00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

כלבה זקנה לומדת טריקים חדשים

תסמונת האלכוהוליזם העוברי

 

ברשימתי "הצילו, האח הגדול חזר!" כתבתי, בין השאר, שאני שמחה שהשנה אין אף אחד בין באי הבית שבא עם "אג'נדה". מאד משעמם לראות נואמים מקצועיים מטעם, שמנצלים כל הזדמנות לשעמם את עם ישראל עם האמונות שלהם. בין אם מדובר בצמחונים, טבעונים, טרנסג'נדרים, לסביות. יש פלטפורמות יותר מתאימות להפיץ את אמונותיהם.

בלוגרית מבריקה, שאני מאד מעריכה, העמידה אותי על טעותי. היא סיפרה לי כי לאריאנה מלמד יש אג'נדה ועוד איך, וכי אין ספק שהאג'נדה תפציע במוקדם או במאוחר בתכנית. אריאנה מעלה מודעות לבעיה שנקראת "תסמונת האלכוהוליזם העוברי". לדברי הבלוגרית, אריאנה עושה זאת בצורה בוטה מאד, תוך חשיפת ילדיה בקשייהם ותוך כדי שהיא מכאיבה להורים אחרים וילדיהם הפגועים.

אני לא ידעתי זאת כלל. למעשה לא ידעתי כלום על אריאנה. וחשיפת ילדים בצורה פוגענית בודאי מנוגדת לכל הווייתי וערכיי.

מתוך סקרנות גיגלתי את אריאנה, וכך נחשפתי לחלק מ 18 הכתבות שהיא כתבה על הסינדרום.

"תסמונת האלכוהוליזם העוברי" פוגעת בילודים שנולדו לאמהות אלכוהוליסטיות. תמיד ידעו כי שתיית משקאות חריפים בזמן ההריון מזיקה לעובר. אבל לא ידעו, ואף היום לא יודעים, מה היקף הפגיעה בילוד. המודעות לתופעה מתעוררת רק לאחרונה ובארץ - לא מעט בזכות אריאנה. הילדים הפגועים, גם אם נראים בריאים ומפותחים בגיל צעיר, גדלים להיות חסרי הבנה לחיים, לא מבינים סיבה ותוצאה (גם ילד בן 15 ירוץ לכביש אחרי כדור ולא יזכור כלל שהוזהר בעבר, וישאל מה לא בסדר בלרוץ לכביש} אין להם כישורי למידה, לא הבנה חשבונית מינימלית. הם יכולים להיות מאד אגרסיביים גם כלפי קרוביהם המיידיים, שלא לדבר על ילדים אחרים. הם נוטים לברוח מהבית כבר בגילאי 11, 12. הם צריכים טיפולים משלימים בכל מיני תחומים, ולא ממש מתקדמים. אריאנה פסימית מאד לגבי העתיד וטוענת, כי מרבית הילדים יסיימו את חייהם בבית סוהר. כאמור, לא היתה דרך לאבחן את התסמונת באופן ודאי, אבל אם האמא הביולוגית היתה אלכוהוליסטית, דבר שהיה ידוע לרופאים שטיפלו בה ולעוס"ים שטיפלו במסירת הילד לאימוץ, חובתם היתה ליידע את כל הגורמים. ומה התוצאות של התמכרות האם לאלכוהול, כן היו ידועות לכל הגורמים.

אריאנה מספרת, כי כיום יש בדיקה שיכולה לזהות בוודאות את התסמונת. רופא ישראלי לשעבר גידי קורן, שחי היום בקנדה, המציא בדיקה מדעית לגילוי התסמונת. היא כרוכה בבדיקה של מים מוקונייאליים שהם מי השפיר בו שהה העובר והפריש צואה בפעם הראשונה -אפשר לזהות תוצרי אלכוהול שהיו בהפרשה. כמובן שהבדיקה חייבת להיעשות רק אחרי הלידה, ולאחר מכן לא נשארות שום עדויות. ברור גם שהבדיקה לא תיעשה לכל תינוק אלא במקרים שידוע שהאם אלכוהוליסטית. אם יש תוצאה ברורה, אסור להציע את הילד לאימוץ, או לחילופין יש ליידע את המאמצים.

הטענה של אריאנה היא, שכחמישים אחוז מהילדים בארץ, שאומצו מבתי יתומים ברוסיה, סובלים מהתסמונת. היא עצמה אימצה בן ובת, אחים, וחייה הפכו גיהנות נפשי וכלכלי.

היא אימצה את הילדים באמצעות סוכנות פרטית, שבה מצאה בדיעבד פגמים רבים, חוסר מקצועיות, נוכלות ותאוות בצע. למרות שהסוכנויות הללו היו אמורות להיות בפיקוח ממשלתי. אנשים מציעים לה להגיש תביעה ייצוגית נגד גורם זה או אחר. אריאנה לא רוצה להגיש תביעות, אבל הפכה למשימת חייה את הגברת המודעות לתסמונת, ולהזהרת הורים מפניה. אגב, עוד לפני המצאתו של דר' קורן היו כמה סימנים שהורים יכלו לשים לב אליהם. לילדים תוי פנים אופיינים: גשר אף שקוע, אף סולד במיוחד, קפל פנימי בעפעף עליון, אזור שבין האף לפה חלק לגמרי ושפה עליונה צרה במיוחד.

אני מצאתי כי הכתבות של אריאנה עשירות במידע חשוב, ולא רק להורים מאמצים, אלא גם למטפלים מאינסטנציות שונות. מאחר שהתסמונת לא ידועה, הביטוח הלאומי לא מכיר בילדים כבנכים ולא עוזר למשפחות. מטרתה של אריאנה להביא שינוי במדיניות זו. אני גם סבורה שהצגת הבעיות של ילדיה הן מחויבות המציאות במצב כזה. כל מי שנלחם על מטרה חשובה מאבד מפרטיותו. כדי שנבין את הסינדרום היא היתה חייבת להציג את הבעיות של ילדיה. אי אפשר להישאר רק בתחום התיאורטי. אני לא מצאתי שהאינפורמציה על ילדיה פוגענית. להיפך, ניכרת מסירותה ואהבתה לילדים. גם הטענה שזה עלול לפגוע בהורים ובילדים פגועים אחרים לא רלבנטית. אם אריאנה תשיג הישגים של ממש, הם יועילו גם להורים ולילדים האחרים. כל מי שלוחם לזכויות נאלץ לשלם בחשיפה. דורון אלמוג, אב לילד אוטיסט שיזם את הקמת כפר האוטיסטים בדרום, חשף את משפחתו והבעיות של בנו. אני זוכרת שהוא הציג בתכנית טלביזיה את בנו בן השמונה עשרה עטוף בחיתולים ומלעלע הברות ללא מובן. בטוחני שהמראה הכאיב להורים לילדים אוטיסטיים, אבל בסופו של דבר הביאו פתרון לחלק מילדיהם.

 

אגב, אני עדיין מקווה שאריאנה לא תעשה מ"האח הגדול" במה לנושא הזה. זה לא המקום.

אבל לדעתי מלחמתה הכללית היא מלחמת קודש ובוודאי שלא ראויה לגינוי.

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

62 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל המיזנטרופית אלא אם צויין אחרת