00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הגנזך

מילון אלבוס 1.02 - חלק I

מיה, RainDrop והגברת האפורה גאות להציג את מילון אלבוס 1.02, הגרסא החדשה והמשופצרת של מילון אלבוס. במילון אלבוס 1.02, מילון עזר למונחי ספרות מעריצים, תוכלו למצוא הסבר נוח, מפורט ובעברית למונחים שונים מתחום ספרות המעריצים. המילון החדש כולל מונחים נוספים שלא נכללו בגרסה הישנה, כמו גם את כל המונחים הישנים.
 
 
חלקים מן המילון נלקחו או תורגמו מ-Wikipedia בעת שחלקים אחרים ממנו תורגמו מ-Enlightenment, המילון למונחי רשת ומעריצים של Tehomet ובאישורו של הנ"ל. לכתיבת המילון תרמה גם אריאדנה, שאחראית להיסטוריית הפאנפיקים. תודה ענקית לכולם!
 
 
 
 

אינדקס אלפאבתי לחלק I

 

AA/A, Age of Sale, Age Statement, AU

BBadfic, Baka

CCoS, Cross Generational, Crackfic

D  Darkfic, Deathfic, Denialfic, Disclaimer

EEstablished Relationship

F  FAQ, First Time, Founderfic/s

G  Gen, GoF

HH/C, Het, HP (ראה ה"פ)

LLotR

Mm/m, MPRG, MWPP

N NWS

OOC, OFC, OMC, Oneshot, OOC, OotP, OTP

PPoA, PS, PWP

RRound Robin

SSeme, Ship, Slash (ראה סלאש), Song Fic, SS

TTBC

UUke, U.S.T

VVerse

WWIP

 

א – אזהרה, אנגסט, אנימה, אפילוג

ב – בישונן, בטא, בעיית XY

ג – ג`ן (ראה Gen)

 

 

מעבר לחלק II

 

 

גוף המילון

 

 

A

 

A/A (ש"ע) – ראשי תיבות של Action/Adventure. סיפור המתמקד בסצנות קרב.

 

Age Of Sail (ש"ע) – מאנגלית: עידן הספנות. מונח כללי המתייחס לפאנדומים המתרחשים בתקופה בה היו הספינות מונעות על ידי מפרשים (הוראשיו הורנבלואר, שודדי הקאריביים, קצין ומפקד).

 

Age Statement (ש"ע) – הצהרת גיל, ובה מתבקש הגולש להצהיר כי הוא בוגר מספיק מבחינה חוקית בארץ המוצא שלו על מנת לקרוא תכנים למבוגרים בלבד. הצהרה זו נועדה להסיר אחריות מעל הכותב או האתר המפרסמים את התכנים בהן מעוניין הגולש לעיין.

 

AU (ש"ע) – Alternative Universe = יקום אלטרנטיבי. פאנפיק (ע"ע) שעלילתו מתפצלת בנקודה מסוימת מעלילת היצירה המקורית, או כזה המערב את הדמויות הנזכרות ביצירת המקור אך מתרחש בעולם שונה לחלוטין. לדוגמה: סיריוס נשאר שומר הסוד של הפוטרים; נוויל הוא בעצם הילד מהנבואה. או לחילופין – סנייפ הוא סוכן כפול הפועל למען השירות החשאי הבריטי במלחמת העולם השנייה. כל הפאנפיקים מתרחשים ביקום חלופי עד רמה מסוימת כיוון שאף אחד מהם איננו מה שאנחנו רואים על המסך/קוראים בספר. אף על פי כן, בפיקים מסוימים בקושי ניתן לזהות את היצירה המקורית. הסימון לפיקים המוגדרים כ"יקום אלטרנטיבי" נע בין AU לA/U.

 

 

B

 

Baka (ש"ע) = מיפאנית; אידיוט.

 

Badfic (ש"ע) – (שילוב של המילים Bad; רע ו-fic). פאנפיק (ע"ע) כה גרוע שאין לקחת אותו ברצינות. יצירה מתחום ספרות המעריצים נחשבת לbadfic אם היא עונה על אחד או כמה מהתיאורים הנ"ל:

  • מכילה כמות מוגזמת של שגיאות כתיב, פיסוק, דקדוק ותחביר.
  • קולעת לחלק גדול של קלישאות הז`אנר ו/או הפאנדום בו נכתבה (שרלוק הולמס הוא אדם רגיש ובוכה באין רואים; דניאל הוא גיי או ביסקסואל; להרמיוני עיניים בצבע קינמון).
  • כתובה בצורה ירודה במיוחד.

כותבים מסוימים כותבים badfics במתכוון, מתוך כוונה להצחיק/כפארודיה (ע"ע) על badfics קיימים.

 

 

C

 

CoS (ש"ע) – ראשי תיבות של Chamber of Secrets, "חדר הסודות", הספר השני בסדרת הארי פוטר.  

 

Crackfic (ש"ע) – (שילוב של המילים Crack; קראק = הרואין סינתטי, ו-fic). יצירה קומית והזויה, לעיתים חסרת פואנטה במתכוון. פאנפיק כה חסר פשר שנדמה כאילו מחברו הסניף קראק בשעת הכתיבה. 

 

cross-generational (ש"ע) –  מוכר גם בקיצורים: cross-gen, ו-crossgen. בעברית: בין-דורי. סיפור המתאר שיפ ובו מערכת יחסים בין שתי דמויות שביניהן הפרש גילאים גדול יוגדר כ- cross-generational. במיוחד (אך לא רק) כשהדמות הצעירה יותר היא קטינה. המונח משמש בעיקר בפאנדומים בהם יש יותר מדור אחד (הארי פוטר) או לחילופין; פאנדומים שזכו לסדרות המשך (מסע בין כוכבים).

 

 

D

 

Darkfic (ש"ע) – פיק (ע"ע) אפל וקודר. לרוב מכיל תכנים מטרידים מסוג כלשהו (התעללות, עינויים, מוות של דמויות וכולי). אפשר להגדיר darkfic כפיק שבו כל מה שיכול להשתבש – ישתבש. מטרתו של הdarkfic היא בדרך כלל לבחון את הדמויות בתוך סיטואציות קיצוניות, זאת בשעה שאנגסט (ע"ע) ממוקד יותר בתגובה הרגשית של הדמות – לרוב לנסיבות פחות חמורות, ובדיעבד. 

 

Deathfic (ש"ע) – פיק שבו אחת הדמויות מוצאת את מותה. בדרך כלל: מלווה בעיסוק אינטנסיבי במיתתה של הדמות. לרוב מדובר בדמות מרכזית בפיק: הגיבור, או דמות המקורבת לו – אם לא כן, היה הכותב מסתפק באזהרה (ע"ע) בלבד.

 

Denialfic (ש"ע) – פיק הכחשה. יצירה הנכתבת תוך המתעלמות מכוונת מאירוע קאנוני כלשהו המטריד או מעציב את המעריצים. למשל: סיריוס לא נפל בעד הפרגוד. ביום שלמחרת הקרב, סיריוס ורמוס מתוודים על אהבתם. בפאנדום סטארגייט ישנה סוגה (ע"ע) שלמה של פיקים המוקדשת לתיקון אפיזודה שבה הארכיאולוג, דניאל, נפטר ומתעלה. הז`אנר קרוי Meridian Fix-It על שם האפיזודה (Meridian) הידועה לשמצה.

 

Disclaimer (ש"ע) – בעברית: כתב-ויתור. זוהי הצהרה חוקית, שלרוב מציינת כי האדם או הקבוצה שפרסמו את כתב הויתור אינם אחראים לכל תקלה במקרה של שימוש בחפץ או המידע, אליו הייתה ההצהרה מצורפת. דבר זה נעשה, בדרך כלל, על מנת להקנות הגנה חוקית במידה ומישהו נפגע כתוצאה משימוש לא נכון בפריט אליו מצורפת הודעה כזו. כתב הויתור נועד לוודא כי אותם אינדיבידואלים המעוניינים בכך, לא יוכלו (מבחינה חוקית) להגיש תביעה בבית המשפט בה הם טוענים כי לא היו מודעים לסכנות הבטיחות הפוטנציאליות.

בפאנפיקשן, הכוונה בכתב-ויתור היא למשפט או פסקה המצורפים לסיפור, בהם מוותר הכותב על כל זכויות יוצרים על הדמויות והרקע של הסיפור, ונותן את הקרדיט עליהם ליוצר הספר, התכנית או הסרט, ממנו שאל את הדמויות ו/או עולם המערכה.

 

 

E

 

Established Relationship (ש"ע) – (מאנגלית: מערכת יחסים מבוססת. מוכר גם בקיצור: ER). סיפור שעוד בתחילתו נמצאים בני הזוג במערכת יחסים. הסיפור יכול לחוג סביב מערכת היחסים, אך לא חייב לעשות זאת. התנאי היחיד להגדרתו של פאנפיק כ-established relationship הוא הימצאותן של שתי הדמויות הראשיות במערכת יחסים קודם לתחילת הפיק. 

 

 

F

 

FAQ (ש"ע) – Frequently Asked Questions, ובעברית: שאלות הנשאלות בתכיפות. קובץ או דף אינטרנט שבו רשימת תפוצה או בעלי אתר אינטרנט משיבים על השאלות המופנות אליהם בתדירות גבוהה. אם אתה חדש ברשימה, לוח המסרים, שירות או אתר, הקדשת מספר דקות לקריאת ה FAQ היא רעיון טוב כיוון שהיא יכולה לחסוך לך זמן ומבוכה מאוחר יותר.

 

First Time (ש"ע) – (מאנגלית: פעם ראשונה. מוכר גם בקיצור: FT). סיפור המתאר את המפגש המיני הראשון של בני הזוג.

 

Founderfic/s (ש"ע) – (founder = מייסד) פיק הנכתב אודות אחד/כמה ממייסדי הוגוורטס. פיק המתרחש בתקופת המייסדים (גודריק גריפינדור; רוונה רייבנקלו; הלגה הפלפאף; סאלאזר סלית`רין).

 

 

G

 

Gen (ש"ע) – קיצור של General Audience (מתאים לכל הקהלים – הדירוג הנמוך ביותר בשיטת הדירוג האמריקאית לסרטים). הגדרה לפאנפיק (ע"ע) שאיננו עוסק בשיפ (ע"ע) מסוים, בין אם הט (ע"ע) או סלאש (ע"ע). ג`נפיקס ("פיקים כלליים") עוסקים בדרך כלל בהרפתקאות, מסתורין, אימה וכן הלאה. פיק ג`ן עשוי להכיל מערכת יחסים כזו או אחרת אולם מערכת היחסים היא משנית בלבד בתוך יצירה כזו.

 

GoF (ש"ע) – ראשי תיבות של Goblet of Fire, "גביע האש", הספר הרביעי בסדרת הארי פוטר.

 

 

H

 

HBP (ש"ע) – ראשי תיבות של Harry Potter and the Half Blood Prince, הספר השישי בסדרת הארי פוטר.

 

H/C, h/c (ש"ע) – (קיצור של Hurt/Comfort. מאנגלית: כאב ונחמה). פאנפיק (ש"ע) שבו אחת הדמויות נפגעת (בצורה פיזית או אמוציונאלית), והדמות השנייה – בדרך כלל בת-זוגה או בת-זוגה המיועדת – נשלחת להציל אותה, מנחמת אותה ו/או מסייעת לה להגיע לקתרזיס. 

 

Het (ש"ע או ת`) - הט. "הט" הוא סיפור שבמרכזו ניצבת מערכת יחסים בין שתי דמויות שאינן מאותו המין. הביטוי מגיע מהמילה "הטרוסקסואל" ומשמש בניגוד ל"ספרות סלאש" (ע"ע) ו"ג`ן" (ע"ע Gen). הט מתגוון מרומאנס תמים לארוטיקה מפורשת.

 

HP (ש"ע) – ע"ע ה"פ

 

 

L

 

LotR (ש"ע) – ראשי תיבות של Lord of the Rings, "שר הטבעות" (ראה גם: שרה"ט).

 

 

M

 

m/m, M/M (ש"ע) – (קיצור ל-Male/Male: זכר/זכר) משמש לקטלג סיפור המכיל מערכת יחסים רומנטית בין שני גברים. 

 

MPRG (ש"ע או ת`) – (מוכר גם כmpreg או Mprg. קיצור של Male Pregnancy) סיפור שבו בו דמות גברית נכנסת להיריון. הMPRG יכול להיות מרומז (לדוג`: הגיבור הוא בנם הביולוגי של שני גברים) או מפורט (לדוג`: הגיבור הוא הרמפרודיט ונכנס להיריון לאחר ששכב עם אהובו).

 

MWPP (ש"ע) – 1. ראשי תיבות שלMoony, Wormtail, Padfoot, Prongs , או בשמותיהם העבריים – ירחוני, זנב-תולע, רך-כף וקרניים. 2. לעיתים הכוונה בראשי תיבות אלו היא לתקופת זמן ספציפית בפאנדום (ע"ע): הקונדסאים בזמן לימודיהם בהוגוורטס.

 

 

N

 

NWS (Not Work Safe) ש"ע – אזהרה המופיעה טרם פתיחת פאנארט (ע"ע) בדירוג גבוה ומציעה למשתמש שלא לפתוח את הפאנארט הנדון במקום עבודתו, כיוון שאם הבוס ייכנס ויראה מה על המסך, העובד עשוי למצוא את עצמו נבוך אל מול הרמיוני העירומה.

 

  

O

 

OC (ש"ע) – Original Character, או דמות מקורית. דמות שאיננה נזכרת ביצירה המקורית: פרי דמיונו של הכותב. לעיתים, דמות הנזכרת בחטף בלבד (בשם, בקונטקסט מסוים או במראה). יכולה להיות גברית או נשית אלא אם כן מצוין אחרת (ראו OFC ו-OMC).

 

OFC (ש"ע) – Original Female Character, כלומר: דמות נשית מקורית. דמות נשית שאיננה נזכרת ביצירה המקורית: פרי דמיונו של הכותב. לעיתים, דמות נשית הנזכרת בחטף (בשם בלבד) בקאנון (ע"ע), הזוכה לחלק גדול בסיפור. לעיתים, נזכרת גם כ-OC = Original Character (ע"ע), או כדמות מקורית.

 

OMC (ש"ע) - Original Male Character, כלומר: דמות גברית מקורית. דמות גברית שאיננה נזכרת ביצירה המקורית: פרי דמיונו של הכותב. לעיתים, דמות גברית הנזכרת בחטף (בשם בלבד) בקאנון (ע"ע), הזוכה לחלק גדול בסיפור. לעיתים, נזכרת גם כ-OC = Original Character (ע"ע), או דמות מקורית.

 

Oneshot (ש"ע. בתרגום חופשי: תמונה בודדת) – פאנפיק (ע"ע) שכל עלילתו מתרחשת בפרק אחד רציף. הפיק לא חייב להתרחש באותה נקודת זמן או באותו מיקום ויכול להיות בכל אורך. התנאי היחיד הוא שכולו מתפרסם בבת אחת ולא מחולק לפרקים. רצוי לזכור שפיקים ארוכים במיוחד עדיף לחלק לפרקים כדי שיהיה קל יותר לקרוא אותם.

 

OOC (ת`) – Out of Character, בעברית: מחוץ לדמות. אפיון של דמות בפיק (ע"ע), אשר איננו הולם את האופן שבו הדמות פועלת ומתנהגת בקאנון (ע"ע). דמות האומרת או פועלת בצורה לא-אופיינית, מבלי שהכותב סיפק הסבר הגיוני (באף נקודה לאורך הסיפור) להתנהגות יוצאת הדופן. לדוגמה: סנייפ מתנהג בחביבות ומעניק נקודות לגריפינדור. קראב וגויל מפגינים חכמה יוצאת מגדר הרגיל.

יש להבדיל בין שינוי מנומק שהדמות עוברת במהלך הסיפור או אפילו בטרם התחיל, לבין יצירות שבהן הדמות נכתבת "מחדש" עם מספר תכונות שלא אפיינו אותה במקור. לא מעט יצירות עוסקות בשינוי שחל בדמות מסוימת ומלוות אותה במהלך השינוי הזה (דראקו עובר לצד האור, לדוג`). לצידם קיימים פיקים שלא טורחים להסביר או לנמק את השינוי שחל בדמות, מה שהופך הן את הפיקים הללו ואת הדמויות המככבות בהם לOOC.

 

OotP (ש"ע) – ראשי תיבות של Order of the Phoenix, "מסדר עוף החול", הספר החמישי בסדרת הארי פוטר.

 

OTP (ש"ע) - One True Pairing. בעברית: הזוג האמיתי היחיד. הזוג האמיתי שנחשב ולידי/הגיוני/מתקבל על הדעת/מעניין בפאנדום מסוים. מהזוגות הנחשבים OTP לטעמם של מעריצים רבים: קלארק/לקס ב"סמולוויל", מאלדר/סקאלי ב"תיקים באפלה", ג`ון/ארין ב"פארסקייפ".

 

 

P

 

PoA (ש"ע) – ראשי תיבות של Prisoner of Azkaban, "האסיר מאזקבאן", הספר השלישי בסדרת הארי פוטר.

 

 

PS (ש"ע) – ראשי תיבות של Philosophers` Stone, "אבן החכמים" בגרסא הבריטית, הספר הראשון בסדרת הארי פוטר (ראה גם: SS).

 

 

PWP (ש"ע) – ראשי תיבות של Porn Without Plot או Plot What Plot. בעברית: "פורנו ללא עלילה", או: "עלילה? איזו עלילה?"

המקרה הראשון (Porn Without Plot), מתייחס לפיקים המתמקדים באינטראקציה מינית כלשהי בין הדמויות, בדרך כלל מבלי להקדים לכך הסבר (היינו: מדוע שתי הדמויות נמצאים במערכת יחסים ומקיימות יחסי-מין). PWP טוב הוא כזה שבו טיבה של מערכת היחסים משתמע מתוך הפיק עצמו.

במקרה השני (Plot What Plot) מדובר בפיק נטול עלילה מוגדרת. בכך יש כדי לומר (לרוב) שהPWP נטול סיבוך של ממש ו/או כי מדובר בטקסט ארוך יחסית ללא כל התפתחויות מהותיות. הPWP הוא בדרך כלל פיק (ע"ע) קליל ופלאפי (ע"ע).

 

 

R

 

Round Robin (ש"ע) – בעברית "אדום חזה". סיפור הנכתב לא על ידי אדם אחד, אלא על ידי קבוצה. אדם אחד מתחיל וכותב את החלק הראשון, לאחר מכן הוא מעביר את הטקסט לבא בתור שכותב את החלק הבא וכן הלאה, עד שהיצירה נשלמת.

 

 

S

 

Seme (ש"ע) – הצד הדומיננטי במערכת יחסים הומוסקסואלית. מקור המילה ביפאנית. (ראה גם: Uke)

 

Ship (ש"ע) – קיצור של Relationship = מערכת יחסים. בספרות מעריצים (ע"ע) יכול להיות א) זוג בפאנדום מסוים, בין אם זוג הקיים בקאנון (סדריק/צ`ו) או שתי דמויות שהיית רוצה לראות כזוג (הארי/סנייפ). ב). כל פאנפיק המתמקד במערכת יחסים, מG ועד NC-17, בין אם הט (ע"ע) או סלאש (ע"ע). 

 

Slash (ש"ע. ת` סלאשי) – ראה סלאש.

 

Song fic (ש"ע) – בעברית: פיק שיר. סיפור, לרוב קצר (Oneshot [ע"ע]), שבו מילותיו של פזמון (song), או לפעמים שיר (poem), נכללות בגוף היצירה וקשורות במידת מה לסיפור. לדוגמה, הדמויות עשויות לבצע את הפעולות המתוארות בשיר, או לחוות את הרגשות המתוארים בשיר. המילים עשויות לשמש על מנת להעמיק את הדמויות או לבאר רגשות מורכבים. פעמים אחרות מטרתו היחידה של השיר היא להשרות על היצירה אווירה מסוימת.

 

SS (ש"ע) – ראשי תיבות של Sorcerers` Stone, "אבן החכמים" בגרסא האמריקנית, הספר הראשון בסדרת הארי פוטר (ראה גם: PS).

 

 

T

 

TBC (ש"ע) –  (ראשי תיבות של: To Be Continued. בעברית: צפו להמשך). כיתוב קטן המופיע בסופו של פרק או סיפור, המתריע כי על הקוראים לצפות להמשך.

 

 

U

 

Uke (ש"ע) – הצד הפאסיבי במערכת יחסים הומוסקסואלית. מקור המילה ביפאנית. (ראה גם: Seme)

 

U.S.T (ש"ע) – (ראשי תיבות של Unresolved Sexual Tension. בעברית: מתח מיני בלתי-ממומש). פיק שבו הדמויות מנועות, בדרך כלל מכורח נסיבות חיצוניות (מקום עבודה, מחויבות קודמת, שתיהן בנות אותו המין וכן הלאה) מלממש את הכימיה ביניהן. שיאו של פיק המקוטלג כ-UST מגיע כאשר כל המכשולים מוסרים מהדרך והדמויות מגיעות למיטה ולנחלה.

 

 

V

 

verse (ש"ע) – קיצור של המילה universe (מאנגלית: יקום/עולם). המילה "וורס", בצירוף שמו של פאנדום (ע"ע) מסוים, באה להתייחס לעולם המערכה המתואר בקאנון (ע"ע) אליו מתייחס הדובר. לדוגמה: פוטרוורס, באפיוורס וכן הלאה. 

 

 

W

 

WIP (ת`) – Work In Progress: יצירה בתהליכי כתיבה (נקרא גם פל"ג: פאנפיק לא גמור). פאנפיק (ע"ע) שכתיבתו טרם נסתיימה. ישנם המעדיפים להימנע מקריאת WIPs, מפני שתמיד קיימת האפשרות כי הסיפור לעולם לא יושלם. כמו כן אין להתעלם מהעובדה שיתכן והכותב יסיים את הסיפור ויעניק לו ליטוש סופי או אפילו ישכתב אותו, כך שהגרסא שאתה קורא עשויה שלא להיות הטובה ביותר. מצד שני, ההתקדמות של סיפור מWIP עד לגרסתו הסופית מעניינת כשלעצמה.

 

 

א

 

אזהרה (ש"ע) – אתרעה שמקובל לשים לפני היצירה על מנת לידע את הקורא הפוטנציאלי אודות אלמנטים מסוימים העשויים להיות שלא לטעמו. מוות-של-דמות; אונס; שימוש בסמים; עינויים; התעללות; מין בין קטינים; גילוי-עריות; סלאש (ע"ע); אלו הם הדברים מפניהם מקובל להתריע.

 

אנגסט (angst ש"ע. ת` אנגסטי) – אנגסט היא מילה גרמנית לפחד (fear) וחרדה (anxiety). באנגלית, היא משמשת על מנת לתאר רגשות אינטנסיביים יותר של מאבק פנימי. משמעות שונה אך דומה מיוחסת לפילוסוף הדני סורן קירקגור (1813-1855). קירקגור השתמש במונח (דנית: פחד, אימה – dread) על מנת לתאר מצב תהומי ומושרש של ייאוש וחוסר-בטחון בבן-האנוש. בעת שבעל החיים הנו תמיד בטוח במעשיו ובה בעת, תמיד נותר עבד לאינסטינקטים בהם חנן אותו האל, קירקגור האמין כי החופש שניתן למין האנושי מותיר את בן-האנוש בחשש תמידי נוכח כישלון אפשרי במילוי חובותיו כלפי אלוהים. תפיסתו של קירקגור את המונח אנגסט נחשבת לאבן-דרך באקזיסטנציאליזם של המאה ה-20.

בעת שהרגשות אותם ייחס קירקגור לאנגסט הם פחד וחשש מכישלון, השימוש המודרני של המונח הורחב על מנת לכלול תסכול הקשור בקונפליקט בין המחויבויות האקטואליות של האדם, לעצמי שלו, עקרונותיו, וסביבתו.

בפאנפיקשן, אנגסט הוא מונח כוללני הבא לתאר פיקים טעונים מקשת רחבה יחסית של ז`אנרים, מאימה ועד deathfic (ע"ע). עם זאת, בניגוד ל-darkfic (ע"ע), פיק אנגסטי איננו מתיימר להפוך את קרביו של הקורא – הן מבחינת עוצמת הרגשות, והן מבחינת התכנים ואינטנסיביות העיסוק בהם (עיסוק העשוי להיות אינטנסיבי, אך איננו בהכרח כזה). יש המגדירים אנגסט כמלודרמה.

 

אֲנִימֶה (ש"ע בקאטאקאנה: アニメ; ברומאג`י: anime) – היא אמנות הציור המונפש (אנימציה) היפנית.

האנימה מאופיין באיורים ברורים עם מאפיינים פיזיים ברורים לדמויות - עיניים גדולות, אף ופה קטנים. העלילות עוסקות בסיפורים רומנטיים, בלשיים, עתידניים. ניתן למצוא אנימה המיועדת לילדים, כמו הסדרות פוקימון ויוגי-הו הפופולריות, וגם כזו המיועדת למבוגרים, בין אם מדובר בסיפורים עלילתיים או בין אם מדובר בגרסא פורנוגרפית של אנימה, המכונה הנטאי.

מאנגה, הקומיקס היפני, דומה לאנימה במאפייניו, הן החזותיים והן המבניים והרעיוניים. סרטים רבים וסדרות רבות בסגנון האנימה החלו כחוברות מאנגה שנחלו הצלחה. לעיתים קרה תהליך הפוך: בעקבות סרט אנימה נכתבו חוברות של מאנגה.

האנימה והמאנגה זוכות לפופולריות גם מחוץ ליפן, וסדרות רבות מדובבות או מתורגמות לאנגלית כדי שיהיה ניתן להפיצן גם בארצות הברית ואירופה. בין הסדרות שזכו לפופולריות רבה נמצאות סוניק X, פוקימון, סאקורה, דרגון בול, סיילור מון והסרטים הנסיכה מונונוקי והמסע המופלא, שזכה בפרס האוסקר לסרט המצויר הטוב ביותר ל-2002, שבויים ע"י הייאו מיאזאקי שנחשב לאחד מגדולי במאי האנימה בכל הזמנים.

ישנם ז`אנרים שונים של אנימה ומאנגה: לדוגמה, מכא הוא ז`אנר עתידני שרובוטים מהווים חלק מרכזי בו ומוצגים בו הרס ורעיונות דיסטופיים קודרים; סרטיים רומנטיים - בין אם מדובר בין גבר ואישה, ובין אם מדובר בז`אנר מיוחד של אנימה העוסק באהבה בין הומוסקסואלים או לסביות; הנטאי - כאמור, אנימה ומאנגה פורנוגרפית; סרטים, תוכניות וספרים המיועדים לילדים צעירים, שעוסקים בילד או ילדה המקבל כוח מיוחד - תפקיד, או כוח על טבעי, לרוב בשילוב חיות דמיוניות מדברות, הומור סלפסטיק ואנימציה צבעונית.

נלקח מויקי. לערך בויקי. להיסטוריית הערך.

 

אפילוג (ש"ע) – טקסט הממוקם בסופה של יצירה ספרותית דרמטית. תפקידו של האפילוג הוא להביא את כל חלקי הטקסט לידי סגירה.

 

 

ב

 

בטא (beta ש"ע) – בטא הוא מישהו שמסכים לקרוא את הפאנפיק (ע"ע) שכתבת לאחרונה ונותן לך את דעתו עליו, ובנוסף, עם מעט מזל, גם הצעות לשיפור. שימוש בקורא בטא הוא הדבר הראשון שכותב יכול לעשות על מנת לשפר את הכתיבה שלו. ההצעות שקורא בטא עשוי לתת כוללות דברים פשוטים דוגמת שגיאות כתיב ודקדוק, כמו גם נושאים מורכבים יותר, דוגמת אישיות הדמויות, זרימת העלילה, וכולי.

 

בישונן (ש"ע) (美少年  בקאנג`י, נכתב כBishōnen או לעיתים Bishounen באנגלית. התרגום המילולי הוא "נער יפה") – הוא קונספט מתחום האסתטיקה היפאנית המתאר את הגבר היפה האידיאלי. הקידומת בי (-bi) מתייחסת באופן ממוקד ליופי נשי. מצד שני, bijin (ממנה נגזר bi) – מפורשת, מילולית, כ-"אדם יפה" – מתייחסת בדרך כלל לנשים יפות. הבישונן הוא בדרך כלל רזה ומעודן, לא מאוד שרירי, בעל סנטר מחודד, שיער מסוגנן ומראה אנדרוגיני או בעל סממנים נשיים ברורים.

הקונספט האסתטי של בישונן החל כאידיליה למאהב ההומוסקסואלי וככל הנראה נבע משחקנים נשיים-למראה אשר שיחקו דמויות נשיות בתיאטרון הקאבוקי. המושג משמש היום במנגה ואנימה, במיוחד מז`אנר השווג`ו, השונן-איי והיאוי. רוב הדמויות ההומוסקסואליות באנימה מקוטלגות בדרך כלל תחת "בישונן".

תורגם מויקי. לערך בויקי.

 

בעיית XY (ש"ע) – בעיית XY מתייחסת לפאנפיק לא מוצלח הכתוב בצורה כה כללית, עד שאם תשנה את שם הדמות וכמה פרטים שוליים, הדמויות הראשיות יכולות להיות כל שני אנשים. נקראת XY כיוון שהפרמטרים, כלומר הדמויות, יכולות להיות בנאדם X ובנאדם Y.

 

 

ג

 

ג`ן (ש"ע. ת` ג`ני) – ראה Gen.

 

 

 

 

מילון אלבוס – חלק II

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

2 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל מיה אחת2 אלא אם צויין אחרת