00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

טיול בעיר

העברת המידע לבלוג חדש
הרשאה לשימוש במידע
המידע והתמונות שבאתר מיועדים לשימושם של כל אוהבי ידיעת ארץ ישראל ותולדותיה

המידע והתמונות שבאתר נועדו להנאתם של אוהבי ידיעת ארץ ישראל ותולדותיה. קוראים המעוניינים בכך רשאים לשכפל את המידע ולעשות בו שימוש (לא מסחרי) כאוות נפשם.

 

כל שאני מבקש בתמורה הוא להוסיף, בצמוד לתמונה או למאמר, הפניה אל הרשומה בבלוג ממנה נלקחו הדברים, וזאת על מנת להפיץ ברבים את הידיעה על דבר קיומו.

פינוי הילדים מיד מרדכי

בדרום קיבוץ יד מרדכי, למרגלות הגבעה עליה נמצא מגדל המים ההיסטורי, הוקם אתר לזכר המבצע לפינוי ילדי הקיבוץ בזמן מלחמת העצמאות.      

 

 

בצדו השמאלי של אתר ההנצחה הוקמה אנדרטה לזכרו של סרן גרשון דובינבוים ז"ל, אשר פיקד על מבצע הפינוי (ראה פרטים בקישור הזה).

 

 

לצד המשוריין שבמרכז האתר מוצב שלט הסבר.

 

 

פינוי הילדים מיד מרדכי.
בתחילת מלחמת השחרור, עם פלישת הצבא המצרי, החלו הפגזות והפצצות מן האוויר על יד מרדכי. הקיבוץ פנה לצלב האדום בבקשה לפנות את הילדים. לאחר שהצלב האדום השיב בסירוב, הצליח גרשון, ערב הקרב על יד מרדכי, ב-18 למאי 1948, לפרוץ ליד מרדכי, בראש יחידת "חיות הנגב". במקום בו אתם עומדים נפרדו ההורים מילדיהם – מתינוקות רכים ועד ה"בוגרים", בני השבע, ומסרו אותם לידיהם של לוחמי הפלמ"ח בפיקודו של דבמבם. השיירה יצאה – אוטובוס ושלושה משוריינים – בתוכם כמאה ילדים בליווי מטפלות, ותוך כדי מעבר בין כפרים ערביים הגיעה לגברעם ומשם המשיכה, עדיין בתוך אזור עוין, לרוחמה. כך הצליח גרשון, עם לוחמי הפלמ"ח בפיקודו, להוציא את הילדים – שכה אהבם – למקום מבטחים – "חמש דקות לפני השעה ה-12" כדבריו.
עם תום המלחמה ובניית הקיבוץ מחדש, הוחלט לקרא את מבני בית הספר היסודי של שם גרשון וכך נכתב בעלון יד מרדכי מ-1950:"מבני בתי הספר אשר בהם יתחנכו דורות ילדינו, ייקראו מעתה על שמו של גרשון ויהא בזה משום עדות לקשר ולרחשי הלב שרכשנו לו בחייו. "בתי גרשון" – סמל הקשר וההערצה של ילדינו לגרשון. כזכר לאיש אשר מסירותו וגבורתו יהיו למופת לנו ולדורות הבאים".

 

 

על דופן המשוריין מותקנים שלטים ובהם פירוט שמות הילדים שפונו מן הקיבוץ.

 

 

ראה פירוט של תוכן השלטים בקישור הזה.

 

 

כך נראה המשוריין מצדו האחורי.

 

 

וכך נראה חלקו הפנימי של המשוריין.

 

 

 

התמונות צולמו ביום 30 בינואר 2014.

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

הצעה לקריאה נוספת
הנצפות ביותר
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל משה רימר אלא אם צויין אחרת