44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

חופשי ומאושר

מהי רוחניות חילונית? בקצרה

לקראת כל חג אני נתקל שוב ושוב באותה בעיה. כחילוני שלא מאמין באלוהים, למה לחגוג את החגים האלה? מה לעשות, למשל, עם יום כיפור או עם ליל הסדר? האם רק בגלל שכולם חוגגים את החגים מסביבי גם אני צריך לציין אותם? המעלה היחידה של חגים היא שהם מקרבים אותנו ומזכירים לנו את הערכים החשובים לנו. אבל לפחות לרובינו, הערכים שהדת מציעה כבר לא רלוונטים. אני לא הולך לבית הכנסת, אני לא שומר שבת, לא צם, לא מאמין שהתורה ניתנה למשה בהר סיני ויודע שבסבירות מאד גבוהה עם ישראל לא ישב בסוכות ולא יצא ממצרים. בין חג לחג כשאני מביט סביבי שוב אני נתקל בבעיה, נראה שהתרבות החילונית היא חברה כביכול משועממת, שטחית וחסרת משמעות. העולם המערבי נראה אובססיבי ברדיפה אחרי הנאות שטחיות ורגעיות ואחרי הזנב של עצמו. החל מסגידה לסלבריטאים, לכסף ולצריכה ועד לציניות ועובדנות (כפירוש שלי למילה וורקוהוליות. אנשים שעובדים קשה כדי לברוח מחוסר המשמעות שלהם).

כמה קל להיות מאושר, רק תקנו עוד ועוד! שלט ליד קניון עזריאלי עוזר במציאת משמעות בחיינו..

אך המצב לא חייב להיות כזה, יש חילוניות אחרת. הגיע הזמן להציע אלטרנטיבה! רוחניות חילונית שלא קשורה לדת או למיסטיקה, אלא שמבוססת על המדע והפילוסופיה. חילוניות אמיתית שתציע דרך חיים, ערכים ודרך למשמעות בחיים ללא צורך באלוהים או בניו אייג'. רוחניות חילונית כזו מחברת בין החשיבות הגדולה שיש להיגיון, לעובדות, להטלת הספק ולאמת עם הצורך האנושי במשמעות ובהדרכה כיצד כדאי לחיות. היא לא מתעלמת מהצד הרגשי שיש באדם ומכירה בחשיבות שיש לקהילה. רוחניות חילונית כזו גם תציע טקסים וחגים חדשים שיחברו אותנו ויזכירו לנו את הערכים שכן רלוונטיים לימינו כמו ערכי החופש, הטלת הספק והשוויון.

 

רוחניות חילונית שכזו מתחילה מההכרה שלא רק שאין אלוהים אלא אין גם כוונה תחילה או תכלית לטבע שסביבנו. הטבע אדיש לנו, מקרי וסתמי. בתהליך האבולוציוני הארוך התפתחה אצלנו היכולת לדעת שאנו חיים ומתים והרצון למצוא משמעות לחיינו הקצרים. כמו ילדים קטנים שלא יודעים עדיין עובדות על העולם, נבהלנו והתחלנו להמציא לעצמנו סיפורים מדוע יש ברקים ומדוע מתים. כך המצאנו אט אט את הדתות השונות. קיבלנו נחמה מהורה מדומיין שהמצאנו. כעת הגיע הזמן להתבגר. אנחנו כבר יודעים הרבה עובדות על הטבע, פיתחנו את המחשבה וההגיון שלנו וכעת אפשר לזנוח את החברים המדומיינים שלנו ולמצוא משמעות בחיינו למרות שהטבע אדיש ולמרות שאין בורא לעולם.

השלב הבא היא המשך ההתבגרות, ההבנה שאנחנו צריכים לקחת אחריות מוחלטת על החיים שלנו. אם אנחנו מרגישים חסרי משמעות, אנחנו אלה שצריכים למצוא לעצמנו משמעות ולא לחכות למושיע אחר. אין משיח ואין יד מכוונת ולכן אנחנו אלה שציריכם לבנות לעצמנו משמעות ולפתח לעצמנו מערכת מוסרית. אנו צריכים לצאת למסע מרתק, חיפוש אקטיבי אחרי עומק ומשמעות בחיינו. משמעות שכזו תהפוך אותנו לאיתנים, כמעט ולא נצטרך יותר נחמה אל מול תהפוכות הגורל ונוכל להשאר יציבים ומאושרים מול רוב האתגרים שיונחו לפנינו.

אבל תשאלו מה עם הקסם בעולם? מה עם הפלא? למה שווה לחיות בעולם כה משמים וחסר חשיבות?

אומנם אין על טבעי (ראו למשל בבלוג חשיבה חדה), הכל חלק מהטבע ומהפיסיקה שאנו מגלים, אך זה לא אומר שאין יותר פלא בעולם. המדע והחקירה שלנו את העולם לא הורסים את הפלא, ההיפך הם רק מחזקים אותו. האמת הפשוטה היא שאנחנו רק בתחילת הדרך הארוכה להבין היכן אנו חיים (ובכל זאת יש כבר דברים רבים שאנו יודעים שאינם קיימים כמו פיות או סוסי חד קרן. איך יודעים? שוב כנסו לחשיבה חדה). אם אנחנו מחפשים משהו גדול מאיתנו שייתן לנו פרספקטיבה, גדול עדי כדי כך שיראה לנו כפלא, אז הדבר מונח לפנינו – המציאות שסביבנו. אין זה המקום להיכנס לפירוט, אך ההתקדמות המדהימה שעשינו בתחום הפיסיקה מאז תורת היחסות מראה שוב ושוב עד כמה המציאות עולה על כל דמיון ועד כמה חיי היום יום שלנו כלל לא מייצגים את המציאות כמות שהיא. אפשר לחשוב על כך כאילו אנחנו חיים בתוך מערה, רואים רק צללים שחודרים לתוך המערה וחושבים שזה כל מה שיש, לא מבינים שזו אשליה ושאפשר להרחיב את המציאות ולראות מה קיים בחוץ, מה הדבר הבסיסי יותר שמייצר את הצללים שאנו רואים. כך גם בחקר הטבע, המציאות שונה ממה שאנו חושבים וככל שאנחנו מעמיקים במחקר המדעי ומבינים אותה יותר אנחנו יוצאים עוד צעד אל מחוץ למערה אל עבר חוקי הטבע הבסיסיים שיצרו את המציאות ואותנו (לפרטים ראו בבלוג שלי חופשי ומאושר).

העובדה שהטבע אדיש ומכני לא הופך את העולם למשמים וחסר חשיבות. אנחנו אלה שנותנים לדברים חשיבות ומשמעות. אנחנו אלה שמגלים עד כמה המציאות מוזרה ושונה ממה שחשבנו ואיזה דרך ארוכה עוד כנראה נשאר לנו להעמיק כדי להגיע לבסיס שלה. כל פעם כשאנחנו חווים זאת וחושפים עוד טפח של המציאות אנו מתמלאים במשמעות עמוקה ומרגישים כאילו נגענו לרגע באינסוף, במציאות הנראית נצחית ואינסופית. דוגמה פשוטה לכך אפשר לראות בסרטון הבא. זהו סרטון שמורכב מתמונות עומק אמיתיות של הגלקסיה השכנה שלנו, גלקסיית אנדרומדה. בסרטון רואים "זום אין", כניסה פנימה לתוך אנדרומדה, כל נקודה לבנה שרואים היא שמש בדומה לשמש שלנו. יש כמאה מליארד שמשות בגלקסיה ממוצעת ויש כמאה מליארד גלקסיות ביקום הנצפה. מעניין מה מסתתר שם בתוך גלקסיימת אנדרומדה. האם יש שם חיים תבוניים שנעים על פלנטה סביב אחת ממליארדי השמשות הללו? כמה צורות חיים מסתתרות שם?

אני אוהב לקרוא להרגשה הזו תחושת הנגיעה באינסוף. כדי לחוות תחושות כאלה של נגיעה בנשגב אנחנו צריכים להתעסק ולהתעמק בנושאים בעלי עוצמה רבה. כמו שראינו חקירת המציאות שסביבנו מאפשרת לנו להתעסק עם עוצמות שכאלה. עוד מקום בו קיימות עוצמות אדירות הוא חקר המוח וחקירה פנימית של עצמנו. המוח המפותח שלנו שיוצר לנו תודעה עצמית הוא כלי מדהים בעל עוצמות מאד גדולות. אנחנו רק בתחילת הדרך להבין כיצד המוח פועל ויוצר את התודעה, אך בזכותה אנחנו מודעים לכך שאנחנו קיימים ושבסוף נמות, אנחנו יוצרים דברים חדשים שלא היו קודם ומבינים את מסתרי היקום. נראה שהיכולת היצירתית שלנו, יכולת הדמיון שלנו וההבנה שלנו רק גדלות עם הזמן ולא ניתנות לעצירה. הסרטון הבא שהכנתי יכול להדגים כמה עוצמה מסתתרת במוחינו וכמה מעט אנחנו עדיין יודעים אליה.

 

יכול להיות שבכל אחד ואחת יש לפחות שתי "אישאויות", אחת לכל המיספרה ובכלל לא ידענו זאת על עצמנו. אילו עוד יכולות מתחבאות במוחנו המפותח? הפוטנציאל שלנו כה גדול עד שחיי היום יום הם רק קצה הקרחון מבחינת היכולות המוחיות שלנו ואם אנו רוצים להרגיש את העוצמות הללו אנו צריכים להתעמק וללמוד כיצד להפעיל את מוחינו ואת עצמנו.

 

מתוך העוצמה הזו ששוכנת בנו אנחנו יכולים להתמלא במשמעות עמוקה ובחוויית הנגיעה באינסוף גם כן. כעת גם אפשר להבין שהשלב השני שפורט קודם, שלב חיפוש המשמעות האקטיבית שלנו הוא רק עוד אמצעי להכרה בעוצמות האדירות שבנו.

אך מה עם מוסר, ערכים, דרך חיים, חגים וקהילה?

אי אפשר להכנס לכל הפרטים בכתבה קצרה זו (מוזמנות לקרוא יותר במאמר מהי רוחניות חילונית - מדריך למתחילים, וגם את הפוסט הזה ובקבוצת הפייסבוק של רוחניות חילונית) אבל לדגומה, מתוך ההבנה שיש באדם עוצמות אדירות ניתן להסכים על ערכים משותפים ודרך חיים שתיתן לכל אדם לממש את עוצמתו לפי בחירתו החופשית. אפשר גם להציע חגים חדשים כמו חג ההתחברות לנשגב שיחול ב-12 לאוגוסט. זהו שיא מטר המטאורים פרסאידים שקורה בכל שנה בתאריך זה. הזדמנות מצויינת לצאת למקום חשוך, לשמוע הסברים מדעיים ולראות את העוצמה של הטבע מתבטאת בכמות אדירה של כוכבים ובמטאורים הנשרפים באטמוספירה ומשאירים שובל אור ארוך ויפה. בנוסף, אנו משתמשים בזמנים של חגים קיימים ובמקום החג המסורתי בונים טקס המתאים לרוחניות החילונית. קח עשינו ליום כיפור, תיקון שבועות וראש השנה האזרחי. יש משהו יפה ביום כיפור, הקבלה וההבנה של האחר וההרגשה של זמן מיוחד בו עוצרים מחיי היום יום וחושבים על הדברים הגדולים והנשגבים - חוויית התחברות לשמיימי. השתמשנו בחוויות הללו כדי לבנות טקס חדש ליום כיפור, מעין הפנינג של התחברות לטבע ולשמיימי. יום כיפור חילוני שמתבסס על התנתקות מהיום יום וחיבור להרגשת הנשגב.

אלו הם בקצרה הרעיונות העקריים של הרוחניות החילונית. היא קוראת לנו להמשיך ולהתבגר, לקחת אחריות מלאה על חיינו ולהבין את הפוטנציאל המדהים שיש בנו ושיש סביבנו. לפי הצעה זו לרוחניות חילונית בכדי להגיע למשמעות ובכדי לבנות מערכת ערכית ודרך חיים כדאי לצאת למסע התפתחות אישי וחברתי שלא נגמר. מסע להכרת העוצמה הפנימית והעוצמה החיצונית. כך אפשר להגיע גם לפרספקטיבה. בחיי היום יום שלנו אנו מוקפים באירועים ובחוויות רבות. רובן שוליות לעומת העוצמות והפוטנציאל הגלום בנו ובטבע שסביבנו. כעת זהו תפקידנו להתמקד בעיקר ולא בשולי, לצאת ולגעת בעוצמות אלו ולעזור גם לאחרים לגעת בהן וכך לעשות חיים ולא רק לחיות אותם. חלק מעזרה כזו הוא להציע קהילות שיעצימו אותנו, להציע מאמרים, טקסים וחגים חדשים שיזכירו לנו את הפרספקטיבה והערכים ולהמשיך ולפתח את עצמנו ואת התרבות האנושית. לשם כך אנו מנסים להמשיך ולפתח את רעיון הרוחניות החלונית ואתם מוזמנים להצטרף ואתן מוזמנות ללקחת חלק!

למידע נוסף,

כל הפעילויות והקהילה המתגבשת- בקבוצת הפייסבוק של רוחניות חילונית

למאמר המלא מהי רוחניות חילונית - מדריך למתחילים.
וכן למה צריך רוחניות חילונית?,
האם יש משמעות בעולם ללא אלוהים? הצעה לרוחניות חילונית

יש לנו גם את אתר רוחניות חילונית
ואפילו סרטונים בערוץ רוחניות חילונית ביוטיוב

 

 

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל freenl אלא אם צויין אחרת