00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

יוסי רגב

"מנוחה נכונה": (י) ביקור ועדת קליטת העליה

בקיצור: ח"כ יואל רזבוזוב, סיפורי אנשים שנקברו אצלנו והבעייות של קבורה אלטרנטיבית. $$$ [3022]
כדי לראות את רשימת התגיות (מילות המפתח) שלי, רדו למטה, אל מתחת לתגובות, ועשו קליק על מילת המפתח שמעניינת אותכם. קליק על "הצג הכל" יפתח לכם רשימה של עוד (המון) תגיות.
אל רשימת הנושאים שלי ( <- קליק על)
זה הסיפור להיום. אם זה מוצא חן בעיניכם, תבואו גם מחר. אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, יחכה לכם סיפור חדש.
 
       יש בית עלמין יפה בבאר שבע - בית העלמין האלטרנטיבי "מנוחה נכונה". זה הרושם שקיבלו ח"כ יואל רזבוזוב ואנשי ועדת הכנסת לקליטת העליה, כשביקרו אצלנו ב-16.6.2014. לפמליה של הועדה נילוו[1] גם נציגים מן המשרד לשרותי  דת וגם ג'ני ברנר מ"עתים"[2] - ואני כיו"ר "מנוחה נכונה" אירחתי אותם.
       הובלתי אותם בשבילי בית העלמין והראיתי להם אחדים מבין 2,800 הקברים של אנשים שנקברו אצלנו:
- הקבר של הזוג רברבי, שנפטרו שלוש שנים לפני הקמת בית העלמין שלנו, שביקשו בצוואתם שגופותיהם תישמרנה במקרר, עד ליום בו יוקם בית עלמין אלטרנטיבי, שמאפשר קבורה בטקס חילוני – והיו האנשים הראשונים שנקברו אצלנו, כשנפתח בית העלמין במרץ 1998.
- הקבר של דוד גוש-חלב, ששכב חולה 15  שנה ולא דיבר, אך ביקש בכתב שיקברו אותו אצלנו, ונפטר ימים אחדים לאחר שפתחנו.
- הקבר של כריסטינה רזניקוב, שנולדה כנוצריה, חיה בארץ כיהודיה, וביקשה שעל קברה יהיו גם צלב וגם מגן דוד
- הקבר של סימה לרנר, שהקימה את "מנוחה נכונה – באר שבע", התחילה את המאבק שלנו, זכתה לראות בהגשמת חזונה – ולהיקבר בו.
- הקבר של בועז מואב, שהיה ח"כ והיה היו"ר של עמותת "מנוחה נכונה ישראל". הוא לחם להקמת בית העלמין שלנו וזכה להיקבר בו.
- הקבר של אלדו טדסקי, איטלקי (לא יהודי), שלחם בנגב במלחמת השחרור כמתנדב, והשתתף בכיבוש באר שבע. לאחר המלחמה הוא חזר לאיטליה, אך בצוואתו ביקש, שישרפו את גופתו ויקברוהו בעיר, שעל כיבושה הוא נלחם. (כן, יש לנו חלקת קבורת אפר).
- הקבר של קונטר קאסם, דרוזי, ממקימי היחידה הדרוזית בצה"ל, שהתחתן עם יהודיה ולכן היה במצוקה. בבית קברות דרוזי  לא יקברו אותי, אמר, כי התחתנתי עם יהודיה. בבית קברות יהודי לא יקברו אותי, כי אני דרוזי. הוא עקב אחרי המאבק שלנו להקמת בית העלמין שלנו. כשנפטר, מצאו ילדיו פתק בתעודת הזהות שלו: התקשרו לטלפון של מוריס כלפון[3] מ"מנוחה נכונה", שיטפל בקבורתי.
- הקבר של שתי הזונות , ששמן לא נודע, שנשרפו חיים כשמטורף דתי הצית את בית הבושת בו הן היו.
 
על בית העלמין
       הראיתי להם שבבית העלמין שלנו יש שתי חלקות: בצד ימין החלקה היהודית, בה נקברים רק יהודים; בצד שמאל החלקה האזרחית, בה נקברים גם נוכרים וגם יהודים. היהודים שנקברים בחלקה האזרחית הם בעיקר בני זוג של נוכרים, שרוצים להיקבר עם בני זוגם. באר שבע היא כיום המקום היחידי בארץ בו יכולים בני זוג מעורבים להיקבר יחד – דבר שהוא בעל משמעות רבה לזוגות הללו. אמנם יש חלקות ללא יהודים גם במקומות אחרים בארץ, אך לא נותנים לקבור שם זוגות מעורבים, וגם רוב המקומות הללו סובלים מהזנחה מכוונת.
       למה יהודים, שיכולים להיקבר אצל "חברה קדישא", ירצו להיקבר דוקא פה בחלקה היהודית? שאל ח"כ רזבוזוב. כמה סיבות יש לכך, עניתי לו. הסיבה הראשונה  היא רצונם של הנפטרים להיקבר בטקס חילוני, דבר שאנשים מסויימים, חילונים בהכרה, מוכנים לשלם עבורו גם 17 אלף שקל ויותר. אצלנו הקבורה היא בחינם והאנשים מגיעים מכל הארץ.
       הסיבה השניה היא קבורה בארון. בכל העולם האנשים, גם היהודים, נקברים בארון קבורה. בארץ ישראל החליטו הרבנים שהכתוב "כי עפר אתה ואל עפר תשוב" הוא בגדר מצווה, ולכן אסור שיהיה ארון, או כל חציצה, בין הגופה לבין האדמה שבה היא  נקברת. אבל אנשים, ובמיוחד שבאו מחו"ל, חושבים על קבורה במונחים של קבורה בארון. אנו מספקים ארון לכל דורש,ללא תשלום.
       הסיבה השלישית היא האפשרות לקיים טקס כרצון הנפטר, או רצון המשפחה. ניתן לקיים אצלנו טקס קבורה קונסרבטיבי, רפורמי, חילוני או אפילו בלא שום טקס. לאלה החפצים בטקס חילוני אנו מציעים ששה נוסחים ומאפשרים להם גם לקיים טקס מיוחד שתיכנן הנפטר בחייו, עם טקסט ומוזיקה ברצונו. אפשר גם  לבקש טקס רגיל, אורתודוקסי, שיתבצע כהלכתו. הטקס יכול להתבצע לא רק בעברית, אלא גם ברוסית, בספרדית או באנגלית. בחלקה האזרחית ניתן לקיים גם טקס נוצרי או מוסלמי, עם כומר פרבוסלבי, כומר קתולי או קאדי, שהמשפחה מביאה.
 
בעיות
       בשיחה שהתקיימה לפני הסיור בבית העלמין הועלו שתי בעיות:
- בני משפחה של נפטר שהביע את רצונו להיקבר בקבורה אלטרנטיבית (חילונית או אחרת) נתקלים בבעייה כספית. אמנם הקבורה בבאר שבע היא בחינם, וביטוח לאומי מכסה את הוצאות הקבורה, אבל עבור האמבולנס, שמוביל את הגופה ממרכז הארץ לבאר שבע, התשלום יכול להיות אלף שקל ואפילו יותר, תלוי במרחק ותלוי בשרירות לבו של בעל האמבולנס. ח"כ רזבוזוב הבטיח לטפל בבעייה ולהעביר תקנה, שהמוסד לביטוח לאומי ישלם גם עבור האמבולנס, שמביא נפטר מחוץ לבאר שבע אל בית העלמין "מנוחה נכונה"- שיוכרז כבית עלמין ארצי.
- הבעייה השניה היא היעדר בתי עלמין אלטרנטיביים ביתר אזורי הארץ. בחיפה הוקצתה קרקע וניתן כסף – ושום דבר לא קרה. ביתר המקומות בארץ המצב גרוע יותר. בירושלים ובפתח תקוה הוקצתה קרקע, אבל הוצאות הכשרת הקרקע לקבורה הן אדירות, מעבר ליכולתן של עמותות "מנוחה נכונה". ביתר המקומות בארץ אין אפילו הקצאת קרקע. ח"כ רזבוזוב הבטיח להתגייס לנושא, לנסות לדאוג להקצאת קרקע ואולי גם להוצאות הפיתוח, כך שיהיה בית עלמין אלטרנטיבי בכל אזור בארץ.
       והסיכום: חזרו לתחילת המאמר הזה וקיראו.
 
הערות
[1] בביקור השתתפו: ח"כ יואל רזבוזוב, דנה גורדון שושני, לירון וייס, יוליה צירולניק, יצחק ישי, יהודה אסף ורפאל נתן.
[2] "עתים" היא עמותה המטפלת בבעייות של יהודים שנתקלים בקשיים, או שיש להם שאלות.
[3] מוריס כלפון הוא המנכ"ל של "מנוחה נכונה - באר שבע".
 
עוד
       עוד על "מנוחה נכונה" תוכלו לקרוא בכתובת:
http://www.tapuz.co.il/blog/net/ViewEntry.aspx?EntryId=708374
ובסיפורים נוספים על מה שהתרחש בבית העלמין של
מנוחה נכונה
 
     האם אני צודק? אל תסכימו אתי.
       מה אתם חושבים? מה אתם מרגישים?
יוסף רגב
-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-
   המונה היומי: עד היום היו 537,434 כניסות לבלוג שלי, וזאת מאז שהתחלתי ב-22.2.2006
 
   אם בהמשך הקטע (הפוסט) הזה יש תגובות, קיראו גם אותן. כשאנשים מתווכחים אתי, עולות נקודות חשובות, שלא נכנסו למסמך המקורי שכתבתי.
   אם הדברים שכתבתי פה מעוררים אצלכם מחשבות, והרי לשם כך אני כותב אותם, אנא, הגיבו לדברי בבלוג עצמו, ע"י קליק על "הוספת תגובה", כדי שאדע שקראתם וחשבתם עליהם.
אם התגובות שלכם מתייחסות לנקודה מסוימת במה שכתבתי, סמנו אותה בשדה "נושא" ע"י מספר בסוגריים מרובעים כפולים, לדוגמה [[1]], ואני אכניס את המספר הזה בתוך הטקסט שלי.
כיתבו תגובות. אל תהססו. אין צורך להיות בלוגר רשום. אין חובה לתת כתובת דוא"ל. כל אחד יכול לכתוב את שמו – ולהגיב (עד 17 שורות).
אם האותיות קטנות וקשה לכם לקרוא – לחצו על מקש ה-CTRL ביחד עם מקש התו "+" (פלוס), ואז האותיות יוגדלו.
הפונקציה "חפש בבלוג" אינה פועלת כהלכה. כדי לעשות חיפוש בבלוג הזה אחר רשומה שמכילה מילה מסוימת, או צירוף של מילים – היכנסו לגוגל, או לשדה של גוגל בדפדפן, וחפשו את המילה המבוקשת, או את צירוף המילים בתוך מרכאות, יחד עם המילה regevj, שמופיעה בכל אחד מהקטעים שבבלוג הזה.
       את רשימת הנושאים בבלוג שלי וגם את הוראות השימוש, ניתן לראות בכתובת:
http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=897416
       אל רשימת המאמרים הכי נצפים שלי ( <- קליק על)
 
                                       דרגו אותי באינדקס הבלוגים
                                         עשו קליק כאן
 
תגיות: דת, יהדות, מנוחה נכונה, קבורה אלטרנטיבית, יואל רזבוזוב, דרוזים, באר שבע, בית קברות, קבורת אפר, מוריס כלפון, בועז מואב, חילונים, קונסרבטיבים, רפורמים, מוות, נישואי תערובת, משרד הדתות, עתים - מכון

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

2 תגובות

סטטיסטיקה
מספר כניסות לבלוג מה - 02/2006
913,953
תגיות
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל יוסי רגב אלא אם צויין אחרת