00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

מסיפורי גבעתיים

שטח 9

 

 

שטח 9 כפי שאנו זוכרים אותו מ-50 השנים האחרונות היה לכאורה הרבה יותר גדול ב-50 השנים הקודמות לאלו. "שטח 9" מן הימים ההם השתרע מגבעת קוזלובסקי וגבעת העליה השניה דהיום בצפון עד כפר סלמה - הפארק הלאומי דהיום ומתל חיים רחוב יגאל אלון - לה גארדיב דהיום - במערב עד למזרח ברחוב הירדן בואכה לכביש גהה דהיום. בכל  השטח המתואר לעיל היו פרדסי הדרים, מטעי בננות וכרמים. הענבים מהכרמים האלה הובאו ליקב של שרונה ושם יצרו יינות משובחים שאני מצרף כמה מהמדבקות של יינות שרונה.

האדמות ברובם היו בידי ערבים מסלמה ובחלקם של הגרמנים משרונה (הקריה היום) במרכז שטח 9 בנה אחד הגרמנים בית בן שתי קומות ומרתף ובריכת השקיה. הביתת שהיה צהוב, עמד על גבעה ונראה תמיד מרחוק. כל העובדים בפרדסים היו ערבים, רובם מסלמה תחת השגחת הגרמנים. ברוב השנים, כזכור לי, היו הערבים יורים לכוון גבעתיים דהיום. אז הוקמו עמדות הגנה על הגבעה הנקראת היום גן העליה השניה. בגבעת קוזלובסקי  ליד הבית שנבנה ב-1935 כולו מבטון מזוין להגנה על יושביו. בתל-חיים - שם ישבו שש משפחות והיתה מאפיה אחת הוקמה עמדת הגנה וכמו כן הודמה עמדת הגנה גם בגבעת רמב"ם.

בשנים 1939  ו-1940 רוכזו כל הגרמנים במחנות מעצר בשרונה ולא הורשו להגיע לאדמותיהם ואת האדמות המשיכו להעבד הערבים. בשנים אלו ושלאחר מכן היו ל"הגנה" סליקים ל נשק במקומות שונים בשכונת בורוכוב - גבעתיים וגם מפעלי נשק שאחד מהם היה "מכון יהודה" שחלקו היה במבנה עץ משולב ברחוב גולומב מול בית ספר "אורט" דהיום. במקום זה קרתה תאונה ב- 3.6.43 התפוצץ המבנה ושנים מבין עובדיו : משה בלאו ומאיר איסצ`ר זכרונם לברכה נהרגו וגופותיהם נחטפו והובאו לקבורה בקבוץ רמת הכובש כדי שהאנגלים לא יגלו את גודל האסון. עוד בחורה שעבדה במעבדה הקשורה ל"מכון יהודה" שהיתה בגבעת רמב"ם נהרגה בגלל פיצוץ במקום. שמה היה פניה אברמוביץ (כהן) ז"ל.

בערך בתקופה זו נקנו אדמות מהערבים על ידי תנועת הבחרות הסוציאליסטית, שהקימה שם מקומות הכשרה לקיבוצים בעתיד, כשבין הראשונים שיצאו  משם להתישבות היה קיבוץ גליל ים, היום הרצליה. לקראת קום המדינה ובהמשך נקנו רוב האדמות מהערבים ובהסדר עם השליטים האנגלים נקנו גם האדמות של הגרמנים וכל שטח 9 היה בידנו.  על מרכז השטח השתלט לאחר מכן צה"ל וחיל החימוש ובנו בו בונקרים גדולים לאחסנת נשק כבד ותחמושת כאשר הבית היחידי שהיה שם הוקף במבני עץ ששימשו למפקדה של חיל החימוש ונקרא אז: מחנה 645 ג` ( הג` היתה קיצור של "הגבעה").

ב-1953 כשנחפרו הבונקרים היה משה דיין מגיע ואוסף חרסים ודברי עתיקון שנתגלו בחפירות. לדיין הודיעו בכל פעם כשהוסיפו לחפור בונקר לאחסנת התחמושת והנשק. בין השנים 1960 ל-1965 הועברו מחסני התחמושת והנשק לאיזור רמלה ומרר. וכך גם מטה חיל החימוש. הבית הצהוב של הגרמנים נהרס כבר ב-1950 על ידי צה"ל שהגדיל את המחנה.

היום נעלם כל שטח 9 והסביבה עם פיתוח הסביבה ופתיחת הקניון של גבעתיים ובתי הקולנוע שבו

 

בזה אני מציע לקרוא לאחד מבתי הקולנוע החדשים בשם "קולנוע 9" לזכר המקום הזה שהיה ואיננו עוד.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל יונתן ממלוק אלא אם צויין אחרת