44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

בעין בוחנת

מות עידן הפוליטקלי קורקט

16/03/2016

בדר"כ  רק במבט לאחור, ניתן לקבוע שתקופה מסוימת היתה הליך של שינוי מסויים, שכאשר אלו שחיו באותה נקודת זמן, לא ממש הבינו והעריכו את השינוי העצום , והטלטלה שהביאה לשינוי בדפוסי התנהגות,  בשיח הציבורי ובהתנהלות היומיומית שבין אדם אחד למשנהו, ושל חברה או תרבות מסוימת.

היום עיני כל העולם נשואות לעבר המעצמה מספר אחת בעולם , ארה"ב, שנמצאת בעיצומה של מערכת בחירות לנשיאות, שיתקיימו בחודש נובמבר הקרוב.

מערכת בחירות כפי שמערכת בחירות אמיתית מתבצעת במדינה דמוקרטית, יצרית, קולנית, מפלגת, משסעת, שלעיתים לוקח זמן לאחות את הקרעים שיצרה, כפי שאנו חווים בארצנו שלנו, שנדמה שעד היום לא הצלחנו להתגבר על מערכת הבחירות שהתקימה בארצנו לפני שנה, ובעיקר העובדה שהצד המפסיד מתקשה לקבל וולהשלים אם תוצאות בחירות אלו.

במערכת הבחירות בארה"ב, מתמודד מטעם המפלגה הרפובליקנית דונלד טראמפ שכנגד כל הסיכויים, ההימורים, הממסד בביתו שלו והממסד בכלל, ומצליח להתקדם אל היעד הנכסף ולזכות בתואר כמועמד המפלגה הרפובליקנית לנשיאות ארה"ב.

הרבה אנשים מבועתים מהמחשבה שאדם זה יזכה במינוי, ויותר מכך בנשיאות עצמה, וכבר מנסים לחפש סדקים, פרצות, וכל מיני טריקים ושטיקים ע"מ להכשיל ולשים לו רגל בדרכו אל עבר הבית הלבן.

מאידך ממולם ניצבים הבוחרים, האיש הקטן, אותו איש קטן שנזכרים בו ומתענינים בו אחת ל4 שנים, וכנגד כל הסיכויים אותו המון ממדינה למדינה ממשיך לתת את קולו למועמד שנוי במחלוקת זה, למרות ועל אף הנסיונות מבית ומחוץ להכשילו.

איך קורה שאדם כזה, על התבטאויותיו כנגד מגזר זה ומגזר אחר, פוגעני, מעליב, דורסני,מאיים, מצליח למרות הכל במסעו אל עבר הבית הלבן?

מתברר שאזרחי ארה"ב מאסו בפוליטיקאים, מאסו בממסד, מאסו בכל מה שמייצג הממסד השבע,הדשן,המנותק, מאסו בצביעות, במילים היפות,מפוצצות,הגדולות, ובעיקר בסיסמאות הנבובות שאיתן לא הולכים למכולת, לא עומדים מול מנהלי בנקים או בעלי הון דורסניים שלא סופרים איש ממטר, ורק דואגים לנפח את האגו שלהם עצמם ובעיקר את מחזור המזומנים שלהם.

דונלנד טראמפ אומר בפנים את שעל ליבו, לא מסתתר מאחורי סיסמאות, ולא מנסבה למצוא חן בעיני מגזר זה או מגזר אחר ,גם אם דבריו נראים פוגענים ומעליבים, מפחידים או מאיימים, ובעיקר אינו מסתתר מאחורי מסיכות, ומנסה למכור לעם האמריקאי אשליות שאבד עליהן הקלח, ובפוליטיקה האמריקאית זה אינו דבר של מה בכך, בעיקר בעידן הפוליטקלי קורקט בו אנו חיים, עידן בו לא מתמודדים עם מציאות קשה, עם בעיות סבוכות, אלא מטאטאים אותם אל מתחת לשטיח וחיים בסוג של גן עדן של שוטים, בו אומרים לכל אחד מה שערב לאוזנו, ואת מה שאוזנו רוצה לשמוע, ללא טיפה של אמינות,יושרה.

בדרך דומה ניתן לראות בפוליטיקה הפנימית שלנו כאן בישראל בדמותו של יאיר לפיד, שכל ארוע שמתרחש אצלנו, הוא הראשון להתייצב אל מול המצלמות והמקרופונים , ואז יוצא בהכרזות פופוליסטיות שבדר"כ משקפות את רצון ההמונים ואת מה שהם רוצים לשמוע בעקבות אותו ארוע עליו מדבר לפיד, אדם שמסוגל לצאת בהכרזה על הצורך ומחויבותו לבניה במעלה אדומים בעצרת אחת, ולמחרת להצהיר על מחויבותו להקמת מדינה פלשתינאית תוך ויתורים כואבים שכל בר דעת יודע שאותה מעלה אדומים שרק אתמול הוא עודד בניה בה, היא חלק מאותם ויתורים כואבים בהסכם שלום עם הפלשתינאים, וכך אפשר לראות זאת בכל ענין,ונושא עליו הוא מדבר,בעניני חברה,כלכלה, בטחון,חוץ והשד יודע מה.

תופעה דומה שהתרחשה אצלנו בישראל שמצביעה על מותו של הפוליטקלי קורקט ניתן למצוא בתופעת הגיבור התרבותי החדש שלנו,שי חי מבית האח הגדול.

אדם רע, מתוסבך עד עימקי נשמתו, חסר כל כישורים חברתיים, על גבול הפסיכופטיה, שהפך להיות אליל ההמונים בישראל, דמות נערצת, דמות לחיקוי, ודמות איתה מזדהים עשרות אלפים.

מה יש באדם הזה? מה מיוחד בו? מה סוד קיסמו? אפשר לומר עליו הרבה דברים, בקסם אישי הוא ניחן, ולראייה האדם הזה הפך להיות שיחת היום בשבועות האחרונים.

שי חי כמו דונלד טראמפ, אומר את האמת בפנים, אומר לאנשים את מה שכולנו רק חושבים בשקט ולא מעיזים לומר, ואת התפקיד שהוטל עליו, מה שלכאורה היה אימת הדיירים בבית האח הגדול בכל עונותיו הן בישראל והן מחוצה לה, הוא לקח בשתי ידיים, וניצל את הבמה שניתנה לו עד תום, במה שהפך למופע אימים עבור שאר הדיירים בבית האח הגדול, כאשר הוא חשף את ערוותם ברבים אל מול שאר הדיירים ואל מול צופי הטלויזיה שעוקבים אחרי המתרחש בבית זה.

מתברר שהצופים וההמונים אוהבים את זה, מתים על זה, חולים על זה, נראה ששי חי גילה את הפטנט איך לכבוש את לב הצופים, לפגוע, להעליב,להשפיל,ולרמוס אל מול פני כל העולם לכאורה , את שאר משתתפי התוכנית, ולהסיר מהם את המסכות, הצביעות,הדו פרצופיות, וכל שאר התכונות שרובנו כה מתעבים, ורק מעיזים לתת דרור למחשבות אלה  על חברים,עמיתים,ידידים, ואפילו אויבים, בחדרי חדרים ולמתי מעט אם בכלל, הוא פעל בדרך ובצורה  בה כולנו היינו רוצים לפעול, אך לא מעיזים בגלל השיקולים על המחיר היקר שנידרש לשלם בעטיו של מעשה כזה.

ומי מאיתנו לא מסוגל להעריך אומץ כזה? אדם שלכאורה הולך עם האמת שלו עד הסוף, למרות ועל אף המחיר היקר שידרש ממנו לשלם?

גם שי חי וגם דונלד טראמפ פיתחו את אותו סוד שמצליח לכבוש את ההמון ולזכות אותם באהדת ההמונים.

רובנו  לא אוהבים עימותים, מתחמקים מהם, ובורחים מהם כמו מאש, אנשים מעדיפים לבלוע צפרדעים, לאכול קש, מרורים רק כדי לשמור על שקט תעשייתי ולשמר את הנוחות גם אם נידרש לשלם מחיר בשבילה, ניתן לראות זאת בחיי זוגיות, משפחה,עבודה, יחסי חברה, ובכל מהלך בו אנו נדרשים לקיים קשרים עם בני אדם אחרים בחיינו.

הממסד בדר"כ גם מתעב אנשים מהסוג הזה, קודם בגלל שאלו אותם אנשים שלעולם לא יהססו לצאת ולפעול כנגד אותו ממסד עצמו שבשמו ועבורו הם פועלים, הם לא יהססו לעמוד בכיכר העיר ולצעוק שהמלך הוא עירום, ולעיתים עצם האומץ והיכולת שלהם לעמוד מול הממסד,האליטות הישנות, בעלי הכוח,השררה,האמצעים, הקשרים, הם אלו שמעניקים להם את אהדת ההמונים והערצתו. היות ומדובר בדר"כ באנשים שאינם טיפשים, ומבינים דבר או שניים בפסיכולוגיית ההמונים,בעלי יכולת רטורית גבוהה,כושר ביטוי ,  הם ידעו לנצל כל בימה ודרך כדי להעצמים את לוחמנותם, ולהציג עצמם כאלו שנלחמים את מלחמתם של החלשים,הקטנים, וכל אלו שביום יום חשים שקולם לא נשמע, ורצונם לא מובע, ודעתם אינה נחשבת.

הממסד והאליטות מאידך, מחששם לחשחפת ערוותם ברבים, יעשו ויפעלו בכל דרך ע"מ להשתיק,לרמוס, ולהעלים את אותם אלו שמעיזים לצאת כנגדם, ולו כדי לשמר את ההגמוניה והכוח שמצוי בידיהם, וככל שהם יפעלו בדרכים דורסניות יותר, מניפולטיביות יותר, יסירו את הכפפות, במעשם זה הם רק יעצימו ויאדירו את כוחם של אלו שקוראים תיגר , וזה בדיוק התהליך שאנו עדים לו  היום במתרחש במערכת הבחירות לנשיאות בארה"ב.

כרגע אנחנו עדים למספר ארועים ברחבי העולם, הבחירות בארה"ב, המאבק של האליטות השינות בישראל שחשות שהאדמה רועדת תחת רגליהם והן נלחמות בכוחותיהם האחרונים כדי לשמר את ההגמוניה והכוח שהיה בידיהם מקום המדינה עד ימינו אלה, ותהליך דומה שמתרחש ברחבי אירופה בה מנהיגים מנותקים שלא מקשיבים לרחשי לב הציבור אותו הם אמורים לשרת, את פחדיו את חששותיו,את הפגיעה בו ,והאיום לחייו ואורחות חייו, תרבותו, בעקבות משבר הפליטים ששוטף יבשת גוססת זו, מה שעלול להצמיח כוחות אופל ורשע שידעו לנצל את תחושת הסלידה, של הציבור ,פחדיו וחששותיו ולהטביע את היבשת למרחץ דמים שכבר שכחו  שם את מראותיו.

הציבור בעולם הדמוקרטי בעידן הרשתות החברתיות בהם ניתן לשחרר את כל רגשות השנאה,הפחד,והתיעוב כבר לא קונה יותר את הסיסמאות היפות והנבובות והריקות מתוכן שמאכילים אותו יום יום, אותם דרכים שכל תכליתן לשמר את הממסדים הישנים,הרקובים, המסואבים של בעלי הכוח וההון דהיום, וניתן לתאר תקופה זו כהליך התפכחות והיציאה מחיי גן עדן של שוטים,צביעות,מסיכות, ושאר ירקות.

 

 

 

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

7 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל kalligula אלא אם צויין אחרת