00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אנחנו לא לבד

קוד חופשי

אנחנו לא לבד

 ספר רב-מכר (24,000 עותקים), רב תחומים, להכרת היהדות  לרכישה אונליין

 תמימות דעים בקרב המדענים - העולם שבו אנו חיים הוא יצירה מכוונת-תכליתית ולא תוצר של שרשרת מקרים ממוזלים
 לראשונה נמצאה הדרך לגשר בין הגשמי והרוחני באדם
 חיי האדם אינם מרוץ עכברים אכזרי הנשלט על ידי גורל עיוור, אלא מכוונים על ידי השגחה פרטית
 הקדמה מאת אילן בן דב
 חיוני עבור מי שמחפש משמעות לחייו 
 מקצת הנושאים הנידונים בספר: משמעות החיים, חכמת התורה, בריאה יש מאין, המפץ הגדול, הקבועים האוניברסליים, אבולוציה, הקודים שבתורה, לשון הקודש, נבואות שהתגשמו, בינה מלאכותית, מוות קליני, גיל העולם, מוסר, ערכים, מספר הכוכבים, קידוש החודש ועוד.
 פרופסורים ידועים תומכים  

                

מערכת המשפט בפעולה

האם ההתנהגות האנושית והמוסר האנושי נובעים מהפעילות המוחית שלנו או שמא מעורב בזה גם גורם אחר?

התפיסה הדטרמיניסטית (קבוע מראש) הטוענת שההתנהגות המוסרית האנושית איננה אלא תוצאה של ריאקציות ביוכימיות המתרחשות במוח, ואין מעבר לכך דבר זו, והשוללת את מושג הבחירה החופשית, עומדת בסתירה לכל תצפית מדעית על ההתנהגות האנושית.

התבוננות על המערכת המשפטית בפעולתה, למשל, שוללת על הסף את הגישה הדטרמיניסטית: בדרך כלל השופט אינו מסתפק בגזירת העונש על האשם אלא מוסיף גם כמה מילים של תוכחה ונזיפה. אולם אם היתה פעולתו של האשם נובעת משרשרת של ריאקציות כימיות שהתרחשו בתוך מוחו, והוא היה משולל כל בחירה חופשית לא היה כל מקום לבוא אליו בטענות, והשופט היה מסתפק בהרחקתו מן החברה ותו לא. כמו כן אפשר להיווכח בכך, בהבחנה הברורה שעושה המערכת המשפטית כשהיא דנה את הפושע הרגיל, ובהימנעותה מלדון את מי שמאובחן כחולה נפש. לפי תפיסת העולם הדטרמיניסטית אין הבדל בין חולה נפש לבין פושע רגיל, שניהם פועלים מתוך דחפים בלתי נשלטים ושניהם צריכים להיות מורחקים מן החברה באותה מידה.

התופעה הזו גם בולטת לעין במערכות היחסים המשפחתיות, בשעה שהאב או האם מוכיחים את בנם, או בבית הספר כשהמורה מוכיח את תלמידו, או על הכביש כשהשוטר מוכיח את הנהג.
 
הנזיפה שמוסיף השופט לנאשם, יחד עם גזר הדין, נראית חסרת שחר אם מתייחסים אל
ההתנהגות האנושית כתוצאה של ריאקציות כימיות ותו לא.

ההנחה הזאת נשללת גם ברמה המולקולרית: כשמתבוננים על הפעילות המוחית מבחינים שלמרות השוני הגדול בין הנתונים המעובדים במרכזי העיבוד החושי במוח, אין כל שוני מקביל, מורפולוגי או אלקטרוכימי, בין המרכזים השונים. מרכז הראייה במוח המעבד את האותות האלקטרומגנטיים המגיעים מן העיניים, זהה במבנה תאיו לאזור המעבד את הגירויים הקוליים המגיעים מן האוזניים. וזאת בניגוד להגיון המחייב שהמכונות המייצרות לחם יהיו שונות מהמכונות המייצרות מכוניות. מתברר שאף על פי שהריאקציות הביוכימיות מהוות אבן יסוד בפעילות המוחית, הן אינן אלא נדבך בתוך המערכת המורכבת האחראית על הפקת ההתנהגות האנושית.

האם אין עובדות אלה מחייבות אותנו לערוך ראורגניזציה בדפוסי החשיבה שלנו ולהיפתח לרעיונות חדשים שבבסיסם הטענה שההתנהגות האנושית היא תוצאה של שילוב בין ריאקציות כימיות עם כוחות רוחניים שאינם תלויים בחומר ואשר מאפשרים לאדם בחירה חופשית, המצדיקה את נזיפתו של השופט.

תאומות סיאמיות נולדו כאשר לאחת כמעט ולא היה סיכוי לחיות בעוד לשניה היה סיכוי רק אם הראשונה תמות... האם מותר להרוג ילדה אחת כדי שאחרת תוכל לחיות?

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל anigma1000 אלא אם צויין אחרת