44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הסקירות של גלי

המלצות וביקורות ספרים של קרולין (גלי) וילדיה!

בגן חיות הטרף / אריק לארסון

בגן חיות הטרף - אריק לארסון - אתר נוריתה
"בגן חיות הטרף" הוא סיפור אמיתי הנקרא כסיפור מתח מלא תהפוכות ותככים, אהבה, תשוקה ואימה. כמו בספריו רבי המכר הקודמים, "השטן בעיר הלבנה" (בבל, 2008) ואחרים, משלב אריק לארסון תחקיר היסטורי מעמיק ורחב יריעה עם כתיבה רבת דמיון, ומצרף אינספור עובדות ופרטי פרטים לסיפור סוחף ומלא בהפתעות. הספר, שעמד שבועות ארוכים בראש רשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס, חושף את המורכבות האפלה של גרמניה הנאצית בתקופה שקדמה למלחמת העולם השנייה, ומשיב בדרכו על השאלה המטרידה כל כך: האם אפשר היה לדעת?

ברלין, 1933.
ויליאם א' דוד, פרופסור להיסטוריה משיקגו, איש צנוע ונעים הליכות המתמחה בהיסטוריה של מדינות הדרום, מתמנה במפתיע לתפקיד שגריר ארצות הברית בגרמניה, שזה עתה הפכה לגרמניה הנאצית. אליו מצטרפים רעייתו ושני ילדיו הסטודנטים, בנו ביל ובתו מרת'ה, צעירה הפכפכה ותוססת בעלת נטיות ספרותיות. בתחילה, מרת'ה מוקסמת מהפאר, מהנשפים ומהגברים הצעירים והשאפתניים של ברלין בימיו הראשונים של הרייך השלישי ונדבקת בהתלהבותם להחזיר את ארצם לקדמת הבמה העולמית. היא מנהלת סדרת פרשיות אהבה עם מיטב גברבריה של "גרמניה החדשה", ביניהם המפקד הראשון של הגסטפו, רודולף דילס.

בני המשפחה - כל אחד מנקודת מבטו - מתוודעים באופן אישי לדמויות הראשיות המרכיבות את הצמרת הנאצית, מפקד האֶס–אָה הברוטלי ארנסט רֶהם , מפקד חיל האוויר הביזארי הרמן גרינג, שר התעמולה האפל אך רב הקסם יוזף גבלס ואפילו הפיהרר אדולף היטלר.

אולם ככל שחולפים הימים, מתרבים הצללים ומצטברות עדויות מזעזעות על המציאות האמתית של החיים בגרמניה ההיטלראית. דוד חוזה בחלחלה ברדיפת היהודים, במעצרים השרירותיים של מתנגדי השלטון, בהשתקת התקשורת ובחוקים מפלצתיים שהמשטר החדש יוזם חדשות לבקרים. הוא מנסה להתריע על כך בפני שולחיו האדישים שבמחלקת המדינה מלאת התככים ולעורר את מודעותם לאופיו הרצחני והאלים של המשטר הנאצי, אולם תוך כדי כך מתחיל לחרוג מהנייטרליות שמתחייבת מתפקידו."
רוחות רעות מנשבות ברחובות ברלין ומבשרות על תחילתה של תקופה חשוכה. השנה היא 1933 והשואה בתחילתה. האלימות הברוטאלית כנגד היהודים ואוייבי המדינה רק מתחילה ואין רואים את סופה. "בגן חיות הטרף" הינו סיפור אמיתי ומצמרר הכתוב כפרוזה ופותח צוהר לתקופה חשוכה בתולדותיה של גרמניה. הספר נפתח ב-1933, ימיו הראשונים של היטלר בשלטון, ומסתיים ב-1938, ליל הבדולח. ובאמצע, חיים מתרסקים על מזבח האדישות והפוליטיקלי קורקט. מתנגדי שלטון, קומוניסטים, צוענים ויהודים, נכלאים, מעונים, נרצחים והעולם שותק.

ספר רחב יריעה זה מספר על תקופה אפלה זו דרך עיניו של שגריר ארה"ב דאז, ויליאם א' דוד, פרופסור להיסטוריה משיקגו המתמחה בהיסטוריה של הדרום, בתו מרת'ה ודמויות נוספות. בהתחלה הוקסמה המשפחה מגרמניה וסרבה להאמין לשמועות על התנכלויות ורדיפות יהודים, אך בהמשך התפכחה וראתה את הרשע שמאחורי החזית הנוצצת. דוד ניסה להתריע על המתרחש בפני שולחיו, אך אלה בחרו להתעלם ממסריו וחשבו שהוא מגזים במכוון. בנוסף ארה"ב, שהמשיכה במדיניות הבדלנות שלה, סגרה את שעריה בפני מהגרים יהודים, שכן גם שם לא בדיוק אהבו את היהודים. כבר ב-1933 ידעו המעצמות על המתרחש בגרמניה, אך בחרו להעלים עין. האמת היא שפשוט לא היה איכפת להם מהיהודים. היהודים בארה"ב מצידם ניסו ללחוץ על השלטון, ואף ניהלו מחנה להחרמת מוצרים מגרמניה, אך הופעלו עליהם לחצים להימנע מלעשות גלים. גלי האנטישמיות  שרו גם בדרגים הגבוהים בממשל האמריקאי. רבים מהם חשבו שהיהודים הביאו על עצמם את הרדיפות בגרמניה בשל התברגותם בכל תחום ותחום.

שם הספר לקוח משמו של פארק שהיה סמוך למעונו של שגריר ארה"ב בגרמניה, פארק טירגארטן.  פירושו  המילולי הינו "גן חיות", זכר לעברו הרחוק כששימש שמורת ציד לבני מלוכה. בתקופה ההיא שימש כפארק ובתוכו אגמים ושבילים רבים, יערות קטנים ואזורי דשא ופרחים ואף גן חיות. לפי החוק הגרמני אסורה ההתעללות בחיות ולכן זכו סוסים וכלבים ליחס מועדף. כמה חבל שבני האדם שם לא זכו לקבל יחס דומה. כפי שצוין בספר בציניות, עדיף היה באותה תקופה להיות סוס ולא אדם
.
 
הסופר מתבסס על תיעודים היסטוריים, ספרים ויומנים וניכר כי נערך מחקר מעמיק על התקופה. למרות היכרותי עם התקופה, הספר הצליח לחדש לי, לרתק אותי ולזעזע אותי באדישות שהפגין העולם כלפי המתרחש. היה מצער לקרוא שאפשר היה למנוע את השואה לו טרחו המעצמות לפעול מוקדם יותר. הנשיא רוווזלט למשל לא רק שסירב לגנות פומבית את המתרחש בגרמניה מסיבות פוליטיות למרות ריבוי העדויות משם, הוא גם סירב ללחוץ על מחלקת ההגירה לפתוח את שעריה ליהודים שביקשו לברוח מגרמניה. למעשה המחלקת המדינית היתה מוטרדת יותר  מחובה הכלכלי של גרמניה לארה"ב מאשר ממעשיה הנפשעים.  רק ב- 1938, בעקבות אירועי ליל הבדולח הידועים לשימצה, פירסם סוף סוף הנשיא רוזוולט הודעת גינוי ציבורית, מאוחר מדי ומעט מדי. למלחמה הצטרפה ארה"ב רק 
לאחר שהותקפה על ידי יפן בסוף 1941.

לא ציפיתי כה להנות מהספר. התחלת הספר איטית ועמוסה בפרטים, אך בהמשך הספר צובר תאוצה ונהפך למרתק. ככל שהתקדמתי בקריאה, כך רותקתי יותר ויותר למתרחש. הספר מלווה במראי מקום המפנים לסוף הספר. למעשה כמעט בכל עמוד מופיעים מראי מקום אלה , דבר שקוטע במקצת את רצף הקריאה. בהמשך התרגלתי אליהם והצלחתי להתעלם מהם.
  נקודה נוספת שהפריעה לי בספר היתה הדגש הרב שהושם על הרומנים הרבים של מרת'ה, בתו של השגריר. הם אולי  מוסיפים פיקנטיות למסופר, אך בהחלט היה אפשר לצמצם בתיאורי פרשיות אהבה אלה. עדיין הסופר סחף אותי לעלילה באופן טוטאלי והשכיל למהול עובדות היסטוריות בסיפור עלילה מהפנט. הסופר הטיב לשרטט את הדמויות, את האווירה ואת הפחד שביעבע מתחת לפני השטח. הספר רלוונטי במיוחד לתקופתנו אנו, בה נדמה כי העולם לא למד דבר מההיסטוריה והאנטישמיות שוב מרימה את ראשה המכוער. זהו סיפור מרתק ומצמרר על תקופה חשוכה בהיסטוריה בה נעלמה האנושיות ונשארו רק חיות אדם חסרות מצפון. תחנה תחנה נוסע הקורא יחד עם הגיבורים ברכבת התקופה, רכבת היוצאת מתחום האנושיות ומסתיימת בתחום התת-אנושיות. הצל הכבד של הקורבנות מרחף לאורך כל הספר. לקרוא, להזדעזע ולזכור!

בשורה התחתונה: מותר האדם מן הבהמה?
בגן חיות הטרף  -  דיפלומטיה, אהבה ואימה בבירת הרייך השלישי /  אריק לארסון
In the Garden of Beasts: Love, Terror, and an American Family in Hitler's Berlin/Erik Larson
מאנגלית: יניב פרקש
462 עמודים כולל מראי מקום 
הוצאת בבל, 2015  

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל גלי1היחידה אלא אם צויין אחרת