00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

יוסי רגב

בנ"ץ כרמל איש רב פעלים

בקיצור: האיש שרצה להיות ראש העיר. $$$ [3048]
     - 130 איש כבר קראו את סיפורו של האיש הזה - 
אל רשימת התגיות המסודרת ( <- קליק על)
אל רשימת הנושאים שלי ( <- קליק על)
זה הסיפור להיום. אם זה מוצא חן בעיניכם, תבואו גם מחר. אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, יחכה לכם סיפור חדש.
 
       בן ציון כרמל ע"ה היה מנהיג פועלים באר שבעי, מאנשי "מפלגת העבודה" (מפא"י בעבר). הוא החל את דרכו בתעשיה האווירית בבאר שבע (רמת"א) ובגיל צעיר הגיע להיות מזכיר מועצת הפועלים ואח"כ סגן ראש העיר. הוא היה איש תרבות ופעל לקידום התרבות בבאר שבע, עיירה נידחת בדרום באותם הימים. היה לו חלק חשוב גם בהקמת תיאטרון באר שבע, גם בהקמת הסינפונייטה באר שבע, וגם בהקמת סניף בת דור - מוסדות מפוארים שקיימים עד היום.
טוביהו
       הסיפור מתחיל עם דוד טוביהו, ע"ה, שהיה מנהל  "סולל בונה" ובתור שכזה היה אחד מבוני באר שבע הישראלית. טוביהו היה ראש המועצה המקומית הראשון של העיירה, שהפכה עם הזמן לעיר. סגנו של טוביהו היה דוד חכם ע"ה, שהיה נציג העדה העירקית בבאר שבע, עדה נכבדה בעיר. יום אחד הפיל חכם  את שלטון טוביהו, שלטון מפא"י במקום, והקים מפלגה בשם "אחוה", שרצה בבחירות כשהוא בראשה. הנהגת מפא"י חששה לאובדן שלטונה בעיר וחיפשה באופן דחוף אישיות שתוכל להתמודד נגד חכם. המועמד היחידי שיכול היה להציל את מפא"י היה אליהו נאוי, שופט נכבד, עירקי, וגם "דאוד אל נאטור", מספר הסיפורים הפופולרי. נאוי לא התלהב מהרעיון להיכנס לפוליטיקה, אבל בכור שיטרית, שר (ספרדי) בממשלה  נשלח אליו וכמעט "כפה עליו הר כגיגית" להסכים לראשות העיר. בבחירות ניצח נאוי הפופולרי, ותקוותו של דוד חכם נכזבה.
כרמל ונאווי
       לסגנו של נאוי התמנה בנ"ץ כרמל שכאמור, השקיע את כל מעייניו בהקמת מוסדות תרבות בבאר שבע. כמה שנים טובוות פעלו נאוי וכרמל ביחד, עד שכרמל החליט שהוא רוצה להיות ראש העיר בעצמו. הוא הצליח להעביר במוסדות מפא"י החלטה שמעמידים אותו בראש הרשימה, כמועמד לראשות העיר. נאוי הודח? לא כל כך. נאוי הקים רשימה עצמאית בשם "אשל". בבחירות נאוי ניצח - וכרמל נכשל, ולא זכה בתפקיד.
       23 שנים היה אליהו נאווי ראש העיר ואז חידש כרמל את מאמציו להגיע לראשות העיר באר שבע. הוא ניצל את קשריו בהסתדרות והביא לכך שישראל קיסר, מי שהיה אז מזכ"ל ההסתדרות, הציע לנאוי, השופט בעברו, לקבל את תפקיד ראש בית הדין של ההסתדרות, כדי לפנות את הכסא לכרמל. נאוי הסכים, ונראה היה שכרמל עומד לקבל את מבוקשו, אבל לא. נאוי פנה לקיסר ודרש, שראשות העיר תינתן לסגנו משה זילברמן לארבעה חודשים בלבד, כדי שיוכל אח"כ לזכות בפנסיה ראויה. קיסר הסכים וזילברמן נבחר רק לארבעה חודשים.
       ארבעה חודשים חלפו מהר ובנ"ץ כרמל בא לזילברמן ודרש ממנו לקיים את ההסכם. איזה הסכם? תמה זילברמן. אני חתמתי אתך על הסכם? ההסכם בין נאוי לקיסר, טען כרמל. אז תפנה לנאוי ולקיסר, ענה זילברמן ולא הסכים להתפטר. אם ראש העיר אינו מתפטר, אין דרך לרשת אותו, אלא אם הוא נתפס במעשים שאינם מהוגנים, ואז ניתן להדיח אותו.
יצחק רגר
       לא נורא, התנחם כרמל. עוד מעט תיגמר הקדנציה הזאת ותהיינה בחירות חדשות. בבחירות הבאות בלי נאוי רשימת אשל לא תזכה להצלחה, ואני אבחר לראשות העיר. הוא ישב והמתין לסוף הקדנציה. אבל אז, הופיע בזירה שחקן חדש – יצחק רגר. רגר היה יזם שהביא לבאר שבע את קניון הנגב, קניון עזריאלי, קניון שהביא לעיר התפתחות חיובית. רגר הקים רשימה בשם צ"ח – ובבחירות הוא  זכה בראשות העיר.
       כרמל המתוסכל הבין, שלעולם לא יזכה במשרה שכה חשק בה. הוא פנה לשמעון פרס, שר החוץ, והלה מינה אותו לשגריר ישראל בקזכסטאן. בתפקיד השגריר הוא הצליח להביא להידוק הקשרים בין קזכסטאן לבין ישראל.
       אחרי כמה שנים הוא רצה קידום. שמעון פרס הבטיח לו למנות אותו לשגריר ישראל בשוויץ, אלא שבעקבות הבחירות שהתרחשו אז שמעון פרס כבר לא היה שר החוץ, והמינוי המובטח לא התממש.
       כך נסתיימה הקריירה הפוליטית של האיש המוכשר הזה. לאחר כמה שנים הוא נפטר, שבע אכזבות. מה שנותר מזכרו? רחוב גדול בבאר שבע.
 
מוריס כלפון מוסיף
       בנץ כרמל לא ראה בהנהגת מועצת הפועלים את תפקיד חייו, אעפ"כ הוא הביא להישגים רבים בתחום זה. הוא הצליח לגשר בצורה טובה בסכסוכי העבודה שהיו בתקופתו. גולת הכותרת של הישגיו היתה העברת מפעל "חסין אש" לידי העובדים. המפעל, שהתמחה בייצור לבנים חסינות אש דקורטיביות, הגיע למצב של פשיטת רגל. הועסקו בו 64 פועלים והכנסותיו לא כיסו אפילו לא מחצית הוצאותיו. למעשה האופנה, שהיתה פעם, לצפות קיר אחד בסלון בלבנים חסינות אש - עברה מן העולם, ואנשים הפסיקו לקנות אותן. מנהלי המפעל (חברת "כור" ההסתדרותית) לא היו ערים לכך והמשיכו לייצר לבנים כאלה - וכך החצר הגדולה התמלאה במאות אלפי לבנים חסינות אש שאין דורש להן. ההסתדרות ,"כור" וחברת העובדים החליטו לסגור את המפעל. 
       בנץ כרמל שראה את הפוטנציאל העצום של המפעל שכנע את ישראל קיסר, מזכיר ההסתדרות דאז, למכור את המפעל לעובדים תמורת כ- 5000 ש״ח למניה. 22 פועלים הרימו את הכפפה ורכשו את המפעל. בהתחלה ניסו לנהל אותו בעצמם אך נכשלו. וכאן שוב התגייס בנץ כרמל ואילץ/שכנע אותם לגייס מנכ״ל שכיר. למעשה זה היה מנהל שמנהל את בעלי המפעל, שהיו כפופים לו והוא להם. אחרי תקופה מסוימת הם למדו לעבוד יחד. המפעל החל לייצר רעפים ובאותה תקופה התחילה תנופת הבניה הגדולה של "בנה ביתך" וכל עם ישראל רצה בית קטן עם גג אדום. היום אותם פועלים שרכשו את המפעל בסכום מאוד קטן מחזיקים כל אחד מניה ששווה כמה מיליונים.  
       בנץ כרמל היה מזכיר ההסתדרות היחיד שהעביר מפעל לידי העובדים כיאה לתפיסה הסוציאליסטית הטהורה.  
                 
       תמונה של בנץ כרמל מן האתר של דודו גרינשפן (ברשות) בכתובת:
http://dudugr-pic.com/index.php?m=ga&cat=1495&sub=46
 
     האם אני צודק? אל תסכימו אתי.
       מה אתם חושבים? מה אתם מרגישים?
יוסף רגב
-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-
   המונה היומי: עד היום היו 541,2284 כניסות לבלוג שלי, וזאת מאז שהתחלתי ב-22.2.2006
 
   אם בהמשך הקטע (הפוסט) הזה יש תגובות, קיראו גם אותן. כשאנשים מתווכחים אתי, עולות נקודות חשובות, שלא נכנסו למסמך המקורי שכתבתי.
   אם הדברים שכתבתי פה מעוררים אצלכם מחשבות, והרי לשם כך אני כותב אותם, אנא, הגיבו לדברי בבלוג עצמו, ע"י קליק על "הוספת תגובה", כדי שאדע שקראתם וחשבתם עליהם.
אם התגובות שלכם מתייחסות לנקודה מסוימת במה שכתבתי, סמנו אותה בשדה "נושא" ע"י מספר בסוגריים מרובעים כפולים, לדוגמה [[1]], ואני אכניס את המספר הזה בתוך הטקסט שלי.
כיתבו תגובות. אל תהססו. אין צורך להיות בלוגר רשום. אין חובה לתת כתובת דוא"ל. כל אחד יכול לכתוב את שמו – ולהגיב (עד 17 שורות).
אם האותיות קטנות וקשה לכם לקרוא – לחצו על מקש ה-CTRL ביחד עם מקש התו "+" (פלוס), ואז האותיות יוגדלו.
הפונקציה "חפש בבלוג" אינה פועלת כהלכה. כדי לעשות חיפוש בבלוג הזה אחר רשומה שמכילה מילה מסוימת, או צירוף של מילים – היכנסו לגוגל, או לשדה של גוגל בדפדפן, וחפשו את המילה המבוקשת, או את צירוף המילים בתוך מרכאות, יחד עם המילה regevj, שמופיעה בכל אחד מהקטעים שבבלוג הזה.
       את רשימת הנושאים בבלוג שלי וגם את הוראות השימוש, ניתן לראות בכתובת:
http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=897416
       אל רשימת המאמרים הכי נצפים שלי ( <- קליק על)
 
 
תגיות: סיפורים, באר שבע, סיפורים שקרו באמת, הסטוריה, הסטוריה של באר שבע, בנץ כרמל, דוד טוביהו, דוד חכם, אליהו נאוי, יצחק רגר, מוריס כלפון, סוציאליזם, בכור שיטרית, מפא'י, ישראל קיסר, תיאטרון באר שבע, הסינפונייטה באר שבע

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

סטטיסטיקה
מספר כניסות לבלוג מה - 02/2006
946,779
תגיות
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל יוסי רגב אלא אם צויין אחרת