00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של גליקמן

למה בשמורות גובים דמי כניסה, ובחופים אסור?

 6/9/2005

 

בשבועות האחרונים, בעקבות פרסום דו"ח מבקר המדינה, מתקיים דיון ציבורי על התשלום שנדרשים לשלם המבקרים בחופי הכינרת. הביקורת היא בחלקה מוצדקת ויש לתקן את הליקויים המופיעים בדו"ח המבקר, אבל האם המודל להפעלת חופי הרחצה בישראל הוא נכון? עד שלא יימצא פתרון למימון עלויות האחזקה של חופי הרחצה בישראל, הבעיה לא תיפתר.

 

לפי חוק חופי הרחצה, מחויבת הרשות המקומית שבשטח שיפוטה יש חוף רחצה לספק חינם שירותים בסיסיים - מציל, מי שתייה, ניקיון ושירותים - לכלל המתרחצים, בלי הבחנה בין תושבי הרשות למי שאינם תושביה. הרשות שבה אני חבר, מועצה אזורית גולן, אחראית לרצועת חוף בצפון מזרח הכנרת, שלפי אומדנים זהירים מבקרים בה יותר ממיליון מתרחצים בעונה, רובם אינם תושבי המועצה.

 

לפי נתוני משרד הפנים, עלות אחזקה שנתית של 500 מטר רצועת חוף היא כ-600 אלף שקל. האם צריכה רשות מקומית להשקיע מתקציבה השוטף לתפעול חופי הרחצה, על חשבון השירותים המוניציפליים הניתנים לתושבי הרשות? לא. מאין יש למועצה סכומי עתק בתקציב השוטף לממן את אחזקת חופי הרחצה לכלל עם ישראל?

 

בנוסף, ובניגוד לחלק מחופי הים התיכון, המבקרים בחופי הכינרת באים לשהות ארוכה, הכוללת בדרך כלל לינה. עובדה זו מעלה בעשרות אחוזים את הוצאות התחזוקה.

 

לעומת זאת, המצב בנכסים לאומיים או במשאבי טבע אחרים שונה לחלוטין: לשמורות הטבע במדינה יש חוק מיוחד, המתיר לרשות לגבות תשלום מהנכנסים לשמורה לטובת אחזקתה. מה ההבדל בין זכותו של אזרח לבקר בשמורת טבע בתשלום לבין זכותו להתרחץ בחוף של הכינרת בחינם? מדוע מממנת המדינה ישירות את אחזקת הנכסים הלאומיים (למשל, הכותל המערבי) ואילו בחופי הרחצה היא מגלגלת את האחריות על הרשות המקומית, בלא מקור תקציבי?

 

הפתרון הוא אחד מן השניים: או שהמדינה תממן את עלויות אחזקת החופים לכלל הרשויות כנכס לאומי, או שתותר גביית עלות סבירה מהמשתמשים בחוף - לטובת עלויות התחזוקה (כמו בשמורות הטבע).

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל GlikmanY אלא אם צויין אחרת