00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של גליקמן

מחשבות לאחר 3 שנות חברות בהנהלה/מליאה

 18 מרץ, 2005
 

המהלך שעשינו בשלוש שנים האחרונות,  בשינוי הכיוון בסדר היום הציבורי בגולן, ממאבק פוליטי ודריכה במקום  לעבר התחדשות,קליטה ועשייה אמיתית היה נכון מאד אפילו שהוא נעשה ע"ח טיפול  בנושאים אחרים .

לשמחתנו ניתן להעריך בזהירות כי מורגש שינוי  בקליטה, בתיירות ובאווירה בגולן.

     גם המהלך לשנתיים הבאות שעיקרו התמקדות בפיתוח מקורות תעסוקה ובפרויקט החינוך ,        הוא נכון ומחייב המציאות,  אולם הגיע הזמן לעסוק במדיניות וגיבוש תוכניות גם בנושאים שוטפים "רגילים" שעומדים על סדר יומו של תושב הגולן הנוכחי .

 

1.      יחסי ישובים/מועצה 

כבר היום מורגש במקומות אחדים בגולן תוצאות השינוי מצו המועצות החדש .

עיקר השינוי מורגש במקומות שעברו לגביית מס ישוב לפי מ"ר  ובשנה הבאה המצב החדש יורגש ביתר חריפות.

המועצה שלנו (כמו שאר המועצות האזוריות) אינה יודעת למעשה מהי התוכנית קדימה שלפיה יש להוביל את הישובים למבנה חדש ואנו למעשה אדישים בנוסח  "צרת רבים חצי נחמה" .

אולם גם ללא צו רשמי , אנו עוברים שינוי משמעותי מהתיישבות חקלאית באגודות לישובים הקולטים תושבים קהילתיים במרבית יישובי הגולן .

המצב החדש, בו המועצה אחראית לכל מה שקורה בועדים המקומיים נראה לנו עדיין מגוחך מעט ומתבטא כיום באישור מליאה לתקציב הועדים ובחירת חברי ועדות ביקורת ורו"ח.

אולם האמת היא שאנו חייבים לבנות מודל אמיתי לקשר בין המועצה לועדים המקומיים.   

 לכן המועצה צריכה להיערך יחד עם הישובים לשינוי הזה (אגודות, תקנונים,זכויות/חובות ..) ולהפוך את האיום מצו המועצות להזדמנות חדשה.

לאור השינויים שהישובים עוברים, אין כמעט הבדלים ארגוניים בין הישובים ביחס ליחסי  תושב/ישוב ולכן מורגש יותר ויותר הצורך בגיבוש קהילות אזוריות.

המטרה היא מצד אחד לשמר בתחומים מסוימים אופיו הייחודי של הישוב ומצד שני לנצל יתרונות לגודל ביצירת קהילות גדולות חזקות יותר באשכולות ישובים  .

גם תפקידו ומעמדו "מזכיר הישוב" צריכים אולי להבחן מחדש (יחד עם הישובים) ואולי ניתן יהיה להגיע למבנה ארגוני יותר יעיל ונכון לשנים אלו.

רק העמדת הנושא על סדר יומה של המועצה תוביל לגיבוש תוכנית מקיפה לנושא.

2.      שרות לתושב

זהו נושא שדובר בו רבות וכולנו מסכימים לפעולה בכיוון זה. 

יחד עם זאת,  מהלך משמעותי ציבורי לא נעשה עד היום והעיקר פותרים בעיות מקומיות.

·        עדיין יש לא מעט מקרים שבהם תושב הגולן נתקל בבירוקרטיה מיותרת אצלנו במועצה.

·        גם באופן אישי אני מרגיש כי נושאים המועלים על ידי כנבחר ציבור וקשורים לשרות לתושב,  לא ניתן להם מענה ראוי  וישנם הרבה דוגמאות לכך .

 יש לגבש תוכנית מקיפה לפעילות בתחום זה על כל פרטיה כאשר התוצאה תהיה למשל הכרזה על אחת השנים הבאות כ- שנת השרות לתושב .

 

ישנם  נושאים נוספים חשובים הדורשים טיפול כמו: חקלאות, מי שתיה, חופי הכינרת ועוד..   אולם שני נושאים אלו הם בעלי חשיבות יתרה בעיני.

המועצה עוברת שינוי משמעותי בחודשים אלו כתוצאה מבחירת הסגנים החדשים לראש המועצה .

 בנקודת מבט הנוכחית שלי והמידע שיש ברשותי היום,  אני לומד כי גם במבנה החדש וחלוקת הסמכויות כפי שנראית לי לפחות, לא ניתן מענה ראוי  לתחומים אלו .

אם בעבר ניתן היה להצדיק את היעדר הטיפול,  בסדרי עדיפויות לטובת שינוי הכיוון לקליטה ואכלוס והעדר בעלי תפקידים להובלת הנושאים,  הרי היום המצב שונה לחלוטין .

 

כל אחד מנבחרי הציבור במליאה שלנו יש לו נושא הקרוב ללבו.  אני באופן אישי התמודדתי ונבחרתי למליאה בעיקר בשל נושא השרות לתושב ולצערי לא הצלחתי לקדם נושא זה. 

תרמתי רבות בשלוש שנים שחלפו בתחומים רבים ואני לא מזלזל בכך,  אולם יותר ויותר אני בתחושה כי אם לא נצליח לקדם נושאים אלו ביתרת הקדנציה, אנו לא ממלאים את תפקידנו הנכון כלפי תושבי הגולן הקיימים  .

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל GlikmanY אלא אם צויין אחרת