00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של גליקמן

מ-ה-פ-ך

מ-ה-פ-ך

 בשבוע שעבר התפרסמה ידיעה כלכלית עם כותרת מרעישה :
"למכירה: 2500 דונם להקמת חוות יין בגולןמחיר התחלתי: מיליון דולר  המיליארדר לב לבייב ומשפחת ספרא כבר הביעו התעניינות"
בצירוף מקרים מפתיע התפרסם כי האחים נקש זכו  במכרז מנהל מקרקעי ישראל לרכישת חוף כורסי תמורת 13 מיליון שקל!.
2 מקרים אלו מצטרפים למכרז הקודם בו זכתה חברת טרנס השקעות בע"מ להקמת המרכז המסחרי בבני יהודה תמורת  מליון ₪ !
חברים, מדובר במהפך !
מאזור,  שרק לפני כמה שנים נלחם פוליטית על עתידו, ללא קליטה וללא השקעות כלל אנו הופכים ממש בימים אלו,  לאזור אטרקטיבי למשקיעים מהשורה הראשונה בדיוק כפי שאנחנו מעריכים כל השנים את הפוטנציאל הטמון בגולן.
מה יותר מתאים לפתיחת שנת הארבעים משינוי כלכלי בגולן ?
כ
ולנו יודעים וזוכרים כי מרבית ההשקעות בגולן נעשו בעבר ע"י הממשלה בצינורות שונים (תקציבי  החטיבה, מנהלת השקעות בחקלאות, התיישבות צעירה  ..)
הכסף הציבורי למהלכים מסוג זה נגמר (אולי גם הנכונות הציבורית) ורק השקעות פרטיות על בסיס עסקי יובילו את הגולן קדימה. 
  קבלתי באופן אישי פניות רבות של תושבים ופעילים מהגולן, חלקן הגדל  שלל את מהלך הקמת חוות היין  ללא ידיעת העובדות והיתרונות העצומים בכיוון חדש זה .
מקצת מהאמירות:היו:   "הופכים את הגולן לנדל"ן לעשירים", "מדוע לא ניתן את האדמות האלו לבנים? ","מה פתאום מחיר מינימום של מליון דולר ?" , "פוגעים ביקבים הקיימים ובבעלי שטחי המרעה"  ועוד..   

התרומה לאווירה העסקית בגולן 
הקמת מלון או חוות יין ע"י משקיעים בעלי יכולת היא הרבה יותר מהקמה או העתקת מפעל – גדול ככל שיהיה - לאזור תעשייה. מפעל ניתן להעתיק בקלות לגולן וגם להעתיקו חזרה למרכז .  בניה של מלון או חוות יין על כל המאמצים התיכנוניים  והבירוקרטיים הכלולים בכך, היא הצבת יתד ברור של אמון בפיתוח הכלכלי בגולן במיוחד כאשר מדובר בפרויקטים תיירותיים, בהם היזם פותח את שעריו לכל והפרויקט מהווה חלון הראווה לעסקיו . משקיעים בעלי שיעור קומה, כדוגמת אלו שהוזכרו, יביאו לגולן גם את חבריהם לקהילה העסקית וכך יתחילו להיווצר הזדמנויות עסקיות נוספות בכיוונים חדשים . 

למה מכרז  ?
אחד החסמים העיקרים כיום בפיתוח הוא הקרקע . מנהל מקרקעי ישראל פועל תחת נהלים בירוקרטים עצומים וכל מהלך שאינו לפי הכללים גורר עתירות לערכאות ועיכובים של שנים רבות. (דוגמת הקשת המזרחית).   ע"פ החלטות המנהל, כל פרויקט חדש שאינו למגורים חייב להיות משווק במכרז גם באיזורי עדיפות לאומית .   הכללים נוקשים עד כדי כך שאפילו במגרשי ההרחבה שמשווקים בגולן "מגרש עם 2 צימרים",  היועצים המשפטים של המנהל רצו לתת את הקרקע לנקלט ללא מכרז  ועל 2 הצימרים לעשות מכרז!
הדרך בפרויקטים מסוג זה חייבת להיות במכרז וכשיש מכרז התנאים שווים לכולם. 

מדוע חוות יין?
לא מדובר בחוות חקלאיות לבודדים למטרת רצף התיישבותי כדוגמת אלו שמוקמות בנגב.
הגולן מעוניין למצב את עצמו כאזור תיירות עם דגש מיוחד על כרמים ויין בהם יש לנו יתרון יחסי באקלים, בקרקע  ובמקורות המים  ולכך נחוצים כ 20-30 יקבי בוטיק ברמה גבוהה.  הגדלת הכרמים והוספת יקבי בוטיק לא רק שלא תפגע ביקבים הקיימים אלא אף תקפיץ את כל האזור הן מהבחינה המקצועית והן מהבחינה התיירותית.
כל מי שמכיר את ארצות גידול היין (באירופה ובארה"ב) יודע כי באזורים קטנים יחסית יש מאות יקבי בוטיק, כל אחד עם שטחי הכרם שלו והייחודיות ביצור היין .
שטחי הגולן הם עדיין עצומים ו כ 2000 דונם  לחוות  לא ישנו את עובדת היותו של הגולן אזור טבע ונוף קסום לכל תושב במדינה . 

למה מליון דולר? 
כל המהלך יצליח אך ורק  בתנאי שהחוות שיוקמו יהיו ברמה איכותית מהדרגה הראשונה . איננו מעונינים בפרויקטים בינוניים שאולי ייצרו יין אבל יראו כ"משק מושבי בתחילת דרכו".  לכן מוגדר בפרויקט מסוג זה מחיר מינימום ע"פ הערכת מומחים - כהון העצמי הדרוש להקמת הפרויקט .  הניסיון מהמכרזים האחרונים מלמד  שהתוצאה יכולה להיות גבוהה הרבה יותר 

אנשי הגולן 
ח
וות היין אינן מהוות פתרון לבעיית אמצי הייצור החסרים לצעירי הגולן והפתרון לבעיה זו חייב להיות דרך משבצות הישובים .  יחד עם זאת, עדיין יש מקום לאנשי הגולן בעלי יכולת או בשותפות עם בעלי הון לבדוק היטב את כלכליות הפרויקט ואולי אף לגשת למכרזים. 
אני מכיר באופן אישי כמה תושבי הגולן שבוחנים ברצינות אפשרות זו.

 לסיכום:
כניסתם של משקיעים מהשורה הראשונה במשק להשקעות בגולן תעשה רק טוב לגולן.
מדובר אמנם רק בסנוניות השקעה ראשונות ועוד יהיו הרבה עליות ומורדות, אבל בעיני זהו שינוי כלכלי מהותי  המצטרף לעוד שני תהליכים אסטרטגיים שאנו חווים: תהליך ההרחבות  בעשרים יישובי הגולן  ותהליך איחוד הקהילה בדרום הגולן שממש קורה בימים אלו.
המשימה שלנו היא לדאוג במוסדות התכנון שלנו שהחוות יוקמו ידידותיות לטבע ולנוף המקומי . 

יהודה גליקמן
נוב

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל GlikmanY אלא אם צויין אחרת