00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של גליקמן

ישרא-בלוף בכינרת

כל מי שנוסע סביב הכינרת חולף על פני עשרות כניסות לחופים סביב כל האגם.  חופים אלו פותחו ע"י הרשויות המקומיות בתקציבי מדינה (הוקמו בהם מדרכות ומדרגות גישה למים ,מדשאות, שוברי גלים, מלתחות, שירותים, מקלחות ועוד..) והן מופעלים ע"י הרשויות המקומיות אשר גובות אגרות חניה או תשלום כניסה בהתאם לחוק עזר מקומי.

חלק מחופים אלו הם אכן חופים מוכרזים כחוק וכוללים את מלוא שירותי הצלה הנדרשים,  אולם למרבה ההפתעה, ישנם לא מעט חופים בהם הרחצה אסורה לחלוטין ואין שירותי הצלה כלל.

 הנה  דוגמאות ל"חופים" שאסורה בהם הרחצה :

מועצה אזורית גולן : חוף דוגה, חוף גולן, חוף צאלון וחוף כינר (שההכרזה בו בוטלה)

מועצה אזורית עמק הירדן: חוף גופרה, חוף סוסיתא, חוף שיזף  (חלקי)

טבריה: חוף שקמים, חוף ברניקי  (חלקי)

למרות שהרשות המקומית הרלוונטית קוראת למקומות אלו "חופים" בשילוט מאיר עיניים בדרכים, מפעילה במקום שירותים ומלתחות ואף גובה כספים בגין החניה בהם, הרחצה בהם אסורה  והם מוגדרים ע"י הרשות כ"חניון" – ישרא-בלוף.

הייתכן לבנות חוף מסודר עם על השירותים הנלווים ולהיתמם כאילו מדובר "בחניון" ?! 

היעלה על הדעת לבנות מדשאות, שירותים ומקלחות סביב בריכה מלאכותית או מאגר מים עמוקים במקום אחר בארץ ולא להציב שירותי הצלה במקום ?!

האם אותה רשות מקומית, שאמונה על מתן רשיון עסק לאתרים אלו, אינה חייבת לדרוש (מעצמה) שירותי הצלה כתנאי להפעלת המקום ?

 

החופים במדינת ישראל פועלים על פי חוק "חופי רחצה" ותקנות משרד הפנים המפורסמות ברשומות. התקנות מגדירות באופן ברור את תחומי החופים המוכרזים והחופים האסורים ברחצה (לפי נ.צ.), משך עונת הרחצה, שעות הפעלת החוף, תחנות הצלה וכו`...  .  יש במשרד הפנים מחלקת חופים האמורה לאכוף את הנהלים בכל החופים.

כל זה נכון רק לגבי  החופים שהרשויות בקשו והם הוכרזו מטעם משרד הפנים  כחופי רחצה ואילו בכל היתר אין פיקוח ואין הנחיות .   עד לפני מס` שנים הייתה הגדרה מיוחדת של משרד הפנים לרצועת חוף שהרחצה בו היא על אחריות המתרחץ  (לא חוף מוכרז ולא חוף אסור ברחצה)

הגדרה זו בוטלה לחלוטין בצו החופים 2004  והיום, כל חוף שאינו מוכרז, הוא חוף אסור ברחצה .

כלומר לא רק זה שהרשויות כולן אינן אוכפות את איסור רחצה, אלא הן אף נהנות מאתרים אלו למרות שהרחצה בהם אסורה במפורש .

 

* איך תדע משפחה ממוצעת שנוסעת עם משפחתה לכינרת (או שולחת את ילדיה) האם חוף פלוני יש בו מציל או לא? !

 

* עלויות אחזקת החופים בכינרת נמצאות על סדר היום הציבורי מזה זמן רב כאשר הרשויות טוענות בצדק כי אינן יכולות/אינן צריכות לממן שירותי רחצה לכלל תושבי המדינה  (ע"פ תחשיב משרד הפנים -עלות של חצי מליון ₪ לכל חוף) ולכן הן נאלצות לגבות אגרות חניה למימון הנושא.

כל זה נכון רק לגבי חופים מוכרזים בהם יש שירותי הצלה  אבל  מהי  ההצדקה הציבורית לגבות אגרות חניה בחופים שהרחצה בהם אסורה ?

 

* מתברר כי בחלק נכבד מהחופים העניין העיקרי שמוביל את מפעילי החופים בכינרת לבקש "הכרזת חוף" ולתת שירותי הצלה הוא אינטרנט כלכלי -  להביא לחוף קבוצות וקייטנות הדורשים שירותי הצלה בחוף מוכרז כתנאי להגעתם למקום.

האם יש הבדל בדאגה לשלומם של מתרחצים בקבוצות למתרחצים בודדים שמגיעים במשפחות ? 
 

משרד הפנים חייב להנחות את הרשויות המקומיות שכל חוף שהרשות מפעילה לטובת הציבור ובפועל הציבור מתרחץ בו, חייב להיות מופעל כחוף מוכרז על כל המשתמע מכך ותחת פיקוח אגף החופים של משרד הפנים  .

 

עדיף שנפעל בנושא היום ולא ניזכר בכך בועדת חקירה שתוקם לאחר איזה אסון - חלילה וחס !

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל GlikmanY אלא אם צויין אחרת