פסטיבל אבק כוכבים יצא לדרך בשנת 2015 באשרם במדבר שבשיטים שבנגב.
האווירה היתה קסומה!
הבחירה באשרם במדבר שנמצא בלב הנגב התבררה כמושלמת. כמעט ללא שום זיהום אור ראינו בצורה נפלאה שמיים זרועי כוכבים, ראינו למה הגלקסייה שלנו נקראת שביל החלב וכמובן מטאורים רבים שנשרפו באטמוספירה ועשו מופע זיקוקים מרהיב לכבודנו. קריאות ה-וואו! קטעו את ההסברים שלי ושל פרופסור עילם גרוס בכל פעם מחדש, ולא בגלל ההסברים שלנו..

השילוב הזה של מדע, מוסיקת חלל, מטאורים, פילוסופיה, מדבר רחב ידייים וכוכבים עבד בצורה מדהימה.
אני חושב שכל אחד ואחת מבאי הפסטיבל נתפסו בקסם ובנשגבות. לי למשל נחרט רגע בו אני שוכב על הגב אחרי ההרצאה שלי תחת כיפת השמיים, סביב אחת בלילה, מסביר לכמה אנשים על צורת היקום שלנו ומעלי הגלקסיה מאירה ולפתע מטאור גדול וצהוב חותך לאיטו את השמיים. איזה מראה מרהיב ואיזה שילוב עוצמתי! אין כמו ללמוד על הטבע והאינסוף ולראות אותם נפרשים מולך.
חווייה עוצמתית ומרהיבה!
 
לפני כמה שנים ראיתי בסדרת מדע פופולרי על היקום את המנחה מדבר באמצע מדבר ומאחוריו מוקרן משהו על מסך גדול. באותו הרגע החלטתי שגם אני רוצה לעשות משהו דומה. הרעיון הפך למציאות, בזכות צוות אשרם במדבר, בלילה השני של הפסטיבל הנוכחי כאשר פרופסור עילם גרוס ואני נתנו הרצאות תחת כיפת הכוכבים. סביבנו המדבר, מעלינו הגלקסיה והמטאורים ומאחורינו מסך גדול ורמקולים. עילם נתן הרצאה מצויינת על המפץ הגדול והיווצרות היקום ואני הוצאתי את כולם למסע לקצוות היקום הנראה. השילוב עבד מצויין! שנינו אוהבים לשלב מוסיקה מתאימה וכך קרה שבשתי ההרצאות היו בנוסף להסברים ולסרטונים גם מוסיקת space rock איכותית של להקת פינק פלויד ודיויד בואי. בהרצאה שלי שילבתי תצפיות חיות על כוכבים, על גלקסיית שביל החלב ועל גלקסיית אנדרומדה בשמיים שמעלינו עם סרטונים שעושים זום לתוך הגלקסיות והכוכבים הללו. לפי התגובות שקיבלתי אחרי ההרצאה, נראה שהחווייה הזו הותירה את הקהל קסום ומרותק.
להשלמת החוויה ערכנו במהלך הפסטיבל סדנאות רבות. צוות המנחים היה מקצועי ומרתק והעביר סדנאות ודיונים ללא מצגות באופן מושלם. החל מנושאים מדעיים כמו אבולוציות אפשריות על פלנטות רחוקות והמדע מאחורי האהבה דרך הקשר בין מתמטיקה לאומנות ועד לחיפוש הפילוסופי שלנו לאורך ההיסטוריה אחרי תשובה לשאלה מהי משמעות החיים. סדנה מאד מיוחדת היתה סדנה של הכנת טילים מבקבוקי קולה ושיגורם במדבר הפתוח. התוצאות לפניכם:

 
 
אנחנו כל כך רגילים לחדשות רעות ולהתמקד בשלילי עד ששוכחים את החשיבות של הבחירה להתמקד בחיובי ובמעצים. חשוב מאד להשקיע את הכוחות שלנו בחוויות מעוררות ומרוממות נפש שמזכירות לנו את הטוב שבחיינו. כל כך חשוב לדעת לצאת מחיי היום יום ולהתחבר לדברים הגדולים והעוצמתיים, לפנות את הזמן לחוויות חזקות שגורמות לנו להיזכר ביכולות שלנו ובפרספקטיבה. להיזכר בכיף שבחיים, במה חשוב באמת ומה אמור להתגמד. הרי כדאי להשקיע את האנרגיה המוגבלת שלנו בדברים החשובים ומה יותר חשוב מלחוות חוויות שממלאות אותנו משמעות, שמזכירות לנו עד כמה החיים מרתקים ועד כמה אנחנו והטבע עוצמתיים? אלו החוויות ההרפתקניות, הייחודיות שאסור לשכוח לחוות לצד חוויות היום יום. אומנם צריך להשקיע עבורן, אך בסופו של דבר הן ממלאות אותנו ביותר אנרגיה מאשר היתה לנו בהתחלה. בלעדיהן החיים הופכים למשמימים, פאסימיים חסרי צבע ועניין.
מי שעדיין לא חווה שום מטר מטאורים ולא היה בשילוב שיש בפסטיבל אבק כוכבים, חייב לעשות לעצמו טובה ולבוא בשנה הבאה. לא סתם סיסמת הפסטיבל היא "לגעת בעוצמה של הטבע".
האנשים שבאו היו מדהימים. הפסטיבל הביא אליו חבר'ה שאוהבים את השילוב של מדע, אומנות, פילוסופיה וכוכבים. הם באו לכל הסדנאות, היו פעילים, שאלו שאלות ונראה שנהנו מאד.
אני מקווה שהמסורת הזו של חג המדע והמטאורים תימשך ותגדל שנה אחרי שנה.
חג המדע והמטאורים הראשון נגמר וכעת הפנים לפסטיבל אבק כוכבים
2016

אחד המצבים המשעשעים בפסטיבל היה לקראת סופו כאשר הקהל שנשאר שיכנע אותי לקיים את שיחת סיכום הפסטיבל בבריכה!
 
 
אי אפשר היה להרים את הפסטיבל ללא כל המרצים המעולים שבאו בהתנדבות ונתנו מעצמם והעבירו פעילויות מצויינות!
תודה ל Moti Fridman Erez Garty, Liat Yakir, Eilam Gross, Yoav Landsman, Alon Nissan-Cohen, Alon Shaham, Tami Yaguri, אלי מילר ותודה לתמוז עופר על העזרה בהפקה וכמובן תודה לצוות אשרם במדבר Desert Ashram Bamidbar
שסיפקו את כל הבסיס לפסטיבל בצורה מקצועית. ארוחות משובחות, מתחם תצפיות, מסך וסאונד באמצע המדבר, בריכה יפה ומתחם נקי ומסודר.
תודה ל Evgeni Ro Eti Ben Simon על התמונות ותודה גדולה ל Julie Jaffe על העזרה בהפצת האירוע. 
כעת הגיע הזמן לשמוע את תגובות המשתתפים בפסטיבל:
ד"ר ארז גרטי שהנחה את הסדנה אבולוציה בפלנטות רחוקות, רשם:
"השבוע ניתנה לי הזכות להשתתף בפסטיבל אבק כוכבים ב אשרם במדבר Desert Ashram Bamidbar. היה מדהים, גם התוכן וגם האווירה. Nir Lahav הצליח לקבץ מרצים מעולים שהעבירו תוכן מדעי בצורה חוויתית ללא מצגת וללא אינטרנט. היה מעגל אהבה (אפלטונית) בהרצאה של Liat Yakir שיגרנו טילי מים עם Moti Fridman, למדנו להטיל ספק עם Alon Shaham שמענו הרצאות מרתקות של Eilam Gross ושל ניר להב תחת כיפת השמים באמצע המדבר, שמענו על משימות חקר מערכת השמש מYoav Landsman ואפילו ראינו איך אפשר להפוך את משוואת שטח משולש לנושא מעניין ומרגש עם אלון. השמים המדבריים ספקו ברקע מופע משגע שגרם לנו לראות כמה קטנים ואפסיים אנחנו לעומת היקום. היה מעולה, ובלי ספק אסע גם שנה הבאה."
ד"ר ליאת יקיר שהעבירה את סדנת המדע של האהבה הוסיפה, "היה מדהים מדהים שילוב מושלם בין מזרח למערב . קשה לחזור לשגרה ונתראה בשנה הבאה. תודה לכולם!!"
הנה עוד תגובות:
"אכן היה שילוב מעולה של מדע ואווירת המדבר. נהננו מכל רגע. תודה לכל העושים במלאכה."
"היה משהו מיוחד מקצועי ומלא באנרגיות חיוביות, מחכה בהתרגשות ל 2016"
"היה נהדר, השילוב של שמי כוכבים לאינסוף, מטר כוכבים נופלים, הרצאות מרתקות ואנשים מעניינים לא פחות והשלווה של המדבר והאשרם.
תודה!"
"היה אירוע נהדר, חוויה נפלאה. תודה ניר, אתי וכולם!"
"Nir Lahav היה ממש נפלא! תודה רבה לך ולכל העושים במלאכה. נהננו והחכמנו."
 
ובנימה יותר אישית, התודה הגדולה ביותר שלי היא לזוגתי, אהובתי הגדולה, אתוש שהיתה צריכה לשמוע את כל בעיות ההפקה, לצלם, לעזור, להיתלש מענייניה ולראות אותי עסוק מדי, יותר מדי זמן. בלעדיך לא היה לי את הכוחות לעשות את כל מה שאני עושה.