33
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

תורת חסד על לשונה

"תורת ה' תמימה משיבת נפש עדות ה' נאמנה מחכימת פתי, פקודי ה' ישרים משמחי-לב מצות ה' ברה מאירת עיניים" (תהלים י"ט, ח'-ט')

 קַוֵּה, אֶל-יְהוָה: חֲזַק, וְיַאֲמֵץ לִבֶּךָ; וְקַוֵּה, אֶל-יְהוָה [תהלים כז, יד].

תוצאת תמונה עבור תמונות של שויתי ה לנגדי תמיד

"כל השונה הלכות בכל יום מובטח לו שהוא בן העולם הבא"

"תורת חסד על לשונה" - הוא אתר "לימוד-יומי" של הלכות, מוסר ואמונה. בכל יום נפתח את הלימוד בתפילת "נשמת כל חי", נמשיך ללמוד: הלכות שמירת לשון, הלכות בחיי היום יום ושבת, הלכות והנהגות לקראת החגים והמועדים  הקרבים. נלמד את ספר "מסילת ישרים" ונעשיר את עולמינו בשיעורי-חיזוק ופנימיות התורה ובעה"י נסיים עם "מזמור לתודה". 

מטרת-האתר - לזכות את עם ישראל לסיים 3 פעמים בשנה ללמוד את כל ההלכות שחייבים בהם, לקבל הכנה מלאה לכל מועדי ישראל, להכיר את צדיקינו וכן לעבוד על מידותינו באמצעות ספרי מוסר ואמונה!

הפיצו את האתר - וזכו גם אחרים בקדושה רוחנית משמחת ומקרבת אל הקב"ה ובשכר אין סופי לעולם הבא. 

בשם השם נעשה ונצליח והשם עלינו ברחמיו ירוויח - השם שפתי תפתח ופי יגיד תהילתך:

לימוד יומי [שעור 13] - ז' אדר ב' תשע"ו - מוסר ואמונה - "מסילת ישרים" / הרמח"ל

בחסדי השם יתברך נמשיך ללמוד בפרק ב' ב"מסילת ישרים"

פרק ב - "בבאור מדת הזהירות"

"ואולם הנה זאת באמת תחבולות [עצות והתחכמויות להשגת מטרה] היצר הרע ועורמתו, להכביד עבודתו בתמידות על ליבות בני האדם עד שלא ישאר להם רווח להתבונן ולהסתכל באיזה דרך הם הולכים. כי יודע הוא שאלולי היו שמים [שימת-לב] ליבם כמעט קט על דרכיהם, ודאי שמיד היו מתחילים להנחם ממעשיהם והיתה החרטה הולכת ומתגברת בהם עד שהיו עוזבים החטא לגמרי. והרי זה מעין עצת פרעה הרשע שאמר [שמות ה, ה]: "תכבד העבודה על האנשים" וגו, שהיה מתכוון שלא לבד שלא להניח להם רווח כלל לבל יתנו לב או ישימו עצה נגדו, אלא היה משתדל להפריע ליבם מכל התבוננות בכוח התמדת העבודה הבלתי פוסקת. כן היא עצת היצר הרע ממש על בני אדם, כי איש מלחמה [בעל- מלחמה, שמנצח את המלחמה] הוא ומלומד בערמומיות, ואי-אפשר להמלט ממנו אלא בחכמה רבה והשקפה גדולה. הוא מה שהנביא צווח ואמר [חגי ח, א]: "שימו לבבכם על דרכיכם". ושלמה אמר בחכמתו [משלי ו, ד-ה]: "אל תתן שינה לעיניך ותנומה לעפעפיך הינצל כצבי מיד" וגו, וחכמינו זכרונם לברכה אמרו [מועד קטן ה,א]: " כל השם אורחותיו [בדיקת דרכיו בכל שעל ושעל] בעולם הזה זוכה ורואה [מובטח לו] בישועתו של הקדוש ברוך הוא" - [יש כאן הבטחה].  

 

היצר-הרע מעמיס על האדם "התחיבויות" : חייבים לעבוד, לבלות, לראות תוכניות, וכו' וכל העמסת ה"חיובים" הללו , כדי שלא תהיה לאדם שהות לעצור ממרוץ "חיוביי עולם הזה" ולבחון את דרכיו. דברי רבינו שהמשיל את אי-הזהירות לסוס שוטף במלחמה [למדנו בשיעור הקודם, ו' אדר ב' תשע"ו],  מתאימים לפירוש המצודות שם, שמבאר את הדימוי, שכשם שהסוס במלחמה דוהר קדימה אעפ"י שבנפשו הדבר, כך הם רצים בהתנהגותם, אעפ"י שריצתם מובילה אותם לאבדון. ההבדל המהותי בין הליכה לריצה הוא: שבהליכה אין מצב בו שתי הרגליים מנותקות מהקרקע, אלא לעולם רגל אחת על הקרקע. "מרוצת ההרגל" , "מרוץ ההתחייבויות והחיובים " שהיצר הרע בעורמתו מבלבלנו, גורם לנו ששתי הרגלים שלנו מנותקות מהקרקע, הוי אומר ניהול חיים סוער ובהול, ללא רגע עצירה לחקירה ופיקוח.

והיתה החרטה הולכת ומתגברת בהם עד שהיו עוזבים החטא לגמרי - יצר הרע יודע שבהתבוננות קלה, לא ימשיך האדם להיות כסוס שוטף במלחמה, אלא יעצור מהמרוץ המטורף, יתבונן ויתחיל לחקור מהי התכלית!

והרי זה מעין עצת פרעה הרשע - מהפרשיות של פרעה [שהוא כח-הטומאה], בחינת "תכבד העבודה על האנשים", אפשר ללמוד את דרכי היצר-הרע ולהכירו! אנו נמצאים בתקופה, שעמים רבים מתנגדים ומורדים במושלים שלהם. היה להם רגע לחשוב על מה שקורה, בתוך אותו שעבוד שהם חיים בו. ובאותה הפוגה ועצירה, הם התגבשו התאחדו והתמרדו. הודעה אחת יכולה לשנות את התבוננות האדם, בין לטוב ובין לרע, ויכולה לשנות את כל מהלך חייו - להרוויחם או ח"ו להפסידם. מי שמקיים מה שנלמד ב"מסילת ישרים" - ירוויח, באשר ילמד לרכוש כלים, כדי להשתמש בחייו למטרת התכלית שלשמה הושם פה.

כמעט קט על דרכיהם, ודאי שמיד היו מתחילים להנחם - אנו לפעמים מתבוננים על מעשינו ודרכינו, ולעיתים לומדים מוסר, הדברים משפיעים לתקופה קצרה, אך לא גורמים לנו לעזוב את החטא לגמרי , כי הבלבול וחוסר המנוחה יטרידונו עד אין סוף. 

לכן חז"ל [במועד קטן ה, א] מבטיחים : "כל השם ארחותיו [בודק דרכיו] בעולם הזה, זוכה ורואה בישועתו של הקב"ה". מכאן אנו למדים כי התמדה בלתי פוסקת בעבודת-השם, לימוד הלכה ומוסר יומיומי [כמו הלימוד היומי באתר "תורת חסד על לשונה"], רק היא  תביא להקניית מידות טובות ובניהם "מידת הזהירות" שבפרק זה. רק התמדה בהתבוננות ובלמידה תנצח את עצת היצר-הרע. לכן אמר הרמח"ל הקדוש, ללמוד את הספר "מסילת ישרים" ,לסיימו ולהתחילו מחדש, בע"ה עד מאה ועשרים, בחינת "בראתי יצר הרע בראתי לו תורה תבלין" [חז"ל]. כי היצר הרע לא נח לרגע! מטרתו למנוע את האדם מתשובה, אך הלומד "מסילת ישרים" בהתמדה, יחזור בתשובה, ודאי!

ואי אפשר להמלט ממנו אלא בחכמה רבה והשקפה גדולה - והנה הכתוב אומר (איוב כ"ח, כח) "הן יראת ההיא חכמה". ואמרו רבותינו ז"ל (שבת לא, ב) "הן אחת". הרי שהיראה היא חכמה, והיא לבדה חכמה, וודאי שאין נקרא "חכמה" מה שאין בו עיון וככתוב [תהלים קיא י]: "ראשית חכמה יראת ה'" - כי ע"י יראת ה' זוכים ל"חכמת התורה". כל עוד עם ישראל עוסק בתורה לא יוכל עלינו היצר-הרע, וכפי שמתבאר מדבריו של רבי צדוק הכהן מלובלין "מחשבות חרוץ" [פרק טו], בענין שעבוד מצרים וזה לשונו: " וכל זמן שאחד מהשבטים קיים שהיו כולם זרע אמת - לא יכלו להשתעבד בהם ולהעמיס עול מלכות ודרך ארץ עליהם, כי היה עליהם עול תורה. עד אח"כ שנשתקעו בקליפת מצרים, שכל כח הקליפה זו הוא לשקע האדם בעניני עולם הזה, עד שישכח וישתקע ממוחו וליבו שום מחשבה לטוב ...".

במלחמה נגד יצר הרע צריך ערמומיות, חכמה, השקפה והתבוננות רבה, כדי להכניעו וכל זה עם הרבה סיעתא דשמיא [סיוע מהקב"ה יתברך].

"שימו לבבכם על דרככם" - הנביא חגי מזהיר את העם, הנכם הולכים בכל מיני הרגלים, שימו-לב האם הם נכונים עפ"י התורה.

"אל תתן שינה לעיניך....הינצל כצבי מיד" - אדם מטבעו עצלן. שלמה המלך במשלי מזהיר: אל תהיה רגוע [שאנן] ולו לרגע אחד, אלא כצבי הינצל - הצבי מיד מדלג כשרואה סכנה, אם ישתהה ילכד ויטרף.

רבינו בחיי בספרו "חובות הלבבות" [שער יחוד המעשה, פרק ה] כותב: "ואמרו על חסיד שפגע [פגש] אנשים שבים ממלחמת אויבים, ושללו שלל אחר מלחמה חזקה. אמר להם: שבתם ממלחמה הקטנה שוללים שלל - התעתדו [התכוננו] למלחמה הגדולה. אמרו לו: ומה היא המלחמה הגדולה? אמר להם מלחמת היצר וחייליו..." - וידועים דברי חז"ל על מלחמת היצר, שהיא הקשה עד כדי כך, שאלמלי הקב"ה עוזרו - אינו יכול לו.

יהי רצון, שנעצור ממירוץ החיים, לבחון ולבדוק את מעשינו, האם טובים הם אם לאו, והאם דרכנו היא עפ"י התורה הקדושה. שנזכה לשים-לב ולפקח כל יום על אורחותינו, ולאחר שנאמת את הדברים, נהיה בע"ה כנים [בגילוי-לב] עם עצמנו ואם טעינו נתקן ונשנה דרכינו. יהי רצון שהשם יתברך יהיה בעזרינו בכל צעד ושעל, אמן!

כל הזכויות שמורות לזכות "תורת חסד על לשונה".

 

זכו את עצמכם וקרובכם בברכת הלימוד, הכנסו לתגובות וכיתבו  [בדרך המופיעה למטה ]:

הלימוד לזכות:

זיווג _______________ בת/בן _________________

פרנסה______________בת/בן__________________

בריאות______________בת/בן__________________

זרע-קודש____________בת/בן__________________

ולהבדיל:

לעילוי______________ בת/בן_________________

 

 {ניתן לרשום ברכות רק בתגובות}       

 

יקובל ברצון,אמן! 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל azulayt אלא אם צויין אחרת