00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

פ.י.מ.פ.

גרעינים אאוט, פיסטוקים אין

אין לי הרבה זמן להקדיש לבלוג לאחרונה, אבל כרגיל קשה לי לשתוק כאשר כל התקשורת הישראלית מציירת תמונה חד צדדית, מעוותת ומבהילה. כולם מדברים על כמה הסכם הגרעין עם איראן הוא רע, ומציינים את כל הסכנות שבו מבחינתנו. הסכנות אכן קיימות, אבל כל הטיעונים נגד ההסכם מאבדים מתוקפם משום שהם אינם מסוגלים לענות על שאלה פשוטה: איזו אלטרנטיבה טובה יותר הייתה בפנינו?

ההסכם הוא הרע במיעוטו, ובאופן משמעותי: כל אלטרנטיבה הייתה גרועה הרבה יותר. ואם אתם שואלים מי אשם שהגענו לכך שאנחנו צריכים לבחור את הרע במיעוטו, התשובה היא אף אחד. זה פשוט המצב: האיראנים החליטו לפתח יכולת גרעינית, יש להם את הכלים לעשות זאת, וכל מה שאפשר לעשות הוא לעכב אותם כמה שיותר. זו המציאות, וצריך להכיר במציאות ולא לחיות באשליות שניתן היה לעשות משהו טוב יותר. ההנהגה והתקשורת הישראלית מתנהגים בימים האחרונים כמו אדם ששואל את עצמו מה הוא עשה לא נכון בשמונים שנות חייו שגרם לו להפוך לאדם זקן.

המצב הוא כזה: האיראנים טוענים שהם מפתחים יכולת גרעינית אבל לא נשק גרעיני. זו זכותם, אבל יש חשש שהם משקרים ורוצים לנצל זאת כדי לפתח גם נשק, וזהו חשש שרבים בקהילה הבינלאומית שותפים לו ולכן ניתן לנצל זאת כדי ללחוץ על האיראנים. מצד שני, האיראנים גם טוענים שיש להם זכות לפתח כלי נשק כדי להגן על עצמם מפני המזימות האימפריאליסטיות של ישראל וארה"ב, וזו טענה שחלק לא מבוטל מן הקהילה הבינלאומית מקבל ברצינות. כך שיש גבול למידת הלחץ שניתן להפעיל.

בעקבות פיגוע התאומים ב-2001, איראן השעתה את תוכנית הגרעין שלה. זה מראה לנו שההנהגה האיראנית פועלת מתוך הבנה של המציאות הגיאופוליטית ולא מונעת רק מרדיפה עיוורת אחרי הרצון להשמיד את ישראל. הם הבינו שהעולם זועם ומבוהל מפני הג'יהאדיזם, ולכן כדאי להם לאפסן לעת עתה את כל הכוונות ההתקפיות שלהם. אבל אחרי שארה"ב פלשה לעיראק ב-2003, חלק גדול מהעולם החל בהדרגה לראות את "האימפריאליזם האמריקאי" כבעיה האמיתית וזה נתן לאיראנים את העילה לחזור לתוכנית הגרעין. ממשל בוש גם שרף הרבה גשרים עם הקהילה הבינלאומית, דבר שהקשה עליו לייצר חזית אחידה של לחץ על איראן. אובמה פעל טוב יותר, שיקם את היחסים עם הקהילה הבינלאומית וניצל את אירועי "המהפכה הירוקה" של 2009 והצהרותיו האנטישמיות של הנשיא אחמדינג'אד כדי לגייס את כל העולם למשטר סנקציות שהכאיב מאוד לכלכלה האיראנית ולאזרח האיראני. הלחץ גרם לשינוי באיראן: במקום אחמדינג'אד הקיצוני האייאטולות קידמו לשלטון הנהגה מתונה יותר בראשות הנשיא רוחאני, ואיראן החלה לאותת ב-2013 שהיא רוצה הסכם. וכך, הגענו למצב של היום.

במצב הזה, יש כמה אלטרנטיבות. נתניהו דורש לדחות את ההסכם ולהמשיך את משטר הסנקציות (אותן סנקציות שאך לפני ארבע שנים הוא טען שאינן תורמות דבר). הוא יכול אולי לשכנע בכך את האמריקאים ואת המערב, אבל בשום אופן לא את שאר העולם. מדינות אסיה נפגעו משמעותית מכך שלא יכלו לסחור עם איראן, וראוי שנודה להן על כך שהן ספגו את הפגיעה הזו כדי ללחוץ על מדינה שמאיימת עליהן פחות מאשר עלינו. אבל ברגע שהאיראנים מוכנים להגיע להסכם ולוותר על הגרעין, סירוב של המערב יגרום למשבר אמון עם אותן מדינות ולכך שמשטר הסנקציות יתפורר. רוסיה וסין אולי תסכמנה להמשיך עם הסנקציות, אבל זה ייתן בידיהן קלף מיקוח מצוין לאיים בו על המערב ולסחוט ויתורים בסכסוכים אחרים על פני הגלובוס. כך שללא הסכם, איראן הייתה ממשיכה לחתור לגרעין ללא פיקוח, הסנקציות היו מתפוגגות בהדרגה, ורוסיה וסין היו מחזיקות את המערב בביצים. האם זה נשמע עדיף על המצב כרגע?

אופציה אחרת הייתה לתקוף צבאית את מתקני הגרעין. במקרה כזה, שבו האיראנים מוכנים להגיע להסכם וישראל או ארה"ב משיבות לה במלחמה, התוצאות יהיו קטסטרופליות. קודם כל, האיראנים יגיבו וישראל תספוג מכה קשה. שנית, חלק גדול מן הקהילה הבינלאומית יסיק מתוך כך שהאיראנים הם הקורבן, מה שיביא כמובן להתמוטטות מיידית של הסנקציות ולכך שיהיו מדינות שיעזרו באופן אקטיבי לאיראנים להגיע לפצצה. שלישית, העם האיראני כולו יתאחד מאחורי ההנהגה וידרוש פיתוח של יכולת גרעינית בכל מחיר. כל ההערכות מדברות על כך שתקיפה תסיג את תוכנית הגרעין לאחור רק בשנים ספורות, אז עם המוטיבציה והעזרה הבינלאומית האיראנים יגיעו לפצצה מהר מאוד ועוד יהיו חדורים שאיפת נקם. זה באמת מה שאנחנו רוצים?

לבסוף, ישנם אלו שטוענים שהיה אפשר להגיע להסכם טוב יותר. כן, שמענו עליכם. אנחנו זוכרים איך ביבי ומרעיו התבטאו לגבי הסכמים שממשלת ישראל השיגה בזמן שהם היו באופוזיציה, ואנחנו זוכרים איך כל דברי הרהב התפוגגו כאשר הם היו בממשלה וניהלו מו"מ וגילו שצריך להתפשר גם עם רצונות הצד השני. מובן מאליו ששום הסכם שהאיראנים מוכנים לחתום עליו אינו הסכם שיכול לספק לחלוטין את ישראל. במגבלות האלו, זה הסכם לא רע.

האמת שרוב הטענות בכלל לא נגד פרטי ההסכם. מה שמתלוננים עליו בעיקר זה שהכלכלה האיראנית תשתקם ויהיה להם כסף לתמוך בטרור. אתם רציניים? אחרי שבמשך שנים טחנתם לנו במוח (בצדק) שהסכנה הגדולה ביותר לקיומנו היא פצצה גרעינית איראנית, פתאום מה שחשוב לכם זה הטרור? עם הטרור אנחנו יכולים להתמודד - זה לא איום קיומי. בכל מקרה, מי שיסבול מכך הם בעיקר הסונים, שנתונים במלחמה עם השיעים בכל רחבי המזה"ת. אז לאיראן יהיה יותר כסף לתמוך בשיעים, מה שאומר שהסעודים יצטרכו להשקיע יותר כסף כדי לתמוך בסונים. למה זו בעיה שלנו?

כדי לנסות להפחיד אותנו בכל זאת, יש כאלו שמדברים על האימפריה האיראנית שמתפשטת במזה"ת ועכשיו תוכל להתפשט עוד. הצחקתם אותי. ההשפעה האיראנית במזה"ת בנסיגה, וכל עוד נמשך הקיטוב הסוני/שיעי (כלומר, עוד כמה שנים טובות) אין לה סיכוי להגדיל את השפעתה. אולי בעיראק, אבל בשאר מדינות המזה"ת השיעים הם מיעוט ולא יכולים לשלוט.

טוענים גם שהאיראנים משטים בעולם וימשיכו לפתח את הפצצה בהסתר. לא מתקבל על הדעת. כאמור לעיל, ההנהגה האיראנית הראתה שהיא פועלת מתוך הבנה והתחשבות במצב הגיאופוליטי. הפרה של ההסכם תיתן לארה"ב וישראל עילה לתקוף אותם בתמיכה של הקהילה הבינלאומית או החזרה של הסנקציות, דבר שעכשיו יפחיד מאוד את האזרח האיראני שכבר חווה את הסנקציות על בשרו. דרך הפעולה הנכונה מבחינת ההנהגה האיראנית כעת היא לפעול לפי ההסכם, להחזיר את הכלכלה האיראנית למסלול, ולחכות לשעת כושר שתיתן להם עילה לחזור לתוכנית הגרעין. בהסתמך על ניסיון העבר, אני לא רואה סיבה לחשוב שהם יפעלו  אחרת.

בסופו של דבר, האיראנים יגיעו לפצצה. השאלה היא אם המשטר ישתנה לפני כן. ראינו סימנים רבים לכך שהעם האיראני בשל לשינוי, והדרך הטובה ביותר לסייע לכך היא לפתוח את איראן לעולם. שיחזרו לשווק לעולם את הנפט וכל שאר הדברים שהם מצטיינים בהם, ויתרגלו לחיים טובים. ברגע שרמת החיים תעלה בחזרה, יהיה קשה להנהגה האירנית לשכנע את העם להסתכן בחזרה לימי הצנע הקשים רק בשביל להמשיך לייצא את המהפכה האיסלאמית - הם יעדיפו לייצא פיסטוק חלבי. זה ייתן לקהילה הבינלאומית מקל לאיים בו על איראן גם בנושא התמיכה בטרור. בקיצור, היכולת ללחוץ על איראן תעלה, והסיכוי לשינוי פנימי גם הוא גדול יותר עם הסכם מאשר בלעדיו.

ישראל מאיימת לחרב את כל זה. ממשלת ישראל וכתבי החצר שלה מרמזים בימים האחרונים לכך שהאופציה הצבאית חזרה לשולחן, כאילו ישראל תתקוף בעצמה את איראן ועוד אחרי שהאחרונה חתמה על הסכם עם כל המעצמות. כן, זה נשמע מאוד משכנע. אל תדאגו, אפילו הממשלה הנוכחית (מושב הלצים הכי גדול שהיה לנו בתולדותינו) לא כזאת מטומטמת.

לסיכום: הסכם הגרעין עם איראן משפר את מצבנו בצורה ניכרת לעומת מה שהיה קודם. כריאליסט, הגרעין האיראני מפחיד אותי, והייתי מוטרד מאוד לגביו לאורך כל העשור האחרון. היום, אני מרגיש שקט הרבה יותר. הרווחנו כמה שנים טובות, מבלי לשלם מחיר כלשהו. מי שציפה ליותר מכך פשוט אינו מחובר למציאות.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

10 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אלדינסיין אלא אם צויין אחרת