00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

מה עובר לך בראש??

מעבר לאלים ושדים

"צדיק באמונותו יחיה" יאמר הרשע, וחלש באמונת החזק ימות. האם יש בזכותי לכוון? להעיר? לעזור? למחות על מעשיו של האחר ובכך להניח שדעתי טובה משלו?
"חיה ותן להרוג" יאמר, "לכל אחד תרבות משלו, צדק אחר, ומי יקבע מה רע ומה טוב?"
צדק (אבסולוטי) מוחלט ואובייקטיבי, דווקא נמצא ביחסיות, כלומר בכך שלמרות שדברים מסוימים טובים לאחד ולא לאחר היחסיות של איך כל צד מרגיש את זה היא קבועה,
כלומר נפשות שונות סובלות מדברים שונים, יחסית לתפיסת עולמם, אך הסבל הוא מוחלט (אבסולוטי), ואם ניקח כהנחת בסיס שעבור נפשות להנות זה טוב ולסבול זה רע, את שאר החישוב נוכל לעשות בעצמנו (ולחכמולוגים: אי אפשר "להנות מסבל" שכן זה פרדוקס, מי שנהנה מכאב נמצא במצב "הנאה", ולא במצב "סבל") כך שקיים טוב ורע, צדק ועוול, והוא נמדד לפי זווית הראייה של מושא הפעולה, לא לפי זו של מבצעה.

כמעט כל מי שניסה אי פעם להגדיר מהו "טוב" ו- "צדק", הן פילוסופים והן כל הדתות המוכרות כיום, כלל גרסה מסוימת של כלל הזהב:
"התיחס לאחרים כפי שהיית רוצה שיתיחסו אליך"
כלל עליו למשל הסתמך ג`ון קנדי כשהכריז על שוויון זכויות לשחורים בארה"ב, כלל מנחה מרכזי בתנועה לזכויות בעלי חיים, וככלל ישומי לזכות של כל נפש על גופה הפיזי.
לשם הדיוק אני מעדיף לנסחו שונה מעט, אם לכלול בניסוח רק ענייני פגיעה, וכן את היחסיות של הנאה וסבל לנפש המרגישה אותם:
"אל תעשה באחרים כנגד רצונם כפי שאינך רוצה שיעשו בך כנגד רצונך"
(שוב תרגום לחכמולוגים: לרצות שינהגו בך כנגד רצונך הוא גם רצון בפני עצמו)
מלבד הצדק שבעקביות, בהתחשב בכך שכל אחד מאיתנו יכול למצוא עצמו לפעמים כ"אחר", כחלש בעיני מישהו, זהו הכלל היחיד שיכול לספק לנו בצורה המלאה ביותר הגנה מפגיעה,
כמשלים להרחבת זכויותיו וחירותו של כל אחד עד למקסימום האפשרי מבלי לפגוע באלו של האחר - "חיה ותן לחיות", אך מעבר לפחד מזעם האלים שמבטיחה לנו הדת, ומעבר לשכר שבתרבות שתשמור עלינו במצבי נחיתות, ישנו ערך אדיר בעקביות והיחס השווה שבאמפתיה המזקקת לדעתי את מושג הצדק החמקמק, שיחד עם מושגים חמקמקים כמו אהבה, מוסיקה, וצחוק יוצרים את העומק וההתעלות הגבוהה ביותר במה שמפריד חומר מנפש.

למדנו את כלל הזהב כבר כשהיינו בגן הילדים, ולמרות שהוא חוזר שוב ושוב בתרבות ובדת, אנו מדברים ושרים על שלום, מביימים סרטים על צדק, איך נראים חיינו? עולמנו? האם אנו מיישמים?
אנו עושים שלום עם קנה רובה במקום בקידה, כדי לקבוע כללים צריך אקדח זהב ואם יש לך מספיק זהב אין לך כללים, אהבת זהב במקום אהבת לרעך כמוך - כה רחוק מכך עד שאנחנו מתיחסים לרעינו החולקים עימנו את כדור הארץ כארוחת בשר ודם.
מהסתכלות סביבנו על העולם, כדי להשיג שלום וצדק עלינו להמשיך להתקדם הלאה, צדק וטוב הוא חזון, ולכן גישה נטורליסטית תיכשל בהסתכלה על מה שקיים, במקום לדמיין את מה שיכול להיות,
וכלל הזהב, שבבסיסו אמפתיה ועקביות, אם רק ניישמו, נראה כמרשם טוב, ואולי היחיד לכך.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

22 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל VEGANiUM2 אלא אם צויין אחרת