44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

בעין בוחנת

אפקט הפרפר

בשבוע שעבר זומנתי ליום מילואים, יום כזה של העשרה ,ובעיקר שמיעת סקירה על המרחב, בעיקר הצפוני  היות והוא הרלוונטי ליחידה שלנו.

סה"כ יום כזה של כייף, ללא חיילים,ללא כאב ראש, מפגש עם חברים וכי יש משהוא חשוב מזה במילואים? והמג"ד השפיץ שלנו , אפילו ערך לנו מבחן בסוף היום, לוודא שלא ביזבזנו לריק את כספו של משלם המיסים חלילה :-). (אמיתי לגמרי).

אני מודה שכאדם שחי אקטואליה, ומתענין במתרחש במרחב סביבנו ובעולם בכלל,  הרגשתי שהרבה לא חידשו לי, למרות שבסוף היום הביאו לנו מומחה לאיראן, נתן הרצאה מענינת ומרתקת,.

בסופו של יום , כאשר חשבתי על היום הזה וכל מה ששמעתי בו, היתה לי תחושה לא נוחה שאנחנו מאד שבויים בדוקטרינות, מאד נעולים, ופתאום כל החדשנות הזאת שבתחומים אחרים אנו כה מפליאים, כאשר זה מגיע לעניני בטחון,צבא, אנחנו מאבדים את היצירתיות, ובעיקר הטרידה אותי המחשבה, שאנחנו לא נותנים מספיק קרדיט לצד שכנגד, שחוקר אותנו,לומד אותנו, לומד מנסיונם של אחרים לגבינו, ואפילו לא מסוגלים לחשוב שחלק מפעילותו ועשייתו היא הטעייה,תחבולה, והולכת שולל.

ואז קורה לא פעם שהנה מתרחש  משהו, ותמיד אנחנו מופתעים, מהתעוזה,תחכום, יכולת, עומק וכו'.

בעיקר תמוה בעיניי, מי הם אלו אותם אסטרטגים מעולים, אנליסטים,  שיושבים בחדרי חדרים ומנתחים שינויים גיאופוליטים שמתרחשים בזירה הקרובה והרחוקה כאחת, לא פחות תמוה בעיניי, איך אותם אנליסטים לא מצליחים לחזות ולו תרחיש אחד במרחב שלנו, ולא זה לא שאני חושב שזה ענין קל ופשוט, אבל בכל זאת, וכל פעם מופתעים מתמורה כזו או אחרת, וחכמים רק בדיעבד.

כאשר אני  לוקח את התחושה  הלא נוחה שלי מהקיבעון המחשבתי, ומצרף אותה לחוסר ההצלחות של אותם אנליסטים שמנתחים את המרחב, אז אני מבין מדוע שוב ושוב אנחנו מופתעים, וולא מבינים למה אנחנו מופתעים, ואז זה גם העיסוק העיקרי שלנו, באותה הפתעה.

קחו את הימים האחרונים, משהוא עצום קורה ומתרחש ברגעים אלה, בכל הקשור לגזרה הסורית, וסביר להניח שהימים הקרובים עומדים להיות הימים שיכריעו את גורלה של סוריה לשנים הבאות.

בוינה מתכנסות המעצמות ועוד מספר גורמים מהאזור שבוחשים בקלחת הסורית, ומדובר בוואחד קלחת.  כי יש כאן גורמים שונים ומשונים ,שכל אחד מושך לכיוונו שלו, וניגודי אינטרסים על גבול ההזייה והאבסורד, ולמרות המצב ההזוי הזה, נוצר מצב הזוי בו מנסים למצוא פתרון לענין הסורי, שישרת את כל הבוחשים בקדירה, חוץ מ......? הסורים עצמם כמובן.

סעודיה והמפרציות תומכים במורדים ומחמשים אותם, איראן תומכת במשטר שנלחם נגד המורדים , דעאש נלחם במשטר ובמורדים, טורקיה נגד המשטר וורוצה להביא להפלתו ותומכת בקריצה בדעאש שחלק ממאבקם מופנה לכורדים שהם שנואי נפשם של הטורקים, הרוסים רוצים להוכיח שבניגוד לאמריקאים הם נאמנים לידידיהם, ואחרי שנים של משלוחי נשק הם החליטו להכנס ולהשתתף במערכה באופן פעיל, אעלק נגד דעאש, מרבית התקפותיהם הם כנגד צבא המורדים, שהוא בכלל נתמך ע"י הסעודים,בתווך נמצאים יחידות של החיזבאללה שבמצוות הפטרון האיראני נלחמים לצד המשטר, ויש את הכורדים שעבורם זו ההזדמנות להלחם על אזורי השליטה שלהם ולזכות בסופו של יום לאוטונומיה כורדית בצפונה של המדינה, מה שגורם לנדודי שינה אצל הטורקים, אותם כורדים שמשתפים פעולה עם האמריקאים במאבק עם דעאש הן בעיראק והן בסוריה.

עכשיו נוצר חלון הזדמנויות קצר ביותר, בה לכולם יש אינטרס למשוך את ידם מהקלחת הסורית,  רגע לפני שרגליהם ישקעו עמוק עמוק בביצה זו, כמו שארע באפגניסטן הן לאמריקאים והן לרוסים וכו'.

הרוסים מעונינים רק בדבר אחד, לשמר את הבסיס הימי שלי בטארטוס, לדאוג שכן אסד לא אסד בסיס זה ישאר שלהם , ובעיקר להוכיח לעולם שני דברים, שנפילת משטר עריץ כזה או אחר אינה תמיד הפתרון הטוב והנכון, כמו לדוגמא לוב,עיראק, והדבר השני שהם מעונינים להוכיח, שהם לעולם לא נוטשים חבר בשעת מצוקה, כפי שעשו האמריקאים למובארק במצרים.

הטורקים מתעבים את אסד בלב ובנפש,ומייחלים לנפילתו מרגע פרוץ המשבר בסוריה, והיום הם מבינים שאחרי האוטונומיה הכורדית בעיראק, תתווסף אוטונומיה כורדית בסוריה, שיחד יהוו בסיס כוח עצום למיעוט הכורדי בטורקיה עצמה שיערערו את המשטר שם, ועכשיו נוסף להם צבא דעאש שאיתו הם פתחו חשבון לאור אפשרת השימוש בבסיסיהם לתקיפת ארגון זה.

האיראנים רוצים דריסת רגל בסוריה, להרחיב את ההגמוניה שלהם במרחב, אחרי שהפכו את עיראק לחצי מדינת חסות שלהם, דרכם את ישתמשו בפרוזדור לסוריה וממנה לבת החסות שלהם החיזבאללה שבלבנון,  שאותו יוכלו להפעיל בשעת הצורך וביום פקודה כנגד ישראל, אם זו תעיז לתקוף באיראן או לפעול נגד מתקני הגרעין שלה ביום מן הימים.

האמריקאים שהפכו להיות מהאימפריה הבלעדית באזור, לדבר הכי פחות רלונטי שקיים במרחב, שפתאום מצאו שותף פעיל לפתרון בעיותיהם במרחב בדמותה של איראן, שזו מוכנה לשתף פעולה במשחק הזה למען עצימת עין אמריקאית בנושא הגרעין האיראני, ורק כניסתה הפעילה של רוסיה לזירה, הצליחה לדגדג את האמריקאים שפתאום עושים קולות ושרירים כדי לא להיראות עוד יותר עלובים ופתאטים ממה שהם כבר .

הסעודים שכבר שפכו הון עתק עבור נפילתו של אסד , שנחשב בעינהם כרוצח המונים שלא ראוי להישאר בשלטון, ובעיקר מבוהלים מן האפשרות שאוייבתם בנפש הופכת להיות מעצמה אזורית שעל פיה ישק דבר, ואיתה היא נלחמת על התפקיד כמעצמה אזורית במרחב, שמול אחת מגרורותיה  כבר מנהלת קרבות הגמוניה בתימן .

הכורדים שכרגע נראים המרויחים הגדולים ממה שמתחולל כאן בשנים האחרונות, מה שעלול להיות כחרב פיפיות עבורם, כי ככל שהם יתעצמו יותר ויתחזקו יותר, כך תראה בהם טורקיה כאיום, אותה טורקיה שתמצא אלף סיבות לקום ולהתפוצץ על הכורדים עוד בשלב ההתחלתי לפני שיהיה מאוחר מידי.

כך נוצר מצב הזוי ולא נורמלי באזור.

סעודיה בעלת הברית של  ארה"ב,  שזו משתפת פעולה עם איראן אויבתה בנפש של סעודיה כנגד דעאש.

טורקיה אוייבתה של סוריה תומכת במורדים ומסייעת להם במלחמתם נגד המשטר, שמשתפים פעולה עם הכורדים שנואי נפשם של הטורקים.

ארה"ב תומכת בסעודיה שתומכת במורדים שנלחמים כנגד המילציות של האיראנים איתם משתפת ארה"ב פעולה כנגד דעאש.

רוסיה תומכת במשטר שנלחם במורדים שנתמכים ע"י הסעודים והאמריקאים שיחד משתפים פעולה במלחמה בדעאש.

מבולבלים?  איך לא.

איך משתחררים מהפלונטר? 

נותנים לאסד אזור אוטונומי בצפון מערב סוריה, שכולל את רצועת החוף בין לבנון לטורקיה, כאשר משאירים רצועה קטנה לסוריה החדשה שגם תזכה למוצא לים התיכון, וגם תהווה חיץ בין האוטונומיה האסדית עלוואית לטורקיה. רוסיה גם תמשיך להנות מהנמל שלה בטארטוס, גם תיראה כמי שלא הפקירה את ידידיה ,וכך תוכל למשוך את ידה מהקלחת הסורית, ולהמנע מעימותים מיותרים עם העולם הסוני שכרגע מאשים אותה בשיתוף פעולה, ברצח העם שמתרחש ע"י צבא אסד.

נותנים אוטונומיה לכורדים בצפון מזרח המדינה, פרס ניחומים על עזרתם לאמריקאים במלחמתם בדעאש, ומונעים מרחץ דמים והתנכלות לקבוצה אתנית זו.

ומקימים את סוריה החדשה ללא שתי האוטונומיות הללו, אחת לכורדים,ושנייה לעלוואיים.

האיראנים והרוסים, ימשיכו להנות מחבל ארץ בסוריה שישתף איתם פעולה. האיראנים ממילא ימשיכו לבחוש בקלחת הסורית מהצד , הלוא כל זמן שהשחקן החדש בזירה בדמותו של דעאש קיים, הוא תמיד ישאיר לה עילא לבחוש שם.

האמריקאים ממילא כבר עם רגל וחצי בחוץ, ועבורם יציאת הצבא הרוסי מרוב חלקי סוריה יהווה נצחון.

הסעודים יהיו הזוכים הגדולים לכאורה, למרות שמחצית מהשטח מצוי בידי דעאש , אבל עבורם העיקר שאיראן לא במשחק.

והסורים המסכנים ימשיכו להקיז את דמם במלחמה בין כוחות דעאש למורדים, פעם ידו של זה תהיה על העליונה ופעם האחרת, כל זמן שאלו ילחמו באלו, העלוואים והכורדים יוכלו להמשיך בשיגרת חייהם, והיחידים שישלמו את המחיר יהיה העם הסורי, ויבשת אירופה שתמשיך לספוג את הבריחה ההמונית של פליטים סורים לשטחה, מה שימשיך לערער את היציבות האירופית , כאשר כל זמן זה תצפה רוסיה בהנאה איך האיחוד האירופי מתחיל להתפרק לגורמים בזכות אותה בעייה סורית זניחה ושולית לכאורה, משהוא שמזכיר במשהוא את אפקט הפרפר.

 

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל kalligula אלא אם צויין אחרת