44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

בעין בוחנת

דעא"ש שוב מוסר ד"ש

בזמן האחרון, יותר ויותר אני חושב על אותם הסטוריונים שיביטו לאחור על ימינו אלה, ותוהה מה הם יחשבו עלינו?  אין ספק שהתחושה האחרונה שהם יחושו בנוגע אלינו, היא תחושה של כבוד או הערכה.

 האם זו פשוט תופעה עלומה ובלתי מוסברת? או שמא, מדובר בחיבור של מספר אלמנטים שמצליחים בנקודת הזמן הזאת, לגרום לתחושת הכאוס שסובב אותנו, כנראה רק בפרספקטיבה של זמן ,נוכל אולי באמת להבין ולראות את כל התמונה בצורה אובייקטיבית, שקולה, וחפה מכל רגש כזה או אחר, של תסכום,כעס,נקם וכיו"ב.

בתחושת הכאוס שהתחולל בעיראק בשלב הביניים בין המלחמה של האמריקאים בעיראק, תפיסת סאדם חוסיין, הקמת משטר בובות שיעי בחסות האמריקאים, כאשר מהצד יושבים האיראנים וחוככים ידיהם בהנאה ופשוט לא מאמינים למה שרואות עיניהם, השטן הגדול בדמות ארה"ב, היא היא ולא אחרת , ממגרת את שלטון המיעוט הסוני בעיראק, (אמנם דיקטטורה אבל היום יותר מתמיד אנחנו מבינים שלעיתים דיקטטורה עדיפה ע"פ האלטרנטיבה המוצעת  ביום שאחרי, כמו שחזינו ביוגוסלביה, עיראק,לוב,והרשימה ארוכה כאורך הגלות),  וחלומה הרטוב של הרפובליקה האיסלמית האירנית קורם עור וגידים, ועיראק נופלת כפרי בשל לחיקו של העולם השיעי.

האימפריות הרגעיות שבאות ושולטות לרגע אחד  מנסות לעשות סדר ובמו ידיהם יוצרות מהומה שלעיתים לוקח עשורים אם לא מאות בשנים כדי להיחלץ מהפלונטר והמהומה שנוצרה בגלל אותה אימפריית בת חלוף שעברה באזור כזה או אחר בעולם.

דוגמאות טראגיות של מעשים כאלו ניתן למצוא כמעט בכל מדינה באפריקה, שבחלקן אף בוצע רצח עם  בקנה מידה של שואה, ביצור הכלאיים הזה שנקרא פקיסטן שהיום יחד עם אויבתה בנפש הודו ,מנהלות מאזן אימה גרעיני זו כנגד זו, דרום מזרח אסיה, דרום אמריקה, המזרח התיכון ואיפה לא.

במהלך הנסיון האמריקאי להשליט סדר בכאוס העיראקי, העניקה את השלטון לקבוצה האתנית הגדולה במדינה לשיעים, אותם שיעים שאחרי עשרות שנות טרור שחוו תחת ידם של הסונים שהתנכלו להם בכל צעד ושעל, התעמרו השיעים במיעוט הסוני במדינה כנקמה על שנות סיבלם. האמריקאים שכל ענינם היה להוציא את הצבא מעיראק מה יותר מהם, לא ממש התענינו יתר על המידה, מבחינתם קיום מערכת בחירות דמורקרטיות משול לנצחון הרעיון והתפישה שלהם, מי יעלה? מה יעלה? מה יהיו ההשלכות? את מי זה מענין שם במסדרונות הממשל, אחריהם המבול, באנו, ניצחנו, הענקנו דמוקרטיה, ביי שלום.

מכל הסיפור הזה נולד ארגון דעא"ש, אמנם יש שאומרים שזו זרוע של אל קעיידה שהתפצלה בגלל מאבק רעיוני, תכלס זה לא ממש משנה, הסבל, וחוסר האונים, והמופקרות שחשו הסונים בעיראק, הם הם אלו שיצרו את ההתארגנות הסונית הזאת שהחלה כזרוע נקמה בשיעים, ולאט לאט בנתה אידאולוגיה של אנחנו נגד הרעיונות המערבים והאימפרילסטים הזרים, רצונם ומאוויהם אינם מעניננו, ושאיפתנו להקים חליפות איסלאמית טרום האימפרילסטים, שכרגע כוללת את עיראק,סוריה, והלבנט (לבנון, ירדן , וישראל) , שכרגע עיקר המאבק מתנהל בעיראק ובסוריה.

אני משער שאפילו מנהיגי דעא"ש לא העלו בדעתם שהצלחתם תהיה כה מהירה,מרשימה, ומעוררת פליאה.

על מה אנחנו מדברים לכל הרוחות? מיליציה חמושה של 20000 או 30000 גם אם נלך לחומרה ונגיד 50000 לוחמים או אוחזי נשק, אותה מיליציה שפוררה את הצבא העיראקי, השתלטה על חלקים נרחבים מסוריה  כאילו לסוריה אין בכלל צבא, השתלטו על בסיסי צבא, שדות תעופה צבאיים, מאגרי נפט, ערים,כפרים, לעיתים היה נראה שהם רק צריכים להכריז לאן פניהם מעדות, והמקום נפל לידיהם כפרי בשל ללא צורך בירייה אחת , מחשש ופחד מבואם.

היכולת של ארגון דעא"ש ליצור לעצמו תדמית דמונית בסדר גודל כזה, בזכות סרטוני הזוועה שהולכים ונעשים מזעזעים ומעוררי פלצות מסרטון לסרטון, שגם כאשר נראה לך שצפית כרגע בדבר המזעזע ביותר עלי אדמות, בא ארגון זה ומותח את סף הזעזוע למקומות שלא ידעת שקיימים בכלל, נראה לי שמיטב המוחות ההוליוודים לא היו מסוגלים ליצור תדמית מבהילה, ומעוררת פחד כפי שעושים זאת מפיקי הסרטונים של ארגון זה.

אז עד לפני חצי שנה לגלגנו כולנו, נו טוב, הערבים האלה בינם לבין עצמם, ותכלס לא ממש הזיז למישהו בעולם ענינם מלבד איזה סרטון עריפת ראש של עובד סיוע הומניטארי מערבי , או דרישת כופר מעיתונאי חטוף יפני וכו'.

והיום בנקודת הזמן בה אנו עומדים, טרוף טוטלי, אותו ארגון או מיליציה חמושה בשם דעא"ש, עומדת מול 2 מעצמות על בדמותן של ארה"ב ורוסיה, נלחמים נגד עיראקים, סורים,סעודים,טורקים,איראנים,קנדים,אוסטרלים,בריטים,צרפתים, אמנם לא צבא מול צבא, אבל מבחינת התודעה העולמית חילות האוויר של רוסיה,ארה"ב,איראן,טורקיה,ירדן,אוסטרליה,קנדה, צרפת, סוריה,עיראק תוקפים ומפציצים יעדים של דעא"ש יום יום, והארגון הזה לא רק שהוא שורד, הוא מצליח לחולל מהומה בלב ליבה של אירופה, בלב פריז שאילולא תקלה אדיוטית שאירעה לאותם מפגעים בכניסה לאצטדיון הכדורגל הלאומי סטאד דה פראנס סביר להניח שהיום היינו מדברים על מאות ואלפי הרוגים צרפתים בארוע זה.

ואם חשבתם שרק בפריז עסקינן, אז כנראה שאינכם מכירים את אותו ארגון מופרע, בבלגיה בוטל משחק כדורגל בין הנבחרות הלאומיות של בלגיה וספרד, בגרמניה בוטל משחק כדורגל בין גרמניה להולנד, בדנמרק סגרו היום את שדה התעופה הבינלאומי למספר שעות, בפריס הלובר, יורו דיסני, מגדל אייפל ועוד מקומות תיור נסגרו למבקרים, כל מדינות אירופה העלו את הכוננות שלהם  לדרגה אחת לפני הדרגה הגבוהה ביותר, איטליה סגרה את המרחב האוירי שלה לרחפנים,ומל"טים מכל סוג, שבדיה הציבה ביקורת במעברי הגבול, כך גם צרפת, ועוד מדינות, ועל כל הפסטיבל הזה  מנצח ארגון  דעא"ש.

היתכן שיהיה זה דוקא ארגון דעא"ש שיצליח לפרק את אמנת שנגן של האיחוד האירופי? שדוקא הארגון הזה יצליח לפרום את האיחוד עליו הם עמלים ובו הם גאים?

כן כן אותו ארגון שבעיצומם של ימים אלו נכתש ע"י חיל האוויר הרוסי,הצרפתי,והאמריקאי.

עכשיו תארו לכם מה חש ומה מרגיש נער מוסלמי שגדל באירופה, סבל בימי חייו אי אלו קללות,השמצות, העלבות, אזכורים בנושא שיוכו האתני, אותם ערבים באוהלים אי שם בלב המדבר,רוכבים על גמלים, ותרים אחרי בארות,  וכו', פתאום הוא מגלה שוואלה מוסלמים לוחמים כמו האגדות של פעם, המוסלמים שכבשו ושלטו בחלקים נרחבים באירופה, שהנחילו את האיסלם בבלקן ,טורקיה, שלטו בספרד,סיצילה, דמויות כמו צלאח א דין, שמחזירות את הכבוד הרמוס של המוסלמי שחי בפרברים ושכונות העוני בפאתי הערים האירופיות הדשנות והשבעות, הנה אותם מוסלמים מצליחים לעמוד בעוז וגבורה מול מעצמות עולמיות, מול בריתות וקואליציות של מספר מדינות, ולא מסתפקות בזה ומכות בבטן הרכה של מדינות אירופה, בלב ליבה של עיר הבירה , מה הפלא שאותם נערים מוסלמים נוהרים בהמוניהם למדרסות  שם מקנים להם כבוד עצמי, מעצימים את ערך עצמם והאיסלאם, מבטיחים להם שביום מן הימים הם יהיו אדוני הארץ, וראו איזה פלא, זה כבר לא סיפורים ואגדות, זה קורה בפועל.

וזהו הדבר שילמד אודות ארגון דעא"ש כאשר ההסטוריונים ילמדו ויהגו על תקופה זו, איך בעזרת סרטונים, יצירת דמוניזציה לעצמם, פגיעות נקודתיות שיוצרות תהודה בסדר גודל עולמי . היות ומדובר בלב ליבו של המערב והעולם החופשי, אפשר להשיג הישגים שככל שתהודתם ועוצמתם עולה וגוברת, כך הם מחוללים מעגל קסמים שמלבה את עצמו, ומעצים את כוחו, ורק לימים נדע היכן זה יגמר.

נקודה אחרונה למחשבה, היות וארגון זה זקוק למימון, אותו מימון שמגיע כנראה ממאגרי הנפט במוסול ובעוד אזורים שנמצאים בשליטתו,מיקומה של  מוסול  ידוע, גם ציבור לקוחותיו ידוע, אמנם רובו קיקיוני, או מורכב מחברות קש כאלו ואחרות,  וסביר להניח שמרבית הנפט הזה מגיע בכלל  לבירות אירופה השונות בדרך כזו או אחרת. לא נראה להם תמוה, שעד היום לא הופצצו כל מאגרי הנפט הללו? לא הושמדה תשתית הזרמת הנפט מחוץ לעיראק.  האם החשש מעליית מחירי הנפט, או כוחן  ועוצמתן של החברות שאותם  שדות נפט בבעלותן הישירה או העקיפה, שפוחדות למצוא עצמן עסוקות   בשיקום ביום שאחרי, שיקום שיעלהלהן מילארדים.  בכלל כלל ידוע הוא, שכדאי תמיד בקונפלקט כזה או אחר, לנסות ולעקוב אחרי זרימת הנפט או משאב יקר כזה או אחר, ואז כנראה העולם שלנו יתגלה במערומיו בדרך לא ממש מחמיאה.

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל kalligula אלא אם צויין אחרת