00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

מסיפורי גבעתיים

בית הכנסת הראשון בגבעתיים - שכונת בורוכוב

בשנת 1924 עמוד כבר הבתים של ראשוני המתישבים בשכונת בורוכוב על תילם והתושבים התחילו להתארגן לבניית משקי העזר, כל אחד בחצר ביתו כשנים ורבע דונם. רוב תושבי השכונה עבוד למחייתם מחוץ לביתם עד לביסוס משקי העזר על ידי עבודת האשה.

 

עם חלוף השנים הראשונות הגיעו מחוץ לארץ ההורים של הבעל או של האשה על מנת לעזור למתיישבים. ההורים היו כבר מבוגרים ואפילו קשישים שבאו מבתים מסורתיים בחו"ל. עד הגעתם ארצה, תושבי השכונה לא חגגו את חגי ישראל כפי שחגגו בבתיהם המסורתיים במזרח אירופה, אך כשבאו ההורים של חלקם השתנו חיי התושבים, כשההורים חגגו את סדר הפסח או כל חג אחר, להורים היה צורך להתפלל בבית-כנסת, וחיפשו דרך להקים בית כנסת בשכונה. עם הגיעו לארץ של משה מנדל גולדשטיין ורעייתו, ההורים של שלמה,אהרון ונפתלי גולדשטיין שהיו תושבי השכונה המורחבת, ארגן משה מנדל קבוצה של מבקשי הקמת בית כנסת, אז קמה תנועת מחאה נמרצת של התושבים הראשונים, הצעירים שאמרו שבשכונה סוציאליסטית של אנשי עבודה לא צריך לקום בית כנסת.

הענין הגיע לחילוקי דעות חריפים בישיבות ועד השכונה והם נזקקו לבוררות של הרב קוק שישב אז ביפו והיה מהרבנים המקובלים ביותר של התקופה, ובתיווכו ובהשפעתו הוסכם על הקמת צריף לבית כנסת ברחוב גורדון 6 בשכונת בורוכוב.

משה מנדל גולדשטיין היה האיש שדאג לכל צרכי בית הכנסת ודאג להביא את הילדים לבר-מצווה כמנהג בני ישראל.

 

באי בית הכנסת היו מקטרגים על חברי השכונה שהם משקים את גינותיהם בשבת ומנעו בגלל זה את כניסתם לבית הכנסת. אך משה מנדל לימד עליהם סניגוריה באומרו כי כל המעבד את אדמת ארץ ישראל , אפילו בשבת, הוא צדיק גמור כי זו מצווה גדולה.וכך גם בכל החגים.

 

בשנת 1950 חלה משה מנדל גולדשטיין והיה צורך דחוף להביאו לבית חולים ובהיותו בבית החולים "הדסה" בירושלים הוחלט לנתחו ואז ביקש משלושת בניו לקיים את נדרו שאם ירפא ממחלתו ויגיע בריא לביתו הוא מבקש מבניו - שהיו בינתיים לקבלני בנין באיזור - לבנות בית כנסת במקום הצריף. בניו עמדו בנדרו של אביהם משה מנדל וכשהוא חזר לביתו בריא ושלם החלו בבנית בית הכנסת ברחוב גורדון 6 בשכונת בורוכוב והוא נקרא "אהל משה" ע"ש משה מנדל גולדשטיין לתפארת גבעתיים כולה.

 

לימים בשנת 1942 חגגו בני משפחתי את בר המצווה שלי באותו בית כנסת. אני למדתי את הפרשה שלי "במדבר" אצל המורה אפרים דוידסון וסלסלתי בקולי את ההפטרה באותה שבת הקרוב לחג השבועות כשלצידי כל משפחתי. משפחת גולדשטיין לקחה על עצמה את הדאגה לכל צרכי בית הכנסת, דאגו שיהיה חזן לימים נוראים ותמיד היה כיבוד לילדים. גם נכדיו של משה מנדל חגגו את הבר-מצווה באותו בית כנסת כמובן. בבית הכנסת הוקדש קיר שיש עליו חרוטים שמות הנופלים מבני גבעתיים במלחמות ישראל שאת רובם היכרתי מילדותי - יהי זכרם ברוך.

 

מאז גדלה העיר גבעתים , נוספו שכונות ונוספו תושבים וכך גם נבנו בתי כנסת רבים לכל עדה ועדה ועכשיו הגענו לשלושים ואחד בתי כנסת בשנת זו שנת תשס"ה - 2004 ולכל תושב גבעתיים יש מקום בבית כנסת ביום חג.

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

5 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל יונתן ממלוק אלא אם צויין אחרת