44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הסקירות של גלי

המלצות וביקורות ספרים של קרולין (גלי) וילדיה!

ילדי עץ הסיגלון/ סהאר דליג'אניילדי עץ הסיגלון - סהאר דליג'אני - אתר נוריתה"ילדי עץ הסיגלון הם ילדי המהפכה באיראן: ילדים שנולדו בסוף שנות השבעים ותחילת השמונים באיראן, במהלך ואחרי המהפכה כנגד השאה. סהאר דליג'אני היא ילדה כזו: היא נולדה מאחורי סורג ובריח להורים שהתנגדו למשטר השאה ונכלאו על התנגדותם גם למשטר המוסלמי שבא אחריו. כמו הרבה מבני דורה היא גודלה על-ידי סבים ודודים ולא על-ידי הוריה.ספר הביכורים שלה ילדי עץ הסיגלון מספר את סיפור הדור שלה ושל הוריה – איראנים חילוניים, ליברליים, שמאלנים - מסוף המהפכה ועד היום. בשבעה סיפורים קצרים שמתקבצים לרומן היא מלווה משפחה אחת שחייה שאובים מסיפור משפחתה, אך זו אינה אוטוביוגרפיה. הסיפור הראשון שכתבה מספר את סיפור מחרוזת גרעיני התמרים שאביה הכין לה בכלא כשנולדה. המחרוזת הזו שמורה אצלה עד היום."


 

"ילדי עץ הסיגלון" הינו כינוים של אותם ילדים שנולדו בצל המהפכה כנגד השאח (בסוף שנות ה-70 וה-80 באיראן) ולא הצליחו להתנער מהשפעתה.  במהלך חייהם נקרעה מדינתם במהפכה כושלת נוספת וחייהם מתוארים כמאבק הישרדות אחד ממושך. הספר מחולק לשני חלקים. החלק הראשון והמוצלח יותר בעיני מספר על ילדותם. החלק השני החיוור קמעה עוקב אחר הילדים בבגרותם ומספר על השפעות שתי המהפכות על חייהם. הסיפור אומנם אינו אוטוביוגרפי, אך חלקים נרחבים ממנו שאובים מסיפור חייה המרתק של הסופרת.

הספר נפתח בסצנה קורעת ללב בה כורעת אסירה פוליטית ללדת בית הכלא אווין בטהראן. הסופרת נוגעת ברפרוף בחיי הכלא האומללים ובגורל אסיר פוליטי זה או אחר. הסיפור מגולל את סיפורם של מספר ילדים שהוריהם שילמו מחיר כבד בשל פעילותם כנגד המשטר המדכא וחלקם אף הוצאו להורג. הספר פותח צוהר לאיראן ופורש את השינויים לרעה שחלו באיראן, את האווירה הרוויה פחד של תושביה, את ההסלמה ורצונם הנואש של תושביה בחירות. תוצאות המהפכות לא היו אלו שציפו להן המורדים ואכזבתם וייאושם בולט לעין. אהבתה של הסופרת למולדתה ניכרת בכל מילה ומילה וכן תקוותה לעתיד טוב יותר לארצה.

הספר מרתק לקריאה, בייחוד בהיותו מבוסס על סיפור אישי. צילו של עץ הסיגלון עובר כחוט השני לאורך כל הספר. אווירת הפחד וטרור משורטטת היטב ולא יכולתי שלא לרחם על התושבים ולהריע למורדים על אומץ ליבם במאבקם כנגד השלטון המדכא והאכזרי.  החלק הראשון כאמור היה מעניין ביותר, אך החלק השני קצת חרק ולא המריא. מצאתי אותו לא עקיב ואין ממש חוט מקשר בין הסיפורים שבו. לא עזר שהופיעו בחלק השני דמויות חדשות שלא הוזכרו בראשון וגם הזגזוג בין זמנים קצת בילבל. הסופרת ניסתה ליצור הקבלה בין  שתי המהפכות, אך הנסיון לא בדיוק צלח בידה. עדיין, אני ממליצה על הספר ולו רק בשל המסר החשוב שבו וההיסטוריה המרתקת שהוא פורש לפני קוראו.

בשורה התחתונה: ערך החופש!

על הסופרת:


סהאר דליג'אני חיה היום באיטליה, אך היא מרבה לבקר באיראן בכלל ואת משפחה בטהרן עיר הולדתה בפרט. 

סהר מבקשת לספר את הסיפור על האיראנים שטרם סופר, ולשבור את המיתוס בעולם המערבי על איראן. ראשית להבהיר שהמהפכה לא הייתה אסלאמית, אלא מהפכה עממית לחופש ושחרור משלטון כמעט מלוכני, מהפכה שהאסלאמיסטים השתלטו עליה, ולספר את סיפורם של האיראנים החילוניים, שלחמו להוריד את השאה מהשלטון בתקווה להקים באיראן רפובליקה מודרנית מערבית, ובמקום זאת התעוררו למדינה אסלאמית קיצונית ואלימה. השלטון המוסלמי החדש כלא את מתנגדיו בהמוניהם – בהם הוריה של סהר, והוציא להורג אלפי אסירים שמספרם לא ידוע (3000-12000), בהם האח הצעיר של אביה.בספר היא מתארת גם את איראן המודרנית ואת ההתקוממות שפרצה ב-2009 לאור תוצאות הבחירות. 

ילדי עץ הסיגלון/ סהאר דליג'אני
Children of the Jacaranda Tree/ Sahar Delijani
הוצאת כנרת, זמורה
2015, 255 עמ'

 


 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

4 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל גלי1היחידה אלא אם צויין אחרת