00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אלהים! מה לעשות?

תגובה לעצומה שפורסמה בעיתוני סוף השבוע כנגד היהודים העולים להר הבית

עיתוני סוף השבוע הופיעה מודעה עם עצומה עליה חתומים אנשי רוח מסוגים שונים (רבנים ומורים רוחנים שאינם דתיים). קשה היה לי להשאר אדיש למודעה מפני שחתומים עליה מספר אנשים שתמיד היתה לי הערכה כלפי העמדות שהם מביעים (גם כאשר לא הסכמתי). הנחתי שהם מביעים עמדות בנושאים שהם טרחו ללמוד את פרטיהם. התגובה הראשונית שעלתה בי כשקראתי את העצומה היתה שמדובר ב"חמורים קופצים בראש". כאב לי לראות רשימה של אנשי רוח רצינים חתומים על עצומה כזו כאשר ידיעתם בנושא ניזונה רק מחלקי כותרות בעיתונות.
העצומה רומזת בין השורות שהציבור הדתי שעולה כיום להר הבית מפר את הסטטוס קוו ורוצה לבנות את בית המקדש מתוך שפיכות דמים. כך גם משתמע שהעליה להר הבית של אותו ציבור היא זו שהובילה את הפלגים הקיצוניים האסלמים לפתוח בגל הטרור הנוכחי.

ראשית, חשוב לציין את העובדה שיהודים דתיים עולים להר הבית מאז שנת 1967 ועד ימינו (למעט השנים 2000-2003 שבו ההר היה סגור לתיירים). הסטטוס קוו מאז 67 השתנה כל הזמן, וממשיך להשתנות לרעת היהודים. מה שנאסר על היהודים (וגם תיירים אחרים שאינם מוסלמים) הוא תפילה וטקסים דתיים מופגנים. קשה לשים את הגבול מה היא תפילה מופגנת אבל כל יהודי שעולה להר הבית מסיבות רוחניות מצליח למצוא דרך זו או אחרת להתפלל, להתבונן או פשוט לבטא את הקשר שלו למקום הקדוש ביותר (ויש שיאמרו המקום הקדוש היחיד) לעם ישראל.
הטריגר לגל הטרור הנוכחי לא היה קיומה של תפילה או ביקור של מן דהוא זה או אחר בהר הבית, אלא החלטתו של השר לבטחון פנים, גלעד ארדן, למנוע מתנועות המוראביטון להכנס להר הבית ולהתעמת עם היהודים הדתיים שעולים למתחם. היה זה דבר מתבקש מאליו שהיה צריך להעשות כבר לפני שלוש שנים מאז החלה תופעת המוראביטון, שהחלה והחמירה עם הזמן, עד למצב שכבר הדברים גלשו לאלימות. מי שלא יודע על מה אני מדבר שיחפש בגוגל "מוראביטון – הר הבית". מכל מקום, פירושו של דבר שישראל נסתה להחזיר את הסטטוס קוו למה שהיה לפני שלוש שנים על ידי מניעת הפגנות והתקהלויות בלתי חוקיות של המוראביטון במטרה למנוע אלימות. זה מה שהצית את גל הטרור, ולא שינוי בסטטוס קוו לטובת עם ישראל.

דבר נוסף, רובו המכריע של הציבור הדתי העולה להר הבית כיום גם הוא מאמין שבית המקדש יבנה רק מתוך מציאות של שלום, ורובם גם מאמינים שאין זו העת להקים את הבית המקדש (מסיבות רוחניות). גם יהודה גליק שמוביל את התגברות גל העליה להר הבית בציבור הדתי התבטא באופן דומה מספר פעמים. אבל גם מי שכן מעוניין לבנות את בית המקדש בימינו, אינו עושה זאת על ידי פעולות פרובוקטיוביות, אלימות או בלתי חוקיות. כמו כן, לא ניתן לצאת נגדו בטענה שדרכו נוגדת את רוח היהדות, שכן אין ביהדות מקור הלכתי אחד שתולה את בניית בית המקדש במצב רוחני מסויים של העם. ההיפך הוא הנכון, אם יש מקורות הלכתיים שמתייחסים לנושא, אז הם לא אוסרים אלא מצווים לעשות זאת בכל עת. אני אישית מסכים שהדבר תלוי במצב הרוחני של העם ובמצב הפוליטי, אבל גם בשינוי עמוק שיהדות וההלכה צריכים לעבור. בכל מקרה זהו תהליך הדרגתי שעשוי להמשך דורות.

חותמי העצומה טוענים שאפילו דוד המלך נתבע לרסן את שאיפתו לבניין בית המקדש בגלל שבתקופתו עדיין היתה מציאות של שפיכת דמים, אך העובדה היא שעל פי המקרא דוד המלך לא ישב בחיבוק ידיים אלא עשה כל מה שביכולתו להכין את התשתיות לבניית המקדש, כולל רכישת ההר מיד נוכרים וחציבת התשתיות בהר לצורך כך.

מלבד הטעויות שנובעת מאי הכרת העובדות, החותמים מבטאים עמדה פוליטית שמאלנית רווחת ולגיטימית, שממנה לא הופתעתי. עמדה זו במילים אחרות טוענת שעלינו להמנע מפעולות שעלולות להרגיז את אויבנו כי זה יכול לגרום לשפיכות דמים ולסכן אותנו. אף פעם לא הבנתי את העמדה הזו שנוקטים בה יהודים שגרים בארץ ישראל (בגלות אני יכול להבין אותה). הרי לפי עקרון זה הקמת מדינת ישראל היתה שגיאה, שכן זהו מעשה פרובוקטיבי שמרגיז את הערבים ומביא לשפיכות דמים. האם הם הרהרו באפשרות שאולי ההיפך הוא זה שמביא לשפיכות דמים? כלומר, שכל כניעה וויתור לאויבנו בעקבות פעולות אלימות או איומים לאלימות, הם אלו שבראיה הכוללת מגבירים את שפיכות הדמים.

---------------------------------------------------------------------------------------------------
בתמונה למטה, עליה להר הבית שקיימתי לפני מספר שנים עם קבוצת "אור לירושלים", קבוצה של אנשי שלום רוחניים שחיפשו להוסיף אור לירושלים על ידי קיום עליה מדיטטיבית להר הבית. בתמונה ניתן לראות חלק מחברי הקבוצה יושבים על רצפת כיפת השלשלת הסמוכה לכיפת הסלע ומקיימים שיח עם הנשים הערביות במקום תוך כדי חיבוקים ונשיקות בין נשות הקבוצה לנשים המוסלמיות. איש הוואקף בסביבה לא אהב זאת ובייחוד את העובדה שאחד מחברי הקבוצה חבש כיפה, ובסופו של דבר גורשנו מהמקום.

null

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

סקרים
תוצאות הצבעה חזרה לסקר
3
סקר זה פתוח למשתמשים רשומים בלבד. לכניסה או הרשמה- לחץ כאן
עליך לבחור תשובה
תשובה אחוזי הצבעה
אין מטרה אחת עליונה - .. 12%
אין מטרה רצינית לפעולו.. 2%
להגיע לזהות עם האלהים .. 12%
להיות מאושר 26%
להשיג כמה שיותר כסף 3%
להשתחרר מן הסבל / פשוט.. 8%
למצוא אהבה 7%
לעזור כמה שיותר לזולת 2%
לעזור כמה שיותר למדינה.. 1%
לעשות את רצון האלהים 22%
סה"כ מצביעים0
סקר למשתמשים רשומים בלבד
הצבעת כבר
הצבעת כבר
מבחר הופעות בתקשורת
אשכולות בפורומים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל zachiz אלא אם צויין אחרת