66
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

האח הקטן

ריאליטי בראי המציאות

האח הגדול 7 - פלאשבקים

31/03/2016

הגמר מתקרב בצעדי ענק והגיע הזמן לספירה לאחור - עוד 5 פוסטים לסיום. הפוסט הנוכחי, הפוסט של יום שבת, פוסט על כל הדיירים שהודחו, פוסט על 4 הפיינליסטים, ופוסט גמר. נראה שגם בהפקה של התוכנית סופרים לאחור. או יותר נכון חוזרים לאחור ומאחר ואין להם קונפליקטים כמו שהם אוהבים הם חוזרים לאלו שהיו פעם. יאללה נזכרים מה חשבנו על מקרים שקרו בעבר ואולי אפילו כתבנו עליהם אבל אנחנו לא זוכרים (ולמה אני מדבר ברבים לעזאזל?).

האח הגדול 7 - ברק אדרי
ברק - לא היה היחיד שהיה אלים מילולית

הלוויות, נר נשמה, שיתוק

זה לא סוד שהאלימות המילולית העונה עלתה מדרגה ולא בכדי כמה דיירים הזכירו את זה כמשהו שהפריע להם. הדיירים אמנם בחרו לומר את זה בעיקר לברק, אבל הוא לא היה היחיד עם פה מלוכלך העונה. דודו השתמש במילים לא פחות בוטות וגם שי חי נהג באלימות מילולית "מכובסת". המילים שהוזכרו בפרק לא היו הקצה של הקצה של המילים הקשות שהוטחו בדיירים ע"י הדיירים. חלקן צונזרו ע"י האח המשדר המרכזי וחלקן כלל לא הגיעו לשם. והכי נורא, היו קללות בשפות שלא הכרתי (אני יודע שאלו היו קללות לפי הסיטואציה והאינטונציה) והן נאמרו בכזו הבעה של גועל ושאט נפש שאני חושש לחשוב מה היתה משמעותן. 

בכנס הטלוויזיה EffecTV שהיה השבוע, מנכ"ל רשת (אבי צבי) אמר למנכ"ל קשת (אבי ניר) שהוא לא היה משדר את האח הגדול כפי שקשת משדרים, תוך שהוא מתכוון בעיקר לאלימות המילולית ולכל סאגת שי חי. אבי ניר טען כנגד שכמו שאף אחד לא מתלונן על הדמות של ג'יימס בונד, כך אין מה להתלונן על שי חי או על אף אחד מהדיירים האחרים שהם דמויות טלוויזיה לכל דבר. ושניהם צודקים, ושניהם טועים. כי אפשר למצוא הקשרים בין הצפיה באח הגדול ובין צפיה בטלוויזיה בכללותה אך באותה מידה הרשת עצמה מסכימה עם ההגדרה של התוכנית כ"תוכנית מציאות" אז יש שם משהו מעבר למה שרואים בתוכנית בדיונית.

אני חושב שאת ההבדל אפשר למצוא בעיקר ביכולת של כולנו לשבת 24/7 ולצפות בדיירים באופן לא ערוך, לפחות לא לגמרי ערוך. אמנם יש צנזורה על השידור החי (הוא משודר בעיכוב של מספר דק' כדי שיהיה אפשר לצנזר חלקים בעייתיים בזמן אמת וכולנו יודעים שידה של ההפקה קלה על הדק הצנזורה), אבל יחד עם זאת, אם רוצים שלשידור החי תהיה משמעות בעונה כזאת אפילו העורכים שם מבינים שהם לא יכולים לצנזר כל ויכוח רק בגלל שהוזכרה בו מילה גסה. וכאן בדיוק נמצא ההבדל בין האח הגדול לג'יימס בונד - רמת השליטה. בסדרות בדיוניות לכותבים ולעורכים יש שליטה טוטאלית על כל מה שנאמר, מוזכר ונרמז בזמן המוקצב שבו היא משודרת. בתוכנית מציאות כמו האח הגדול השליטה הזאת כמעט ולא קיימת. גם אם משהו מצונזר כשהוא קורה, הדיירים ימשיכו לדוש בו אחרי המקרה והצופים יוכלו לצרף אחד לאחד ולהבין מה קרה. 

בעיות הצנזורה לא קיימות רק בעונה כזאת שבה האלימות המילולית הרקיעה שחקים. כבר בעונה הראשונה נאלצו בהפקה להתמודד עם דברים שלא הצליחו לצנזר בזמן כמו הסיפור של בובליל על הבחורה שהוא ניסה לשכנע לשכב עם כל חבריו. וזה עוד קרה בעונה הראשונה, שם ההפקה נלחצה מכל מקרה שכזה וניסתה להעלים אותו מכל מקום שהוזכר. הקטע לא שודר במשדר המרכזי וסרטונים שעלו לרשת נמחקו כמעט במהירות שצצו. אבל זה לא עזר להם, כי כולם ידעו שזה קרה וכל מי שרצה להשיג את הסרטון, הצליח בסופו של דבר לצפות בו.

הדרך היחידה להמנע מבעיות שכאלה היא לנהוג במדיניות של אפס סובלנות לאלימות מילולית מכל סוג שהוא. להחליט על גבול קשיח כלשהו וללכת איתו עד הסוף. כבר ברור לכולנו שקשת לא יעשו את זה. יש להם עוד עונה אחת לסחוב עד שהתוכנית תעבור בעלות ואני לא אתפלא עם הבאה תהיה קיצונית אפילו יותר. על רשת, לעומת זאת, חלה חובת ההוכחה. האם הם יצליחו להמנע מפרובוקציות לשם רייטינג? ההימור שלי הוא שבעונה הראשונה  שלהם הם יהיו הכי ברורים בנושא, הם יביאו ליהוק מאוד מהודק ויקפידו על חוקים קלה כחמורה. ואז לאט לאט ככל שהם יראו את הרייטינג שמביאים קונפליקטים, הם יעודדו כאלה ויחפפו פה ושם רק בשביל שיהיה מה לשדר. ובעונה השלישית או הרביעית (אם נגיע עד שם) האלימות המילולית  כבר תהיה דבר שבשגרה (זה יקרה יותר מהר מבקשת כי הקהל של התוכנית הוא לא קהל בתולי) ושבירת כוסות וצלחות ליד אנשים יהיה משהו שאפשר להעלים ממנו עין. 

כי בסופו של דבר, אלימות מושכת וקונפליקטים זו הדרך היחידה להניע עלילה. זו הסיבה שאנשים הולכים לראות סרטים עם קרבות ופיצוצים בקולנוע. זו הסיבה שבכל סיפור יש שני צדדים או יותר עם מטרות מנוגדות. והעובדה שהאח הגדול הוא בהחלט לא "ג'יימס בונד" לא משנה כהוא זה את העובדה שאם הם רוצים רייטינג גבוה עונה אחרי עונה, אז כל עונה הסיפור צריך להיות יותר קיצוני, ויותר אפי ובמיוחד במקרה של האח הגדול - יותר מניע לפעולה.

 

בקטנה

- אור ועומרי אשכרה רבים על "מי היה זה שגרם להדחה של שי חי" כאילו שזה משהו להתגאות בו. נכון, הבן אדם היה בלתי נסבל אבל גם ההתנהגות שלהם כלפיו היתה בלתי נסבלת ובמקומם לא הייתי מנסה לקחת קרדיט עליה.

- מכל המתמודדים שהגיעו, הכי אהבתי את בחירת הקטעים של עומר (לראות את דודו מנסה לדבר ב"פתח" במשימת הסינים הרג אותי מחדש). גם הצורה שבה היא דיברה אל המתמודדים גורם לי להתבעס מזה שלא יצא לנו להכיר אותה יותר טוב לפני שהודחה. 

- ארבל הראתה לשי קטעים שלהן עושות שטויות ועומרי וכולם התעצבנו שארבל מראה קטעים טפשיים במקום קטעים משמעותיים. במשדר המרכזי לא הראו את ארבל מסבירה אח"כ שהיא בכיף היתה בוחרת להראות את אחת השיחות הכיפיות שהיו לה עם שי, אבל האח הגביל אותה רק לקטעים ששודרו במשדר המרכזי. 

- את הקטע של איציק הם שומרים ליום שבת (כי הם יודעים שהדיירים שנותרו לא יעשו שום דבר מעניין עד אז, אפילו השיחות שלהם כבר חוזרות על עצמן) . אם אני מבין נכון את מה שקרה (ראיתי חלק קטן שמעתי על הכל אח"כ) איציק ניצל את הבמה כדי לקרוא "הגדה" שהוא כתב בזמן שקסניה יושבת לידו (הוא בחר בה כזוכה) והוא מבזיק עליה מלח. הדיירים התעצבנו שהוא מנצל את זה שהיא נחמדה מכדי להפסיק אותו ולסרב להקשיב לשטויות שלו ובשלב מסויים עומרי וברק נכנסו לחדר המשימות ברק בעט בתיק של איציק ועומרי איים עליו לטענתו. אני מניח שנראה בדיוק מה קרה שם ביום שבת ואז אני אוכל לכתוב על כמה איציק הוא אדיוט שלא מסוגל לשחרר דברים שקרו בעבר. חלאס, יצאת מהבית ועוד מרצונך, תפסיק לחיות את הויכוחים שהיו לך שם. תתקדם... אבל את זה אני אכתוב ביום שבת wink

האח הגדול 7 - שי מיקה יפרח
שי - ההימור שלי לניצחון בגמר

שווה ציטוט

"עינב בובליל..."
דודו מאוהב קשות

"אני שלם עם ההתפרצויות שלי ועם המחילות שלי. זה דודו כהן מעפולה"
דודו מסביר שהוא לא מתכוון ללמוד להתפתח ולגדול

"זה לא פתרון לבוא לבקש סליחה אחרי מעשה"
מייקי מצפה שהסליחה תבוא קודם?

"אני רואה פה רומנטיקה לשמה"
לברק קשה לראות דרך צרות העין שלו

 

ולסיום סיומת

הימור שלי להדחה בשבת - ברק.
הימור שלי לניצחון בגמר - שי. 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

8 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל האח הקטנטן אלא אם צויין אחרת