22
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של מר שוק

Deep Value Investing- ביקורת ספר

 

הספר Deep Value Investing: Finding bargain shares with big potential מאת Jeroen Bos שוטח את מתודולוגית ההשקעה של המחבר, וכולל בתוכו מספר נקודות אשר מאוד הפתיעו אותי.

ג'רואן הוא משקיע הולנדי המתגורר בבריטניה, הוא מנהל השקעות במקצועו ולדבריו חשיפתו למשתנו של גרהם התחילה לאחר התמוטטות שוק המניות בשנת 1987,  סגנון ההשקעה של ג'רון מתכתב עמוקות עם צורת ההשקעה של בן גראהם ומזכיר את סגנון ההשקעה של וולטר שלוס, שכן ג'רואן משקיע במניות נט-נט בלבד.

"נט-נט" הוא שם אשר טבע גרהם לחברה אשר סך הנכסים השוטפים שלה גדול מסך כלל ההתחייבויות במאזנה וערך זה גדול משווי השוק של החברה, גרהם דרש לרב כי יהיה מרווח בטחון של 33% בין שווי הנט נט של החברה לבין שווי השוק על מנת שתהיה ראויה להשקעה.
 

 

בדוגמא הבאה אפשר לקבל תחושה לרעיון: 

לחברה המוצגת בדוגמה נכסים שוטפים (כלומר נכסים הניתנים למימוש בטווח של עד שנה) בסך 89.3 מיליון וכאשר מפחיתים מערך זה את כלל ההתחיבויות של החברה הן השוטפות והן הלא שוטפות נקבל ערך נט-נט של 42.85 כאשר שווי השוק של החברה צונח ל 28.28 ומטה גרהם גורס כי החברה הופכת למעניינת להשקעה שכן ברמות מחיר אלה יש למשקיע הגנה על השקעתו בדמות נכסים במאזן החברה (אני מתעלם בדוגמה מסוגיית ריווחיות או היעדרה לחברה).

הספר כולל הסבר קצר על שיטת ההשקעה ויש בו כ 15 דוגמאות להשקעות אשר ג'רון ביצע בשנים 2004-2013 הספר מחולק לפרקים המכילים דוגמאות להשקעות אשר הצליחו, דוגמאות להשקעות אשר כשלו וכן פוזיציות אשר ג'רון החזיק בהן בעת כתיבת הספר (2013). הפרקים כוללים ניתוח קצר, מעניין ותכליתי של החברה נכון למועד בו ג'רואן רכש מניות וכן ניתוח של התקדמות תזת ההשקעה עד לסיומה המוצלח או הכושל, ג'רואן כאמור מתייחס בעיקר למאזן החברה ונותן פחות דגש לדוח רווח הפסד ודוח תזרימי המזומנים, הוא מאוד ממושמע ומשקיע אך ורק אם יש לו אפשרות לרכוש חברה כאשר היא נט-נט או כאשר היא מאוד קרובה להגדרה זו.

מה שמאוד הפתיע אותי בספר זו היכולת לאתר מניות נט נט גם בשנים האחרונות, ג'רואן משקיע בבריטניה והוא ביצע חלק מההשקעות המתוארות בספר בשנים 2012-2013, דבר נוסף אשר הפתיע אותי הוא כי בחלק גדול מהמקרים הזמן אשר לקח לפוזיציה להבשיל היה קצר- כמה חודשים עד שנה.
חלק גדול מהחברות המתוארות נרכשו בשווי שוק מאוד נמוך של כמה עשרות מיליוני פאונד, מה שבאופן טבעי נמצא רחוק מעינם של משקיעים מוסדיים ומה שמאוד מחזק את התפיסה לפיה קיימים עיוותי שוק משמעותיים יותר בזירת ה Micro caps.
נראה כי ג'רואן מאוד ממושמע ומשקיע אך ורק אם יש לו אפשרות לרכוש חברה כאשר היא מוגדרת כנט נט או מאוד קרובה להגדרה זו.
הוא מעדיף חברות שירותים אשר אין להם נכסים קבועים רבים במאזן ויש להם גמישות תפעולית גבוהה יותר.
בראיון אשר שמעתי עימו הוא נשאל מה הוא עושה כאשר אין בשוק הזדמנויות לרכוש מניות נט נט, הוא ענה שהוא מחזיק מזומן, נכון למועד הראיון הוא הודה כי לא מצא הרבה חברות העונות לקריטריונים שלו והוא ביצע מעט השקעות נט נט ביפן (הראיון הועלה ליוטיוב ב 05.02.2015).

לסיכום, ספר מעניין, קל לקריאה, מציג אסטרטגיית השקעה מאוד פשוטה, הגיונית ואפקטיבית. הספר סותר לחלוטין את הטענה כי השיטות המקוריות של גרהם היו רלוונטיות בשנות ה 40 או ה 50 ולא רלוונטיות לימינו.
דבר נוסף אשר אני לוקח עימי מקריאת הספר הוא התובנה כי בעולם השקעות הערך יש מגוון גישות שונות, סגנון ההשקעה של ג'רואן שונה מאוד משלי ומשל רב המשקיעים אשר אני מכיר (בעיקר המוכנות לשבת על מזומן או אחוז מזומן גבוה כאשר אין מניות העונות לקריטריון המאוד קשיח של נט-נט) ובכל זאת הוא מצליח בדרכו ובסגנון השקעה אשר מתאים לו.

 


 


 


 

 

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל מר שוק אלא אם צויין אחרת