00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אמנון כרמל - על עתידנות, טכנולוגיה, פילוסופיה והעולם הגדול

בין תקווה לאסון - על גנטיקה והנדסה גנטית

הגנטיקה היא אחד התחומים החשובים ביותר בהן עוסק המדע המודרני. בכשלושים השנים האחרונות הצלחנו ליצור תינוקות בהפריות מבחנה, לשכפל חיות שונות, לגלות פגמים גנטיים מולדים, ליצור אוכל בריא ועמיד יותר, לחקור את מוצאנו ואת ההיסטוריה האנושית הבלתי כתובה ועוד. אני מביא כאן פרק חדש שהוספתי להרצאה שלי אודות העתידנות שנקראת "ברוכים הבאים למאה העשרים ואחת".
 

Slide13.JPG

 
צבי ינאי מביא בספרו האחרון "מסע לתודעת הטבע" מספר ציטוטים של תחזיות ביולוגיות שהתבדו עוד בימי חייהם של מי שהגו אותם: "הבנת הטבע האמיתי של הגן היא מעבר ליכולתם של בני אלמוות" (1935); אין אפשרות לקבוע את הרצף המלא של הגנום האנושי (1974); "לא ניתן לשנות גן ספציפי בעובר" (1984); אין שום אפשרות לקרוא את המידע הגנטי המיוצג בתא עוברי בודד" (1985); "בלתי אפשרי לשבט אנשים מתא בוגר" (1996).
ציטוטים אלו ממחישים עד כמה התקדמות הטכנולגיה מהירה ואינה צפויה אפילו למומחים בתחום.
 

Slide14.JPG

 
הכוח האדיר שבגנטיקה מאפשר לנו בפעם הראשונה בהיסטוריה לתת פתרון אמיתי למצוקתם של זוגות עקרים, ולמרות שלפני עשרים שנה מדובר היה במהלך שנוי במחלוקת, היום הפריית מבחנה היא תהליך מקובל ונפוץ מאוד בעולם.
 
השיבוט, לעומת זאת, הוא תהליך שנתקל בחומות של התנגדות אדירה מכל כיוון אפשרי. אחד האשמים בכך הוא אלבין טופלר שבספרו המפורסם "הלם העתיד" שנכתב בשנת 1970 אודות הסכנה בשיבוט של אנשים כמו היטלר, ובכך בכניס לתרבות המודרנית פחד ורתיעה מכל נושא השיבוט. ועם זאת, גם אם נשבט אלף היטלרים, אף אחד מהם לא יהיה היטלר עצמו, מכיוון שלשכם כך הוא צריך לעבור בדיוק אותן חוויות במהלך חייו ואין שום אפשרות לשחזר זאת במדויק. למרות שקיים איסור במדינות רבות בעולם לשיבוט עוברים ובני אדם, מתפתח היום מירוץ לשיבוט האדם הראשון בחצר האחורית של האוניברסיטאות. למרות שכבר היו כמה ארגונים שטענו כי הצליחו לשבט אדם, עדיין לא הצליחו להוכיח זאת מדעית, אך אין ספק כי קרוב מאוד היום שבו יצליחו מדענים לשכפל בני אדם.
 
ולמרות זאת השינוי הגדול ביותר שתביא הגנטיקה לא יגיע מתחום השיבוט. זהו תהליך ארוך יחסית שמתחיל כבר עכשיו כאשר זוגות רבים המביאים ילדים בעולם המערבי עושים בדיקות גנטיות ובכך מפחיתים משמעותית את הסיכון למחלות גנטיות תורשתיות. בסופו של דבר נצליח להעלים כמעט לחלוטין מחלות גנטיות אלו מהעולם המערבי.
 
השלב הבא באותו תהליך ארוך טווח הוא סינון עוברים. התהליך אפשרי מבחינה טכנית כבר היום, וסביר להניח שיצבור פופולריות רבה בעתיד. פרופ` לי סילבר מתאר בספרו "לברוא את עדן מחדש" כיצד מתבונן זוג צעיר בהדמיות מחשב של עוברים מוקפאים ובוחר את העובר אותו הוא מעוניין ללדת. הדמיית מחשב שכזו תאפשר לנו לדעת את מין העובר, לגלות פגמים גנטים, מראה חיצוני כללי (צבע שיער, עיניים, גובה פוטנציאלי וכו`) וגם תכונות אישיות כמו נטייה להתמכרות, נטייה מוזיקלית ועוד. בהתאם לכך נוכל לסנן עוברים פגומים או בעלי פוטנציאל בעייתי ולבחור בטובים ביותר להיות ילדינו. בכך ניצור תזקיק גנטי שלוקח את הטוב ביותר האפשרי מבין הגנים שלנו.
 
השלב הסופי באותו תהליך ארוך טווח הוא יצירתו של גזע אנושי עליון. בחרתי בכוונה להשתמש במונח טעון כל כך, ובניגוד לאידיאולוגיה הנאצית, הפעם לא מדובר רק בסיסמאות. אלו יהיו בני אדם טובים יותר כמעט בכל מובן - יפים יותר, בריאים יותר, חזקים יותר וחכמים יותר. פרופ` סילבר חוזה כי בתוך כמה מאות שנים השוני הגנטי יהיה כל כך גדול עד שהגזעים השונים לא יוכלו אפילו להוליד ילדים פוריים יחדיו, ממש כמו שזיווג בין סוס לחמור מוליד תמיד פרד עקר.
 
בעבר פרסמתי מאמר הדן בהשפעות החברתיות של יצירת גזע גנטי עליון. במאמר זההמלצתי על הסרט GATTACA העוסק בדילמות אלו, ואני חוזר וממליץ עליו לכל מי שהנושא מעניין אותו.
 

Slide15.JPG

 
אנו עומדים כיום בפני בעייה עצומת מימדים. בקצב הגידול הנוכחי תגיע אוכלוסיית העולם למעל לשמונה מליארד בני אדם בשנת 2030, ורובם המוחלט יחייה בתנאי עוני מחפירים. הוסיפו לכך את התחממות כדור הארץ, תהליכי מדבוּר (הפיכת יותר ויותר שטחים למדבר), מזיקים המפתחים חסינות לחומרי הדברה והורסים יותר שטחים, ותתחילו להבין את הנושאים שיהיו בראש סדר העדיפות העולמי בעוד כמה עשרות שנים.
 
העולם חייב להתמודד עם הבעייה הזו בדרך כלשהי. בספרו המומלץ של יובל דרור "הפוליטיקה של הטכנולוגיה", מובא ציטוט מאחד מעלוני תנועת "!Earth First" (ארגון קיצוני התומך בפעולות אלימות כנגד הטכנולוגיה על מנת להציל את העולם ולחזור לטבע): "אם על תנועה סביבתית רדיקלית היה להמציא מחלה שתחזיר את גודל האוכלוסיה האנושית חזרה לשפיות אקולוגית, סביר להניח שזו הייתה איידס. כחברים בתנועה סביבתית רדיקלית, אנחנו יכולים לראות באיידס לא בעייה אלא פתרון הכרחי".
 
אלטרנטיבה הומאנית יותר להתמודד עם כמויות האנשים היא לפתח מוצרי מזון מהונדס גנטית שיאפשר גידול קל ומהיר של יותר מזון, גם אם בתנאים קשים, וזאת כדי לנסות ולתמוך באוכלוסיית העולם הגדלה והולכת. אמנם אין כאן פתרון לכמות האוכלוסייה, אלא להיפך, אך באופן אישי אני מאמין כי אסור לנו לפתור את בעיית פיצוץ האוכלוסין בעולם על ידי הרעבה אכזרית והמונית או מגפה רצחנית שאין לה תרופה.
 

Slide16.JPG

אם כן, אנו עומדים כיום במצב בו יש באפשרותנו להנדס גידולים חקלאיים. בראש סדר העדיפויות מפתחים כיום חיטה עמידה יותר ובעלת תנובה רבה יותר, פרות שמנות יותר שנותנות יותר חלב וכדומה, אך היכולות שלנו לא מסתיימות כאן. כבר ראינו אבטיחים מרובעים, פירות מסוגים חדשים ולמעשה אין סיבה שלא נצליח לשלב גם תרופות וויטמינים בסוגי מאכל שונים. צבי ינאי בספרו "מסע לתודעת הטבע" מספר על סחלבים שיאפשרו דיווח וויזואלי על דרגת היובש בקרקע ויאפשרו גם לחקלאים עניים לדעת מה מצב הגידולים ללא כלי מדידה יקרים ומשוכללים.
 
כמעט לאיש אין ספק כי זו תקוותם היחידה של מאות מליוני אנשים בעולם. ללא הנדסה גנטית פשוט לא נוכל לספק מספיק מזון כדי לכלכל את עשרות מליארדי האנשים שיאכלסו את כדור הארץ בקרוב.
 
אלא שהשאלה העיקרית אותה חייבים לבדוק בטרם משחררים חקלאות מהונדסת גנטית לעולם היא האם ההנדסה הגנטית בטוחה?
 
Slide17.JPG
 
עדיין איננו מבינים עד תום את המבנה הגנטי המורכב של הדנ"א ואין ספק כי הסכנות מפיתוח בלתי אחראי של הנדסה הגנטית קיימות ומוחשיות. גנים מהונדסים עלולים להגיע למקומות בלתי צפויים בדנ"א, לדחוק גנים אחרים וליצור תהליכים סרטניים. אם יגיעו לתאי הרבייה של חיה מהונדסת גנטית, הם עשויים גם לעבור לדורות הבאים.
 
מחקרים גנטיים רבים הסתיימו בתוצאות לא צפויות ואף הרסניות. צבי ינאי מספר על המוזיאון האוקיאנוגראפי במונקו שהשתמש באמצע שנות השמונים של המאה העשרים באצות שהופגזו בקרינה על סגולה כדי להפוך אותן לצבעוניות ויפות יותר באקוואריום. אלא שדרך תעלות הניקוז התפשטה האצה לים התיכון ותוך שנים אחדות כיסתה עשרות אלפי דונמים של קרקעית ים בים התיכון ומשם לאמריקה.רעילותה הביאה להכחדה המונית והתמעטות של כחמישים אחוז בדגה המקומית. בנוסף תועד הרס של אלמוגים, צדפות, צומח ימי ועוד. עדיין לא נמצא פתרון מושלם לבעייה זו.
 
ארגונים דתיים שונים כמו גם גופים אחרים, חרטו על דגלם התנגדות עיוורת להנדסה הגנטית. כאמור אין ספק כי חייבים לבדוק לעומק את ההשלכות המלאות של ההנדסה הגנטית, אך חשוב לזכור כי בצד הסכנות קיימת תקווה להצלת חייהם של עשרות ומאות מליוני בני אדם. ההתנגדות היא לגיטימית לחלוטין כל עוד היא הגיונית ומבוססת באמיתות מדעיות, אך חייבים להיזהר מפוליטיזציה של המדע והתנגדות דתית עיוורת לכל מה שקשור, גם אם בעקיפין, להנדסה גנטית. חשוב לזכור כי איסור חוקי להנדסה גנטית לא יעצור את הטכנולוגיה אלא רק יוביל למצב בו המחקר יעבור למדינות אחרות בעולם. ניתן לקבוע בוודאות כמעט מלאה כי לא נצליח לעצור את הטכנולוגיה, ולכן כדאי לוודא שהיא נחקרת לעומק, בצורה נכונה ויעילה ולהפיק ממנה את התועלת המקסימלית.
 
מייקל קריצ`טון (קרייטון) - סופר העוסק בנושאים טכנולוגיים ומדעיים, ושכתב בין היתר את "פארק היורה", "טרף" ועוד ספרים רבים אחרים, טוען כי מאז שנות השבעים של המאה העשרים מתו בין עשרה לשלושים מליון בני אדם כתוצאה ממלחמתם של ארגונים שונים בהנדסה הגנטית ובחומרי ריסוס. בשנות השישים של המאה העשרים נפתחה חזית אידיאולוגית כנגד השימוש בחומרי הדברה, ובראשן ה-DDT שהיה אז חומר הדברה נפוץ. רחל קרסון הציתה את המהפכה בספרה
"האביב הדומם" ובו תקפה את השימוש המאסיבי בחומרי ההדברה. אלא בראייה לאחור הפאניקה הציבורית שהובילה לאיסור שימוש ב-DDT הייתה מוגזמת. אין ספק כי שימוש לא מבוקר בחומרי הדברה הוא מסוכן, אך ה-DDT אינו מסרטן ואינו גורם למוות של ציפורים כפי שטענה קרסון בספרה. האיסור על השימוש בו הוביל למותם של כעשרה מליון בני אדם בעולם השלישי, רובם ילדים. קריצ`טון מתקיף בחריפות את הפונדמנטליזם האקולוגי כהגדרתו, ומדגיש כי חייבים לחלץ את האקולוגיה מצפורניה של הדת האקולוגית החדשה ולהסתמך אך ורק על המדע בכל הקשור להנדסה הגנטית ופיתוחים דומים.
 
צבי ינאי מספר כי בעוד שמליונים מאזרחיהם מתים ברעב, דחו מנהיגי זמביה וזימבבואה תרומה של אלפי טונות גרעיני תירס מהונדסים גנטית מחשש לבריאות אזרחיהן, וזאת למרות שמעולם לא תועד אפילו קלקול קיבה קל כתוצאה מתירס מסוג זה.
 
התמונה המזעזעת שבשקף שבה מוצגת אישה "מהונדסת גנטית" המחוברת למכונת חליבה, היא מודעת פרסומת של ארגונים המתנגדים להנדסה גנטית בניו זילנד. לדעתי זו דוגמה מצויינת לדמגוגיה הזולה בה נוקטים ארגונים אלו, שהרי ברור שלאיש אין כוונה להפוך נשים למכונות חליבה בגידולים חקלאיים.
 
Slide18.JPG
 
שקף זה מעלה שאלות מוסריות נוספות העולות כתוצאה מפיתוח ההנדסה הגנטית. אני מאמין כי השאלות מדברות בעד עצמן.
 
.......................................................................................................
 
לתאום הרצאות ניתן לפנות אלי בדואר אלקטרוני - amnoncarmel@gmail.com
 
.......................................................................................................
 
מידע נוסף בנושא זה תוכלו למצוא במאמרים נוספים שפרסמתי ופורסמו באתר זה:
 
* פער הדורות מבחינה טכנולוגית, והצרות של הדורות הבאים
* ההתנגשות בין הטכנולוגיה למוסר
* מה יקרה כשנחייה עד גיל 170?
* היום שבו נשלוט במחשבים באמצעות מוחנו
* ברוכים הבאים למאה העשרים ואחת - המצגת המלאה
 
לעמוד הראשי של האתר:
 www.AmnonCarmel.com

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

8 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אמנון כ אלא אם צויין אחרת