33
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

תורת חסד על לשונה

"תורת ה' תמימה משיבת נפש עדות ה' נאמנה מחכימת פתי, פקודי ה' ישרים משמחי-לב מצות ה' ברה מאירת עיניים" (תהלים י"ט, ח'-ט')

 קַוֵּה, אֶל-יְהוָה: חֲזַק, וְיַאֲמֵץ לִבֶּךָ; וְקַוֵּה, אֶל-יְהוָה [תהלים כז, יד].

תוצאת תמונה עבור תמונות של שויתי ה לנגדי תמיד

"כל השונה הלכות בכל יום מובטח לו שהוא בן העולם הבא"

"תורת חסד על לשונה" - הוא אתר "לימוד-יומי" של הלכות, מוסר ואמונה. בכל יום נפתח את הלימוד בתפילת "נשמת כל חי", נמשיך ללמוד: הלכות שמירת לשון, הלכות בחיי היום יום ושבת, הלכות והנהגות לקראת החגים והמועדים  הקרבים. נלמד את ספר "מסילת ישרים" ונעשיר את עולמינו בשיעורי-חיזוק ופנימיות התורה ובעה"י נסיים עם "מזמור לתודה". 

מטרת-האתר - לזכות את עם ישראל לסיים 3 פעמים בשנה ללמוד את כל ההלכות שחייבים בהם, לקבל הכנה מלאה לכל מועדי ישראל, להכיר את צדיקינו וכן לעבוד על מידותינו באמצעות ספרי מוסר ואמונה!

הפיצו את האתר - וזכו גם אחרים בקדושה רוחנית משמחת ומקרבת אל הקב"ה ובשכר אין סופי לעולם הבא. 

בשם השם נעשה ונצליח והשם עלינו ברחמיו ירוויח - השם שפתי תפתח ופי יגיד תהילתך:

לימוד יומי [שעור 17] - יז' אדר ב' תשע"ו - מוסר ואמונה - "מסילת ישרים" / הרמח"ל

המשך פרק ג' - בבאור חלקי הזהירות

"כלל הדבר: יהיה האדם מעיין על מעשיו כולם [כולל מעשי המצוות וגמילות חסד] ומפקח על כל דרכיו שלא להניח לעצמו הרגל רע ומידה רעה, כל שכן עברה ופשע. והנני רואה צורך לאדם, שיהיה מדקדק ושוקל דרכיו דבר יום ביומו, כסוחרים הגדולים  [החשובים והמצליחים] אשר יפלסו [שעושים חשבון הוצאות והכנסות, רווח והפסד מידי יום ביומו] כל עסקיהם למען לא יתקלקלו, ויקבע עיתים [איכות הזמן]  ושעות [משך הזמן] לזה, שלא יהיה משקלו עראי אלא בקביעות גדול, כי רב התולדה [התוצאה] הוא. וחכמינו זכרונם לברכה הורונו בפירוש צורך החשבון הזה, והוא מה שאמרו זכרונם לברכה [בבא בתרא עח, ב]: " על כן יאמרו המושלים בואו חשבון", [במדבר כא כז], " על כן יאמרו המושלים ביצרם בואו ונחשב חשבונו של עולם: הפסד מצוה כנגד שכרה ושכר עברה כנגד הפסדה" וכו' ".

"יהיה האדם מעיין על מעשיו כולם" - רבינו יונה גירונדי זיע"א, בספרו "שערי תשובה" [שער שלישי,א,ב] כותב על גודל החשיבות של חקירת המעשים, חקר הלב וזה לשונו הקדושה: "מפני שהוזהר בעל-תשובה [וכן כל יהודי] , וכמה לו עוונות וחטאות, ואחרי אשר תם חפש מחופש הוזהר לחקור גודל כל חטא מחטאיו, כמו שנאמר [איכה ג, מ]: נחפשה דרכינו ונחקורה, להוודע אליו כל חטאתו אשר חטא, כמה היגדיל לאשמה בה, כי יש אשמה עד שמים גדולה, ויש רעה כנגד כמה חטאים גדולים שקולה. והתשובה הגדולה כפי היות גדולים חיקרי לב אלה". וכן ממשיך רבינו יונה, כי החקירה עצמה מובילה אל הבושה, שהיא אחת משלבי ה"תשובה" וזה לשונו: "... ועוד תועיל חקירת עוצם העוון לכסות כלימה פניו בשאלת המחילה, כענין שנאמר [עזרא ט, ו]: אלוקי בושתי ונכלמתי להרים אלוקי פני אליך".

"שלא להניח לעצמו הרגל רע ומידה רעה" - כי האדם נברא עם התחלות של מידות רעות, כמו שכתוב: "עייר פרא אדם יולד", ואם יזניח עצמו, יהפכו למגונות ומושחתות. אם האדם לא יעיין במעשיו ויפקח עליהם ימצא עצמו מבלי משים, בעל הרגלים רעים, מידות רעות, עבירות ופשעים ח"ו.

ועל כך כותב רבינו יונה בעל "שערי תשובה" [שער שני,כט,ל]: "כאשר יאוחר תיקון נפשו יקרהו עוון ויכשל בעברות תמיד... באיחור תיקון הנפש, היצר הולך ומתגבר, ויקשה עליו לתקן נפשו אחר כן, כמו שכתוב [משלי כד, לא]: והנה עלה כולו קמשונים [קוצים] וגו'... ואמרו במוסרים: ההרגל על כל שלטון".

"והנני רואה צורך לאדם, שיהיה מדקדק ושוקל דרכיו דבר יום ביומו... ויקבע עיתים ושעות לזה" -     לפנינו דבריו של רבינו בענין זה בספרו "דרך עץ חיים": הלוא האדם רוב שנות ימיו עומד לחשוב חשבונות עסקיו, עסקי חיי שעה, ולמה לא ישים אל לבבו אפילו שעה אחת גם לזאת לחשוב מחשבת ממש: מה הוא? ולמה בא לעולם? או: מה מבקש ממנו מלך מלכי המלכים הקדוש ברוך הוא? ומה יהיה סוף כל עניניו? - זאת היא התרופה היותר גדולה וחזקה שתוכל להמציא נגד היצר, והיא קלה, ופעולתה גדולה, ופריה רב. שיעמוד האדם בכל יום לפחות שעה אחת פנוי משאר כל המחשבות, לחשוב רק על הענין הזה שאמרתי. ויבקש בלבבו: מה עשו הראשונים אבות העולם שכך חשק ה' בהם? מה עשה משה רבינו עליו השלום? מה עשה דוד המלך משיח ה', וכל הגדולים אשר היו לפנינו? ויעלה בשכלו מה טוב לאדם כל ימי חייו לעשות כן גם הוא וטוב לו.

"ויקבע עיתים ושעות" - ג' זמנים יש לחשבון הנפש: א. לפני כל מעשה בעל משמעות יש לדון להתבונן ולחשוב אם לעשותו אם לאו. ב. להעלות לפניו זכרון כלל מעשיו לפי נושאים, וזה לא מתחייב בזמנים קבועים אלא כשעתותיו בידו. ג. לקבוע זמן בכל יום כדי לבדוק מעשיו שבאותו היום פן ישכחם, וזהו יסוד לימוד המוסר מידי יום ביומו [יושר מסילה] - וכך בחסדי השם יתברך נזכה לעשות כל יום בבלוג זה.

"על כן יאמרו המושלים ביצרם" - הפירוש הפשוט של "המושלים" הוא כפי שפירש רש"י שם: מושלי משלים, הלא הם בלעם ובעור שמשלו משלים וקללו את מלך מואב.

"בואו ונחשוב חשבונו של עולם" - חשבון היתה עיר מואבית בקצה הממלכה, ומלך מואב זלזל בה מכיון שהיתה רחוקה מעיר הבירה ולבסוף הפסיד אותה וגם את רוב ממלכתו. וזו היא שיטתו של היצר הרע, שתוקף את האדם בגבולות, דהיינו בדברים שאדם דש בעקבותיו ולבסוף כובש את כולו. ולפיכך קבלו חז"ל שבפסוקים אלו נמצאת גם תרופה למכת היצר הרע.

"על כן יאמרו המושלים ביצרם...חשבונו של עולם: הפסד מצוה כנגד שכרה ושכר עברה כנגד הפסדה" - זהירות הלא היא ה"אלף" ממש ההתחלה מכל. והנה זאת הזהירות לא יתכן להיות כי אם ע"י המושלים ביצרם, שזה למעלה מן הטבע. רואים איפא מזה כי ה"אלף" של האדם ,של כלל ישראל, הנה זה למעלה מן הטבע!  ומכאן נבין היטב את כל יסוד הזהירות של הרמח"ל "בואו חשבון" ורק חשבון! כי הרי כל המכוון הוא - לא להשאיר את הגוף לבדו, כי זוהי הסכנה כי גדולה, ולהחזיק את הגוף ברסן על כל צעד, ודאי כי צריך אתה לחשבון ושוב חשבון האי ואולי [רבי ירוחם ממיר זצ"ל]. וחשבונו של עולם,החשבון הגדול והחשוב, הוא חשבון עולם הבא, עולם הנצח. 

בעה"י נמשיך בשיעור הבא על המושלים ביצרם, מחשבי החשבונות והפסד מול שכר... 

ולסיכום:  המושלים ביצרם [מידה שהיא מעל הטבע] אומרים: בואו חשבון, בואו נחשב מעשינו ונכלכל דרכינו, כמו סוחרים שמכלכלים את עסקיהם, שלא רק לא יבואו לידי הפסד אלא יבואו לידי רווח ואף רווח גדול, וזה בעולם חולף, קל וחומר בחשבון ששכרו ו"רווחיו" הם ניצחיים! לצורך כך יש לעשות חקירה-יומיומית. החקירה מביאה לידי תשובה! החקירה היומיומית היא התרופה למכת היצר הרע!

יהי רצון שנזכה ללמוד ולעשות חשבון בעולם הזה, עבור עולם נצחי, אמן!

כל הזכויות שמורות לזכות "תורת חסד על לשונה".

 

זכו את עצמכם וקרובכם בברכת הלימוד, הכנסו לתגובות וכיתבו  [בדרך המופיעה למטה ]:

הלימוד לזכות:

זיווג _______________ בת/בן _________________

פרנסה______________בת/בן__________________

בריאות______________בת/בן__________________

זרע-קודש____________בת/בן__________________

ולהבדיל:

לעילוי______________ בת/בן_________________

 

 {ניתן לרשום ברכות רק בתגובות}       

 

יקובל ברצון,אמן!

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל azulayt אלא אם צויין אחרת