44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הסקירות של גלי

המלצות וביקורות ספרים של קרולין (גלי) וילדיה!

בשפריר חביון/הרב חיים סבתו

בשפריר חביון - חיים סבתו - אתר נוריתה

 בשפריר חביון/הרב חיים סבתו
הוצאת ידיעות ספרים
2014, 190


א-ל מִסְתַּתַּר בְּשַׁפְרִיר חֶבְיוֹן 

האומנם מסתתר?
ילדות היא מולדת. מהי ילדותו של מספר בְּשַׁפְרִיר חֶבְיוֹן?

"קהיר היא לו מולדת אמיתית ורחוקה, של ערבית ושל צרפתית ומעליהן עברית נפלאה, מתנגנת בגעגוע אחד גדול ונמשך מתוך הפיוטים והלימוד והערגה למולדת אחרת, כולה מדומיינת במילים, ארץ ישראל. ושם, בילדות הממשית הזאת, הלא-דמיונית, המולדת הירושלמית של בית מזמיל על ריחותיה הערביים, ועין כרם על מנזריה זורעי המסתורין והאימה - שם הולכת ונפרשת לפנינו מניפה רחבת זמנים ומרחבים, כולה מארג מפותל של חלומות ושבריהם, וחלומות חדשים: אחד היה כך, אחד היה כך, ואחד, הרבה יותר מאחד, היה כך: "ביום הכעפורים נפל בתעלה". מאותם מוקשים של כאב שהמספר מטמין לרגלינו מתחת למסווה התום ויפי השפה העברית. שברים של חלומות. והרבה מציאות: מחלב הנברחת, הבלתי נשכחת, דרך הפוגרום בעיירה באוקראינה, מן החיפוש אחר הילדים הנעלמים באירופה ההרוסה, והבריחה מטריפולי שבלוב בין גלים ואנגלים, אל טעמם של תפוזי הקיבוץ שכל ארץ ישראל כולה נתקפלה אל מתחת לקליפותיהם - אהבת תפוח הזהב. האם היא אהבה נכזבת? סיפור אובדנה של ילדות הוא סיפור קנייתה של מולדת חדשה, אחת, על תקוותיה, על ייסוריה, על האמת, שתמיד היא קצת, או הרבה, מסתתרת בה. ועל הסיפור הזה כולו שפוך חן מיוחד, הוא החן של פתרון חידת גלגולו של ניגון - חסידי? מזרחי? צברי?"


"א-ל מִסְתַּתַּר בְּשַׁפְרִיר חֶבְיוֹן".  פזמון חינני זה, הלקוח מפיוט צפתי עתיק שחיבר רבי אברהם מימין,  עובר כחוט השני לאורך כל הספר ומחבר בין הדמויות והאירועים המצוינים בו.
 פיוט זה פותח בכל שנה בשבת בראשית את שירת הבקשות של יהודי חלב ושמור לו מקום של כבוד בספר. דמותה המסתורית של האחות כריסטינה, משמשת כחוט מחבר נוסף וושני חוטים אלה מחברים בין שברי זכרונותיו של המספר. 

זהו לו ספרו החמישי של סבתו, אך זהו לי ספרו הראשון שאני קוראת והופתעתי לטובה. אין זה מסוג הספרים שאני נוטה אליהם בדרך כלל, אך מצאתי עצמי שקועה בספר וקראתי בשקיקה כל מילה ומילה. התאהבתי בכתיבה, בעושר הלשוני, בשפה הגבוהה, ברגישות המובעת ובהבנת נפש האדם. השאנטז  של פיוטים, תפילות, פניני חכמים, סיפורי אגדות, שברירי זכרונות וחלומות ואלמנטים
ביוגרפיים השזורים בחיי היום יום של הכותב, כל זה הופך את הספר למרקחת משובחת ואת הקריאה לחוויה של ממש.  

הכותב מספר על ציוני דרך בחייו: החל בילדותו  כעולה חדש בארץ הקודש, דרך ימיו כחייל מילואים במלחמת יום הכיפורים וכלה בבגרותו. הסופר מספר על ילדותו במעברת בית- מזמיל, הלוא היא קריית יובל בירושלים, על קיבוץ הגלויות בשכונתו (ערב רב של עולים חדשים מארצות מזרח לצד ניצולי שואה), על העלייה לארץ, על מותם בטרם עת של חבריו (מלחמת יום הכיפור), על פוגרומים, ניצולי שואה וילדים יהודים המוחבאים במנזרים, על ייסורים ואובדן ובעיקר על תקוות, תקוות גדולות, וההכרה שזוהי ארצנו לטוב ולרע.  הסופר קופץ בין זמנים ודמויות ומעלה נינוח עשיר של ארץ ישראל של פעם בכתיבתו. אהבת הארץ ניכרת מכל מילה ומילה. הזיקה של הסופר לארץ ואי אובדן אמונתו גם ברגעים הקשים ביותר ראויה לשבח.

"ארץ ישראל נקנית ביסורים", מכריז הכותב, אמת לה אנו עדים לצערנו שוב ושוב.  ציונות אינה מילה גסה ואהבתי שהכותב אינו מתבייש להכריז על אהבתו לארץ בריש גלי, אהבה לה אני שותפה. לחלוחית קלה עלתה בעיני למקרא חלק מהאנקדוטות הנוגעות ללב בספר.  נגעו לליבי במיוחד סיפורו של יוסף ואימו, סיפורי הרדיפה ומאבק העולים לעלות ארצה. מצאתי את המדרשים בספר מעניינים וההסברים לפסוקי התורה בהירים ומשכנעים. נהניתי לקרוא את הספר למרות שבחיי היומיום אני רחוקה מהנושא, אלא אם כן עזרה לילדי בשיעורי בית בתנ"ך נחשבת...

לספר חן מיוחד שקשה להסביר ולכן אפילו לא אנסה ואתן לכם לגלות אותו בעצמכם. הספר אומנם לא קליל, אך הוא גם לא קשה במיוחד לקריאה. אהבתי מאד את הספר ואת סגנון הכתיבה.  אני ממליצה עליו בחום גם אם אין מסוג הספרים אותו אתם קוראים בדרך כלל. הספר סוחף ופורט על כל נימי הנפש. הוא נוגע במורשת ובהיסטוריה שלנו ומשמש כתזכורת מדוע אנו כאן.

בשורה התחתונה: אין לנו ארץ אחרת! 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

10 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל גלי1היחידה אלא אם צויין אחרת