00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

יוסי רגב

"מנוחה נכונה": (ב) התוסיק כואב בבית המשפט העליון

בקיצור:  "מנוחה נכונה באר שבע" נאבקת על קבלת כספים שהוקצבו לה בשנת 2002. עוד משפטים שהיו   באותו מועד. גם טענה אבסורדית מתקבלת, כאשר זה החוק, אין מה לעשות. $$$
צדק צדק תרדוף: (א) התוסיק כואב

        משפט בבית המשפט העליון זה חווייה כואבת, פשוטו כמשמעו, התוסיק כואב מישיבה של 5 שעות על מושב עץ קשה. ביום שני 26.6.2006 השתתפתי בדיון בנושא ההקצבות ע"פ החוק של קבורה אלטרנטיבית. בשעה 9 בבוקר הגענו לבניין המרשים של בית המשפט העליון בירושלים וגלינו כי לא רק אנחנו הוזמנו לשעה 9 , אלא גם עוד כמה עשרות אנשים שעניניהם היו אמורים להידון באותו בוקר – כולם הוזמנו לאותה שעה עצמה, לשבת שעות ארוכות על מושב העינויים שתכנן הארכיטקט של בית המשפט העליון. אנו קמנו ממושב היסורים בשעה שתים בצהרים, לאחר סיום ההדיינות. היו שישבו וישבו ונשלחו הביתה, שכן ענייניהם לא הגיעו לכלל דיון והם ימתינו למזכירות בית המשפט שתקבע להם מועד חדש לדיון.

הדיון על תקציב לקבורה אזרחית

     ראשית אספר על הדיון בענין "מנוחה נכונה", בו השתתפתי ואחר אספר על מה שהתרחש בנוסף. "מנוחה נכונה" היא עמותה העוסקת בקבורה אזרחית , כלומר בתי עלמין אזרחיים, בהם ניתן להיקבר בטקס חילוני, טקס רפורמי, טקס קונסרבטיבי או ללא טקס בכלל. אם הנושא אינו מוכר לך, קרא את הקטע

http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=708374

בבלוג שלי. בשנת 2002 קיבלה הממשלה החלטה להקציב ל"מנוחה נכונה באר שבע", שאני עומד בראשה, סכום של 4.5 מיליון שקל לצורך פיתוח שטח נוסף לקבורה לקראת השלב בו השטח הקיים, בו נקברו כבר 1600 איש מאז 1999 , יתמלא. מאז 2002 הכסף לא הועבר. כאמור בקטע ההוא בבלוג, אנו מקיימים הדיינות בבית המשפט העליון, הדיינות שנמשכת כבר שנים. בדיון הפעם הועלו גם הכסף שהוקצב ע"י ממשלת אהוד ברק בשנת 2002, וגם 35 מיליון שקל, הכסף שהוקצב ל"מנוחה נכונה" ע"י ממשלת אריק שרון. סכום זה היה במסגרת התקציב של 700 מיליון שקל שהובטח למפלגת "שינוי" כדי לשכנע אותה להציל את תוכנית "ההתנתקות". הכסף הובטח. התקציב הועבר בכנסת. כל העתונאים תקפו את "שינוי" על "כספים ייחודיים". "שינוי" הפסידה בבחירות (לא רק בגלל זה). אבל הכספים מעולם לא הועברו. כדרכו של אריק שרון, שהיה אמן המניפולציות, הוא תיעתע ב"שינוי". הבטיח כספים, העביר את "ההתנתקות", אבל לא טרח לקיים את הבטחותיו.

     בפעם הקודמת שהייתי בבית המשפט העליון, לא היה לנציגת המדינה מה לומר. הפעם הגיעה עורכת דין צעירה בשם זוסמן, נמרצת ומשכנעת. היא העלתה כמה נימוקים למה הכסף לא יועבר והחוק של קבורה אלטרנטיבית יישאר אות מתה בספר החוקים וכסף לא מנוצל בספר התקציבים. השופטים עדנה ארבל, אדמונד לוי ובראשם איילה פרוקצ`יה דחו את רוב הטענות של עו"ד זוסמן וקיבלו רק את הטענה שאי אפשר להעביר לנו כסף אם אין לנו אישור "מינהל תקין" מטעם רשם העמותות. למה אין לנו אישור כזה? רשם העמותות טען שתשלום של 2,500 שקל לחודש (רבע משכורת) ליו"ר הקודם הוא אסור. אבל בהוראות שלו כתוב אחרת, ר` כאן . השופטת פרוקצ`יה פסקה כי אנו נפנה לבית המשפט לעניינים מינהליים ונדרוש לקבל את האישור המבוקש ואז יחולק הכסף בינינו לבין "מנוחה נכונה חיפה", שגם לה יש דרישות.

יתר המשפטים

     אנו היינו אחרונים לדיון ולכן היה עלינו לשמוע את כל יתר הדיונים. היו שם משפטים, שאילולא הכאב התחתי המציק ניתן היה לשמוע אותם בענין. בהתחלה הזמינה השופטת פרוקצ`יה את כל המקרים הקצרים והודיעה להם על הפסיקות בעניניהם. אחר היה משפט מוזר על ירושה, שבית הדין הדתי (הנוצרי?) פסק דבר אחד ובית המשפט העליון פסק אחרת. עו"ד של צד אחד דרש שבית המשפט העליון יראה בכך בזיון בית המשפט, אך פרוקצ`יה העדיפה לפנות לעוה"ד השני שידאג לכך שלא יישאר בעינו המצב המוזר של החלטות מנוגדות. אחר היה דיון על אשה הנמצאת בגדה ורוצה להגיע לרצועת עזה לצורך כלשהו ואחר לחזור לביתה בגדה, ומדינת ישראל חוששת שהיא תתפוצץ בדרך. אחר היה דיון ארוך בנושא אדמות "פי גלילות". המחלוקת היתה בין חברת דור-אלון לבין יתר חברות הדלק. השולחן התמלא עורכי דין, כנראה מהטובים בשוק, כולל משה שחל, שהיה בזמנו שר בממשלה. התקשיתי לעקוב אחר הנימוקים המשפטיים שעורכי הדין העלו, אך שמתי לב איך אחד מעורכי הדין מעלה נימוקים נאים, אבל אומר אותם בצורה שהביאה אותו להתנגשות גלויה עם השופטת פרוקצ`יה. היה לי ברור, כי גם אם הוא צודק, את השופטת הוא לא הצליח לשכנע, אלא לעורר אצלה עוינות.

חוק איננו צדק

     מה שעורר את תשומת לבי הוא התופעה הבאה: פעם או פעמיים העלה אחד מעורכי הדין טענה אבסורדית אבל אמר שזה החוק. בכל מקרה כזה נעמדו כולם לדום וקיבלו את החוק כצו עליון, ואף אחד לא העלה על דעתו לחשוב שהחוק הוא אדיוטי, באופן ברור, על פניו. אבל זאת הנחת היסוד של כל המעורבים בתחום, גם עורכי הדין וגם השופטים.

יוסף רגב

http://www.bgu.ac.il/me/regev/

זה דף הבית שלי ושם תוכלו למצוא את כתובת הדוא"ל שלי.

     אם הדברים שלי מעוררים אצלכם מחשבות, והרי לשם כך אני כותב אותם, אתם מוזמנים להגיב לדברי בבלוג עצמו, ע"י קליק על "הוספת תגובה". אפשר גם לשלוח לי תגובה לדוא"ל האישי שלי ואני אעביר אותה לכאן (בלי לציין את השם המלא), אלא אם תבקשו ממני שלא לעשות זאת.

 

המונה היומי: עד היום היו 8241 כניסות לבלוג שלי, וזאת מאז שהתחלתי ב-22.2.2006

תגיות: אוי לנו מן הביורוקרטיה, דת, מנוחה נכונה, אריק שרון, שינוי, בג'ץ, בית קברות, המקרה החריג, התנתקות, התקציב, חוק, מערכת המשפט, עליונות המשפט, פוליטיקה, צדק, עיוות במערכת הצדק

 

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

סטטיסטיקה
מספר כניסות לבלוג מה - 02/2006
913,953
תגיות
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל יוסי רגב אלא אם צויין אחרת