידם על הגשת תביעות פושעות, התגלגל במדרגות? כמובן שלא. שערה לא נפלה משערות ראשם. להפך. ובכן – אתה מבין מדוע אין בי אמון בפרקליטות. יש בפרקליטות המדינה פרקליטים ופרקליטות חרוצים וישרים העושים מלאכתם נאמנה. אבל תפוח רקוב אחד יכול לגרום לכל השק להסריח. רוצה לחדש את האמון? עשה כדבריך אתה. דאג לפרקליטות יעילה רודפת אמת וצדק. בער משורותיה עצלנים ומושחתים. פתח אותה לביקורת – גם אישית – מהירה ושקופה לציבור. כדי שנראה ונאמין. זה יהיה שירות רב לדמוקרטיה.

ועוד דבר: קדימויות. הייתכן שמוגשים 250,000 כתבי אישום בשנה? בישראל, לא בכל העולם. האם יש בישראל שופט העוסק ב 700 תיקים בו זמנית? האם ייתכן שמי שנעצר עד תום ההליכים יישב 3 שנים במעצר (!!!) עד שאולי תוכח חפותו? זה לא צדק, מר ניצן. זה קרוב יותר לגיהינום של דנטה! תקן תקנה שמי שלא מוגש נגדו כתב אישום תוך ששים יום ישוחרר ממעצר. אמור לפרקליטיך להתמקד בעיקר. זה לא מספיק זמן? ניסית לשהות במעצר ששים דקות?!

בכבוד רב – איתן רוזן

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

3 תגובות

מפת מבקרי הבלוג
קוביית סקר
תוצאות הצבעה חזרה לסקר
3
סקר זה פתוח למשתמשים רשומים בלבד. לכניסה או הרשמה- לחץ כאן
עליך לבחור תשובה
תשובה אחוזי הצבעה
# 0%
# 0%
נא 11%
עשוי  34%
עשוי היטב  53%
סה"כ מצביעים0
סקר למשתמשים רשומים בלבד
הצבעת כבר
הצבעת כבר
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל ענתר אלא אם צויין אחרת