00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אנחנו לא לבד

קוד חופשי

אנחנו לא לבד

 ספר רב-מכר (24,000 עותקים), רב תחומים, להכרת היהדות  לרכישה אונליין

 תמימות דעים בקרב המדענים - העולם שבו אנו חיים הוא יצירה מכוונת-תכליתית ולא תוצר של שרשרת מקרים ממוזלים
 לראשונה נמצאה הדרך לגשר בין הגשמי והרוחני באדם
 חיי האדם אינם מרוץ עכברים אכזרי הנשלט על ידי גורל עיוור, אלא מכוונים על ידי השגחה פרטית
 הקדמה מאת אילן בן דב
 חיוני עבור מי שמחפש משמעות לחייו 
 מקצת הנושאים הנידונים בספר: משמעות החיים, חכמת התורה, בריאה יש מאין, המפץ הגדול, הקבועים האוניברסליים, אבולוציה, הקודים שבתורה, לשון הקודש, נבואות שהתגשמו, בינה מלאכותית, מוות קליני, גיל העולם, מוסר, ערכים, מספר הכוכבים, קידוש החודש ועוד.
 פרופסורים ידועים תומכים  

                

האם אפשר ליישב את הסתירה בין גיל העולם על פי התורה לבין גילו על פי המדע?

על פי התורה העולם נברא לפני 5766 שנים (נכון ליום כתיבת דברים אלה), ואילו על פי המדע גילו המשוער של  היקום הוא כ-15 מיליארד שנים ושל כדור הארץ הוא כ-5 מיליארד שנים.
 
האם ניתן להתאים בין הנתונים הסותרים?
 
התורה מספרת בתחילת ספר בראשית את סיפור הבריאה של העולם, כאשר גולת הכותרת היתה ביום הששי עם בריאתו של אדם הראשון. באותו יום שנברא הוא הונח בגן עדן ובאותו יום נצטווה שלא לאכול מעץ הדעת, ובאותו יום עבר על הצווי.
כשנתבונן על התאור המקראי, נראה דבר פלא - האדם הראשון בשעה שלקח מעץ הדעת היה בן כמה שעות בלבד, ומבחינה פיסיולוגית ומנטלית אמור להיות כמו תינוק שזה עתה נולד, איך היה מסוגל להבין את מה שמדברים עמו? איך היה מסוגל להושיט את ידו כדי לקחת מעץ הדעת? ומלבד זאת, הלא גן העדן עצמו נברא לפני מספר ימים, כיצד היו בו פירות שאפשר יהיה לאכול מהם?
 
אלא, שהכל נברא מוכן. גן העדן נברא מוכן, וכל העצים שבו גדולים ומפותחים ופירותיהם עליהם. בגן היו עצים מכל הסוגים המצויים כיום בעולם, ובין השאר עצי סקויה ענקיים בני אלפי שנים. באותו אופן גם אדם הראשון נולד מוכן. חכמי התלמוד גילו לנו שהוא נברא בן 20 שנה, בדעת ובגוף מפותחים כמו של בן 20 שנה. אם היו בודקים אותו היו מוצאים שמבחינה פיסיולוגית ומנטלית גופו ורוחו תואמים את גופו ורוחו של בן עשרים. ומכאן מובן  איך אפשר היה לדבר עימו, ואיך אפשר היה לצוות אותו, ואיך אפשר היה להענישו כשעבר על הציווי.
 
בגן עדן היו ארבע נהרות גדולים. תאוריות שונות ישנן כיום באשר לאופן הווצרותם של נהרות. התאוריה המקובלת כיום היא, ה"חתירה לאחור", על פיה בתחילה זורמים המים הגולשים מההרים על פני השטח ובהדרגה הם מתחילים לחתור להם נתיב בתוך השטח בו הם זורמים, כאשר כיוון החתירה הוא מהמקום הנמוך ביותר כלפי מעלה, עד למקום מוצאו של הנהר בהרים.
 
 
על פי קצב החתירה השנתי של הנהר (היא יכולה להיות כמה סנטימטרים בשנה), ועל פי עומקו של הנהר, אפשר לחשב לאחור, ולגלות מהו גילו של הנהר, דהיינו כמה שנים לקח לו לחתור לעצמו את הנתיב שבו הוא זורם כיום, כשההנחה היא שהוא התחיל את חתירתו על פני שטח מישורי. התוצאות המתקבלות יכולות להגיע למיליוני שנים. והנה כשאנו מתבוננים על נהרות גן עדן אנו מוצאים שהם חתורים עמוק בתוך הקרקע, והרי הם נבראו רק לפני מספר ימים, כיצד יתכן הדבר? התשובה היא אותה תשובה, גם הם נבראו מוכנים.
 
ומכאן נוכל להקיש על כל התופעות הנצפות כיום בעולם המרמזות על עולם בן מיליארדי שנים; כולן ניתנות להסברה על פי היסוד, שהעולם נברא מוכן בגיל פיסיקלי מתקדם של כ-15 מיליארדי שנים, אולם גילו ההיסטורי אינו אלא כעדות התורה 5766 שנה בלבד.
 
כך ניתן להסביר את תופעת השכבות הגיאולוגיות המרמזות על עולם בן מיליוני שנים - הן נבראו רבוצות זו על גבי זו, כאילו שעברו עליהן מיליוני שנים. באותו אופן ביכולתנו להסביר גם את אור הכוכבים המגיע אלינו ממרחקים של מיליוני שנות אור - אור הכוכבים נברא כשהוא כבר בדרך, ולא היה זקוק למיליוני שנים כדי להגיע אלינו. וכן הדבר גם לגבי התוצאות המתקבלות מבדיקות הנעשות על ידי איזוטופים רדיואקטיביים, המראות לכאורה על עולם בן מיליארדי שנים.
 
העולם מציג פנים של זקן מופלג מבחינה פיסיקלית, עם כי מבחינה היסטורית הוא צעיר בהרבה.
 
ועדין נשאלת השאלה מדוע היה צריך לברוא עולם בגיל פיסיקלי כל כך מתקדם, מדוע אי אפשר היה לברוא אותו בגיל פיסיקלי שתואם את גילו ההיסטורי, האם זה היה עומד בסתירה כלשהי לכוונת הבריאה.
 
התשובה לכך היא פשוטה: אדם הראשון נברא, כאמור לעיל, בגיל ובדעת מפותחים כשל בן עשרים שנה. אולם דעתו לא היתה כדעת של מי שגדל לבדו בג`ונגל בלא הורים ובני משפחה, אלא כמי שגדל בחיק משפחה אוהבת והורים חכמים ומשכילים שהנחילו לו מחכמתם, הורים שאף הם גדלו במשפחה של חכמים ונבונים וכן הלאה, וכדי שהאדם יוכל להשתלב בצורה מושלמת בעולם שבו הוא הונח צריך שתהיה התאמה בין מה שהוא יודע לבין מה שהוא רואה, ולשם כך העולם צריך להיות בוגר מבחינה פיסיקלית, במידה כזו שיוכל להצדיק את מה שהאדם יודע.
 
ולמשל, אם היה האדם, במהלך היום הראשון בגן עדן, כורת את אחד העצים וסופר את טבעותיו ומוצא שישנה בו רק טבעת אחת, כמתבקש לפי גילו ההיסטורי של העץ, הדבר היה משבש את דעתו לחלוטין, שכן לפי מה שהוטבע בתודעתו, הוא ידע שהעץ אמור להוסיף טבעת אחת בכל שנה, ולפי גודלו של העץ, שזה עתה כרת, גילו צריך להיות כמה מאות שנים, והיו צריכות להיות בו כמה מאות טבעות.
 
ועוד, גם אם נניח שהאדם היה מצליח להתגבר על ההלם התרבותי, שהיה נגרם לו בשל חוסר ההתאמה שבין הידוע לו לבין הנראה לו, על ידי שהיה מסביר לעצמו, שהרי העץ נברא רק היום ואם כן מוצדק שתהיה בו רק טבעת אחת, אבל ישנה כאן בעיה פיסיולוגית גרידא, שאותה אי אפשר לפתור בכח המחשבה, איך העץ יכול לעמוד אפילו רגע אחד עם טבעת אחת בלבד שתומכת בכל משקלו העצום, ועוד איך תשתלב הטבעת האחת הזו עם הטבעות האחרות שאמורות להווצר מכאן והלאה אחת לשנה. ואם כן בהכרח כדי שימצאו בגן עדן עצים גדולים בני מאות שנים הם חייבים להיות בעלי מאות טבעות כראוי לגילם.
 
או למשל, אם העולם היה נברא בגיל פיסיקלי התואם את גילו ההיסטורי, לא היו יכולים להימצא בגן עדן ארבעת הנהרות, שכן התהליך המביא להווצרותם של נהרות לוקח זמן רב מאוד (כפי שהוסבר לעיל). וכן האויר שבו היה דל ביותר בחמצן, ולא היה מאפשר קיומם של חיים, שכן התהליך המביא ליצירת אטמוספרה עשירה בחמצן, כפי שהיא כיום, לוקח זמן רב מאוד.
 
נמצא שאין כל סתירה בנושא גיל העולם בין התורה לבין המדע, העולם, יכול להיות מבחינה פיסיקלית, בן 15 מיליארד שנה, ויחד עם זאת, מבחינה היסטורית, בן כמה אלפי שנים בלבד.

 קרוב ל 100 דילמות מוסריות ופתרונן בספר "דילמות רפואיות ופתרונן ההלכתי".
ניתן להשיג ב: tapuz577@barak.net.il
 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

29 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל anigma1000 אלא אם צויין אחרת