22
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של אור כותבת הסיפורים

חיו של יהודי בגולה, קסמו של ג'ון גרין, וקצת על ימי הזכרון- ביקורות ספרים

הספרים האחרונים שאבקר עליהם: אלו ספרים שקראתי בחודש האחרון, התכוונתי לבקר גם על ''גנבת הספרים'' עדיין לא סיימתי איתו, אז בפעם הבאה, אז בואו נתחיל בפינת ביקורות הספרים מספר 2.

1. מחפשים את אלסקה- ג'ון גרין

הוצאה:ידיעות ספרים

שנה הוצאה לאור בארץ: 2014

שנת הוצאה לאור בח''ול: ב2005

תקציר העלילה: את הספר הזה קראתי יום לאחר ליל סדר, ככה שתיכננתי לכתוב את הביקורת לפני בערך חודש. אני מניחה שהסופר מוכר לכם כמובן בגלל הסרט" אשמת הכוכבים'' ויצא כספר ונהפך להיותר רב מכר. בסמטימצקי הוא מונח ממש בתצוגה שלו, זה מעורר גיחוך לראות אנשים מסתכלים על הספר הזה תוהים אם לקנות? האמת שאת ''אשמת הכוכבים'' קראתי לפני כמה חודשים טובים, לפני שראיתי את הסרט, ראיתי אותו במכירת חיסול, של 20 ש''ח לספר, ובאמת הרווחתי ביושר, גם ספר טוב, וגם במחיר מוזל. המוכרת אמרה:''ממליצה בחום, ספר רב מכר, ואם בכלל במחיר מוזל, למה שלא להנות מההטבה הזאת?'' ואם תשאלו אותי לא הבנתי למה הוא ביד שנייה? בגלל אבק שנכנס לספר( בקושי רואים, אבל למה שאתווכח? הקשבתי להעצתה אכן ספר מופלא, אני חוששת שהספר יותר טוב משום מה מהסרט שמבוסס עליו, הספר פחות קיטש'י מהסרט, אבל כמובן שלא נשכח את הביקורת על הספר האחר המדובר שלו. אחרי ההמלצות והספר הבלתי נשכח אשמת הכוכבים, לקחתי את הסיכון וקראתי ספר אחר שלו בשם ''מחפשים את אלסקה'' שבמקרה ראיתי אותו בספריה, אבל לפניז ה ראיתי אותו בחנות. ללא קשר לקריאת הספר מאוד התלהבתי מהכותרת המופלאה שלו:'' רוח של הולדן קורפילד קמה לתחיה'' מי שלא העשיר את הידע שלו בספרות מדוברת, אז לא ידע שלמעשה מדובר בדמות מוכרת בספרים של ג' סלנדג'ר( שבחומר לבגרות בספרות) ''התפסן בשדה השיפון'', שטוענים שהגיבור בספר מזכיאת דמותו של הולדן קורפילד, דמות מאוד מעוררת מחלוקת, אבל דמות מרשימה למדי, טוענים שהספרים די מזכירים אחד את השני, שג'ון גרין אימץ את דמותו של הולדן והכניס אותה לדמויות מתוך הספר שלו.

העלילה מדברת על נער בשם מיילס שעובר לפנימייה( כמו הולדן) ומתחיל להכיר אנשים חדשים שישפיעו עליו במהלך השנה ובמהלך חיו, הוא מכיר נער בשם טוקומי נער יפני מוזר, צ'יפ מרטין( נקרא המפקד) נער נבון ובעל חזון, והאחרונה החביבה אהובתו של מיילס ''אלסקה'' שניהם אוהבים לקרוא משפטים מאוטביוגרפיות שונות, למרות המכנה המשותף בינהם, מיילס אוהב אותה אבל באופן לא הדדי.. בנתיים ארבעתם נלחמים בצבא ''ימות השבוע'' שהם בריונים שמתעללים במיילס וחבורתו, במקביל מיילס מנהל קשר רומנטי עם לארה(עולה הונגריה שמגיעה לאמריקה) למרות הכול, הוא עדיין מאוהב באלסקה. ובלילה הגורלי מיילס ואלסקה מתנשקים, אלסקה לאחר מכן משתכרת ונהרגת בתאונת דרכים. ולאחר מותה אנשים מתחילים לחקור את סיבת המוות שלה, יש טוענים התאבדות או כל מיני סיבות אחרות, אבל את מיילס מעניין דבר אחד האם נהרגה בגלל שהתנשקה איתו? האם היא באמת אהבה אותו? או את החבר שלה, והשאלות ממשיכות. את הספר הזה לא ממש אהבתי גם אופן הכתיבה שלו, גותי מדי, ומוזר. הרגשתי שהסופר מנסה לכתוב כמו מישהו אחר, כמו ג'ד, סלינדג'ר. באמת שניסיתי להתחבר, למרות הכול סיימתי את הספר כי רציתי לדעת מה יקרה בסוף? אם גם אתם רוצים לדעת אתם מוזמנים.

כוכבים: 3, מומלץ לחובבי מתח ומוות באשר הם( לא כדאי לאנשים בעלי לב חלש, או לאנשים עם רמה ספרותית גבוהה במיוחד, הם יתאכזבו מהשפה הבוטה)

ֹ('' לא מוצלח מקודמו ''אשמת הכוכבים'' בצילום: כריכה של הספר מחפשים את אלסקה)

(''מנסה להעלות על חיקו של סלינג'ר, לא מצליח.. בצילום: כריכת הספר של ג'ד סלינג'ר התפסן בשדה השיפון שיצא בשנות ה60)

2. טוביה החולב- שלום עליכם

הוצאה לאור:כתר

שנה הוצאה לאור: 2009 בפרשנותו של דן מירון

תקציר העלילה: מי מאיתנו לא מכיר את טוביה החולב? ואת הרפתקאותו במחזה כנר על הגג? אז יש לי הפתעה בשבילכם, יש ספר שמבוסס על ההצגה, בצורה הומרסטית במיוחד, מרגשת ואישית. למרות שאת ההצגה בקאמרי לא ראיתי, ראיתי את ההצגה בהכתרה של אולפנא באיזור שלי, אבל את העלילה אני מכירה היטב. את תלאותיו של טוביה החולב, באנטבקה באוקראינה, יהודי בגולה וחיו עם שבעת בנותיו, ואשתו גולדה. הוא מתמודד עם פרנסתו, ולחפש לבנותיו בחורים משכמה מלאה שיתחתנו, משום מה השידוכים לא צולחים, הם לבסוף מוצאים את המיועד בדרכים מיוחדות. אחת מהם מתחתנת עם חייט, השנייה עם סטודנט שמסובך עם החוק, השלישית מתחתנת עם גוי וטוביה לא מוכן לדבר עימה, בספר מבוסס על שאר בנותיו, בהצגה הן לא מופיעות, אך בספר גם נוסף לסיפור יש גם פרשנות מיוחדת. יש הטוענים שדמותו של ''טוביה החולב'' היא אנדרדוג, היא הדמות המרכזית. בשפה התנ''כית יש שמשווים אותו לאיוב, בשפה האומנותית הקולונועית אני מניחה שיש אלמנטים דומים ל''סאלח שבתי'' ללא קשר שמי שמשחק בשני הסרטים הוא ''חיים טופול''. למרות כל הצרות שעוברות על טוביה יש סוג של הומור בספר, הומור ציני, אבל הומור שנון בריח של פעם, בריח של השטייטל של המאה ה20. אז אם אתם מעוניינים לקרוא מוזמנים למצוא את כתביו של שלום עליכם בספריה,ואם לא ההצגה מומלצת ביתר מידה.

כוכבים:5 ההצגה והספר ראויים לשבח, שלום עליכם גאון ספרותי(מומלץ: לחובבי השטייטל, לחובבי סיפורי חסידים באוקראינה של המאה עשרים, או ההיסטוריה)

('' ברוך הבא לשטייטל.. בצילום: כריכת הספר של שלום עליכם משנת 2009)

( ''הצגה מדהימה לכל המשפחה.. בצילום: מתוך המחזה ''בתאטרון הקאמרי'' משנת 2008, עם נתן דטנר, שרית וינו אלעד ועוד)

3. יונה ונער- מאיר שלו

הוצאה לאור: עם עובד

שנת הוצאה לאור: 2006

תקציר העלילה: את הספר הזה קראתי באחד מימי הזיכרון שהיו לאחרונה, ובלי לדעת שהספר עוסק בכך, הספקתי לראות את ההצגה באינטרנט לפני שקראתי את הספר, אכן הצגה מרשימה למדי, כמובן שהספר לא עולה על ההצגה. הסיפור מגולל סיפורם של כמה אנשים בעצם שתי תמונות.

תמונה אחת -מדריך טיולים בשם יאיר מנדלסון שגר בירושלים שמתעניין גם הוא ביונים, וחיו לאחר ימיה הראשונים של מדינת ישראל התבגרותו, ומות של יקיריו של אימו וזיקנתו של אביו, מתגלה בפניו סוד מפתיע, אביו האמיתי הוא גיבור מלחמה שנהרג בקום המדינה.

תמונה שנייה- מגוללת את סיפוריו של ה''תינוק'' ו''הילדה'' כך הם מכונים בספרו של מאיר שלו( בצורה מדהימה להפליא) את היכרותם רק מפני אהבתם ליונים, ןשליחתם בתקופת המלחמה כיונות דואר, במקביל לכך הם מתאהבים ושולחים אחד לשני יונים בכדי לתקשר, יום אחד שהוא מתגייס לצבא בפלמ''ח הוא מחליט שעליו לשלוח לאהובתו יונה כי ידע שלא יצא מהמלחמה חי, הוא נהרג על המקום, ומחליט לשלוח לה את הבן שיוולד( הזרע שלו) וככה בעצם נולד בנם, שהוא עצמו הדמות הראשית בתמונה הראשונה ''יאיר מנדלסון'' בלי שנודע על כך דבר.

שתי התמונות מתחברות אימו היא אותה הילדה, מחליטה לעזוב את בעלה את ילדיה כי חשה בדידות שאין כמותה, שאהובה נהרג במלחמה, והיא התחתנה רק בכדי להביא ילדים, התמונה מתבהרת בסוף ההצגה, ובסוף הספר.

ספר נהדר, אומנם האלמנט היונים בהצגה הפריע לי טיפה, אך אהבתי מאוד והתחברתי לדמויות.

קוראים יקרים יש לכם שתי אפשרויות: או לקרוא את ספרו של מאיר, או לראות את ההצגה בתאטרון גשר בכיכובם של הנרי דוד ואפרת בן צור(אם זה עניין משחק)

כוכבים:4.5 ספר מרגש ומעורר הזדהות בניחוח ישראלי של פעם( מומלץ: לאנשים החובבים סיפורים של התיישבות בשנים הראשונות, או לסיפורי אהבה בלתי אפשריים)

('' ספר מיוחד ביותר.. בצילום: כריכה של ספרו של מאיר שלו ''יונה ונער'' 2006)

(''הנרי דוד ואפרת בן צור בתפקיד חייהם.. בצילום: מתוך ההצגה י''יונה ונער'' בתאטרון ''גשר'' בשנות 2009-2010)

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אורי החמודה אלא אם צויין אחרת