33
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

תורת חסד על לשונה

"תורת ה' תמימה משיבת נפש עדות ה' נאמנה מחכימת פתי, פקודי ה' ישרים משמחי-לב מצות ה' ברה מאירת עיניים" (תהלים י"ט, ח'-ט')

 קַוֵּה, אֶל-יְהוָה: חֲזַק, וְיַאֲמֵץ לִבֶּךָ; וְקַוֵּה, אֶל-יְהוָה [תהלים כז, יד].

תוצאת תמונה עבור תמונות של שויתי ה לנגדי תמיד

"כל השונה הלכות בכל יום מובטח לו שהוא בן העולם הבא"

"תורת חסד על לשונה" - הוא אתר "לימוד-יומי" של הלכות, מוסר ואמונה. בכל יום נפתח את הלימוד בתפילת "נשמת כל חי", נמשיך ללמוד: הלכות שמירת לשון, הלכות בחיי היום יום ושבת, הלכות והנהגות לקראת החגים והמועדים  הקרבים. נלמד את ספר "מסילת ישרים" ונעשיר את עולמינו בשיעורי-חיזוק ופנימיות התורה ובעה"י נסיים עם "מזמור לתודה". 

מטרת-האתר - לזכות את עם ישראל לסיים 3 פעמים בשנה ללמוד את כל ההלכות שחייבים בהם, לקבל הכנה מלאה לכל מועדי ישראל, להכיר את צדיקינו וכן לעבוד על מידותינו באמצעות ספרי מוסר ואמונה!

הפיצו את האתר - וזכו גם אחרים בקדושה רוחנית משמחת ומקרבת אל הקב"ה ובשכר אין סופי לעולם הבא. 

בשם השם נעשה ונצליח והשם עלינו ברחמיו ירוויח - השם שפתי תפתח ופי יגיד תהילתך:

לימוד יומי [שעור 4] -מוסר ואמונה-"מסילת ישרים" / הרמח"ל-המשך פרק א'-בבאור כלל חובת האדם בעולמו

 

המשך פרק א' "מסילת ישרים" - בבאור כלל חובת האדם בעולמו

 

אומר הרמח"ל: " על כן הושם האדם בזה העולם בתחילה, כדי שעל ידי האמצעים האלה המזדמנים לו כאן יוכל להגיע אל המקום אשר הוכן לו, שהוא העולם הבא, לרוות שם בטוב אשר קנה לו על ידי האמצעים האלה. והוא מה שאמרו זכרונם לברכה [עירובין כב, א], "היום לעשותם ומחר לקבל שכרם".

לעשותם - דווקא היום בעולם הזה ולא בעולם הבא. ולקבל שכרם - דווקא בעולם הבא ולא כאן.

ומהם האמצעים: מצוות, חוקים ומשפטים. לימוד וקיום תורה ומצוות - [לאיש מה שמחוייב, ולאישה מה שמחוייבת]. לימוד "שולחן ערוך" - שהם ההלכות בהם ילך כל יהודי, לימוד מוסר ואמונה: לימוד אמונה להתחזקות באמונה ,כדי לדבוק בשם יתברך ולא ליפול גם בתוך הניסיונות ולעמוד בהם, לימוד ספרי מוסר כדי לתקן מידות ולהתגבר על התאוות. לימוד יום יומי חזרה ושינון בהעה"י עד 120 , כדי להתגבר על היצר הרע בחינת "לפתח חטאת רובץ", ועל מנת לא לשכוח ולו לרגע מאין באנו, מה מטרת קיומינו ולאן פנינו מועדות.

תכלית הבריאה היא להתענג על השם. מצות עשה לידבק בשם יתברך ככתוב "ובו תדבק" [דברים י', כ']. לצורך כך ברא השם את העולם - להיטיב. לכן העונג הגדול והטוב האמיתי הוא לממש את התכלית שלנו וזה להתענג על השם. כל השאר זה כדי להגיע ליעד. 

וממשיך הרמח"ל: "וכשתסתכל עוד בדבר תראה, כי השלמות האמתי הוא רק הדבקות בו יתברך, והוא מה שהיה דוד המלך אומר [תהילים עג, כח], "ואני קרבת אלהים לי טוב" ואומר [שם כז, ד], "אחת שאלתי מאת ה' אותה אבקש, שבתי בבית ה' כל ימי חיי". כי זה הוא הטוב, וכל זה שיחשבוהו בני אדם לטוב אינו אלא הבל ושוה נתעה". אמנם לכשיזכה האדם לטובה הזאת, ראוי שיעמול ראשונה וישתדל ביגיעו לקנותה, והינו: שישתדל לדבק בו יתברך בכח מעשים [שתוצאותם] זה העיניין , והם הם המצוות".

דוד המלך אומר: אחת שאלתי - לשון עבר, כשהייתי רועה צאן, אותה אבקש - לשון הווה, והיום כשאני מלך, עדיין אני מבקש את אותו הדבר, רצוני לא השתנה. דוד המלך, שלא חסר לו כלום, אומר: כל מה שאני צריך זה רק קרבת אלוקים כל ימי חיי - לשון קביעות. הקביעות והדבקות בבית השם - היא הטובה שאותה מבקש דוד המלך ע"ה. דוד המלך ע"ה אומר על עצמו: "ואני קרבת אלוקים לי טוב" - כבר כאן בימי חיותו שייך היה לזכות בדבקות בה' שהיא השלמות האמיתית. דברים אלו טעונים ביאור, לעיל אומר הרמח"ל שמקום השלימות אינו אלא בעוה"ב, ואילו בפסוקים המובאים כאן בתהילים - המשמעות הפוכה, שכבר בימי חייו מבקש דוד המלך ע"ה דבקות בה'. והביאור הוא: שהנאת הדבקות בה', וההיתענגות על ה', אינן נחשבות "עולם הזה" גם כאשר זוכה להם בימי חייו עלי אדמות. הדבקות בה' היא  בחינה של עולם הבא ממש. הדבקות הגמורה היא היא השכר המקווה בעולם הבא. ומי שזוכה לה, אף אם גופו שוכן בבתי חומר [כלומר בעולם הזה, שהנשמה שוכנת בתוך הגוף], הרי שנשמתו מוארת באור הנצח של העולם הבא.

בהקשר זה נפלאים דבריו של החזון איש [אגרת י"ג]: "ואמנם האיש הזוכה לידיעת התורה [ר"ל שהשכל הניתן בנפש כגרעין בגומת שדה, התאחד עם החכמה והיו לבשר אחד], הוא הולך בין אנשים, ונדמה לאדם הרואה לעיניים כבן אדם. אבל! באמת הוא מלאך הגר עם בני תמותה וחי חיי אצילות, ומרומם על כל ברכה ותהילה...". 

יהי רצון שניזכה לקיים תורה ומצוות, ללמוד תדיר הלכה, מוסר ואמונה, שהם האמצעים בהם נזכה לדבוק בקב"ה יתברך, אמן! 

 

 

מומלץ לרכוש את הספר "מסילת ישרים" של הרמח"ל זיע"א וללמוד בו כל יום [וכשמסיים את הספר לחזור וללמוד בו מהתחלה].

 

 

כל הזכויות שמורות לזכות ת.א.ד. בעלת "תורת חסד על לשונה - תורת השם תמימה".

 

 

 

זכו את עצמכם וקרובכם בברכת הלימוד, הכנסו לתגובות וכיתבו  [בדרך המופיעה למטה ]:

הלימוד לזכות:

זיווג _______________ בת/בן _________________

פרנסה______________בת/בן__________________

בריאות______________בת/בן__________________

זרע-קודש____________בת/בן__________________

ולהבדיל:

לעילוי______________ בת/בן_________________

 {ניתן לרשום ברכות רק בתגובות}       

    יקובל ברצון,אמן!

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל azulayt אלא אם צויין אחרת