11
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אמנון שמוש

על התהילה

התהילה משכרת. נגעת בתהילה והשיכרון משתלט על הכישרון ומסיט אותך  מן הדרך שהובילה אותך אל התהילה. דרכו של שיכרון היא שאדם אומר לעצמו, "לי זה לא יקרה. אני אדע לעצור." ולא היא. כוסית היין הראשונה אכן טעימה, והשנייה אפילו עוד יותר. אבל התהילה, בדיוק כמו האלכוהול,  משתלטת על ההגיון ומובילה אותך לדרכים מסוכנות. השיכור אינו יכול להפסיק לשתות. ההחלטה יצאה מידיו והשתלטה על עתידו. קשה מאוד לעמוד בפני שיכרון התהילה. בעיקר בימינו אלה  שהתהילה זוכה לסיקור נרחב ומופרז באמצעי התקשורת הרבים והמתרבים.

התהילה משקרת. היא מתיזה ניצוצות ורמזים לאפשרויות, שקיומם אינו ריאלי. היא מופצת בכמויות כאלה ובקלות ראש כזאת שרבים מגיעים לאותה משבצת חלומית וקטנה, והנפילה ממנה, בגלל צמצום המקום, היא קשה ומכאיבה ומתסכלת. ובעיקר עוצרת בעד הכישרון המצפה לעוד ועוד.

התהילה נתפסת לרוב כפירסום וכידוענות. מפורסמים רבים וידוענים רבים, מוכרים לציבור הרחב, שלא לומר לכל העם, לא מצד התהילה, אלא מעברה השני. ראשי משפחות הפשע, מנהיגים שסרחו ונכלאו, רוצח ראש ממשלה, עוברי עבירות מין ופרסומאים, ידועים בשמם, בעושרם ובמעלליהם, מן הצד ההפוך לתהילה. אמצעי התקשורת חוטאים לפעמים בעירבוב אלה באלה. וילדים ובוגרים תמימים מבלבלים על נקלה, בין הסֶלֶבּ לבין הפושע המפורסם, בין מי שזכה ונגע בתהילה. מה גם שהמעבר מסוג אל סוג, הולך ונעשה שכיח. מפורסמים שהגיעו לדרגות הגבוהות ביותר במנהיגות ובשלטון, ברבנות, במערכת המשפט, במשטרה ובצבא, נפלו ברעש גדול מן התהילה אל שפל המדרגה. מאיגרא רמא לבירא עמיקתא.

לעג הגורל הוא שמי שהגיע לתהילה של ממש ונפל אל העולם התחתון של שחיתות ופשע, פרסומו עולה על נקיי התהילה.

התהילה, כאמור, משקרת. מבטיחה ניסים ונפלאות. חודרת לחלומות הלילה ויוצרת חלומות בהקיץ. דרושים כוחות נפש אדירים לעמוד בפניה ולומר לה ולעצמך :" תודה. עד כאן! אני גאה בך ואת גאה בי, אבל לא אתן לך להשתלט עליי."

התהילה יכולה לתת רגעים רגועים של אושר. אך מי שמבלבל בין שני המושגים יבין, עד מהרה, שהאכזבות באות בצרורות.

פגשתי והכרתי בחיי אמנים ויוצרים גדולים, אפופי תהילה ואומללים עד מאוד. מבקשים את נפשם למות. רודפים אחרי כל פיסת עיתון שתזכיר את שמם, אפילו במדורי הרכילות. ובודדים במיטתם וליד השולחן, עם שרידי ארוחה יקרה, שנתקעה בגרון.

האמנם התהילה החולפת גורמת לאומללות, או שמא האומללות תורמת להבזקי יצירה המולידים את התהילה.

אדם שזכה לתהילה, פעם ופעמיים או יותר בחייו, מעורר בחברה שסביבו ובחברה בכלל, מעט כבוד ומעט הוקרה והרבה הרבה קנאה. בעיקר מצד עמיתיו. אם זה בספרות ואם זה בספורט או באמנות. התהילה הפוליטית היא מזן אחר. כל ממזר מלך. כמה שאתה יותר ממזר בפוליטיקה, ככל שדלתך פתוחה ודעתך נעולה, אתה זוכה לתהילה, לא רק בירושלים, אלא בכל הארץ. גם אם כולם יודעים ואומרים שאתה שקרן ונהנתן ומסוכן – זה אינו גורע מן התהילה.

ההיבריס הוא אותה אש שרבים וטובים אינם מצליחים לעצור בעדה, לאחר שהתהילה הציתה אותה כדי להאיר. דרכה של אש, שהיא מתפשטת, כדרכה של כל שחקנית שזכתה לתהילה. אש התהילה מאירה את מעשיך הטובים והמועילים, אך גם מעוררת את יצר הרע ועלולה לסיים את התהליך בטרגדיה אישית או ציבורית.

זקני הדור מאמינים שהתהילה תשמר את זיכרונם, על מעלליהם, הצלחותיהם או יצירותיהם, לדורות הבאים. זה קורה. לעיתים רחוקות. נער הייתי גם זקנתי וראיתי כל כך הרבה גיבורי תהילה, מכל התחומים, נמחקים מזיכרון הציבור.

מנהיגים רבים, בהיסטוריה ובאקטואליה, נאבקים כל חייהם על תהילת עולם בספרי ההיסטוריה. הם מסוגלים לסכן את עמם ואת ארצם, כדי להגיע אליה. כמה מעטים האנשים שזכו לתהילת עולם. וכמה מגוונת קשת עשייתם.

גיבורי התהילה במלחמות, מוכנים לשלם בחייהם עבור התהילה. מבהיל לחשוב שיש אנשים בדרגות גבוהות שמצפים למלחמה, שממנה ניתן לקצור תהילה. מצפים למלחמה ומציתים אותה כדי לזכות בתהילה.

הצלחה עוברת בירושה. תהילה אינה עוברת בירושה. קחו לדוגמא את צאצאיו של הרצל. צאצאיו כולם התנצרו, השתגעו והתאבדו. זה לא פגם כהוא זה בתהילתו הנצחית. דוגמא קיצונית אבל לא יחידה. הרצון והמאמץ לגעת בתהילה, יכול לעבור בירושה.

יש המנסים לעשות מן התהילה קריירה, סולם לעלות בו אל פסגת הבדידות.

אגב, שמתם לב כמה אנחנו ממעטים להשתמש במילה תהילה.

 

*פורסם ב"מעריב המוסף" בתאריך 11.9.2015

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אמנון שמוש אלא אם צויין אחרת