44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

זיכרון בפועל

מבחן הזמן

מאור זגורי היקר,

אנחנו קונים את "ידיעות אחרונות" בימי ששי, והתחלתי לעקוב אחר הטור שלך במוסף מאז שהתחלת לפרסם אותו. זה, כמובן, אחרי שצפיתי בסדרה שלך "זגורי אימפריה", והבנתי שאתה אדם שכדאי להקשיב למה שיש לו להגיד. זכור לי שלפני כמה שבועות כתבת טור על המוזיקה המזרחית, ובו הזדעזעת מכך שיש זוגות מזרחיים שמבקשים מהדי ג'יי בחתונה שלהם שלא ישמיע מוזיקה מזרחית. באותו טור מיחזרת את הטענות המוכרות על כך שבמוזיקה המזרחית יש חיים ויש אנרגיה, בעוד שהמוזיקה האשכנזית היא רופסת, עגמומית, חסרת חיים. איך קרא לנו מר בובליל מ"האח הגדול"? "פרידמנים מתים". והנה השבוע, כשהתבקשת לבחור באיש השנה 2015, בחרת ברועי חסן, אותו מהפכן ספרותי דה-לה-שמאטע, שזוכה לאחרונה לעדנה בחוגים האינטלקטואליים בישראל. כתבת עליו, שהוא הקול של הדור הזה, והכברת שבחים על העשייה שלו, שאני עדיין מתקשה לקרוא לה "שירה". בין היתר כתבת, שהיא מעוררת יותר התרגשות מ"הר טרשים קרח".

על כך רציתי לומר לך, שהקול של הדור הזה אינו יכול להיות קול שאיננו דתי ולאומני, כי החברה שלנו בדור הזה היא דתית, ולאומנית, מתרפקת על עבר מדומיין מפואר, ומתעניינת בעוול שנגרם ליהודים מארצות האיסלאם, זה שרועי חסן כותב עליו, רק במידה שזה עוזר לה לגייס את היהודים האלו לשרת את החזון הדתי הלאומני. ובקשר לעשייה של רועי חסן, הרי שהיא לא מגיעה לקרסוליים של העשייה שלך עצמך. שום דבר שרועי חסן אמר או כתב לא יזכה לחיי מדף ארוכים כמו אלה של סדרת הטלביזיה שלך, ושל יתר העשייה שלך, שאמנם טרם נחשפתי אליה, אבל אני בטוח שהיא באיכות לא פחות גבוהה מזו של סדרת הטלביזיה. שום משפט שרועי חסן כתב, לפחות מבין אלה שקראתי, לא ישרוד את מבחן הזמן כמו ש"הר טרשים קרח" של טשרניחובסקי שרד אותו. אבל משפטים שאתה כתבת, ועוד תכתוב, אני מאמין שישרדו. יצטטו אותם, ילחינו וישירו אותם. ישתמשו בהם לפרסומות.

עם זאת, אני גם מאד מבין את הריגוש שרועי חסן מעורר בך. התיאוריה של ייעוץ הדדי, בעיקר זו שמקורה באיים הבריטיים, מדברת בהרחבה על המצוקה שחש בן מעמד העובדים שטיפס ועלה אל המעמד הבינוני. הוא כבר לא עובד עם הגוף, הוא עובד עם הראש. הוא יודע דברים שבני משפחתו וחבריו מילדות לא יודעים. יש לו דברים שאין להם. הוא חש שהוא מתרחק מהם, למרות שהוא לא רוצה להתרחק מהם. אולי גם הם מרחיקים אותו מעליהם. הוא מנסה כל מיני דרכים להראות להם שהוא עדיין אחד משלהם. למשל, להזדהות עם מי שנראה לו כאותנטי, כמי שלא התברגן. למשל, לפרסם בתקשורת טקסטים שמלגלגים על המעמד הבינוני הרופס והעגמומי, ולהלל את מעמד העובדים האמיץ והנמרץ והחיוני והחסון. אבל זה לא עוזר לו, כי מתחת לכל זה מזדקרת אמת בלתי נוחה: לו יש גישה לכלי התקשורת, ולהם אין. 

לא שצריך ללמוד ייעוץ הדדי כדי להכיר את המהלך הזה, להכיר את מצוקותיו של בן מעמד העובדים שהתברגן. הוא משתקף גם בטקסטים שנכתבים באיים הבריטיים, ומן הסתם קראת יותר טקסטים כאלה ממה שאני קראתי. רק שבתיאוריה של ייעוץ הדדי המהלך הזה מתואר בצורה תמציתית, ובקהילת הייעוץ ההדדי גם פוגשים אנשים שעברו אותו ומוכנים לספר עליו בתימצות ובכנות, בלי אריזה אקדמית או אמנותית. במלים אחרות, אני באמת לא רוצה להתנשא עליך פה. רק רציתי להעמיד לרשותך מידע שאולי אין לך. או שאולי יש לך, ואתה לא מגיע לידי שימוש בו, אולי בגלל הבלבול שקיים בארץ בין פער עדתי לבין פער מעמדי. במקום לומר "בן מעמד העובדים" אומרים כאן "מזרחי", ובמקום "התברגן" אומרים כאן "השתכנז". למה זה כך בארץ וזה לא כך באיים הבריטיים, זו כבר שאלה לדיון אחר. אני מזהה את הבלבול הזה בטורים שאתה כותב. זיהיתי אותו בדברים שאמרו הדמויות שיצרת ב"זגורי אימפריה".

אני חושב שאתה מתפעל מהבוטות של רועי חסן, כי בוטות היא דפוס של מעמד העובדים. אולי היית רוצה שגם לך תהיה הבוטות הזו, כדי שתוכל להתקבל בקרב בני המעמד הזה. אני מבין שמשם באת. אבל זה לא יקרה, כי אתה מקפיד על איכות גבוהה, והקפדה על איכות גבוהה היא דפוס מובהק של המעמד הבינוני בכל העולם המערבי. לאו דווקא של האשכנזים בישראל. בזכות האיכות הזו, האמנות שלך תשרוד את מבחן הזמן, שהוא מבחן שמפעילים בני המעמד הבינוני בכל העולם המערבי, לאו דווקא האשכנזים בישראל. אינך המזרחי היחיד שמקפיד עליה, ואינך המזרחי היחיד שהעשייה שלו תשרוד את מבחן הזמן. אבל אני מבין מדוע אתה מתפעל מהמזרחי הבוטה, אף שהעשייה שלו תשרוד אולי כפיקנטריה סנטימנטלית, כמו מודעות הפרסומת משנות החמישים.  

מצפה להמשיך לקרוא אותך גם בשנה הבאה,

ש. פרא

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

6 תגובות

נשארים מעודכנים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל שושן פרא אלא אם צויין אחרת